چه چیزی باعث خارش آلت تناسلی مردان می شود و درمان آن چگونه است؟

چه چیزی باعث خارش آلت تناسلی مردان می شود و درمان آن چگونه است؟ یکی از دلایل خارش دستگاه تناسلی مردان تب خال ناحیه تناسلی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده و باعث درد و خراش در ناحیه تناسلی و بر روی آلت می گردد. کمپرس سرد از درمان های خانگی خارش اندام تناسلی می باشد.

خارش آلت تناسلی چه به دلیل بیماری های مقاربتی یا موارد دیگر می تواند به حدی شدید باشد که روز شما را خراب کند. این مطلب را بخوانید تا درباره دلایل احتمالی بروز این خارش آگاهی یافته و نکاتی درباره تسکین آن بیاموزید.

دلایل خارش آلت تناسلی مردان

1. تب خال ناحیه تناسلی

تب خال ناحیه تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده و باعث درد و خراش در ناحیه تناسلی و بر روی آلت می گردد. این ویروس می تواند سال ها در بدن بدون فعالیت باقی بماند. بنابراین بعضی از افراد مبتلا به این ویروس از وجود آن آگاهی ندارد. همراه با خارش، بیماری می تواند دسته های کوچک از جوش های پر از مایع را تولید نماید.

2. لیکن نیتیدوس

لیکن نیتیدوس به معنی التهاب سلول های پوستی است که باعث ایجاد برجستگی های کوچک در نواحی مختلف بدن شامل آلت تناسلی می شود. این برجستگی های معمولاً نوک صاف، اندازه میخ و رنگی گوشتی دارند.

3. کاندیدیازیس (برفک مردانه)

همچنین به عنوان یک عفونت مخمر نر شناخته می شود، کاندیدیازیس می تواند در سر آلت تناسلی ایجاد شود. در کنار خارش زیر پوست و نوک آلت تناسلی مرد، این حالت می تواند باعث سوزش، قرمزی، بثورات و ترشحات شبیه پنیر زیر لانه های زیر پوستی شود.

دلایل خارش دستگاه تناسلی مردان

4. زگیل ناحیه تناسلی 

این برجستگی های کوچک توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک ویروس با انتقال مقاربتی ایجاد می شوند. زگیل های تناسلی گوشتی رنگ و شبیه گل کلم بوده و می توانند گاهی در طول نزدیکی باعث ایجاد خارش و خونریزی شوند.

5. لیکن پلانوس و پسوریازیس

لیکن پلانوس یک شرایط التهابی است که بر مو، ناخن ها و پوست شامل آلت تناسلی تاثیر می گذارد. این می تواند باعث برجستگی هایی با نوک صاف یا تاول شوند. پسوریازیس یک وضعیت پوستی مزمن است که می تواند آلت را نیز درگیر کند. سلول های پوستی در این حالت با سرعت زیادی رشد کرده و باعث انباشت سلول های پوستی در سطح پوست می شوند که این می تواند باعث ایجاد خارش، لکه های قرمز رنگ همراه با پوسته پوسته شدن پوست شود.

6. جرب

جرب وضعیتی است که در آن کنه هایی ریز در زیر سطح پوست تونل هایی حفر می کنند. این کنه ها معمولاً این تونل ها را در نواحی چین خورده پوست زندگی می کنند. اما می توانند به نوعی پوست اطراف آلت تناسلی مردان نیز تونل حفر نمایند. گال باعث ایجاد خارش شدید شده و حتی ممکن است بتوانید تونل های حفر شده در زیر پوست آلت تناسلی را مشاهده نمایید.

عواملی که موجب خارش آلت تناسلی مردان میشود

7. درماتیت تماسی

درماتیت تماسی یک سری جوش یا دانه است که ممکن است بر روی آلت تناسلی ایجاد شود. اگر که با یک ماده آلرژی زا تماس پیدا کنید. این می تواند شامل صابون ها، عطرها و الیاف خاص باشد. همراه با خارش، درماتیت تماسی می تواند باعث خشکی پوست، دانه های قرمز تناسلی و برجستگی های کوچک در این ناحیه شود.

8. بالانیت

بالانیت التهاب غده های آلت تناسلی می باشد. سایر علائم این مشکل عبارتند از: درد، خارش، قرمز شدگی و تورم. بعضی از مردان ممکن است در این حالت دچار درد در هنگام ادرار نیز بشوند.

9. موی رشد کرده به سمت داخل

موی رشد کرده به سمت داخل در قسمت پایه آلت تناسلی می تواند باعث خارش شده و برجستگی های نرم یا جوش های دردناکی را ایجاد کند.

علت خارش اندام تناسلی مردان

10. اورتریت

این به معنی التهاب لوله ای (اورترا) است که ادرار را از مثانه به خارج بدن انتقال می دهد. سایر علائم اورتریت ممکن است تکرر ادرار، مشکل در دفع ادرار و وجود خون در منی باشد.

دلایل خارش ناحیه شرمگاهی مردان

تمامی خارش ها در ناحیه کشاله ران بر روی آلت تناسلی روی نمی دهد. شرایطی که باعث بروز خارش در این ناحیه می شوند عبارتند از:

 • شپش شرمگاهی که حشرات انگلی ریزی هستند که به مو و پوست در نواحی تناسلی می چسبند.
 • فولیکولیت وضعیتی است که در آن فولیکول های مو متورم می شوند.
 • مولوسکوم کانتوژیوزوم یا زگیل آبکی یک عفونت ویروسی خوش خیم پوستی می باشد.
 • خارش کشاله ران یک عفونت قارچی پوست در ناحیه تناسلی می باشد.
 • اگزما (درماتیت آتوپیک) وضعیتی است که در آن پوست به یک ماده حساسیت زا واکنش نشان می دهد.

درمان های خانگی خارش آلت تناسلی مردان

خاراندن می تواند خارش آلت تناسلی را آرام کند اما این آرامش ممکن است موقتی باشد و اگر این کار را بیش از حد انجام دهید، ریسک بروز آسیب و عفونت احتمالی پوست در این ناحیه وجود دارد. یک سری درمان های خانگی ممکن است بتوانند خارش را تسکین بخشیده و التهاب را متوقف کنند.

1. کمپرس سرد

این کار ممکن است خارش ایجاد شده توسط گال، درماتیت تماسی و موهای رشد کرده به سمت داخل را تسکین بخشد. یک دستمال مرطوب و سرد را برای مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی آلت قرار دهید. یا یک بسته یخ را در یک حوله بپیچید. تاثیر سردکنندگی کمپرس سرد همچنین می تواند التهاب ایجاد شده توسط بالانیت یا اورتریت را تسکین بخشد.

درمان های خانگی خارش اندام تناسلی مردان

2. خمیر جوی دوسر

خصوصیات ضد التهابی جوی دوسر می تواند تحریکات پوستی مانند خارش یا خشکی را کاهش دهد. یک حمام جوی دو سر با پاشیدن آرد جوی دوسر در آب ولرم ایجاد کنید.

3. سرکه سیب

اگر پسوریازیس باعث خارش آلت تناسلی شده است، سرکه سیب می تواند این خارش را متوقف کند. یک پیمانه سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کنید. محلول خاص را مستقیماً بر روی آلت تناسلی بریزید و پس از خشک شدن محلول، آن ناحیه را آبکشی نمایید. اگر بر روی پوست ترک خوردگی یا زخم وجود دارد از سرکه سیب استفاده نکنید زیرا باعث سوزش زخم خواهد شد.

راه های خانگی و دارویی خارش آلت تناسلی مردان

4. نمک دریای مرده (اپسوم)

یک مسکن دیگر برای خارش آلت تناسلی به دلیل پسوریازیس، نمک دریای مرده یا نمک اپسوم می باشد. نمک را به حمام آب گرم اضافه کرده و برای مدت 15 دقیقه در این حمام غوطه ور شوید.

5. جوش شیرین

اگر دچار برفک یا عفونت مخمری بر روی آلت تناسلی شده اید، استفاده از جوش شیرین ممکن است خارش را تسکین دهد. یک فنجان جوش شیرین را به یک حمام آب ولرم افزوده و در آن غوطه ور شوید یا جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و یک خمیر تولید کنید. سپس این خمیر را برای چند دقیقه بر روی آلت قرار داده و پس از آن آلت را آب بکشید.

درمان های خانگی و روش جلوگیری از خارش اندام تناسلی مردان

درمان دارویی برای خارش آلت

ممکن است لازم باشد از بعضی داروهای تجویزی یا غیر تجویزی به صورت کرم های موضعی در صورت عدم تاثیر درمان های خانگی، استفاده نمایید. نوع درمان بستگی به عامل ایجاد کننده خارش در ناحیه تناسلی دارد.

گزینه ها عبارتند از:
 • آنتی بیوتیک (تسکین عفونت ایجاد شده توسط باکتری ها بر روی پوست) کرم های استروئیدی و هیدروکورتیزون (تسکین خارش پوست، قرمزی و التهاب)
 • داروهای ضدقارچ (از بین بردن عفونت های قارچی شامل عفونت های مخمری)
 • آنتی هیستامین ها (تسکین تحریک پوستی حاصل از حساسیت ها)
چه موقع به پزشک مراجعه نمایید؟

بعضی عوامل ایجاد کننده خارش آلت نیاز به مراجعه به پزشک ندارند. به عنوان مثال، موهای رشد کرده رو به داخل پس از گذشت یک هفته به خودی خود درمان می شوند. همچنین خارش، قرمزی و التهاب حاصل از درماتیت تماسی ممکن است پس از اینکه مدتی در معرض ماده تحریک کننده و حساسیت زا نباشید، از بین بروند. با این وجود بعضی موارد ممکن است در صورت عدم درمان از بین نروند. اگر خارش آلت شما شدید بود یا بهبود پیدا نکرد و یا اگر علائم دیگری مانند: ترشح، تاول، درد یا دانه پوستی را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ممکن است پس از آزمایش پوست شما عامل ایجاد کننده خارش را تشخیص دهد و یا لازم باشد از پوست آلت نمونه برداری کرده و نمونه را به آزمایشگاه ارسال نماید. این می تواند به تشخیص بهتر عفونت های قارچی، باکتریایی یا ویروسی کمک نماید.

دلایل خارش دستگاه تناسلی مردان و روش های درمان آن

جلوگیری از ایجاد خارش در آلت

 • از موادی که باعث ایجاد خارش می شوند در صورت ابتلا به درماتیت تماسی دوری کنید. این شامل صابون ها عطری و بعضی الیاف یا مواد می باشد.
 • رعایت بهداشت نیز می تواند باعث کاهش خارش شود. روزانه حمام کنید و صابون را کاملاً از روی پوست بدنتان آبکشی نمایید. حتماً ناحیه ختنه گاه و کشاله ران خود را کاملاً تمیز نمایید تا هر گونه پوست مرده، آلودگی و باکتری که می تواند باعث بروز خارش شود، از این نواحی پاک شود.
 • مهم است که پس از حمام کاملاً بدنتان را خشک نمایید. رطوبت می تواند رشد قارچ ها را تسریع نماید.
 • اگر سابقه رشد موها به سمت داخل بدن را دارید، از اصطلاح بسیار کوتاه موها پرهیز کرده، موها را در جهت رشد آنها اصلاح کنید و قبل از اصلاح، موها از کرم اصلاح برای نرم شدن پوست بدنتان استفاده نمایید.
 • همچنین لباس های زیر راحت بپوشید زیرا لباس های زیر تنگ می تواند باعث ایجاد اصطکاک در سطح پوست و ایجاد دانه پوستی شوند.
نتیجه

به خارش مداوم ناحیه تناسلی بی تفاوت نباشید. هر چند درمان های خانگی معمولاً اولین صف دفاعی می باشند اما اگر خارش بهبود پیدا نکرد یا تشدید شد و یا علائم دیگری همراه با آن مشاهده کردید، به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: healthline

از
6
رای