سینه فیبروکیستیک چیست؛ علت و درمان پستان فيبروكيستيک

سینه فیبروکیستیک چیست؛ علت و درمان پستان فيبروكيستيک بیماری پستان فیبروکیستیک، که معمولاً سینه های فیبروکیستیک یا تغییرات فیبروسیستیک نامیده می شود، علت خاص بیماری فیبروکیستیک پستان به طور کامل شناخته نشده است. علت و درمان کیست سینه را در سلام دنیا بخوانید.

بسیاری از زنان درگیر با پستان فیبروکیستیک، علائم مرتبطی نخواهند داشت. اگرچه داشتن سینه های فیبروکیستیک ضرری ندارد، اما این وضعیت می تواند تشخیص سرطان سینه را به چالش بکشد. هر آنچه درباره بیماری پستان فیبروکیستیک یا کیست سینه بدانید، از جمله علائم، علت و درمان سينه هاي فيبروكيستيك در سلام دنیا بیان کردیم. با ما همراه باشید.

بیماری سینه فیبروکیستیک چیست؟ ( تغییرات فیبروسیستیک در پستان ها)

بیماری پستان فیبروکیستیک، که معمولاً سینه های فیبروکیستیک یا تغییرات فیبروسیستیک نامیده می شود، یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) است که در آن سینه ها احساس افتادگی می کنند. سینه های فیبروکیستیک مضر یا خطرناک نیستند، اما ممکن است این حالت برای برخی از زنان آزار دهنده یا ناراحت کننده باشد. بر اساس نظر کلینیک مایو ، بیش از نیمی از زنان در مرحله ای از زندگی به بیماری پستان فیبروکیستیک مبتلا می شوند. بسیاری از زنان درگیر با پستان فیبروکیستیک، علائم مرتبطی نخواهند داشت. اگرچه داشتن سینه های فیبروکیستیک ضرری ندارد، اما این وضعیت می تواند تشخیص سرطان سینه را به چالش بکشد.


حتما بخوانید: علائم سرطان سینه چیست؟


علائم بیماری کیست سینه چیست؟

اگر به بیماری پستان فیبروکیستیک مبتلا هستید ، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

  • ورم
  • درد
  • ضخیم شدن بافت
  • توده در یک یا هر دو پستان

ممکن است تورم یا توده های شما در یک پستان بیشتر از دیگری باشد. علائم شما احتمالاً درست قبل از پریود به دلیل تغییرات هورمونی بدتر خواهد شد، اما ممکن است در طول ماه نیز علائمی داشته باشید. توده های موجود در پستانهای فیبروکیستیک در طول ماه متغیر هستند و معمولاً متحرک هستند. اما گاهی اوقات اگر بافت فیبری زیادی وجود داشته باشد، توده ها ممکن است در یک مکان ثابت شوند. همچنین ممکن است در زیر بغل درد داشته باشید. برخی از زنان از نوک سینه هایشان ترشحات سبز یا قهوه ای تیره دارند. در صورت خارج شدن مایع شفاف، قرمز یا خونی از نوک پستان شما، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید ، زیرا این ممکن است نشانه سرطان پستان باشد.

کیست سینه چیست

چه عواملی باعث بیماری کیست سینه می شود؟

بافت پستان شما در پاسخ به هورمون های ساخته شده توسط تخمدان تغییر می کند. اگر سینه های فیبروکیستیک دارید، ممکن است تغییرات واضح تری در پاسخ به این هورمون ها داشته باشید. این می تواند منجر به تورم و توده های حساس و دردناک پستان شود. علائم دقیقاً قبل یا در طی پریود مشاهده می شوند. ممکن است در سینه های خود توده هایی حس کنید که در اثر کیست و تورم لوبول های پستان ، غدد تولید کننده شیر، ایجاد می شود. همچنین ممکن است احساس ضخیم شدن توده ای در پستان خود داشته باشید که در اثر رشد بیش از حد بافت فیبری ایجاد شده است.

چه کسانی به بیماری پستان فیبروکیستیک مبتلا می شوند؟

هر زنی می تواند به بیماری پستان فیبروکیستیک مبتلا شود، اما این بیماری معمولاً در زنان 20 تا 50 ساله مشاهده می شود.

قرص های جلوگیری از بارداری ممکن است علائم شما را کاهش دهند و هورمون درمانی ممکن است باعث افزایش آنها شود. علائم به طور معمول پس از یائسگی بهبود می یابد یا برطرف می شود.

تفاوت کیست سینه و سرطان

بیماری پستان فیبروکیستیک خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد ، اما تغییرات در پستان شما می تواند تشخیص توده های بالقوه سرطانی را در معاینات پستان و انجام ماموگرافی برای شما یا پزشک دشوارتر کند. گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده توصیه می کند که زنان بین 50 تا 74 سال هر دو سال یک ماموگرافی انجام شود. موسسه ملی سرطان همچنین خاطر نشان می کند که معاینه منظم پستان می تواند مفید باشد. مهم است که شما با ظاهر سالم سینه هایتان آشنا شوید تا بدانید چه زمانی تغییراتی ایجاد می شود یا چیزی درست به نظر نمی رسد. 


حتما بخوانید: ماموگرافی چیست و چگونه انجام میشود


چگونه بیماری پستان فیبروکیستیک تشخیص داده می شود؟

پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی پستان، بیماری پستان فیبروکیستیک را تشخیص دهد. همچنین ممکن است پزشک برای انجام بهتر بررسی های پستان ها ، ماموگرافی ، سونوگرافی یا MRI را تجویز کند. همچنین ممکن است ماموگرافی دیجیتال برای زنانی که پستان فیبروکیستیک دارند توصیه شود ، زیرا این فناوری امکان تصویربرداری دقیق تر از پستان را فراهم می کند.

در بعضی موارد ، سونوگرافی ممکن است به تشخیص بافت طبیعی پستان از ناهنجاری ها کمک کند. اگر پزشک شما نگران ظهور کیست یا یافته دیگری در پستان شما باشد ، ممکن است برای تعیین سرطانی بودن نمونه برداری را انجام دهد. این نمونه برداری معمولاً با استفاده از آسپیراسیون ظریف سوزنی انجام می شود. این یک روش جراحی برای برداشتن مایع یا بافت با استفاده از یک سوزن کوچک است. در برخی موارد ، پزشک ممکن است نمونه برداری از سوزن هسته ای را توصیه کند، که مقدار کمی از بافت را برای بررسی از بین می برد.

روش تشخیص  پستان فیبروکیستیک

بیماری پستان فیبروکیستیک چگونه درمان می شود؟

درمان سينه هاي فيبروكيستيك

بیشتر زنانی که به بیماری فیبروکیستیک پستان مبتلا هستند ، به درمان جدی احتیاج ندارند. درمان خانگی معمولاً برای تسکین درد و ناراحتی همراه کافی است. مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil) و استامینوفن (Tylenol) معمولاً می توانند به طور موثر، هر درد و ناراحتی را تسکین دهند. همچنین می توانید برای کاهش درد و حساسیت پستان از یک سوتین استفاده کنید. برخی از خانم ها دریافتند که استفاده از کمپرس گرم یا سرد علائم آنها را تسکین می دهد. سعی کنید یک پارچه گرم و یا یخ که با پارچه پیچیده شده است را روی پستان خود بمالید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است.


حتما بخوانید: دوز توصیه شده قرص ایبوپروفن


تغییرات رژیم غذایی برای درمان کیست سینه

برخی افراد دریافته اند که محدود کردن مصرف کافئین ، رژیم کم چربی یا مصرف مکمل های اسید چرب ضروری، علائم بیماری پستان فیبروکیستیک را کاهش می دهد. با این حال ، هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد این تغییرات یا هرگونه تغییر در رژیم غذایی در تسکین علائم موثر باشد.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید

در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است نشانه هایی از سرطان پستان باشد:

  • توده های جدید یا غیرمعمول در پستان شما
  • قرمزی یا پوسته پوسته شدن روی پستان های شما
  • از نوک پستان ترشح دارید.  به خصوص اگر واضح ، قرمز یا خونین باشد.
  • فرورفتگی یا صاف شدن نوک پستان شما
سخن آخر

علت خاص بیماری فیبروکیستیک پستان به طور کامل شناخته نشده است. با این حال ، پزشکان گمان می کنند که استروژن و سایر هورمون های تولید مثل، در ایجاد آن نقش دارند. در نتیجه ، با رسیدن به یائسگی، علائم شما احتمالاً ناپدید می شوند، زیرا نوسانات و تولید این هورمون ها کاهش یافته و تثبیت می شود.


مقالات مرتبط:

فواید ماساژ سینه برای سلامتی و زیبایی و روش انجام آن

علت تیر کشیدن سمت چپ سینه چیست

از
4
رای