علائم عفونت قارچی در مردان؛ درمان خانگی قارچ آلت تناسلی مردان

علائم عفونت قارچی در مردان؛ درمان خانگی قارچ آلت تناسلی مردان علائم عفونت قارچی در مردان چیست ؛ علت ، تشخیص، عوارض بیماری های پوستی دستگاه تناسلی مردان و پماد و درمان خانگی عفونت و قارچ دستگاه تناسلی مردان در سلام دنیا بخوانید.

برخلاف تصور اشتباه که عفونت قارچی فقط یک مشکل شایع در زنان است باید بگوییم که مردان نیز دچار عفونت قارچی می شوند. عفونت قارچی به دلیل رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا ایجاد می شود. عفونت قارچی حتما باید درمان شود زیرا در صورت عدم درمان باعث بروز مشکلات جدی تری خواهد شد. در این مطلب سلام دنیا به مباحثی مانند علائم عفونت قارچی در مردان، علت، روش تشخیص، چه بیماری هایی با قارچ آلت تناسلی شباهت دارد، پماد ضد قارچ دستگاه تناسلی مردان و درمان خانگی قارچ دستگاه تناسلی مردان و عوارض ناشی از عفونت قارچی می پردازیم. لطفا تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

علائم عفونت قارچی در مردان

معمولا عفونت قارچی بدون بروز علائمی همراه است،اما برخی علائم شایع عفونت قارچی در مردان شامل موارد زیر است:

 • جوش های قرمز در نوک آلت تناسلی
 • زخم یا خارش آلت تناسلی
 • تورم در نوک آلت تناسی
 • ترشحاتی از انتهای آلت تناسلی که معمولاً سفید رنگ یا خامه ای، گاهی اوقات از نوع
 • "پنیری" غلیظ، که ممکن است با بوی بد همراه باشد.
 • درد یا ناراحتی هنگام دفع ادرار یا رابطه جنسی
 • عقب کشیدن پوست ختنه گاه ممکن است دشوار باشد.

حتما بخوانید: علت خارش آلت تناسلی مردان چیست و درمان آن


علائم عفونت دستگاه تناسلی مردان

علائم اصلی عفونت دستگاه تناسلی مردان شامل:

 • خارش و بوی نامطبوع در ناحیه آلت
 • تورم و قرمزی سر آلت
 • درد و سوزش آلت
 • ترشحات غلیظ و توده‌ای زیر پوست ختنه‌گاه
 • پوست ختنه‌گاه تنگ (فیموزیس)
 • ادرار دردناک 

علائم عفونت دستگاه تناسلی مردان

علت قارچ آلت تناسلی مردان

عفونت قارچی به دلیل رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا در پوست ایجاد می شود.در شرایط عادی مقدار کمی قارچ نظیر کاندیدا روی بدن زندگی می کنند.اما ازآنجایی که قارچ ها به محیط گرم و مرطوب برای رشد و تکثیر نیاز دارند گاهی برخی عوامل باعث ایجاد این محیط و رشد بیش از حد آنهامی شود و درنتیجه شرایطی به نام عفونت قارچی رخ می دهد.برخی عوامل و علت های مهم بروز قارچ آلت تناسلی در مردان عبارت اند از:

 • پوشیدن لباس زیرهای تنگ یا خیس
 • کاندوم،که حاوی روان کننده است.
 • استفاده از اسپرم‌کش
 • اضافه وزن
 • بهداشت ضعیف
 • ختنه نشدن
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • مصرف آنتی بیوتیک ها برای مدت طولانی
 • استفاده از صابون ها و محصولات بهداشتی که موجب حساسیت می شود.
 • ابتلا به دیابت،زیرا وجود قند زیاد در ادرار موجب بروز عفونت قارچی آلت تناسلی در این مردان می شود.

روش تشخیص قارچ آلت تناسلی 

پزشک با معاینه آلت تناسلی نشانه ها و علائم وجود قارچ را مورد بررسی قرار می دهد. در برخی موارد بعضی مواد سفید روی آلت را از طریق میکروسکوپ مشاهده می کند یا با انجام کشت  نوع قارچ را تشخیص می دهند.بهتر است در صورت مشاهده علائم حتما به یک پزشک متخصص(اورولوژیست)مراجعه کنید در صورتی که به پزشک متخصص دسترسی ندارید حتما به پزشک عمومی یا مرکز بهداشت مراجعه کنید تا با تشخی زودهنگام تحت درمان قرار بگیرید و از پیشرفت عفونت جلوگیری کنید.از درمان خودسرانه عفونت قارچی خودداری کنید.

روش تشخیص قارچ آلت تناسلی 

چه بیماری هایی با قارچ الت تناسلی شباهت دارد

تبخال تناسلی عفونت منتقل از طریق رابطه جنسی است. این عفونت با قارچ تناسلی شباهت دارد زیرا با بروز علائمی نظیر خارش و درد در نواحی آلت تناسلی، بیضه‌ها...همراه است.


حتما بخوانید: علائم تبخال ناحیه تناسلی در مردان و درمان آن


عوارض قارچ دستگاه تناسلی مردان

بالانیت یکی از عوارض احتمالی عفونت قارچی آلت تناسلی است. بالانیت وضعیتی است که در ان پوست ختنه گاه یا سر آلت تناسلی دچار التهاب می شود.بالانیت وضعیتی دردناک است که دفع ادرار را دچار مشکل می کند. ابتلا به دیابت می تواند موجب افزایش خطر بالانیت شود.در صورتی که این وضیعیت درمان نشود می تواند باعث زخم در پوست ختنه‌گاه و چسبندگی در آلت تناسلی شود.علاوه براین،گاهی اوقات عفونت می تواند وارد جریان خون شود که به این وضعیت کاندیدمی یا کاندیدیازیس مهاجم گفته می شود.احتمال بروز این وضعیت در مردانی که  سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر است.استفاده از کاتتر در بیمارستان برای دفع ادرار می تواند خطر ابتلا به کاندیدیازیس تهاجمی را افزایش دهد.برای درمان این وضعیت تجویز داروهای ضد قارچ خوراکی ضروری است. در برخی موارد،درمان به صورت داروهای داخل وریدی انجام می شود.

درمان قارچ آلت تناسلی مردان

در اکثر موارد برای درمان قارچ آلت تناسلی مردان پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی تجویز می شود که در ادامه برخی از این کرم ها و پماد ها را معرفی خواهیم کرد.البته این کرم ها و پمادها بصورت دارو بدون نسخه هم در دسترس هستند.اما برای درمان شرایط جدی تر و عفونت های طولانی مدت یا ابتلا به بیماری بالانیت باید داروهای خوراکی نظیر فلوکونازول خوراکی (دیفلوکان) و کرم هیدروکورتیزوند، تجویز و مصرف شود. گاهی اوقات بعد از درمان عفونت قارچی عفونت های مخمری بروز پیدا می کنند. در صورت مشاهده این وضعیت به تجویز پزشک باید درمان های هفتگی را برای چند ماه پس از چند هفته درمان روزانه ادامه دهید.به خاطر داشته باشید که در کنار مصرف داروهای خوراکی یا کرم های موضعی حتما باید نکاتی مانند بهداشت ناحیه تناسلی،استفاده از لباس زیر مناسب،کنترل بیماری هایی مانند دیابت و...را هم در نظر بگیرید تا بتوانید عفونت قارچی را درمان کنید.

پماد ضد قارچ دستگاه تناسلی مردان

پماد های ضد قارچی که برای عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان  توصیه می شوند عبارتند از:

 • میکونازول (Lotrimin AF، Cruex، Desenex، Ting Antifungal )
 • ایمیدازول (Canesten، Selezen )
 • کلوتریمازول (Lotrimin AF)

حتما بخوانید: پماد کلوتریمازول برای چیست و روش مصرف


 • ضد قارچ (Cruex، Desenex، Lotrimin AF Ringworm)

پماد ضد قارچ دستگاه تناسلی مردان

درمان خانگی قارچ دستگاه تناسلی مردان

علاوه بر پمادها و داروهای خوراکی برای درمان عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان می توانید از برخی درمان های خانگی نیز استفاده کنید.

1. درمان خانگی قارچ آلت تناسلی مردان با عسل

عسل یک ماده سالم و طبیعی با خواص ضد قارچی است.نتایج تحقیقات مشخص کرده است که عسل ممکن است مانع از رشد قارچ ها شود.بنابراین استفاده از عسل چه به صورت خوراکی یا موضعی می تواند در رفع عفونت قارچی دستگاه تناسلی مردان موثر باشد.

درمان خانگی قارچ دستگاه تناسلی مردان: عسل

2. درمان خانگی قارچ آلت تناسلی مردان با ماست

 لاکتوباسیلوس موجود در ماست می تواند تعادل باکتریایی سالم در بدن برقرار کند. از این رو مصرف خوراکی ماست یا استفاده موضعی آن بروی نواحی مورد نظر ممکن است به درمان عفونت های قارچی آلت تناسلی مردان کمک کند.


حتما بخوانید: روش های مختلف درمان عفونت واژن با ماست


3. درمان خانگی قارچ آلت تناسلی مردان با سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان خانگی برای عفونت های قارچی محسوب می شود. البته تحقیقات نتایجی متناقضی درباره مصرف سرکه سیب در درمان عفونت کاندیدا نشان داده اند. یک مطالعه در سال 2015 مشخص کرد که سرکه سیب یک داروی ضد قارچ قوی است. با این وجود، یک مقاله در سال 2019 نشان داد با اینکه سرکه سیب خواص ضد باکتریایی قوی دارد اما نسبت به قارچ، به ویژه کاندیدا، حساسیت کمتری دارد.در زمان استفاده از سرکه سب برای جلوگیری از بروز واکنش های پوستی حتما آن را با آب رقیق کنید و بعد در نواحی مانند آلت تناسلی مردان استفاده کنید.

درمان خانگی قارچ دستگاه تناسلی مردان: سرکه سیب

سخن پایانی:

عفونت قارچی آلت تناسلی مردان به دلیل رشد بیش از حد قارچ رخ می دهد و با علائمی مانند خارش، جوش و دفع ادرار دردناک همراه است.استفاده از کرم های موضعی، داروهای خوراکی و درمان خانگی در کنار رعایت بهداشت ناحیه تناسلی در درمان این وضعیت موثر هستند. در صورت مشاهده علائم عفونت حتما به پزشک مراجعه کنید تا با درمان به موقع از بروز عوارض ناشی از عفونت قارچی جلوگیری کنید.


مقالات مرتبط:

عفونت قارچی واژن چیست و راه های طبیعی درمان آن کدام است؟

درمان خانگی عفونت قارچی واژن در بارداری و علائم آن

از
2
رای