کاربردها و خواص روغن رازیانه و طرز استفاده از آن

کاربردها و خواص روغن رازیانه و طرز استفاده از آن یکی از رایج ترین کاربردهای دانه رازیانه، طعم دهنده رازیانه و روغن رازیانه در آشپزخانه است. کاربردها و خواص روغن رازیانه برای سلامتی، زنان و طرز استفاده از روغن رازیانه را در سلام دنیا بخوانید.

رازیانه برای قرن هاست که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و به شیرینی طعم و عطرش شناخته می شود. امروزه می توان از روغن رازیانه برای اهداف آشپزی و همچنین سلامتی از جمله: برای ارتقاء سیستم تنفسی، گوارش بهتر، و موارد دیگر استفاده کرد. این روغن منحصر به فرد دارای ویژگی های مفید بسیاری برای بدن است، در حالی که رایحه ای شیرین و متمایز نیز دارد. آیا آماده هستید تا از خواص روغن رازیانه برای خود استفاده کنید؟ ما در این مقاله از بخش خواص خوراکی های سایت سلام دنیا، به شما کاربردها و خواص روغن رازیانه برای سلامتی؛  زنان و در طب سنتی را بیان کردیم. با ما همراه باشید.

کاربردها و خواص روغن رازیانه برای سلامتی، زنان و در طب سنتی

1. خواص روغن رازیانه در ترمیم زخم ها

روغن ضروری رازیانه در خود ترکیبات خاصی دارد که همین ترکیبات در ایجاد خاصیت ضد عفونی کنندگی آن دخیل هستند. در نتیجه روغن رازیانه به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی کنندگی می تواند مانع از عفونی شدن زخم ها شود. همچنین این روغن می تواند در پیشگیری از عفونی شدن برش ها یا عفونی شدن برش ها توسط میکروب کزاز به خصوص بعد از انجام جراحی ها، زایمان سزارین و سایر جراحات شدید موثر باشد.

خواص روغن رازیانه در طب سنتی

2. خواص روغن رازیانه در کمک به رفع گرفتگی

گرفتگی یا اسپاسم اگر به طرز صحیحی درمان نشوند می تواند جان فرد را به خطر بیاندازند و مرگ آور باشند.اسپاسم عبارت است از انقباض و گرفتگی غیرارادی و غیرمعمول در مجاری تنفسی، روده ها، عضلات یا اعصاب که باعث بروز سرفه مداوم، سکسکه، درد شدید و احساس کشیدگی در روده، گرفتگی، کشش عضلات، تشنج یا حملات صرعی می شود.


حتما بخوانید: درمان گرفتگی عضلات بدن به کمک 15 ماده غذایی


اگر این بیمار به موقع تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است درد شدیدی در روده داشته باشد یا در صورت بروز سرفه و سکسکه دچار تنگی نفس شود و حتی ممکن است جان خود را از دست بدهد. روغن ضروری رازیانه به دلیل داشتن خاصیت ضد اسپاسم می تواند اثرات تسکین دهندگی بروی اعصاب، ماهیچه ها، روده ها و سیستم تنفسی داشته باشد و ممکن است منجر به کاهش حملات اسپاسمودیک شود و برای شرایطی که در قسمت بالا به آن اشاره شد بهبود سریعی را فراهم کند.

3. خواص روغن رازیانه برای یبوست و کمک به روان شدن تحرکات روده ای

رازیانه دارای ترکیبی به نام Aperitif است که خاصیت مشابه دارو ضد یبوست دارد اما کمی از آن ملایم تر است. این ترکیب بیشتر روی حرکات دودی روده تاثیر می گذارد تا اینکه به حجم روده اضافه کند. این روغن ضروری برای پاکسازی روده و بهبود مشکل یبوست می تواند مفید باشد.

4. فواید روغن رازیانه در کمک به رفع نفخ

روغن رازیانه می تواند به خروج گازهای جمع شده در روده کمک کند و علائم مشکلاتی نظیر سوء هاضمه، بی قراری، درد در ناحیه شکم، معده و قفسه سینه و همچنین فشار خون بالا را رفع کند. همچنین از مزایای دیگر این روغن گیاهی جلوگیری از ایجاد گازهای بیشتر است. و این به افرادی که دچار نفخ شدید هستند، خیلی خوب است.

فواید روغن رازیانه برای نفخ

5. خواص روغن رازیانه برای کمک به دفع کرم های روده

روغن رازیانه یک روغن گیاهی موثر در از ین بردن کرم های بدن است. اگر در روده ها و مجاری دفع کننده کرم یا هاگ های آنها (در واقع هاگ یک مرحله خفته یا غیر فعال از زندگی باکتری است) وجود داشته باشد. روغن رازیانه می تواند آنها را از بین ببرد. درمان با روغن رازیانه می تواند یک روش عالی برای کودکانی باشد که اغلب از کرم های انگلی رنج می برند، چون می تواند مانع از سوء تغذیه یا عدم رشد در این کودکان شود.

6. فواید روغن رازیانه در کمک به افزایش ادرار

روغن رازیانه به دلیل داشتن خاصیت ادرارآوری می تواند به افزایش دفعات ادرار کردن و میزان ادرار کمک کند که این نه تنها به حذف آب اضافی، سدیم، اسید اوریک، نمکهای صفرا و سایر عناصر سمی از بدن کمک کند، بلکه فشار خون را کاهش می دهد، کلیه ها را پاکسازی کرده و در نهایت منجر به کاهش چربی هم می شود. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید اگر دچار مشکلاتی مانند تورم یا تجمع آب در بدن نیستید، باید در هنگام مصرف روغن رازیانه آب بیشتری دریافت کنید، زیرا تکرار دفعات ادرار می تواند منجر به کم آبی بدن تان شود.


حتما بخوانید: درمان های خانگی و سریع تکرر ادرار


7. خواص روغن رازیانه برای زنان (ماده قاعده آور خوب)

خاصیت قاعده آوری رازیانه می تواند برای خانم هایی که قاعدگی های نامنظم، مسدود یا دردناک را تجربه می کنند مفید باشد. روغن رازیانه نه تنها می تواند قاعدگی های که دچار انسداد هستند را رفع و آنها را منظم کند، بلکه ممکن است سایر علائم مربوط به دوره عادت ماهیانه مانند: سردرد، درد در ناحیه شکم، سرگیجه و تغییرات خلق و خو را نیز کاهش دهد. علاوه بر این می تواند مانع از یائسگی زودرس یا قبل از موعد شود.

8. فواید روغن رازیانه کمک به افزایش شیر مادر

روغن رازیانه می تواند اثر خوبی بر افزایش مقدار شیر مادران داشته باشد. این روغن باعث افزایش تولید هورمونی به نام استروژن در مادران شیرده می شود، که این هورمون می تواند میزان شیر آنها را افزایش دهد. این افزایش هم برای نوزاد و هم برای مادر خوب است. همچنین این شیر برخی از خواص ضدنفخی و گوارشی روغن رازیانه را در خود دارد و مانع از بروز مشکلات بسیار رایجی مانند نفخ، سوء هاضمه و گاز در نوزادان می شود.

خواص روغن رازیانه برای زنان

9. روغن رازیانه یک ماده ملین

روغن رازیانه به دلیل داشتن اثرات ملینی خوب و طبیعی می تواند برای حل مشکل یبوست مزمن و شدید موثر باشد. با این حال، برخلاف ملین های که دارای ترکیبات شیمیایی هستند، عوارض جانبی ایجاد نمی کنند و می توان به طور منظم از این روغن گیاهی برای رفع مشکل یبوست استفاده کرد.

10. روغن رازیانه یک ماده محرک

روغن رازیانه به دلیل داشتن خاصیت محرک بودن می تواند به عنوان ماده شیرآور (افزایش مقدار شیر مادران شیرده)، ماده قاعده آور و ادرار آور عمل کند. به عنوان یک ماده محرک، ممکن است باعث تقویت تمامی عملکردهای بدن شود. این اثر می تواند مغز و فعالیت عصبی، سیستم عصبی، ترشحات غدد درون ریز یا آندوکرین و برون ریز (شامل ترشح شیر، چربی پوست، عرق، اشک، ادرار و ترشحات در دوران قاعدگی)، دستگاه گوارش و سیستم دفع بدن را تحریک کند. روغن رازیانه با داشتن اثر تقویت کنندگی همچنین می تواند برای غلبه بر خستگی، سرگیجه و افسردگی  هم مفید باشد.


حتما بخوانید: درمان افسردگی در خانه بدون دارو


11. خواص رازیانه کمک به حفظ سلامت معده

روغن رازیانه به دلیل داشتن اثر تقویت کنندگی معده می تواند به حفظ سلامت معده و حفظ عملکرد طبیعی همه ترشحات اسیدهای گوارشی و صفرا کمک کند. همچنین، روغن رازیانه میتواند از معده در مقابل ابتلا به عفونت ها و زخم ها هم محافظت کند، در این صورت سلامت و تقویت معده را اطمینان می دهد.

12. فواید روغن رازیانه کمک به حفظ سلامت طحال

از آنجا که اثر تقویت کنندگی رازیانه برای معده مفید بود، از این رو این اثر تقویت کنندگی برای حفظ سلامت طحال هم مفید محسوب می شود. طحال وظایف مهمی در بدن ما بر عهده دارد چون در تولید سلول‌های خونی و گلبول های قرمز مشارکت دارد. طحال سالم باعث حفظ میزان خوبی از گلبول های قرمز خون و زندگی سالم تر و پر جنب و جوش تر در فرد می شود. روغن رازیانه می تواند به حفظ سلامت طحال کمک کرده و منجر به تقویت عملکرد این عضو مهم شود. علاوه براین، این روغن گیاهی می تواند در مقابل عفونت های گوناگون از طحال محافظت کند.

خواص روغن رازیانه برای سلامتی طحال

13. خواص روغن رازیانه برای سیستم ایمنی بدن و اثرات تقویت کنندگی

اثر تقویت کنندگی به این معنی است که روغن رازیانه دارای ترکیبی است که باعث نیروبخشی و افزایش سلامت بدن می شود. روغن رازیانه می تواند با ایجاد اثر تقویت کنندگی بر کلیه سیستم های عملکردی در بدن مانند سیستم تنفسی، گوارشی، عصبی و دفع کننده به عنوان یک ماده مقوی عمل کند، در عین حال باعث شود که بدن به راحتی مواد مغذی را جذب کند، به طبع آن موجب نیروبخشی و تقویت سیستم ایمنی می شود.

14. فواید روغن رازیانه کمک به تصفیه خون

روغن رازیانه در بدن کار یک ماده سم زدا را انجام می دهد و خون را پاکسازی می کند، از این رو به عنوان یک ماده تصفیه کننده در نظر گرفته می شود. روغن رازیانه در عمل، به خون کمک می کند تا خودش اوره، اسید اوریک و برخی هورمون های اضافی که باعث ایجاد سموم در جریان خون ما می شوند، را پاکسازی کند. به غیر از این، به متعادل سازی سطح سدیم در بدن و پاکسازی مواد سمی دیگری که از طریق منابع بیرونی وارد جریان خون می شوند هم کمک کند.


حتما بخوانید: برای پاکسازی کبد چه بخوریم


15. خواص روغن رازیانه کمک به رفع سرفه مزمن

در تحقیقات علمی ثابت شده است که روغن رازیانه می تواند گرفتگی مجرای بینی، حنجره، حلق، برونش ها و ریه ها که به دلیل سرماخوردگی و عفونت ویروسی با مخاط و خلط  پر شده اند را رفع کند. این روغن می تواند به خصوص در مقابله با سرفه های مکرر یا حاد هم اثربخش باشد.

سایر مزایا روغن رازیانه

روغن رازیانه ممکن است چاقی، چین و چروک روی پوست را کاهش دهد و می تواند برای درمان نیش حشرات و مشکلاتی مانند قولنج (کولیک)، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، سکسکه، سوء هاضمه، روماتیسم و ​​سلولیت زیاد هم مورد استفاده قرار بگیرد.

16. مزایای روغن رازیانه در آشپزی (طرز استفاده از روغن رازیانه)

یکی از رایج ترین کاربردهای دانه رازیانه، طعم دهنده رازیانه و اسانس رازیانه در آشپزخانه است. به دلیل ماهیت قوی و طعم دار روغن رازیانه، می تواند طعم خوش و قوی را به انواع غذاهای منحصر به فرد اضافه کند. اگر می خواهید طعم رازیانه را در آشپزی خود بچشید، در نظر بگیرید که به مقدار خلال دندان را به سوسیس یا سوپ خانگی اضافه کنید تا طعم روغن رازیانه شاخص شود.


حتما بخوانید: خواص رازیانه تازه و دانه های رازیانه برای سلامتی


17. کاربرد روغن رازیانه برای طعم دهنده غذا

آیا به دنبال راه دیگری برای استفاده از اسانس رازیانه برای پخت و پز هستید؟ زمانی که می خواهید یک عنصر تند و خوش طعم به غذای خود اضافه کنید، رازیانه با چاشنی و سالاد عالی می شود. به اندازه خلال دندان را به غذاهای لوبیا سفید و سالاد خیار اضافه کنید تا از مزایای گوارشی و طعم دلپذیر برخوردار باشد. به یاد داشته باشید، هنگام استفاده از روغن های ضروری برای پخت و پز، با مقادیر کم شروع کنید. حتی مقدار خلال دندان می تواند طعم و مزه زیادی به غذای شما ببخشد، بنابراین از حداقل آن شروع کنید و در ادامه روغن های ضروری بیشتری اضافه کنید تا مطمئن شوید طعم روغن بر غذا غلبه نمی کند.

طرز استفاده از روغن رازیانه

فواید روغن رازیانه برای درمان بیماری ها

18. خواص روغن رازیانه برای هضم غذا

آیا می دانید که اسانس رازیانه را می توان به صورت خوراکی برای هضم غذا مصرف کرد؟ برای تجربه این مزایای روغن رازیانه ، کافی است یک یا دو قطره از آن به آب اضافه کنید. همچنین می توانید 1-2 قطره در کپسول doTERRA Veggie اضافه کنید. همچنین می توانید روغن رازیانه را با روغن نارگیل شکسته برای ماساژ آرام کننده شکم بعد از یک وعده غذایی حجیم، یا در یک روز پر استرس ترکیب کنید.


حتما بخوانید: هضم سریع غذا با بهترین داروی گیاهی


19. خواص روغن رازیانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

طعم طبیعی شیرین اسانس رازیانه می تواند برای جلوگیری از مصرف شکر فرآوری شده و شیرینی مفید باشد. ترکیب شیمیایی رازیانه شامل ترانس آنتول، یک مونوترپن است که 13 برابر شیرین تر از شکر است. برای استفاده از این مزایای روغن رازیانه، یک قطره رازیانه در آب یا آبمیوه سبز اضافه کنید و مصرف کنید تا با پوسیدگی دندان نیز مبارزه کنید.

20. فواید روغن رازیانه برای نفخ و اسهال

اگر احساس اسهال یا نفخ دارید، روغن رازیانه را به صورت داخلی مصرف کنید ، زیرا ممکن است به بهبود متابولیسم، عملکرد کبد و گردش خون کمک کند. برای مصرف داخلی روغن رازیانه، چند قطره به آب یا نوشیدنی دیگر اضافه کنید یا 1-2 قطره را در کپسول doTERRA Veggie اضافه کنید.

فواید روغن رازیانه برای درمان بیماری ها

21. خواص روغن رازیانه برای تمرکز

به تقویت کننده برای انجام کارها نیاز دارید؟ انتشار اسانس رازیانه می تواند به شما در تمرکز مورد نیاز برای بازدهی بیشتر کمک کند. برای استفاده از رایحه انرژی بخش روغن رازیانه، آن را در خانه یا محل کار خود پخش کنید تا یک روز پربار داشته باشید.

22. خواص روغن رازیانه برای پوست

روغن رازیانه که به صورت موضعی استفاده می شود، می تواند برای بسیاری از نواحی بدن از جمله پوست آرامش بخش باشد. برای یک اثر آرامش بخش، روغن رازیانه را مستقیماً روی پوست بمالید. اگر نگران حساسیت پوست هستید، روغن رازیانه را با روغن نارگیل شکسته رقیق کنید تا از هر گونه تحریک پوستی جلوگیری شود.

23. روغن رازیانه برای افزایش انرژی و اعتماد به نفس

در روم باستان، گفته می شد که رزمندگان رازیانه خورده بودند تا برای جنگ آماده و تقویت شوند. مانند رومیان، شما به راحتی می توانید از مزایای انرژی زا و افزایش اعتماد به نفس روغن رازیانه در زندگی روزمره خود استفاده کنید. برای تقویت احساس شجاعت و اعتماد به نفس، یک تا دو قطره اسانس رازیانه را در کف دست بگذارید و استنشاق کنید.


حتما بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان با 12 تکنیک


توضیحات گیاه رازیانه  (گیاه رازیانه چه شکلی است)

رازیانه یک گیاه همیشه سبز و بومی مدیترانه است و اکنون به طور معمول در باغ های گیاهی و سبزیجات کشت می شود. رازیانه که به خاطر طعم و عطر شیرین معروف است، گل، برگ معطر و از همه مهمتر دانه های رازیانه دارد - که روغن از آنها استخراج می شود. به دلیل رایحه قوی و طعم متمایز رازیانه، سالهاست که در دنیای آشپزی برای افزودن طعم و ادویه به انواع غذاها استفاده می شود.

گیاه رازیانه چه شکلی است

ترکیب شیمیایی روغن رازیانه

اجزای شیمیایی اصلی: E-anethole ، fenchol ، a-pinene

اسانس رازیانه از مونوترپن ها و اجزای شیمیایی تشکیل شده است که به دلیل داشتن خواص معطر انرژی زا و نشاط آور شناخته شده اند. ترکیب شیمیایی این روغن به رایحه شیرین و شیرینی رازیانه کمک می کند. ترانس آنتول، مونوترپن فنیل پروپن که ترکیب شیمیایی اولیه روغن رازیانه است، کاملاً شیرین است - 13 برابر شیرین تر از شکر.

رازیانه همچنین از اجزای شیمیایی به نام کتون تشکیل شده است که به خواص آرامش بخش روغن رازیانه و همچنین توانایی روغن برای بهبود عملکرد تنفسی سالم و گوارش سالم در صورت مصرف داخلی کمک می کند.

روغن هایی که با روغن رازیانه به خوبی مخلوط می شوند

رایحه منحصر به فرد و شیرین روغن رازیانه به خوبی با اسانس های تند مانند دارچین ترکیب می شود. همچنین روغن رازیانه به خوبی با روغن های چوب صندل، اسطوخودوس، شمعدانی (یا روغن ضروری گرانیوم) و روغن گل سرخ (رز) ترکیب می شود.

خطرات و عوارض روغن رازیانه

روغن ضروری رازیانه دارای ترکیب ارگانیکی به نام ترانس آنتول است که ممکن است تولید هورمون استروژن را افزایش دهد. اگرچه افزایش هورمون استروژن می تواند برای مادران شیرده مفید باشد، اما برای زنان باردار و زنان مبتلا به سرطان یا تومور سینه یا رحم مضر است، زیرا افزایش بیش از حد هورمون استروژن با بروز چنین سرطان هایی ارتباط دارد.

  • روغن رازیانه در مقدار مصرفی بسیار زیاد، ممکن است اثرات مخدری داشته باشد و منجر به تشنج، توهم و عدم تعادل روانی شود.
  • افرادی که به بیماری  صرع مبتلا  یا دارای سابقه ابتلا به آن هستند باید از مصرف روغن رازیانه خودداری کنند.
  • حساسیت احتمالی پوست.
  • دور از دسترس کودکان نگه دارید.
  • از تماس با چشم، گوش داخلی و نواحی حساس خودداری کنید.
سخن آخر

ما در این مطلب از سلام دنیا، درباره خواص رازیانه برای سلامتی و طرز استفاده از آن صحبت کردیم. امیدوارم برای شما مفید و کاربردی باشد. می توانید نظرات و سوالات خود را در خصوص فواید روغن رازیانه با ما در بهش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

مزایای چای رازیانه برای سلامتی و عوارض آن

فواید روغن سیاه دانه برای مو و ریش و عوارض آن 

از
2
رای