همه چیز درباره کلوئید نقره: مزایا، عوارض جانبی و روش عملکرد آن

همه چیز درباره کلوئید نقره: مزایا، عوارض جانبی و روش عملکرد آن کلوئید نقره یک محلول سوسپانسیون از ذرات نقره در یک مایع می باشد. این یک درمان قدیمی است که زمانی برای عفونت های باکتریایی و... استفاده می شده است.بزرگترین خطر مربوط به قرار گرفتن مداوم در معرض کلوئید نقره، آرگیریا است.

کلوئید نقره یک درمان جایگزین مرسوم محسوب می شود. مدافعان این دارو آن را یک درمان کارآمد برای انواع عفونت ها و بیماری ها از سرما خوردگی گرفته تا سرطان می دانند. با این وجود، استفاده از کلوئید نقره جای بحث داشته و با بروز یک سری عوارض جانبی جدی در ارتباط است.

کلوئید نقره چیست و چرا استفاده می شود؟

کلوئید نقره اصطلاحی است که برای توصیف ذرات ریز نقره معلق در یک مایع اطلاق می شود. به دلیل اندازه ریز این ذرات، یک فرآیند فیلترینگ عادی نمی تواند آنها را جداسازی نماید. اندازه ذرات نقره در کلوئید نقره می تواند متفاوت بوده اما بعضی از آنها به حدی ریز هستند که به عنوان ذرات نانو شناخته می شوند. این یعنی اندازه این ذرات کمتر از 100 نانومتر بوده و توسط چشم غیر مسلح قابل مشاهده نمی باشند.

قبل از تولید آنتی بیوتیک های جدید، کلوئید نقره به عنوان یک درمان همه منظوره برای انواع عفونت ها و بیماری ها استفاده می شد. اخیراً، این دارو از لحاظ محبوبیت احیاء شده است و ادعاهایی وجود دارد که می تواند جایگزین آنتی بیوتیک ها و سایر درمان های پزشکی برای درمان عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی در نظر گرفته شود.

تعداد کمی از افراد نیز ادعا کرده اند که این ماده می تواند به درمان بیماری هایی مانند لایم، سل و حتی HIV/AIDS نیز کمک کند. افراد مصرف کننده این دارو، از آن به صورت مکمل رژیمی یا اعمال مستقیم بر روی پوست استفاده می نمایند. این محلول می تواند با قدرت های مختلف بسته به میزان نقره موجود در محلول، تهیه و مصرف شود.

کلوئید نقره چیست و چرا استفاده می شود؟

کلوئید نقره چگونه کار می کند؟

کلوئید نقره گفته می شود دارای تاثیرات ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده گسترده ای وقتی به صورت خوراکی مصرف شده یا بر روی زخم قرار داده شود، می باشد. عملکرد دقیق کلوئید نقره مشخص نمی باشد. با این وجود، تحقیقات توصیه می کنند این ماده به پروتئین های موجود در سلولهای دیواره باکتری ها چسبیده و غشاء آنها را از بین می برد. این امر اجازه می دهد تا یون های نقره وارد سلول ها شده و مانع فرآیندهای متابولیک سلول های باکتری شود و به DNA آنها آسیب وارد نمایند که نهایتاً منجر به مرگ آنها خواهد شد.

به نظر می رسد که تاثیرات کلوئید نقره بسته به اندازه و شکل ذرات نقره موجود در آن و همچنین غلظت آنها در محلول متفاوت باشد. تعداد زیاد ذرات ریز نقره دارای سطح بیشتری نسبت به تعداد کم ذرات درشت نقره خواهد بود. در نتیجه، محلولی که دارای ذرات نانوی نقره بیشتری باشد (ذرات بسیار ریز بیشتر) می تواند یون های نقره بیشتری آزادسازی کند.

یونهای نقره از ذرات آن وقتی با رطوبت در تماس باشند، (مانند مایعات بدنی) آزاد می شوند. این ها در واقع بخش "بیولوژیک فعال" کلوئید نقره می باشند که خصوصیات درمانی به آن می بخشند. با این وجود، بایستی اعلام کنیم که محصولات کلوئید نقره استاندارد شده نبوده و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد نمایند. محلول های کلوئید نقره تجاری موجود می توانند از لحاظ روش تولید، تعداد و اندازه ذرات نقره موجود در آنها بسیار متفاوت باشند.

کلوئید نقره چگونه کار می کند؟

مزایای بالقوه کلوئید نقره برای سلامتی

بعضی افراد ادعا می کنند که کلوئید نقره می تواند به درمان عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی کمک کند.

1. ضد باکتری

قبل از کشف آنتی بیوتیک ها، کلوئید نقره یک درمان ضد باکتریایی مرسوم محسوب می شد. تحقیقات لوله آزمایش نشان داده اند که کلوئید نقره می تواند بازه وسیعی از باکتری ها را از بین ببرد. این امر باعث استفاده از آن در بعضی محصولات مراقبت از سلامت مانند کرم های زخم، بانداژها و ابزارهای پزشکی شده است. با این وجود، به دلیل خطرات مرتبط با مصرف کلوئید نقره، تاثیرات استفاده از آن به عنوان یک درمان ضد باکتریایی در انسان ها مورد بررسی قرار نگرفته است.

2. ضد ویروس

مدافعان کلوئید نقره همچنین ادعا می کنند که این ماده می تواند تاثیر ضد ویروسی نیز در بدن داشته باشد. بعضی تحقیقات پیشنهاد کرده اند که انواع مختلف نانوذرات نقره ممکن است بتوانند باعث از بین بردن ترکیبات ویروسی شوند. با این وجود، مقدار نانوذرات در کلوئید نقره ممکن است متغیر بوده و در یک تحقیق اخیر مشخص شده است که کلوئید نقره قادر به کشتن ویروس ها حتی در شرایط لوله آزمایش نیز نمی باشد. هیچ تحقیقی به بررسی اثرات مصرف کلوئید نقره بر روی ویروس ها در افراد نپرداخته است بنابراین در این زمینه نیز شواهد کافی برای تایید این ماده وجود ندارد.

مزایای بالقوه کلوئید نقره برای سلامتی

3. ضد قارچ

همچنین گفته می شود که کلوئید نقره می تواند عفونت های قارچی را نیز درمان نماید. یک تحقیق در لوله های آزمایش نشان داده است که این ماده ممکن است بتواند مانع رشد بعضی انواع قارچ ها شود. با این وجود، بسیاری چیزها می توانند قارچ ها را در محیط آزمایشگاه از بین ببرید اما معنی آن این نیست که کلوئید نقره می تواند عفونت ها قارچی را در انسانها درمان کند. در حال حاضر، شواهد کمی برای حمایت از این ادعا که کلوئید نقره یک داروی موضعی ضد قارچ قابل اطمینان می باشد، وجود دارد. علاوه بر این، هیچ تحقیقی به بررسی اثرات مصرف کلوئید نقره بر عفونت های قارچی در انسان نپرداخته است.

ایمنی و عوارض جانبی کلوئید نقره

شما هر روزه در معرض مقدار بسیار کمی نقره از طریق محیط اطرافتان قرار دارید. این ماده به میزان بسیار کم در آب آشامیدنی، منابع غذایی و حتی هوایی که تنفس می کنید، وجود دارد. به صورت ترکیبات، نقره ای که در محیط اطراف وجود دارد بسیار بی خطر می باشد. با این وجود، خطرات محیطی و سلامت مرتبط با نانوذرات نقره به خوبی مشخص نمی باشند و مصرف کلوئید نقره بی خطر تصور نمی شود.

بزرگترین خطر مربوط به قرار گرفتن مداوم در معرض کلوئید نقره، آرگیریا می باشد. آرگیریا وضعیتی است که در آن پوست بدن به دلیل انباشت ذرات فلز نقره در بدن و پوست به رنگ آبی مایل به خاکستری در می آید. رسوب نقره ممکن است در روده ها، کبد، کلیه ها و سایر ارگانهای بدن نیز روی دهد. احتمال بروز آرگیریا در شرایطی که شما از مکمل های غذایی حاوی نقره استفاده کرده یا در محیطی کار کنید که با مقدار زیادی نقره در تماس باشید، بیشتر خواهد بود.

ایمنی و عوارض جانبی کلوئید نقره

به نظر می رسد برای ابتلا به این بیماری شما بایستی برای مدت زمان طولانی ترکیبات حاوی نقره مصرف نمایید. با این وجود، مقدار و بازه زمانی دقیقی برای اینکه در معرض خطر این بیماری به دلیل وجود ترکیبات نقره قرار بگیرید، مشخص نمی باشد. خطرات واقعی مربوط به مصرف نانو ذرات که ممکن است در محصولات کلوئید نقره وجود داشته باشند نیز کماکان شناخته نشده اند.

با این وجود، با توجه به این که این ذرات آسان تر وارد سلول ها شده و احتمالاً از سد خونی مغز عبور می کنند، می تواند برای سلامتی خطرآفرین در نظر گرفته می شوند. استعمال کلوئید نقره بر روی پوست خطر کمتری نسبت به مصرف آن دارد. با این وجود، اگر محلول حاوی نانوذرات فراوانی باشد، ممکن است به آسانی از طریق پوست جذب بدن شود. علاوه بر این، اگر شما به طور مداوم از این ماده بر روی یک زخم باز استفاده کنید، ممکن است به آرگیریای موضعی به دلیل انباشت نقره در بافت اطراف زخم مبتلا شوید. هر چند نادر اما احتمال وجود حساسیت نسبت به نقره نیز در افراد وجود دارد.

آیا باید کلوئید نقره را امتحان کنید؟

محصولات کلوئید نقره ممکن است از لحاظ ترکیبات بسیار متفاوت باشند بنابراین تاثیرات آنها نیز متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، نقره هیچ عملکردی در بدن نداشته و مزایای شناخته شده ای برای مصرف خوراکی آن تاکنون تایید نشده است. با توجه به خطرات و عدم وجود مزایای اثبات شده در این خصوص، استفاده از محصولات کلوئید نقره احتمالاً ایده چندان خوبی نمی باشد.

منبع: healthline

از
0
رای