فواید و مضرات کرسی؛ خواص درمانی کرسی برای بدن، زنان و مردان

فواید و مضرات کرسی؛ خواص درمانی کرسی برای بدن، زنان و مردان کرسی چیست ؛ فواید کرسی برقی و کرسی مادون قرمز برای بدن و بیماریها ؛ خواص درمانی خوابیدن زیر کرسی برای رحم زنان، پروستات مردان، کم خونی، آرتروز، سلامتی و مضرات آن در سلام دنیا بخوانید.

کرسی یکی از قدیمی ترین وسایل گرمایشی است که در گذشته در اکثر خانه ها وجود داشت است. کرسی علاوه بر گرم کردن خانه در فصل زمستان برای بدن و درمان بیماری ها نیز خواص زیادی دارد.در ادامه این مطلب سلام دنیا شما را با کرسی چیست ؛ فواید کرسی برقی و کرسی مادون قرمز برای بدن و بیماریها ؛ خواص درمانی خوابیدن زیر کرسی برای رحم زنان، پروستات مردان، کم خونی، آرتروز، سلامتی و مضرات آن آشنا خواهیم کرد.

کرسی چیست

کرسی یک وسیله گرمایشی بسیار ساده است که یک میز به ابعاد یک متر در یک متر و ارتفاع سه وجب دارد که در قسمت انتهایی ان یک وسیه گرمایشی قرار می دهند.کرسی شکل های مختلفی دار بعضی کرسی ها میز مستطیل شکل و یا حتی دایره ای دارند.برای حفظ گرمای کرسی روی میز یک لحاف بزرگ و گرم پهن می کنند و همه افراد خانه دور تا دور کرسی کنار هم می نشینند و علاوه بر لذت بردن از گرمای ان از بودن در جمع خانواده و بازگو کردن خاطرات گذشته هم بهره می برند.کرسی انواع مختلفی دارد، برخی از انواع کرسی شامل کرسی نفتی،کرسی زغالی و کرسی برقی است.

فواید کرسی برای سلامتی

درمان بیماری های ناشی از سردی و رطوبت بدن

بر طربق توصیه طب سنتی در فصل سرما باید اعضای بدن به خصوص کمر و پشت را گرم نگه ارید. به همین خاطر استفاده از کرسی برای گرم نگه داشتن اعضای بدن بسیار مفید است.زمانی که در معرض گرمای کرسی قرار می گیرید بدن به حرارت مورد نیاز خود دست پیدا می کند و مانع از ایجاد مشکلات ناشی از سرما می شود.

بهبود عملکرد دستگاه گوارشی

یک روش موثر در بهبود عملکرد دستگاه گوارشی گرم نگه داشتن کف پاها و دست ها عنوان شده است وضعیت کف دست ها و پاها در حفظ سلامت اعضای داخلی بدن نیز نقش موثری دارد. گرمای کرسی باعث گرم نگه داشتن مچ و کف دست و پاها می شود و از آنها در مقابل آسیب سرما محافظت می کند و در نتیجه باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش هم می شود.


حتما بخوانید: درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسال


کاهش دردهای مزمن مفصلی

سرمای هوا در فصل زمستان با تشدید بیماری های مزمن مفصلی مانند درد زانو، کمر و مهره های پشتی مرتبط است.استفاده از گرمای کرسی در فصل زمستان برای تسکین دردهای مفصلی موثر عمل می کند.

فواید کرسی برای سلامتی:کاهش دردهای مزمن مفصلی

تعادل گردش خون در محیط و مرکز بدن

با آمدن فصل سرما بدن تمرکز گردش خون را بروی اعضای مهم بدن نظیر قلب، مغز، کلیه قرار می دهد. سرما با انقباض عضلات و بسته شدن منافذ پوستی موجب انقباض رگ های بدن می گردد.زمانی که بدن زیر کرسی قرار می گیرد گرمای ان باعث متعادل کردن گردش خون در محیط و مرکز بدن می شود.

دفع الکتریسیته ساکن

 لحاف کرسی به دلیل اینکه از جنس نخ و پشم می باشد می تواند به دفع الکتریسیته ساکن در بدن کمک کند.علاوه براین این خاصیت کرسی ضد سودا بوده و برای بدن خواص آرامش بخشی بهمراه دارد.


حتما بخوانید: سودا چیست و چه علائم و درمانی دارد


فواید کرسی برای قلب

زمانی که در معرض گرمای کرسی قرار می گیریم خون گرم میشود و به تدریج عروق نیز گشادتر می شوند. علاوه براین به دلیل اینکه خون در حالت افقی گردش راحت تری دارد می تواند با راحت تر باز و بسته شدن دریچه قلب خونرسانی بهتری برای بدن صورت بگیرد.همچنین این موجب دفع مواد زائد از سلول ها و بافت ها بدن می شود.

خواص خوابیدن زیر کرسی

تقویت حافظه

خوابیدن زیر کرسی باعث تقویت خون سازی و خونرسانی سریعتر به مغز می شود و در ادامه گرم تر شدن سلول های مغز موجب افزایش فعالیت های مغزی و تقویت حافظه می شود.

درمان دیابت

گرمای ملایم کرسی با از بین بردن سودا و بلغم زائد از بدن تاثیر مثبتی بر عملکرد لوزالمعده در کاهش قند خون می گذارد و در نتیجه برای درمان دیابت نیز مفید است.

خواص خوابیدن زیر کرسی:درمان دیابت

بهبود روماتیسم و آرتروز

زمانی که در زیر کرسی می خوابید، گرمای آن باعث میشود بدن از داخل گرم شود. این عمل می تواند به بهبود مشکلات و بیماری هایی مانند آرتروز، رماتیسم، درد زانو و درد کمر و دیسک با گرم شدن پا ها کمک کند.


حتما بخوانید: برای درمان ارتروز چه بخوریم


تاثیر کرسی بر فشار خون

در مورد تاثیر کرسی بر فشار خون اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

خواص کرسی برای زنان

گرمای کرسی در فصل سرما می تواند به متعادل شدن ترشحات هورمونی در بدن کمک کرده و از این طریق باعث تنظیم هورمونهای بدن شود.به همین خاطر به خانوم هایی که دوره قاعدگی سختی دارند توصیه می شود که در این دوران از گرمای کرسی بهره ببرند،زیرا این گرما با بهبود دردهای ناشی از قاعدگی باعث می شود خانوم ها یک دوره راحت و بدون درد داشته باشند.

فواید کرسی برای رحم

همانطور که در قسمت بالا هم عنوان شد کرسی گرمای ملایمی دارد و می تواند از تشکیل کیست های بلغمی در رحم جلوگیری کند و تا حد زیادی در بازماندن لوله‌های رحمی مؤثر باشد.

فواید کرسی برای رحم

خواص کرسی برای مردان

گرمای کرسی برای مردان هم فوایدی بهمراه دارد یکی از این خواص مهم کرسی تاثیر ان بر باروری مردان است.براساس آناتومی بدن مرد ها دمای بیضه‌ها از دمای بدن پایینتر است به همین دلیل افزایش گرما تا دمای 37 درجه در این نواحی با اختلال در فرایند های اسپرماتوژنز همراه است.در حقیقت گرمای بیش از اندازه باعث کاهش تعداد اسپرم و تحرک انها میشود و این یک اختلال در باروری انها است.به همین دلیل برای بهره بردن از خواص گرمای کرسی دمای ان را در حد ملایم تنظیم کنید.

فواید کرسی برای برای پروستات

 حرارت ملایم کرسی در فصل زمستان در مردان، به دفع سردی پروستات در مردان کمک می کند.


حتما بخوانید: 6 درمان خانگی و داروی گیاهی برای بزرگ شدن پروستات


فواید کرسی برای کم خونی

نقش مغز استخوان خونسازی بدن است، قرار دادن پاها در زیر کرسی با گرمای تدریجی اعضای بدن باعث شروع فعالیت مغز استخوان و تقویت عملیات خون سازی می شود.

خواص کرسی در طب سنتی

 • گرمای کرسی سودا و بلغم را در بدن را از بین می برد.
 • از ایجاد مشکلات ناشی از سرما جلوگیری می‌کند.
 • گرم شدن پاها باعث دفع تدریجی مواد زائد سلولی از بافتها شده و از طریق خون از بدن دفع می شود.
 • گرمای کرسی برای کاهش درد کمر و درد زانوها و درمان آرتروز رماتیسم مفید است.
 • به پیشگیری از یبوست شدید و تخلیه دستگاه گوارش کمک زیادی می کند.
 • تقویت دستگاه تنفسی
 • بهبود وضعیت ادرار شبانه در مبتلایان به دیابت
 • تقویت خون‌سازی
 • بهبود حافظه
 • پاکسازی اعضا و بافت‌های بدن از فضولات
 • بهبود عملکرد غدد درون‌ریز از جمله تنظیم بهتر قند خون

خواص کرسی در طب سنتی

فواید کرسی برقی

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد کرسی انواع مختلفی دارد که یکی از انها کرسی برقی است که نسبت به گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.به طور کلی کرسی برقی هم مانند کرسی های قدیمی به بهترین شکل می تواند کمر شما را گرم نگه دارد. از مهمترین خواص درمانی کرسی برقی می توان به کاهش رطوبت بدن و جلوگیری از سرماخوردگی اشاره کرد. سایر فواید کرسی برقی برای بدن شامل:

 • دفع سموم در بدن

حتما بخوانید: بهترین دمنوش برای سم زدایی بدن


 • ایجاد شادابی و طراوت
 • افزایش بازدهی بدن
 • افزایش سوخت و ساز در بدن

فواید کرسی برقی مادون قرمز

براساس نتایج تحقیقات انجام شده گرمایی که از لامپ های مادون قرمز تولید می شوند می توانند علاوه بر گرم کردن محیط برای بدن فواید سلامتی زیادی داشته باشند.با قرار دادن این لامپ ها در وسایل گرمایشی مانند کرسی از فواید فوق العاده ان برای بدن بهره مند شوید.در دامه برخی از فواید منقل های مادون قرمز کرسی را مورد بررسی قرار می دهیم.

کاهش سختی مفصل

تابیدن پرتوهای مادون قرمز و درجه ای از حرارت آن به کاهش سختی مفاصل در بیماران رماتیسمی کمک می کند.

اسپاسم عضلانی و کاهش درد

حرارت مادون قرمز که از منقل کرسی خارج می شود باعث تسکین گرفتگی یا اسپاسم عضلانی می شود.از گذشته مشاهده شده که حرارت می تواند به کاهش اسپاسم عضلانی کمک کند. حرارت ملایمی که اشعه مادون قرمز به بدن میرسد اثر مسکنی بروی پایانه های عصبی، حسی و سطحی دارد. همچنین این حرارت گردش خون متابولیک ها را افزایش داده و از این طریق به دفع مواد زائد که باعث ایجاد درد در بافت ها می شوند کمک می کند.

فواید کرسی برقی مادون قرمز

افزایش خون رسانی

خون رسانی کافی در درمان زخم های سطحی و عفونت های پوستی برای تسریع فرایند ترمیم مفید و موثر است.  گرمای لامپ مادون قرمز با افزایش جریان گردش خون موجب افزایش تعداد گلبول های سفید می شوند و به این ترتیب به نابودی باکتری ها کمک می کند.

سم زدایی با پرتوهای مادون قرمز

تجمع سموم در بدن عامل مهمی در بروز بیماری ها از جمله سرطان،فیبروکیستیک در پستان زنان،اختلال رفتاری ناشی از کمبود توجه در کودکان، علائم فیزیکی یا جسمانی شامل واکنش‌های آلرژیک، حساسیت‌های شیمیایی، فقدان مهارت، خستگی، سرماخوردگی‌های متداول یا آنفولانزا، سردرد، ناهماهنگی‌های هورمونی، بی‌خوابی، درد ماهیچه یا مفاصل، پسوریازیس و دیگر مشکلات پوستی و تراکم یا احتباس سینوسی، همچنین علائم روان‌شناختی که شامل تغییرات رفتاری، مشکلات تمرکز، از دست دادن حافظه، پریشانی ذهنی و تغییرات خلق و خو یا مزاج است.براساس نتایج بررسی ها پرتوهای مادون قرمز نقش موثری در از بین بردن سموم و پیشگیری از بروز این بیماری ها دارند.

مضرات کرسی

اگرچه استفاده از کرسی برای بدن مضراتی بهمراه ندارد اما در برخی موارد استفاده از کرسی های زغالی و نفتی با خطراتی مانند آتش سوزی، سوختن پا و اعضای بدن در اثر برخورد به آتش و یا حتی خفگی بر اثر کمبود اکسیژن در محیط همراه هستند.البته امروزه به جای منقل های زغالی و نفتی از هیترهای گرمایشی استفاده می شود که خط بروز این حوادث نیز کاهش می یابد

سخن پایانی:

کرسی یک وسیله گرمایشی قدیمی و سنتی در ایران است که علاوه بر گرم کردن خانه و نزدیک کردن افراد خانواده بهم برای بدن فواید زیادی به همراه دارد.


مطالب مرتبط:

درمان قطعی فشار خون بالا با عرقیات گیاهی، دمنوش، طب سنتی در منزل

از
9
رای