رازیانه برای چی خوبه ؛ خواص و مضرات رازیانه برای زنان و مردان و لاغری

رازیانه برای چی خوبه ؛ خواص و مضرات رازیانه برای زنان و مردان و لاغری رازیانه برای چی خوبه ؛ خواص و مضرات رازیانه چیست، با فواید رازیانه برای زنان، رحم و تخمدان، گلودرد، نازایی، لاغری، دختر مجرد، زنان یائسه، لاغری و همچنین خواص و مضرات رازیانه برای مردان در سلام دنیا آشنا شوید.

رازیانه (به انگلیسی: Fennel Bulbs) با نام علمی Fenfoeniculum vulgare شناخته می شود و گیاهی دارویی و طعم دار است. گیاه رازیانه سبز و سفید با برگ هایی پرمانند و گل هایی زرد رنگ است. پیاز رازیانه تازه و دانه های رازیانه هر دو طعمی ملایم و شیرین دارند. ولی طعم بذرهای گیاه به علت روغن های ضروری قویشان، بیشتر است. رازیانه و دانه های آن علاوه بر استفاده های آشپزخانه ای، دارای خواص سلامتی فراوانی هستند و قادرند اثرات آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی و ضدباکتریایی ایجاد کنند. در این مقاله سلام دنیا، با خواص رازیانه برای زنان، رحم و تخمدان، زنان یائسه، گلودرد، دختران مجرد و خواص رازیانه برای مردان و مضرات آن بیشتر آشنا شوید.

10 مزیت و خواص اثبات شده رازیانه و دانه های رازیانه برای سلامتی

در اینجا 10 مزیت علمی دانه های رازیانه و رازیانه است.

1. ارزش غذایی فوق العاده

رازیانه و دانه های آن هر دو سرشار از مواد مغذی هستند. در اینجا خواص تغذیه ای برای 1 فنجان (87گرم) از پیاز رازیانه تازه و 1 قاشق غذاخوری (6گرم) از دانه های خشک آن است.

  پیاز رازیانه تازه دانه های خشک رازیانه
کالری    27  20
فیبر  3 گرم 2 گرم
ویتامین ث  17% از مقدار مورد نیاز روزانه 2% از مقدار مورد نیاز روزانه
کلسیم 4% از مقدار مورد نیاز روزانه 7% از مقدار مورد نیاز روزانه
آهن 4% از مقدار مورد نیاز روزانه 6% از مقدار مورد نیاز روزانه
منیزیم  4% از مقدار مورد نیاز روزانه 6% از مقدار مورد نیاز روزانه
پتاسیم 10% از مقدار مورد نیاز روزانه 3% از مقدار مورد نیاز روزانه
منگنز  8% از مقدار مورد نیاز روزانه 19% از مقدار مورد نیاز روزانه

همانطور که می بینید، رازیانه و دانه های آن هر دو دارای کالری پایینی هستند؛ اما بسیاری از مواد مغذی را فراهم می کنند. پیاز رازیانه تازه با ویتامین ث، یک ویتامین محلول در آب برای سلامت ایمنی، تعمیر بافت و سنتز کلاژن می باشد، پر شده است. همچنین ویتامین ث به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدنتان عمل کرده و از آسیب های سلولی ناشی از مولکول های ناپایدار که رادیکال های آزاد نامیده می شوند محافظت می کند.

پیاز رازیانه تازه و دانه های تازیانه هر دو با منگنز معدنی، که برای فعال سازی آنزیم، سوخت و ساز، حفاظت سلولی، توسعه استخوان، تنظیم قندخون و بهبود زخم مهم است پر شده اند. علاوه بر منگنز رازیانه و دانه هایش دارای دیگر مواد معدنی حیانی برای سلامتی استخوان از جمله پتاسیم، منیزیم و کلسیم هستند.

خواص بی شمار رازیانه و دانه های رازیانه

2. خواص رازیانه برای درمان بیماری ها 

شاید موثرترین مزایای رازیانه و دانه های آن از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی قوی که درونشان وجود دارد به دست می آید. اسانس گیاهی رازیانه نشان داده است که دارای بیش از 87 ترکیب فرار از جمله آنتی اکسیدان های پلی فنول اسید رزماریک، اسیدکلروژنیک، کورستین و پلی ژنین است. آنتی اکسیدان های پلی فنول، اسیدهای ضد التهابی قوی هستند که اثرات مهمی در سلامتی تان دارند.

مطالعات نشان می دهد افرادی که رژیم های غنی از آنتی اکسیدان ها را دنبال می کنند، کمتر خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند: بیماری های قلبی، چاقی، سرطان، بیماری های عصبی و دیابت نوع 2 را دارند. علاوه بر این، بیش از 28 ترکیب شامل آنتول، فینچون، متیل کاوکول و هیدروکربن شیرینی در دانه های رازیانه است.


حتما بخوانید: خواص دمنوش رازیانه برای سلامتی


مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی ذکر می کند که ترانس آنتول آلی دارای خواص معین ضدسرطانی، ضدمیکروبی، ضد ویروسی و ضدالتهابی است. در نهایت عصاره گیاه لیمونن در مبارزه با رادیکال های آزاد کمک کرده و از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از برخی بیماری های مزمن مانند سرطان محافظت می کند.

3. خواص رازیانه برای لاغری

دانه های رازیانه تنها قادر به اضافه کردن عمق و عطر به دستورالعمل های غذایی نیستند بلکه به کاهش اشتها نیز کمک می کنند. مطالعه ای بر روی 9 زن سالم نشان داد، آن هایی که پیش از خوردن غذا 8.5 اونس (250 میلی لیتر) از چای درست شده با 2 گرم دانه رازیانه نوشیده بودند، احساس گرسنگی کمتری داشتند و در طول روز در مقایسه با آن هایی که چای دارونما نوشیده اند، کالری کمتری مصرف کرده اند. آنتول که جز مهمی از روغن اسانس رازیانه است می تواند در پشت ویژگی کاهش اشتها گیاه باشد.

بنا بر مطالعه دیگر بر روی 47 زن، آن هایی که روزانه 300 میلی گرم از عصاره رازیانه را برای 12 هفته به رژیم غذایی خود اضافه کردند، مقدار کمتری وزن در مقایسه با آنهایی که در گروه دارونماها بودند اضافه کردند و همچنین کاهش اشتها را تجربه نکردند. تحقیقات در این زمینه متناقض است و مطالعات بیشتری برای درک کامل ویژگی های پنهانی کاهش اشتها رازیانه لازم است.

خواص رازیانه برای سلامتی

4. خواص رازیانه برای قلب و فشار خون بالا

خوردن رازیانه و دانه های آن به سلامت قلب در بسیاری از موارد کمک می کند، زیرا سرشار از فیبر بوده؛ یک ماده مغذی نشان داده که عوامل خطر بیماری قلبی خاص مثل کلسترول بالا را کاهش می دهد

الف 1. هر فنجان (87گرم) از پیاز رازیانه تازه در 3 گرم فیبر ترکیب شده _ 11% از مقدار مورد نیاز روزانه

رژیم های غذایی با فیبر بالا با کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط اند. بررسی 22 مطالعه، مصرف فیبر در رژیم غذایی با خطر کمتر بیماری قلبی وابسته است. با اضافه کردن روزانه 7 گرم فیبر خطر بیماری قلبی 9% کاهش می یابد. رازیانه و دانه های آن حاوی مواد مغذی مانند منیزیم، پتاسیم و کلسیم هستند که نقش مهمی در حفظ سلامت قلبتان ایفا می کند. برای مثال، در برداشتن منابع غنی پتاسیم در رژیم غذایی تان به کاهش فشار خون بالا که عامل خطر برای بیماری های قلبی است کمک می کند.

5. خواص رازیانه برای سرطان

مجموعه گسترده ای از ترکیبات گیاهی قوی در رازیانه می تواند در برابر بیماری های مزمن، از جمله سرطان های خاص محافظت کند. برای مثال مشخص شده، آنتول -یکی از ترکیبات اصلی فعال در دانه های رازیانه- خواص ضد سرطانی دارد.

مطالعه های آزمایشگاهی نشان داد که آنتول به طور موثر، رشد سلول های سرطانی و ایجاد آپوپتوز، که مرگ سلولی برنامه ریزی شده در سلول های سرطانی سینه در انسان است را متوقف می کند. مطالعه آزمایشگاهی دیگری نشان داد که عصاره رازیانه گسترش سلول های سرطان سینه را متوقف کرده و باعث مرگ سلول سرطانی شده است.

مطالعات حیوانی نیز نشان داده است که عصاره دانه های رازیانه قادر به محافظت در برابر سرطان کبد و پستان اند. گرچه این نتایج امیدوارکننده اند، پیش از اینکه رازیانه و یا عصاره آن به عنوان یک درمان جایگزین برای سرطان توصیه شده باشد به مطالعات انسانی نیاز است.


حتما بخوانید: علائم سرطان کبد چیست


خواص رازیانه برای زنان

6. خواص رازیانه برای افزایش شیر زنان شیرده

به نظر می رسد که رازیانه خواص گالاکتوژنیک داشته باشد به این معنی که به افزایش ترشح شیر کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که مواد خاص در آنتول مانند دی آنتول و فتو آنتول که مسئول اثرات وابسته به ژن شیری گیاه است وجود دارد. در نتایج به دست آمده پارامترهایی مانند حجم شیر، چربی شیر و افزایش وزن نوزاد را با رازیانه درمانی افزایش داد.

در یک تحقیق، زنان شیرده مقرر شدند که چای دارای 7.5 گرم از پودر دانه رازیانه و 3 گرم چای سیاه یا 3 گرم چای سیاه به تنهایی، سه بار در روز به مدت چهار هفته بنوشند. پس از 4 هفته، نوزادانی که مادرانشان چای و دمنوش رازیانه نوشیده بودند افزایش چشمگیری در فرکانس تغذیه، تعداد پوشک های مرطوب، فرکانس دفع مدفوع، افزایش وزن و افزایش چشمگیر اندکی در محیط پیرامون سر نسبت به نوزادان گروه کنترلی داشتند.

مطالعات دیگر نشان داده است که رازیانه می تواند ترشح شیر و غلظت پرولاکتین را افزایش دهد. پرولاکتین هورمونی است که به بدن تولید کردن شیر پستان را مخابره می کند. با این حال دیگر مطالعات به دست آمده هیچ تاثیری بر ترشح شیر یا افزایش وزن نوزاد را نشان نداد. عوارض جانبی منفی مثل افزایش وزن بد و تغذیه دشوار از نوزادانی که مادران شیرده شان عصاره های رازیانه نوشیدند گزارش شده است.

به همین دلایل زنان شیرده باید قبل از استفاده از رازیانه برای تشویق تولید شیر با پزشک شان مشورت نمایند.

7. خواص رازیانه برای زنان یائسه 

رازیانه قادر به از بین بردن علائم یائسگی است. بررسی 10 مطالعه نشان داد که رازیانه به فرونشاندن گر گرفتگی، خارش واژن، خشکی و درد در زمان رابطه جنسی، عملکرد جنسی، رضایت جنسی و اختلال خواب در زنان یائسه کمک کند. مهم است که توجه داشته باشیم که در بسیاری از این مطالعات از دوز مشخصی از گیاه استفاده شده و اینکه مصرف مقادیر کمتر از دوز رازیانه و دانه های آن می تواند همان مزایا را ارائه دهد.

دمنوش و چای رازیانه

8. خواص رازیانه برای رحم و تخمدان

اگر از رازیانه به همراه گیاهانی از جمله مرزنجوش، اسطوخودوس، آویشن، گل ختمی، تخم کتان و پیاز استفاده شود می تواند به درمان کیست تخمدان در خانه کمک کند. برای این کار گیاهان نام برده را ابتدا جوشانده و پس از خنک شدن مایع را داخل ظرفی بزرگ ریخته و داخل آن بنشینید. این جوشانده به پاک سازی رحم و تخمدان ها کمک می کند.


حتما بخوانید: پاکسازی رحم از عفونت با داروهای گیاهی 


9. خواص رازیانه برای دختر مجرد

رازیانه می تواند به تنظیم قاعدگی، هورمون های زنان، رفع کیست تخمدان کمک کند، بنابراین یک گیاه عالی برای زنان و دختران مجرد است. دخترهایی که دچار تخمدان پلی کیستیک هستند می تواند یک قاشق مرباخوری رازیانه را با 1/5 لیوان آب جوشانده بعد از صاف کردن و بنوشید. همچنین می توانید روزی یک قاشق مرباخوری رازیانه پودر شده یا نصف لیوان عرق رازیانه مصرف کنند.

10. خواص رازیانه برای نازایی

یکی از مهمترین خواص رازیانه برای زنان، تنظیم کردن هورمون ها است. از طرف دیگر همانطور که در بالا گفتیم رازیانه می تواند به پاکسازی رحم، رفع مشکلات کیست تخمدان، تنبلی تخمدان کمک کند

گذشته از مزایای ذکر شده در بالا، قطعا رازیانه و دانه هایش اثر شدیدی به سلامتی به روش های زیر می گذارد:

11. خواص ضد باکتریایی رازیانه

می تواند خواص ضد باکتری داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که عصاره رازیانه به طور موثر از رشد باکتری های مضر قوی مثل اشرشیا کولی، کاندیدا آلبیکنس و استافیلوکوک اورئوس جلوگیری کند.

12. کاهش التهاب

رازیانه و دانه های رازیانه قادر به کاهش التهاب است. آنتی اکسیدان های قوی در رازیانه، مثل ویتامین ث و کورستین می تواند به کاهش التهاب و سطوح نشانگرهای التهابی کمک کند.

13. خواص رازیانه می تواند به سلامت روان کمک کند

رازیانه و دانه های رازیانه به سلامت روان کمک می کنند. مطالعات حیوانی نشان داده است که عصاره رازیانه قادر به کاهش حافظه مربوط به پیری اند.

خواص رازیانه؛ 10 مزیت اثبات شده رازیانه و دانه های آن برای سلامتی

14. خواص رازیانه برای گلودرد

از آنجایی که رازیانه دارای خواص ضد التهابی است، غرغره کردن جوشانده گیاه رازیانه می تواند به درمان گلودرد و گرفتگی صدا کمک کند. همچنین دمنوش رازیانه خلط آور است می تواند به رفع سرفه و گلودرد کمک کند.


حتما بخوانید: 10 روش ساده درمان خانگی برای تسکین گلو درد


15. خواص رازیانه برای مردان

ممکن است که گیاه رازیانه را بیشتر برای درمان مشکلات زنان شناخته باشید. اما می تواند برای مردان نیز مفید باشد. رازیانه می تواند روی اسپرم مردان تاثیر مثبتی داشته باشد و میل جنسی و قدرت باروری مردان را افزایش دهد.

اما به یاد داشته باشید که مردان نباید از رازیانه به طور مداوم استفاده کنند، زیرا باعث افزایش میزان هورمون استروژن و کاهش تستوسترون در مردان می شود و افزایش استروژن در مردان می تواند باعث بزرگ شدن سینه، بزرگ شدن پروستات، افزایش چرمی شکمی و دیابت نوع 2 و افسردگی شود و خطر ابتلا به سرطان پروستات و بیماری های خود ایمنی را افزایش می دهد.

عوارض جانبی و مضرات رازیانه

  • گرچه رازیانه و دانه های آن اگر در حد اعتدال خورده شوند به نظر امن هستند، اما نگرانی های ایمنی برای مصرف بیشتر منابع دوزهای متمرکز شده گیاه رازیانه مانند عصاره و مکمل ها وجود دارد.
  • به عنوان مثال رازیانه دارای خواص استروژنی قوی است، به این معنی که مشابه هورمون استروژن عمل می کند. همان طور که برای خلاص شدن از علائم یائسگی موثر است، برای زنان باردار می تواند ناامن باشد.
  • باتوجه به فعالیت استروژن گونه رازیانه، نگرانی در مورد عامل گیاهی ناقص کننده جنین (که عامل ایجاد اختلال در رشد جنین است) وجود دارد.
  • مطالعه ای بر ارزیابی عوامل ناقص کننده جنین در روغن عصاره رازیانه نشان داده است که دوزهای بیشتر قادرند اثرات سمی بر سلول های جنینی داشته باشند.
  • گرچه خوردن رازیانه و دانه های آن به نظر ایمن است، زنان باردار باید از مصرف مکمل ها یا مصرف روغن اسانس این گیاه اجتناب کنند.
  • رازیانه ممکن است با برخی از داروها از جمله قرص های استروژن و برخی داروهای سرطانی فعل و انفعالات داخلی داشته باشد، بنابراین باید همیشه قبل از مصرف دوزهای بالا مثل مکمل ها و روغن عصاره و و عصاره ها با پزشک خود مشورت کنید.
نتیجه گیری

طعم دهنده، پیاز و دانه های معطر گیاه رازیانه هر دو بسیار مغذی هستند و مزایای سلامتی چشمگیری را عرضه می نمایند. اضافه کردن آنها به رژیم غذایی می تواند به بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب، سرکوب اشتها و حتی اثرات ضدسرطانی منجر شود. برای جمع کردن مزایای رازیانه و دانه های آن ،سعی در جا دادن پیاز رازیانه تازه به سالادها یا استفاده از دانه ها به عنوان طعم دهنده سوپ ها، سویا، محصولات پخته شده و ظروف ماهی داشته باشید.


مقالات مرتبط:

کاربردها و خواص روغن رازیانه و طرز استفاده از آن
 

از
8
رای