مزایای چای رازیانه برای سلامتی و رفع مشکلات گوارشی و برخی عوارض جانبی آن

مزایای چای رازیانه برای سلامتی و رفع مشکلات گوارشی و برخی عوارض جانبی آن چای رازیانه دارای خاصیت آرامش بخشی است و می تواند در درمان بیماری ها از جمله سرماخوردگی، مشکلات گوارشی و بی خوابی یک روش امن و موثر باشد. چای رازیانه نفس بد را رفع می کند

رازیانه گیاه بلند با ساقه های تو خالی و گل های زرد است و در اصل بومی مدیترانه بوده، در سراسر دنیا رشد می کند و برای قرن ها به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار گرفته است و دانه های رازیانه را می توان خشک کرده و برای تهیه چای طعم دار قوی و قدرتمند استفاده کرد. دمنوش رازیانه کمی طعمی مانند شیرین بیان، با عطری آرامش بخش دارد و کمی طعم تلخ در دهان ایجاد می کند. چای رازیانه را به صورت آماده نیز می توان تهیه کرد.

مدت ها تصور می شده که رازیانه برای تقویت بینایی، تنظیم هورمون ها، بهبود هضم و کمک به حافظه مفید است.

خواص چای رازیانه برای سلامتی بدن

1- رازیانه می تواند به مبارزه با عفونت کمک کند

بر طبق بررسی انجام شده بر روی چندین تحقیق، چای رازیانه یک ضد میکروب و ضد ویروس است. اگر احساس سرماخوردگی می کنید، نوشیدن مقداری از چای رازیانه به بدنتان برای مبارزه با بیماری هایی که به سیستم ایمنی حمله می کنند، کمک می کند.

2- رازیانه می تواند به خواب تان کمک کند

نوشیدن دمنوش رازیانه داغ راهی عالی برای رفع خستگی بعد از روز طولانی است و دم کردن رازیانه باعث افزایش سلامتی تان می شود. از آنجا که رازیانه ماهیچه ها را آرام می کند؛ (از جمله ماهیچه های گوارشی) می توانید احساس آمادگی بیشتری برای رفتن به تخت خواب داشته باشید. در گذشته برای درمان بی خوابی از رازیانه استفاده می شد.

رازیانه و کمک به خواب راحت

3- رازیانه می تواند به تولید شیر در دوران شیردهی کمک کند

از رازیانه قرن ها به عنوان شیر آور  و افزایش دهنده شیر مادر استفاده می شده است؛ ماده ای برای افزایش کیفیت شیر در زنان شیرده. بعضی در مورد اینکه مزیت رازیانه در این مورد اثبات نشده است بحث کردند. اما شواهد بی نظیر و حتی برخی از نوشته های پزشکی موافقند که رازیانه می تواند این مزایا را فراهم کند.

4- رازیانه می تواند به هضم کمک کند

اگر ناراحتی معده، نفخ شکمی یا اسهال دارید ممکن است بخواهید از خواص درمانی چای رازیانه استفاده کنید. گرمای چای رازیانه به هضم آرام کمک کرده و خود رازیانه نیز به عنوان کمک کننده در مسائل گوارشی شناخته می شده است.

رازیانه و رفع مشکلات هضم و گوارشی

5- رازیانه مقدار آنتی اکسیدان ها در بدن را افزایش می دهد

چای رازیانه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که بدنتان برای مبارزه با مواد مضری که در محیط پیوسته در معرض آنها هستید، نیاز دارد. زمانی که چای رازیانه می نوشید، آنتی اکسیدان های موجود در آن به مولکول های خون که با آسیب های اکسیداتیو در حال مبارزه اند متصل می شوند. این کم کردن بار روی کلیه و کبد، به ساخت سلول جدید کمک می کند و حتی نشانه های پیری را کاهش می دهد.

6- رازیانه می تواند نفس تان را تازه کند

دمنوش رازیانه یکی از راه های اصلی برای از بین بردن نفس بد است. این ویژگی ممکن است به علت خواص ضد باکتریایی رازیانه باشد که می تواند پاتوژن هایی را که دلیل نفس بدبو هستند تمیز کند. در هر حال، نوشیدن یک فنجان چای رازیانه قبل از خواب یا زمانی که از خواب بیدار می شوید نفس بد صبح را از بین می برد.

7- رازیانه می تواند یبوست را از بین ببرد

چای رازیانه ماهیچه های گوارشی تان را آرام می کند؛ که ممکن است این تنها چیزی باشد که در زمان مواجه شدن با یبوست به آن نیاز دارید. نوشیدن مقداری چای رازیانه به تمیز کردن بدن تان کمک خواهد کرد و ترکیبات سمی را از سیستم تان بیرون می کند.

طرز تهیه چای رازیانه

اگر بتوانید دانه های تازه رازیانه را از باغچه خودتان یا فروشگاه غذایی بهداشتی بگیرید، می توانید چای رازیانه خودتان را درست کنید. دانه ها را با پهن کردن یا پختن آنها زیر نور آفتاب برای دو تا سه روز خشک کنید؛ یا می توانید این فرآیند را با ماکروویو کردن دانه ها به مدت سی ثانیه که گهگاه چک شان می کنید سرعت ببخشید. سپس به سادگی دانه ها را بفشارید، با گذاشتن آنها در توپ چای یا کیسه چای خالی و خیساندن در آب داغ برای  5 تا 10 دقیقه، استفاده کنید.

همچنین چای رازیانه را که آماده استفاده است خریداری کنید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر چای را بخیسانید، بیشتر دم کشیده و طعم می دهد. هیچ محدودیت توصیه شده ای برای استفاده از چای رازیانه وجود ندارد. از آنجا که چای رازیانه هضم را تحت تاثیر قرار می دهد، با یک فنجان در زمان شروع کرده و واکنش بدنتان را به نوشیدن آن ببینید.

فرم ها و دوز های رازیانه

عوارض جانبی و خطرات

برخی از بحث ها در مورد اینکه آیا رازیانه باید برای تسکین کولیک نوزاد استفاده شود وجود دارد. ماده اتراژول (Estragole)، که در رازیانه پیدا شده است، ممکن است برای نوزادان یا هر فردی که مقادیر زیاد از آن را مصرف می کنند، امن نباشد.

اگر باردار هستید، باید از نوشیدن چای رازیانه  اجتناب کنید. استروژن که در روغن دانه رازیانه فعال می شود می تواند بدن حامله شما را که در حال حاضر در آن همه نوع هورمون افزایش می یابد، دچار سردرگمی و اشتباه کند.

از آنجا که رازیانه جز خانواده هویج است، اگر به هویج و دیگر گیاهان در آن خانواده حساسیت دارید؛ از جمله کرفس یا درمنه (برنجاسف)، از نوشیدن رازیانه جلوگیری کنید. اگر شما از رقیق کننده های خون مصرف می کنید یا دچار اختلال خونریزی هستید، باید هنگام مصرف نوشیدنی های چای رازیانه احتیاط کنید.

نتیجه گیری

این درمان باستانی در حال مطالعه است و ما در مورد راه هایی که رازیانه می تواند در درمان و بهبود بخشیدن به بدن داشته باشد، بیشتر یاد می گیریم. برای اکثر مردم، چای رازیانه می تواند برای همه چیز از مسائل گوارشی تا بی خوابی یک درمان امن و موثر باشد. چای رازیانه را به آرامی وارد زندگی روزانه خود نمایید و اطمینان حاصل کنید که به هر گونه عوارض جانبی که ممکن است رازیانه در بدن شما ایجاد کند؛ توجه دارید.

از
4
رای