خواص و مضرات دمنوش رازیانه؛ طرز تهیه دمنوش رازیانه برای قاعدگی و لاغری

خواص و مضرات دمنوش رازیانه؛ طرز تهیه دمنوش رازیانه برای قاعدگی و لاغری دمنوش رازیانه برای چی خوبه ؛ خواص و مضرات دمنوش رازیانه برای سلامتی ؛ و طرز تهیه دمنوش رازیانه برای تنظیم هورمون ؛ قاعدگی، لاغری و درمان بیماری ها و سرماخوردگی در سلام دنیا آشنا شوید.

رازیانه گیاه بلند با ساقه های تو خالی و گل های زرد است و در اصل بومی مدیترانه بوده، در سراسر دنیا رشد می کند و برای قرن ها به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار گرفته است و دانه های رازیانه را می توان خشک کرده و برای تهیه چای طعم دار قوی و قدرتمند استفاده کرد. دمنوش رازیانه کمی طعمی مانند شیرین بیان، با عطری آرامش بخش دارد و کمی طعم تلخ در دهان ایجاد می کند. چای رازیانه را به صورت آماده نیز می توان تهیه کرد. مدت ها تصور می شده که رازیانه برای تقویت بینایی، تنظیم هورمون ها، بهبود هضم و کمک به حافظه مفید است. با خواص و مضرات دمنوش رازیانه برای زنان و طرز تهیه دمنوش رازیانه برای تنظیم هورمون، قاعدگی و 

خواص چای رازیانه برای سلامتی بدن

1. خواص دمنوش رازیانه برای زنان و دختران

رازیانه یکی از گیاهانی است که در طب سنتی برای زنان و دختران ، دارای خواص و فوایدی است از جمله:

 • تنظیم کننده قاعدگی
 • درمان غلظت خون زنان 
 • درمان سردی رحم
 • افزایش شیر مادران شیرده
 • آرام بخش بودن و فعال کردن مغز
 • دفع سموم بدن و کاهش مشکلات قلبی و عروقی و کبدی در زنان بالای 50 سال

2. خواص دمنوش رازیانه برای رحم

برای بهرمند شدن از خواص دمنوش رازیانه برای رحم و تقویت آن ، به اندازه یک قاشق چایخوری از تخم کوبیده شده رازیانه را با 2 لیوان آب جوش داخل یک قوری بریزید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند و دم بکشد (روی شعله غیر مستقیم) و بعد آن را صاف کنید و با کمی عسل آن را میل کنید.

تذکر: اگر بارداری هستید یا در دوران قاعدگی هستید، همچنین دچار کیست پستان یا زیر بغل هستید از مصرف دمنوش استفاده نکنید. مردان نیز از مصرف مداوم رازیانه پرهیز کنند.

3. طرز تهیه دمنوش رازیانه برای قاعدگی

رازیانه می تواند به تنظیم قاعدگی، هورمون های زنان، رفع کیست تخمدان کمک کند، بنابراین یک گیاه عالی برای زنان و دختران مجرد است. دخترهایی که دچار تخمدان پلی کیستیک هستند می تواند یک قاشق مرباخوری رازیانه را با 1/5 لیوان آب جوشانده بعد از صاف کردن و بنوشید. همچنین می توانید روزی یک قاشق مرباخوری رازیانه پودر شده یا نصف لیوان عرق رازیانه مصرف کنند.

4. طرز تهیه دمنوش رازیانه برای تنظیم هورمون

از آنجایی که دمنوش رازیانه قاعده آور است، می تواند باعث تنظیم هورمون های بدن شود و اختلالات قاعدگی را کاهش دهد. برای طرز تهیه دمنوش رازیانه برای تنظیم هورمون، یک قاشق مرباخوری پودر رازیانه را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه بدهید به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد و بعد صاف کنید و با کمی عسل هم بزنید و میل کنید.

5. خواص دمنوش رازیانه برای چاقی

یکی از خواص دمنوش رازیانه برای پوست صورت، رفع چین و چروک، شادابی و جوانسازی پوست است. همچنین خواص روشن کنندگی رازیانه دارد. اگر می خواهید پف صورت خود را از بین ببرید و یا دوست دارید صورت شما چاق شود می توانید از دمنوش رازیانه استفاده کنید. کافی است که به اندازه یک قاشق مرباخوری، پودر رازیانه را در نصف لیوان آبجوش به مدت یک ساعت دم کنید و بعد از آن که صاف کردید با عسل و یک قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید و این ترکیب را به مد 20 دقیقه روی صورت خود قرار دهید.

6. طرز تهیه دمنوش رازیانه برای لاغری

یکی از خواص رازیانه، لاغری و کاهش وزن است ، اما برای بهرمند شدن از این خاصیت رازیانه، بهتر است که خوردن دمنوش رازیانه را با روزی یک یا 2 لیوان شروع کنید، زیرا زیاده روی در مصرف آن باعث تسریع روند لاغری و کاهش وزن نمی شود. برای طرز تهیه دمنوش رازیانه برای لاغری، به روش زیر عمل کنید:

 • اول آب را بگذارید تا به جوش آید.
 • بعد دانه های رازیانه را به آن اضافه کنید و زیر شعله را خاموش کنید و اجازه دهید تا دم بکشد.
 • بعد از اینکه خنک شد ، آن را در یخچال قرار بدهید.
 • برای یک لیتر آب، می توانید از یک قاشق غذاخوری رازیانه استفاده کنید. 

7. خواص دمنوش رازیانه برای سرماخوردگی و درمان عفونت 

بر طبق بررسی انجام شده بر روی چندین تحقیق، چای رازیانه یک ضد میکروب و ضد ویروس است. اگر احساس سرماخوردگی می کنید، نوشیدن مقداری از چای رازیانه به بدنتان برای مبارزه با بیماری هایی که به سیستم ایمنی حمله می کنند، کمک می کند.


حتما بخوانید: رازیانه برای چی خوبه


8. خواص دمنوش رازیانه برای درمان بی خوابی

نوشیدن دمنوش رازیانه داغ راهی عالی برای رفع خستگی بعد از روز طولانی است و دم کردن رازیانه باعث افزایش سلامتی تان می شود. از آنجا که رازیانه ماهیچه ها را آرام می کند؛ (از جمله ماهیچه های گوارشی) می توانید احساس آمادگی بیشتری برای رفتن به تخت خواب داشته باشید. در گذشته برای درمان بی خوابی از رازیانه استفاده می شد.

رازیانه و کمک به خواب راحت

9. خواص دمنوش رازیانه برای تولید شیر در دوران شیردهی 

از رازیانه قرن ها به عنوان شیر آور  و افزایش دهنده شیر مادر استفاده می شده است؛ ماده ای برای افزایش کیفیت شیر در زنان شیرده. بعضی در مورد اینکه مزیت رازیانه در این مورد اثبات نشده است بحث کردند. اما شواهد بی نظیر و حتی برخی از نوشته های پزشکی موافقند که رازیانه می تواند این مزایا را فراهم کند.

10. خواص دمنوش رازیانه برای معده و کمک به هضم غذا

اگر ناراحتی معده، نفخ شکمی یا اسهال دارید ممکن است بخواهید از خواص درمانی چای رازیانه استفاده کنید. گرمای چای رازیانه به هضم آرام کمک کرده و خود رازیانه نیز به عنوان کمک کننده در مسائل گوارشی شناخته می شده است.

رازیانه و رفع مشکلات هضم و گوارشی

11. رازیانه مقدار آنتی اکسیدان ها در بدن را افزایش می دهد

چای رازیانه حاوی آنتی اکسیدان هایی است که بدنتان برای مبارزه با مواد مضری که در محیط پیوسته در معرض آنها هستید، نیاز دارد. زمانی که چای رازیانه می نوشید، آنتی اکسیدان های موجود در آن به مولکول های خون که با آسیب های اکسیداتیو در حال مبارزه اند متصل می شوند. این کم کردن بار روی کلیه و کبد، به ساخت سلول جدید کمک می کند و حتی نشانه های پیری را کاهش می دهد.


حتما بخوانید: خواص روغن رازیانه و طرز استفاده از آن


12. رازیانه می تواند نفس تان را تازه کند

دمنوش رازیانه یکی از راه های اصلی برای از بین بردن نفس بد است. این ویژگی ممکن است به علت خواص ضد باکتریایی رازیانه باشد که می تواند پاتوژن هایی را که دلیل نفس بدبو هستند تمیز کند. در هر حال، نوشیدن یک فنجان چای رازیانه قبل از خواب یا زمانی که از خواب بیدار می شوید نفس بد صبح را از بین می برد.

13. رازیانه می تواند یبوست را از بین ببرد

چای رازیانه ماهیچه های گوارشی تان را آرام می کند؛ که ممکن است این تنها چیزی باشد که در زمان مواجه شدن با یبوست به آن نیاز دارید. نوشیدن مقداری چای رازیانه به تمیز کردن بدن تان کمک خواهد کرد و ترکیبات سمی را از سیستم تان بیرون می کند.

طرز تهیه دمنوش رازیانه

اگر بتوانید دانه های تازه رازیانه را از باغچه خودتان یا فروشگاه غذایی بهداشتی بگیرید، می توانید چای رازیانه خودتان را درست کنید. دانه ها را با پهن کردن یا پختن آنها زیر نور آفتاب برای دو تا سه روز خشک کنید؛ یا می توانید این فرآیند را با ماکروویو کردن دانه ها به مدت سی ثانیه که گهگاه چک شان می کنید سرعت ببخشید. سپس به سادگی دانه ها را بفشارید، با گذاشتن آنها در توپ چای یا کیسه چای خالی و خیساندن در آب داغ برای  5 تا 10 دقیقه، استفاده کنید.

همچنین چای رازیانه را که آماده استفاده است خریداری کنید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر چای را بخیسانید، بیشتر دم کشیده و طعم می دهد. هیچ محدودیت توصیه شده ای برای استفاده از چای رازیانه وجود ندارد. از آنجا که چای رازیانه هضم را تحت تاثیر قرار می دهد، با یک فنجان در زمان شروع کرده و واکنش بدنتان را به نوشیدن آن ببینید.

فرم ها و دوز های رازیانه

عوارض جانبی و مضرات دمنوش رازیانه

 • برخی از بحث ها در مورد اینکه آیا رازیانه باید برای تسکین کولیک نوزاد استفاده شود وجود دارد.
 • ماده اتراژول (Estragole)، که در رازیانه پیدا شده است، ممکن است برای نوزادان یا هر فردی که مقادیر زیاد از آن را مصرف می کنند، امن نباشد.
 • اگر باردار هستید، باید از نوشیدن چای رازیانه  اجتناب کنید. استروژن که در روغن دانه رازیانه فعال می شود می تواند بدن حامله شما را که در حال حاضر در آن همه نوع هورمون افزایش می یابد، دچار سردرگمی و اشتباه کند.
 • از آنجا که رازیانه جز خانواده هویج است، اگر به هویج و دیگر گیاهان در آن خانواده حساسیت دارید؛ از جمله کرفس یا درمنه (برنجاسف)، از نوشیدن رازیانه جلوگیری کنید.
 • اگر شما از رقیق کننده های خون مصرف می کنید یا دچار اختلال خونریزی هستید، باید هنگام مصرف نوشیدنی های چای رازیانه احتیاط کنید.

نتیجه گیری

این درمان باستانی در حال مطالعه است و ما در مورد راه هایی که رازیانه می تواند در درمان و بهبود بخشیدن به بدن داشته باشد، بیشتر یاد می گیریم. برای اکثر مردم، چای رازیانه می تواند برای همه چیز از مسائل گوارشی تا بی خوابی یک درمان امن و موثر باشد. چای رازیانه را به آرامی وارد زندگی روزانه خود نمایید و اطمینان حاصل کنید که به هر گونه عوارض جانبی که ممکن است رازیانه در بدن شما ایجاد کند؛ توجه دارید.


مقالات مرتبط:

سینه فیبروکیستیک چیست؛ علت و درمان پستان فيبروكيستيک
 

از
11
رای