علائم توقف رشد جنین چیست؛ علت و درمان عدم رشد جنین

علائم توقف رشد جنین چیست؛ علت و درمان عدم رشد جنین توقف رشد جنین مشکلی است که امکان دارد هنگام بارداری برای خیلی از زنان اتفاق بیفتد. انجام مراقبت های هنگام بارداری میتواند تا حدودی از بروز مشکلات محدودیت رشد داخل رحمی جلوگیری کند.

یکی از علائم اصلی توقف رشد جنین ، این است که نوزاد نسبت به سن بارداری، کوچک است. مثلا وزن تخمینی نوزاد زیر صدک 10 یا کمتر از وزن 90 درصد از نوزادان در همان سن حاملگی. توقف رشد جنین یا محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) دلایل مختلفی دارد. شایع ترین علت مشکلی در جفت است. در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه علت توقف رشد جنین چیست و چه علائمی دارد و روش های پیشگیری و درمان عدم رشد جنین را بررسی کردیم. با ما همراه باشید.

محدودیت رشد داخل رحمی چیست؟

محدودیت رشد داخل رحمی (به طور خلاصه "IUGR") اصطلاحی برای نوزادی است که در دوران بارداری کوچکتر از حالت عادی است. کودک به میزان عادی در داخل رحم رشد نمی کند. این نوزادان معمولاً هنگام تولد وزن کمی دارند.

علت توقف رشد جنین چیست (چه عواملی باعث IUGR می شود؟)

IUGR دلایل مختلفی دارد. شایع ترین علت مشکلی در جفت است (بافتی که مواد غذایی و خون را به کودک منتقل می کند). نقص هنگام تولد و اختلالات ژنتیکی می تواند باعث IUGR شود. اگر مادر مبتلا به عفونت، فشار خون بالا باشد، سیگار بکشد، یا الکل زیاد بنوشد یا مواد مخدر را بیش از حد استفاده کند، ممکن است کودک وی IUGR داشته باشد. بعضی اوقات داروی تجویز شده ای که توسط مادر مصرف میشود باعث IUGR می شود.

آیا من این مشکل را ایجاد کردم؟

بیشتر دلایل IUGR خارج و فراتر از کنترل شما است. معمولاً، هیچ کاری مادر انجام نمی دهد که باعث IUGR در کودک خود شود. اما اگر سیگار می کشید، الکل می نوشید یا از مواد مخدر  استفاده می کنید، می توانید IUGR را در کودک خود ایجاد کنید.


حتما بخوانید: علت و علائم بریچ بودن جنین


آیا همه نوزادان کوچک (از نظر سایز) IUGR دارند؟

نه. حدود یک سوم نوزادانی که هنگام تولد کوچک هستند، IUGR دارند. بقیه آنها IUGR ندارند و فقط کوچکتر از حالت عادی هستند. درست مثل اندازه های مختلف نوزادان ، کودکان و بزرگسالان، اندازه های متفاوتی از نوزادان در رحم وجود دارد. کوچکی نوزادان اختلال و ژنی است که در آن خانواده وجود دارد. والدین یا فرزندان دیگر در خانواده ممکن است هنگام تولد نیز کوچک باشند.

علت توقف رشد جنین چیست

علائم توقف رشد جنین

  • یکی از علائم اصلی توقف رشد جنین ، این است که نوزاد نسبت به سن بارداری، کوچک است. مثلا وزن تخمینی نوزاد زیر صدک 10 یا کمتر از وزن 90 درصد از نوزادان در همان سن حاملگی.
  • با توجه به علت رشد نکردن جنین، نوزاد ممکن  است در کل کوچک باشد یا سوء تغذیه به نظر برسد. این نوزادان ممکن است دارای پوست شل و خشک باشند، رنگ پریده و لاغر باشند. و بند ناف در این نوزاد به جای اینکه ضخیم و براق باشد، نازک و کدر است.
  • اگرچه همه نوزادانی که کوچک به دنیا می آیند FGR ندارند.

روش های تشخیص توقف رشد جنین

پزشکان راه های زیادی برای تخمین اندازه نوزادان در دوران بارداری دارند. یکی از ساده ترین و رایج ترین آنها اندازه گیری فاصله فوندوس مادر (بالای رحم) تا استخوان شرمگاهی است. بعد از هفته بیستم بارداری، اندازه گیری در سانتی متر معمولاً با تعداد هفته های بارداری مطابقت دارد. اندازه گیری کمتر از حد انتظار ممکن است به این معنی باشد که کودک آنطور که باید رشد نمی کند. اگر کودک شما کمتر از صدک 10 برای سن بارداری خود باشد، پزشک ممکن است به توقف رشد جنین مشکوک شود.

روش های دیگر برای تشخیص FGR و ارزیابی سلامت نوزاد عبارتند از:

سونوگرافی ؛ چگونه بدانم که کودک من فقط کوچک است یا IUGR دارد؟

در دوران بارداری ، پزشک شما آزمایشاتی را انجام می دهد تا بفهمد کودک شما به طور عادی در حال رشد است یا خیر. آزمایش اصلی برای بررسی رشد کودک در رحم، سونوگرافی است. معاینه سونوگرافی به پزشک شما اجازه می دهد کودک شما را در رحم شما با ابزاری که به سمت (در سراسر) شکم (معده) شما در حرکت است، ببیند. هنگامی که معاینه سونوگرافی انجام شود، پزشک اندازه سر ، شکم و پاهای کودک شما را اندازه گیری می کند.

این اندازه گیری ها به شما و پزشک شما اطلاع می دهد که ایاکودک شما به طور طبیعی رشد می کند یا خیر . پزشک شما همچنین مقدار مایعات آمنیوتیک موجود در رحم شما را خواهد فهمید. در برخی از نوزادان با محدودیت رشد، میزان مایعات آمنیوتیک کم است. اگر کودک شما کوچک است، معاینات اولتراسوند (سونوگرافی) ممکن است بیشتر از حد معمول برای بررسی سلامتی کودک شما انجام شود.


حتما بخوانید: علت کم شدن مایع آمنیوتیک


جریان داپلر

جریان داپلر تکنیکی است که از امواج صوتی برای اندازه گیری میزان و سرعت جریان خون در رگ های خونی استفاده می کند. پزشکان ممکن است از این آزمایش برای بررسی جریان خون در بند ناف و عروق مغز نوزاد استفاده کنند.

بررسی وزن

پزشکان به طور مرتب وزن مادر را در هر چکاپ قبل از زایمان بررسی و ثبت می کنند. اگر مادری وزن اضافه نمی کند، می تواند نشان دهنده مشکل رشد در کودک او باشد.

آیا تست های دیگری هم وجود دارد که ممکن است داشته باشم؟

یک آزمایش ، نظارت بر جنین است. این راهی برای بررسی سلامتی کودک در رحم است. کمربند های بارداری در زمانی که به مدت 30 دقیقه دراز کشیده اید روی رحم شما بسته میشوند (آن را حمل میکنند). شما قلب کودک خود را همانطور که ضبط شده است می شنوید. پزشک شما می تواند ضربان قلب را بررسی کند و ببیند ضربان قلب کودک شما طبیعی است یا خیر. همچنین ممکن است آمنیوسنتز داشته باشید. یک سوزن از طریق ناحیه شکم (معده) شما درون رحم شما قرار می گیرد. چند قاشق چایخوری مایع آمنیوتیک از سوزن خارج و برداشت می شود. مایع آزمایش شده است تا ببیند آیا علت IUGR را نشان می دهد یا خیر. مایع آمنیوتیک ممکن است مشکلات ژنتیکی یا عفونت را نشان دهد.

تشخیص توقف رشد جنین

اگر کودک من محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) داشته باشد ، آیا باید زود زایمان کنم؟

شاید نه. زمان زایمان بستگی به این دارد که کودک شما چقدر خوب عمل می کند. گاهی اوقات ، نوزادان با IUGR در رحم به رشد کردن ادامه میدهند. اگر کودک شما وزن خود را افزایش می دهد (در حال ادامه دادن به اضافه کردن وزن است) ، ممکن است نیاز به زایمان زودرس (قبل از موعد مقرر) نباشد. اما اگر کودک شما به هیچ وجه در حال رشد نبوده یا دارای مشکلات دیگری است، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که زایمان زودرس می تواند کمک کند. در این حالت ممکن است پزشک شما بخواهد زایمان را القا کند. ضربان قلب و حرکات کودک شما از نزدیک زیر نظر خواهد بود و چک میشود تا به شما و پزشکتان در تصمیم گیری کمک کند.

آیا نیاز به سزارین دارم؟

اگر در حین زایمان هیچ علامتی از مشکلات کودک شما وجود نداشته باشد، زایمان واژینال (طبیعی) خوب است. برخی از نوزادان با IUGR ضعیف هستند. استرس زایمان و زایمان ممکن است برای یک کودک ضعیف زیاد باشد. اگر کودک شما هنگام زایمان مشکل دارد ، ممکن است یک سزارین (که به آن بخش C نیز گفته می شود) ایمن تر باشد.


حتما بخوانید: بهترین حالات خواب بعد از سزارین


اگر بچه دیگری داشته باشم ، آیا آن کودک نیز IUGR خواهد داشت؟

به طور کلی ، خیر. IUGR معمولاً در یک بارداری دیگر رخ نمی دهد. اما در برخی از زنان ، این اتفاق دوباره رخ می دهد. زنانی که بارداری دیگری دارندو تحت تأثیر IUGR قرار دارند ، معمولاً دچار بیماری مانند فشار خون بالا هستند که باعث IUGR می شود. کنترل خوب بیماریها قبل و در دوران بارداری خطر ابتلا به یک نوزاد دیگر با IUGR را کاهش می دهد.

آیا کودک من باید بیشتر از حد معمول در بیمارستان بماند؟

احتمالاً. به خصوص اگر کودک شما زود به دنیا آمده باشد. نوزادانی که در بدو تولد(در تولد) کوچک هستند باید در بیمارستان بمانند تا بتوانند به طور عادی نفس بکشند و تغذیه کنند. بعد از تولد نوزاد ، پزشک وزن کودک شما را بررسی می کند تا از رشد کودک اطمینان حاصل کند. به طور کلی نوزادان تا زمانی که حدود 5 پوند وزن داشته باشند در بیمارستان می مانند.

آیا کودک من رشد می کند تا از نظر قد طبیعی باشد؟

بله. احتمالاً کودک شما در حدود دو سالگی به اندازه خود می رسد و قد طبیعی دارد.

پیشگیری و درمان عدم رشد جنین

برای کمک به کودک خود در حین بارداری چه کاری می توانم انجام دهم؟

بهترین راه برای کمک به کودک توجه به حرکات کودک است. اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز در حال حرکت است. کودکی که اغلب در حال حرکت است، معمولاً سالم است. نوزادی که اکثر اوقات حرکت نمی کند و یا حرکت خود را متوقف میکند ممکن است بیمار باشد. اگر متوجه شدید کودک شما به اندازه حرکت نمی کند ، با پزشک خود تماس بگیرید. راه دیگر برای کمک به کودک خود استراحت (زیاد) کردن است. استراحت ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. حتی ممکن است به رشد کودک شما کمک کند. سعی کنید هر شب هشت ساعت خواب (یا بیشتر) داشته باشید. یک ساعت یا دو ساعت استراحت بعد از ظهر برای شما نیز مفید است. حتی ممکن است پزشکتان بخواهد که شما به بیمارستان بروید تا مطمئن شود که استراحت می کنید. کارکنان بیمارستان حواسشان به شما و کودک شما خواهد بود.


مشاهده کنید: احساس لگد زدن کودک 


سرانجام ، اگر سیگار می کشید ، الکل می نوشید یا از مواد مخدر استفاده می کنید ، اکنون این کار ها را متوقف کنید.این موارد می تواند به کودک شما اسیب بزند. این ممکن است تمام چیزهایی باشد که برای بهبود سلامتی کودک و همچنین خود شما لازم است.

سخن آخر

توقف رشد جنین مشکلی است که امکان دارد هنگام بارداری برای خیلی از زنان اتفاق بیوفتد. انجام مراقبت های هنگام بارداری میتواند تا حدودی از بروز این مشکلات جلوگیری کند و باعث شود کودک شما بدون هیچ مشکلی در نهایت سلامت به دنیا بیاید. اگر تجربه ای راجع به توقف رشد جنین دارید میتوانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچین اگر مایل هستید میتوانید این پست را با دوستانتون در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط

15 عوارض سقط جنین که هیچ کس در مورد آنها صحبت نمی کند

کدام بیماری های جنین با سونوگرافی در بارداری مشخص می شود؟

از
2
رای