8 نکته برای از بین بردن بوی سیر و پیاز از دهان

8 نکته برای از بین بردن بوی سیر و پیاز از دهان اگر از غذای سیر دار خاصی استفاده می کنید، از سیب برای دسر استفاده کنید یا برگ تازه نعناع بجوید. تحقیقات نشان داده که ساختار شیمیایی سیب خام یا پخته، کاهو و نعناع باعث رفع  بوی بد تنفس سیر می شود.

هر کس گاهی دچار مشکل بوی بد تنفس می شود. خیلی چیزها از جمله غذایی که می خورید تا شرایط رعایت بهداشت، می توانند نفس بدی (هالیتوز) ایجاد کنند. دو مورد از بدترین مجرمین آشپزی سیر و پیاز هستند، به ویژه هنگامی که خام خورده می شوند.

چرا سیر و پیاز تا این حد روی تنفس شما  تاثیر می گذارند؟

پیاز و سیر عضو از خانواده آلیوم هستند. آنها دارای ساختاری مشابه و حاوی بسیاری از ترکیبات گوگردی هستند. ترکیبات گوگرد به غذاها طعم خاص خود را می دهند. آنها هنگامی که برش داده می شوند یا پخته می شوند، گازهای مشخصی را آزاد می کنند و با باکتری های گازسوز مخلوط می شوند و موجب بوی تنفس خاصی می شوند.
سیر و پیاز ممکن است به مدت چند ساعت بعد از خوردن باعث ایجاد نفس بدبو شوند. به عنوان بخشی از فرایند گوارشی، محصولات جانبی آنها به جریان خون جذب می شوند و به ریه ها منتقل می شوند و به تنفس بد بو تبدیل می شوند. اما تنفس بد بو دلیلی برای جلوگیری از مصرف سیر و پیاز نیست. مزایای سلامتی آنها با ارزش است.

روش های مؤثر از بردن بوی سیر و پیاز

 1. سعی کنید غذاهای تازه مانند سیب، اسفناج یا نعناع بخورید

اگر شما از غذای سیر دار خاصی استفاده می کنید، از سیب برای دسر استفاده کنید یا برگ تازه نعناع بجوید. یک مطالعه نشان داد که ساختار شیمیایی سیب خام یا پخته، کاهو و نعناع باعث رفع  بوی بد تنفس سیر می شود. چای سبز داغ و آب لیمو همچنین ممکن است کمک کنده باشند.


2. استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از غذا

بسیاری از باکتری هایی که باعث بوجود آمدن نفس بدبو می شوند، زیر شیار دندان و در پلاک تشکیل شده در دندان ها زندگی می کنند. مسواک زدن و نخ دندان پس از خوردن پیاز یا سیر باعث می شود که باکتری های مسبب بوی بد دهان از بین بروند. این کار برای مدت طولانی نفس را تازه تر می کند. همچنان مسواک زدن سقف دهان و زبان نیز اثر بخش خواهد بود.


3. از دهانشویه دی اکسید کلر استفاده کنید

شواهد علمی وجود دارد که دهانشویه هایی حاوی دی اکسید کلر برای بوی بد تنفس موثر است. دی اکسید کلر می تواند به حذف پلاک، ذرات غذایی و باکترهای روی زبان کمک کند. این همان عنصری است که برای تمیز کردن و بهبود طعم آب در فضای باز هنگام کمپینگ استفاده می شود. استفاده از دهانشویه بعد از مسواک زدن و نخ دندان بهتر است.

از بین بردن بوی سیر و پیاز از دهان

4. استفاده از روغنهای ضروری

اسانس ها اغلب به دهانشویه های مبتنی بر الکل اضافه می شوند. بعلاوه بعضی از ویژگی های ضد باکتری نیز برای تنفس تازه در ترکیبات آنها وجود دارد. همچنین میتوانید دهانشویه خانگی خود را با روغنهای ضروری و روغن حامل (نارگیل، بادام شیرین یا زیتون) ایجاد کنید. روغنهای اساسی با مزایای اثبات شده برای از بین بردن بوی بد تنفس عبارتند از:
نعناع فلفلی
رزماری
مر حجازی (نوعی صمغ درخت)
اوکالیپتول
1 قاشق چایخوری روغن حامل را با یک قطره روغن نعناع در دهان نگه دارید تا از شر ذرات، باکتری و بوی مواد غذایی خلاص شوید.


5. تمیز کننده زبان را امتحان کنید

باکتری ها همچنین در پشت زبان جاری می شوند که مسواک شما نمی تواند به آن برسد. زبان سفید نشان دهنده سلول های مرده، مواد غذایی میکروسکوپی و باکتری ها می باشند. تمیز کننده زبان، مانند مسواک و برس زبان، می تواند به شما کمک کند تا به عقب زبان خود برسید. آنها همچنین برای حذف بقایای بو موثر هستند.
برای استفاده از یک اسکرابر زبان، از پشت زبان خود شروع کنید و به آرامی به جلو برید. این بقایای سفید را در مقابل دهان خود قرار می دهد. این شستشو را ادامه داده و تکرار کنید تا زمانی که هیچ جرم قابل مشاهدهای بر روی برس وجود نداشته باشد. شما می توانید ازین کار روزانه یا بعد از خوردن غذای حاوی سیر یا پیاز استفاده کنید.


6. سرکه سیب رقیق بنوشید

سرکه سیب حاوی پکتین است که از رشد باکتری های خوب حمایت می کند. نوشیدن 1 تا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب در یک لیوان آب قبل از خوردن سیر یا پیاز، ممکن است به هضم و دفع سریعتر آنها از طریق سیستم شما کمک کند.
شما می توانید بعد از وعده غذایی، محلول بسیار رقیق بخورید. یا آن را در دهان خود برای 10 یا 15 ثانیه پس از خوردن غذا به عنوان یک دهان شویه استفاده کنید.

7. چای سبز بنوشید

یک فنجان چای سبز گرم بعد از غذا بخورید تا بوی بد را بطور موقت تا زمان مسواک شدن از دهان شما دور کند.
در یک مطالعه که در آن 15 شرکت کننده از دهان شویه چای سبز استفاده کردند و اثربخشی آن را قابل مقایسه با دهان شویه ضد عفونی کننده یافتند. در یک مطالعه دیگر، چای سبز و خمیر دندان مؤثرتر از روغن جعفری، آدامس و نعنا بودند.

8. آدامس نعنا بجوید

آدامس جویدنی می تواند به طور موقت بوی سیر را خنثی کند. همچنین ممکن است رفلکس اسید را کاهش دهد، که می تواند اثرات ماندگار سیر و پیاز بعد از هضم را کاهش دهد.

منبع: healthline.com

از
7
رای