درمان و رفع گرفتگی صدا و گلو درد با داروهای گیاهی و خانگی

درمان و رفع گرفتگی صدا و گلو درد با داروهای گیاهی و خانگی دلایل محیطی متعددی می تواند منجر به التهاب حنجره و گرفتگی صدا شود، گرفتگی صدا بر اثر داد زدن، قرار گرفتن در معرض دود تنباکو یا سایر مواد شیمیایی است. در ادامه 16 درمان خانگی و داروی گیاهی برای رفع گرفتگی صدا آمده است.

حتما برای شما هم پیش آمده زمانی که زیاد صحبت می کنید یا فریاد می کشید و یا آواز می خوانید، صدای تان می گیرد. هنگامی که صدا می گیرد، چیزی مانع از لرزش درست تارهای صوتی در گلو می شود. عوامل زیادی می توانند باعث گرفتگی صدا شوند، اما مهم ترین عامل آن معمولا التهاب است. ورم تارهای صوتی به دلایل مختلفی از جمله: زیاد صحبت کردن، داد زدن، سرماخوردگی، عفونت گلو و سینوزیت، رفلاکس یا برگشت غذا از مری به معده و ... رخ می دهد. گرفتگی صدا می تواند آزاردهنده باشد. به همین علت در این مقاله از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا روش های گیاهی و درمان خانگی رفع گرفتگی صدا را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

علت گرفتگی صدا چیست؟

تارهای صوتی به شکل نوارهای کوچک ماهیچه ای در گلو هستند. این تارها در هنگام تنفس حرکت کرده و با حرف زدن دچار ارتعاش می شوند. وقتی گرفتگی صدا رخ می دهد، در واقع چیزی مانع از انجام درست لرزش شده است. در اثر داد زدن بر اثر تشویق یا فریاد زدن بر سر کودک و ... التهاب در تارهای صوتی رخ می دهد. سرفه نیز می تواند بر اثر پدیده رفلاکس یا بازگشت اسید به معده اتفاق بیفتد. در این گونه موارد با درمان مشکل رفلاکس، سرفه نیز درمان می شود.

چه مدت طول می کشد تا صدای ما به حالت عادی برگردد؟

التهاب حنجره و گرفتگی صدا معمولاً چند روز طول می کشد و علائم باید در عرض 7 روز برطرف شوند، اما ممکن است تا دو هفته ادامه داشته باشند. اگر علائم بیش از 3 هفته ادامه داشت، برای تعیین وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

بهترین درمان خانگی برای درمان التهاب حنجره و گرفتگی صدا در کودکان و بزرگسالان چیست؟

معمولاً، برای درمان خانگی گرفتگی صدا و گلو درد کودکان و بزرگسالان، درمان های خانگی است که با استراحت و تنفس هوای مرطوب، درد و سایر علائم را تسکین می دهد. یک روش عالی برای مرطوب سازی هوا، استحمام بخار در آب گرم و استنشاق عمیق آن است. در صورت استنشاق بخار، می توانید اسانس چشمی را به دستان خود مالید.

چه روش هایی برای رفع و درمان خانگی سریع گرفتگی صدا وجود دارد؟

روش های متعدد دارویی و گیاهی دیگری برای برطرف کردن گرفتگی صدا وجود دارد که در ادامه این روش ها را توضیح می دهیم:

 درمان خانگی سریع گرفتگی صدا

1. درمان گرفتگی صدا با زنجبیل

شاید اولین و موثرترین روش گیاهی برای رفع مشکل گرفتگی صدا، زنجبیل باشد. این گیاه برای غشاء مخاطی حنجره مفید است و التهاب را تسکین می دهد. این گیاه همچنین به جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی کمک می کند. برای رفع مشکل گرفتگی صدا با استفاده از زنجبیل به شکل زیر عمل کنید:

  • تکه های نازک و خام زنجبیل را به شکل منظم میل کنید. می توانید برای بهبود طعم به آن آبلیمو و نمک اضافه کنید.
  • به جای آن می توانید یک قاشق سوپ خوری زنجبیل خرد شده را در یک فنجان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. آن را از صافی رد کرده و به آن عسل اضافه کنید. روزی سه مرتبه از این دمنوش مصرف کنید.

حتما بخوانید:  داروها و درمان خانگی آنفلوانزا


2. درمان گرفتگی صدا با سیر

سیر از اصلی ترین ترکیبات درمانی برای رفع مشکلات سرماخوردگی و دستگاه تنفسی است. برای درمان گرفتگی صدا کافی است تا یک حبه سیر را از وسط نصف کرده و هر تکه را در یک سمت دهان قرار دهید. همانطور که آن را می جوید، آب آن را بمکید تا التهاب را تسکین داده و سریع تر درمان شود.

3. درمان گرفتگی صدا با آب نمک

بر خلاف باور عموم مردم، قرقره کردن با دهانشویه می تواند گرفتگی صدا را وخیم تر کند. اکثر دهانشویه ها حاوی الکل هستند و تارهای صوتی را خشک می کنند. با وجود اینکه قرقره کردن آن اصلا به تارهای صوتی نزدیک نمی شود، اما تارهای صوتی را به هم زده و باعث تورم آنها می شود. شست و شو دهان با آب و نمک رقیق به طور روزانه باعث پاک شدن مجاری تنفسی و سینوس ها و عوامل بیماری زا و حساسیت زا می شود. در نتیجه می تواند مشکل تارهای صوتی را برطرف کند.

درمان گرفتگی صدا با آب نمک

4. درمان گرفتگی صدا با عسل (تاثیر عسل بر صدا)

عسل به نرم کردن گلوی ملتهب و کاهش تورم کمک می کند و برای گرفتگی صدا بسیار موثر است. برای رفع گرفتگی صدا کافی است تا روزی چند مرتبه یک قاشق غذاخوری عسل را بخورید. ترجیحا عسل ارگانیک را برای این کار انتخاب کنید. می توانید 1 تا 2 قاشق غذاخوری عسل را با کمی فلفل ترکیب کرده و در یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را روزی چند مرتبه بخورید.

5. درمان گرفتگی صدا با گیاه سپستان (انبو)

گیاه سپستان یا سه پستان با نام علمی Cordia myxa از تیره گاوزبانیان است. جوشانده برگ های این گیاه می تواند مشکل گرفتگی صدا را به طرز فوق العاده ای برطرف کند. همچنین می توانید برگ های این گیاه را در دهان گذاشته و بمکید که در تسکین ریه ها و بهبود سرفه های خشک نیز بسیار موثر است. سپستون همچنین همراه با تخم مرو، دانه بارهنگ و به دانه برای تسکین سرفه و نرم کردن سینه به کار می رود.

درمان گرفتگی صدا با گیاه سپستان (انبو)

6. درمان گرفتگی صدا با هل

در طب سنتی به فراوانی از هل برای رفع گرفتگی صدا استفاده می شود. هل می تواند تورم را کاهش داده و غشاء مخاطی را نرم کند. جویدن حبه های هل می تواند به مرطوب کردن دهان و غشاء مخاطی کمک کند. دانه های خرد شده هل را هر روز با یک قاشق سوپ خوری عسل ترکیب کرده و میل کنید.

7. درمان گرفتگی صدا با لیمو ترش

از دیگر درمان های موثر گرفتگی صدا، لیمو ترش است. لیمو می تواند درد و تورم را کاهش داده و گلو را مرطوب نگه دارد. برای این کار کافی است تا یک قاشق غذاخوری از آبلیمو و عسل را در یک فنجان آب ولرم مخلوط کرده و به خوبی ترکیب کنید. روزی چند مرتبه این ترکیب را میل کنید.


حتما بخوانید: درمان طبیعی و خانگی صداهای شکم


8. درمان گرفتگی صدا با فلفل کاین

فلفل کاین یکی از بهترین داروهای خانگی برای رفع گرفتگی صداست. این ماده می تواند سوزش شدید گلو را نیز برطرف کند. برای استفاده از این فلفل جهت تسکین گرفتگی صدا کافی است تا یک قاشق چایخوری کره را با یک چهارم قاشق چایخوری فلفل کاین مخلوط کنید و سپس ترکیب حاصل را سه مرتبه در روز برای تسکین درد مصرف کنید.

درمان گرفتگی صدا با فلفل کاین

9. درمان گرفتگی صدا با دارچین

دارچین دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که به عنوان یک درمان خانگی خوب برای گرفتگی صدا در نظر گرفته می شود. برای این منظور باید پودر دارچین را به کمی آب اضافه کرده و آن را بجوشانید. کمی صبر کنید تا از گرمای آن کاسته شود و سپس آن را مصرف کنید. می توانید برای بهبود طعم و مزه مقداری عسل نیز به آن اضافه کنید.

10. درمان گرفتگی صدا با سرکه سیب

سرکه سیب یک داروی فوق العاده برای گرفتگی صدا محسوب می شود. برای این منظور باید یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب مخلوط کنید. ای ترکیب را سه مرتبه در روز بنوشید تا گرفتگی و گلودرد را برطرف کند. این روش درمانی را چند روز تکرار ادامه دهید تا مشکل به طور کامل برطرف شود.


حتما بخوانید: درمان خانگی عفونت سینوس با استفاده از سرکه سیب


درمان گرفتگی صدا با سرکه سیب

11. درمان گرفتگی صدا با استفاده از آب پیاز

یکی دیگر از روش های موثر برای درمان گرفتگی صدا، مصرف آب پیاز است. برای این منظور باید چند پیاز بزرگ را خرد کرده و آن را همراه با آب در یک قابلمه بپزید. این ترکیب را باید تا زمانی که غلیظ شود، بجوشانید. شربت ایجاد شده را از صافی رد کرده و چند قاشق غذاخوری از آن را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری عسل و چند قطره لیمو به آن اضافه کنید. این ترکیب را بنوشید تا گرفتگی صدا را برطرف کند. برای رفع کامل این مشکل حداقل باید روزی دو مرتبه از این شربت مصرف کنید.

12. درمان گرفتگی صدا با زردچوبه

زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده قوی است که باعث بهبودی سریع  از بین بردن عفونت های باکتریایی و ویروسی موجود در گلو می شود. می توانید به سادگی کمی پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر گرم اضافه کرده و این ترکیب را دو مرتبه در روز مصرف کنید.

13. درمان گرفتگی صدا با مصرف ترب کوهی

ترب کوهی نیز از داروهای موثر برای رفع مشکل گرفتگی صدا است. برای این منظور باید یک قاشق غذاخوری سرکه را با دو قاشق غذاخوری ترب کوهی رنده شده و یک سوم فنجان آب مخلوط کنید. اجازه دهید تا این ترکیب به مدت یک ساعت باقی بماند. سپس این ترکیب را صاف کنید. در مرحله بعدی دو سوم فنجان عسل را به مایع اضافه کنید و یک قاشق غذاخوری از این ترکیب را هر یک ساعت یک بار مصرف کنید تا گرفتگی صدا برطرف شود.

درمان گرفتگی صدا با مصرف ترب کوهی

14. درمان گرفتگی صدا با اوکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس دارای خواص ضدباکتریایی و ضد ویروسی زیادی است که آن را تبدیل به یک داروی خانگی فوق العاده برای رفع گرفتگی صدا می کند. استنشاق بخار روغن اوکالیپتوس می تواند یک شیوه موثر در رفع گرفتگی صدا باشد. در مرحله اول، چند قطره روغن اوکالیپتوس را به یک ظرف بزرگ آب اضافه کنید. سر خود را با حوله پوشانده و سپس به مدت 10 دقیقه این بخار را استنشاق کنید. این روش درمانی را دو مرتبه در روز تکرار کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.


حتما بخوانید: 10 روش ساده درمان خانگی برای تسکین گلو درد


15. رفع سریع گرفتگی صدا با معجون شیر بادام دارچین 

برای تهیه شیر بادام دارچین در خانه این دستورالعمل را دنبال کنید:

مواد اولیه شیر بادام دارچین در خانه برای درمان گرفتگی صدا

  • 1 فنجان شیر بادام
  • 1/2 قاشق چایخوری (2.5 میلی لیتر) دارچین آسیاب شده
  • 1/8 قاشق چایخوری (0.6 میلی لیتر) جوش شیرین
  • 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) عسل یا یک شیرین کننده دلخواه شیر بادام ، که ممکن است به خصوص برای گلودرد تسکین دهنده باشد.

طرز تهیه شیر بادام دارچین در خانه برای درمان گرفتگی صدا

دارچین و جوش شیرین را در قابلمه ای بریزید و با هم مخلوط کنید. شیر بادام را اضافه کنید و دوباره مخلوط کنید تا خوب مخلوط شود. مخلوط را گرم کنید تا شروع به جوشیدن کند، سپس آن را از روی حرارت بردارید. و با عسل یا شیرین کننده آن را بهم بزنید.

16. درمان گرفتگی صدا با افزایش مصرف مایعات

نوشیدن مایعات گرم یا خنک می تواند باعث تسکین تارهای صوتی و هیدراته شدن خشکی گلو شود. با این حال ، باید از مایعات تحریک کننده گلو اجتناب کنید ، از جمله نوشابه های گازدار و نوشیدنی های بسیار گرم. شیر و فرآورده های لبنی نیز می توانند تولید مخاط را افزایش دهند و علائم را بدتر کنند.

سخن آخر

هر چند گرفتگی صدا ، یک بیماری نیست و می توانند عللی مثل استفاده زیاد و نابجا از حنجره مانند فریاد زدن و ... داشته باشد یا بر اثر سرماخوردگی، گرفتگی صدا پیش آید. با این حال گرفتگی صدا می تواند آزار دهنده باشد. در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی کردیم تا 16 روش خانگی و گیاهی برطرف شدن و رفع گرفتگی صدا را توضیح دهیم. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. آیا شما هم روش هایی را برای درمان گرفتگی صدا می شناسید؟ تجربیات خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

15 درمان خانگی برای کاهش طبیعی چربی خون

5 گیاه دارویی برای درمان سردرد خوشه ای و علائم سردرد کلاستر

27 خاصیت اسپند برای سلامتی و درمان بیماری ها و نکات مصرف اسفند

روش شستشوی گوش در خانه و رفع انسداد گوش ناشی از جرم

از
12
رای