چهارشنبه، 22 آبان 98

خواص فراسیون برای سلامتی، مشکلات هضم و تنفسی + طرز تهیه چای فراسیون

خواص فراسیون برای سلامتی، مشکلات هضم و تنفسی + طرز تهیه چای فراسیون گندنای کوهی یا فراسیون ماده ای است که اغلب در گیاهان دارویی لوزه و شربت ها مورد استفاده قرار می گیرد که یک درمان طبیعی برای سرفه است. دوز مصرفی فراسیون به هر شخص و شرایط سلامتی او بستگی دارد.

برای قرن ها مردم در سرتاسر جهان از گندنای کوهی یا فراسیون سفید (Marrubium vulgare) برای درمان طبیعی مشکلات تنفسی استفاده می کردند. اخیرا، برخی از سازندگان برتر قطره های سرفه گیاهی و شربت سرفه از فراسیون در فرمول تهیه خود استفاده می کنند که جای تعجب ندارد؛ زیرا گفته می شود یکی از قدیمی ترین داروهای شناخته شده سرفه است! این تنها یکی از فواید بسیار چشمگیر گندنای کوهی است. مطالعات آزمایشگاهی همچنین نشان داده است که به نظر می رسد روغن اسانس گندنای کوهی دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد سرطان است. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا در مورد چگونگی استفاده از این گیاه تلخ که سال ها مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین برای انواع بیماری های شایع مورد استفاده قرار می گیرد، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منشاء گیاه فراسیون و ترکیبات شیمیایی

بنابراین می دانید که این یک گیاه است، اما آیا به دنبال تعریف مشخص تری برای فراسیون هستید؟ گندنای کوهی، بیشتر با نام فراسیون سفید شناخته می شود، یک گیاه بوته ای چند ساله تلخ است که به خانواده نعناع تعلق دارد. نام های دیگر این گیاه دارویی عبارتند از: فراسیون ابیض، شریر، چشم ستاره، بذر هوروس، شگفتی و خون گاو. گندنای کوهی یک گیاه چند ساله است. این بدان معنا است که اگر یک بار کاشته شود، هر سال رشد می کند. گیاه گندنای کوهی (فراسیون سفید)، بومی اروپا، شمال آفریقا، جنوب غربی و مرکز آسیا است. این گیاه دارای گل های سفید کوچک است. گل ها و همچنین سایر قسمت های این گیاه برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گیرند. بالتا نیگرا (Ballota nigra) بویی نسبتا شبیه به گندنای کوهی دارد. مانند گندنای کوهی سفید، به خانواده نعنا تعلق داشته و برخی از کاربردهای دارویی مشابه دارد.

دقیقا چه چیزی فراسیون را به یک گیاه دارویی تبدیل می کند؟

مشخص شده است که فراسیون حاوی مقادیر زیادی از گیاهان تقویت کننده از جمله: ویتامین C، روغن های اسانس، زردینه ها، آلکالوئیدها، لاکتون تلخ، ساپونین، استرول ها، تانن ها، مونوترپن ها و دی ترپن ها است. زردینه های خاصی که در این گیاه یافت می شوند، شامل آپی ژنین، آپی ژنین گلیکوزید-7، لوتئولین، لوتئولین گلیکوزید-7، کوئرستین گلیکوزید-3، و کوئرستین –آمنوگلیکوزید-3 است.

5 فایده و خواص فراسیون برای سلامتی

1. تسکین سرفه

گندنای کوهی یا فراسیون ماده ای است که اغلب در گیاهان دارویی لوزه و شربت ها مورد استفاده قرار می گیرد که یک درمان طبیعی برای سرفه است. یک دلیل خوب وجود دارد که این گیاه در این داروهای سرفه طبیعی به کار می رود. همانطور که قبلا ذکر شد، حاوی ترکیبات گیاهی طبیعی به نام دی ترپن است. به طور خاص، مهم ترین ترکیب شیمیایی آن نوعی دی ترپن است که ماروبین نامیده می شود. ما به احتمال زیاد خواص خلط آور گندنای کوهی را سپاسگزار ماروبین خواهیم بود. به عبارت دیگر، گندنای کوهی می تواند به کسانی که از سرفه رنج می برند، کمک کند تا از شر مخاط ناخوشایند مسدود کننده مجرای هوا خلاص شوند. تحقیقات نشان داده است که گندنای کوهی دارای اثرات ضد اسپاسم و ضد درد (تسکین دهنده درد) است. این موارد دو دلیل خوب دیگر برای تسکین سرفه طبیعی است.

خواص فراسیون برای مشکلات تنفسی و سرفه

2. کمک به هضم

محققان همچنین بر این باورند که ماروبین دلیل طعم تلخ فراسیون است. اعتقاد بر این است که همراه با غذاهایی مانند ترب کوهی و اندیو، گندنای کوهی نیز یکی از گیاهان دارویی تلخ کتاب مقدس است. این عطر و طعم تلخ، آن را یک گزینه فوق العاده برای بهبود هضم می کند؛ زیرا نشان داده شده است که گیاهان تلخ به کنترل سوء هاضمه که همچنین با نام های دیر هضمی و درد شکمی نیز نامیده می شود، کمک می کنند.

چرا غذاهای تلخ برای هضم سالم مفید هستند؟

طعم گیاهان تلخ در واقع به افزایش تولید بزاق و آب شکمی کمک می کند. این دقیقاً همان چیزی است که شما هنگام غذا خوردن نیاز دارید؛ زیرا این مایعات بدنی بسیار مهم به تجزیه مواد غذایی می پردازند. کارشناسانی مانند کریستن شنکز که یک متخصص تغذیه، ناتروپات و گیاه شناس است، می گویند که «با گذشت زمان ما «بازتاب تلخ» را ایجاد کردیم که علاوه بر تشخیص طعم بر روی زبان، شروع به تحریک و تقویت ارگان های هضم از جمله معده، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده می کند». اگر مشکل هضم غذا دارید، خوراک های تلخ مانند گندنای کوهی انتخاب مناسبی است. هنگامی که غذای شما به شکل بهینه تجزیه شود، با احتمال کمتری از مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه و گاز معده رنج می برید.

3. درمان بیماری حرکت

برای بسیاری از افراد، علائم بیماری حرکت می تواند در اثر حرکت به علت مسافرت با اتومبیل، قایق یا هواپیما باشد. هنگامی که حرکت متوقف شود، بیماری حرکت معمولا متوقف می شود. اما بسیاری از افرادی که معمولا با بیماری های حرکت سر و کار دارند، نسبت به روش های طبیعی بهبود حالت تهوع خود کنجکاو هستند. متأسفانه، تاکنون هیچ تحقیق علمی در این زمینه صورت نگرفته است، اما بالتا نیگرا به عنوان داروی سنتی برای درمان بیماری حرکت مورد استفاده قرار گرفته است. دوز پیشنهادی ما یک یا دو میلی لیتر به صورت جزئی (تنتور) است. یا یک یا دو قاشق چایخوری از برگ های خیس خورده را به صورت چای سه بار در روز مصرف کنید.

مزایای فراسیون در درمان بیماری حرکت

4. درمان برونشیت با فراسیون

به عنوان یک گیاه دارویی خلط آور، فراسیون می تواند یک درمان موثر در هنگام احتقان شدید ناشی از برونشیت باشد. هنگامی که مبتلا به برونشیت هستید، لوله هایی که هوا را به ریه ها منتقل می کنند (لوله های برونشی)، ملتهب می شوند. این التهاب باعث سرفه می شود، که اغلب شدید و مداوم است. گندنای کوهی می تواند به شما کمک کند؛ زیرا مشخص شده است که نه تنها خلط آور است (کمک به بیرون آمدن خلط ها)، بلکه باعث بهبود اثرات وازودیلاسیون می شود. وازودیلاسیون زمانی است که عضله آرام در رگ های خونی رها شده و رگ های خونی عریض تر می شوند. این کار منجر به بهبود جریان خون اکسیژن دار می شود.

5. محرک اشتها

گاهی اوقات افراد به دلایل مختلف از جمله: استرس، بارداری، کم کاری تیروئید، مشکلات متابولیک، بیماری کبد و موارد دیگر به بی اشتهایی دچار می شوند. گیاهان تلخ مانند گندنای کوهی دارای سابقه طولانی در استفاده به عنوان یک تونیک هضم و همچنین یک محرک اشتها آور است. توانایی فراسیون در بهبود بزاق و آب شکمی باعث افزایش اشتها می شود.

خواص فراسیون برای سلامتی

تاریخچه و حقایق جالب درباره فراسیون

اعتقاد بر این است که مصرف دارویی گندنای کوهی به قرن اول قبل از میلاد باز می گردد. این زمانی است که آلوس کورنلیوس سلسوس، دانشنامه نویس رومی از گندنای کوهی به عنوان درمان طبیعی برای بیماری های تنفسی در رساله پزشکی خود با نام دو مدیسینا نام برده بود. برگ های گیاه گندنای کوهی به شکل شمشیر موجدار است و پرزهای نرمی دارد. این گیاه می تواند در بسیاری از اقلیم های مختلف رشد کند. اما برخی می گویند که بهترین کیفیت آن، گیاهی است که در شرایط گرمای شدید کویری رشد می کند.

گندنای کوهی یکی از گیاهان تلخی است که گاهی اوقات در وعده های غذای پسح (عید آزادی قوم یهود) خورده می شود. از آن به عنوان نوشیدنی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، آبجو یا ایل گندنای کوهی یک گیاه دارویی بدون الکل است. از نظر تاریخی، از آن برای ساخت آبنبات هم استفاده شده است. در واقع هنوز هم می توانید آبنبات های گندنای کوهی را پیدا کنید که تا امروز به فروش می رسند!

فراسیون چیست و چه خواصی دارد

چگونه از فراسیون استفاده کنیم؟

گندنای کوهی در اکثر فروشگاه های بهداشتی یا به شکل آنلاین به چندین شکل ممکن از جمله تازه، خشک شده، پودر، کپسول، عصاره، تنتور، یا آب گیاه به فروش می رسد. برای تهیه قطره های سرفه خانگی، شربت و چای، می توانید از انواع تازه یا خشک آن استفاده نمایید. همچنین گاهی از آن به عنوان طعم دهنده استفاده می شود. اگر برگ های تازه یا خشک آن را در اختیار دارید، می توانید چای گندنای کوهی تهیه کنید.

طرز تهیه چای فراسیون

  • به سادگی آب جوش را بر روی یک یا دو قاشق چایخوری برگ های گندنای کوهی بریزید.
  • صبر کنید که برگ ها حداقل برای 5 دقیقه خیس بخورند.
  • سپس برگ ها را بیرون آورده و مراقب باشید که آن را به صورت بسیار داغ نخورید.
  • برای خوشایندتر کردن طعم، و همچنین برطرف کردن سرفه ها، مقداری عسل خام و چند قطره آبلیمو به آن اضافه کنید.

اگر زمان انجام این کار را ندارید، می توانید از تنتور گندنای کوهی استفاده کرده و چند قطره از آن را در مقدار کمی آب ریخته و چند بار در روز بنوشید.

دوز مصرفی فراسیون به هر شخص و شرایط سلامتی او بستگی دارد. در حال حاضر هیچ محدوده استانداردی از دوزها تعیین نشده است. برای مشکلات گوارشی، روزانه 4.5 گرم دوز گندنای کوهی را به صورت خام و یا دو تا چهار قاشق غذاخوری از آب گیاه فشرده شده آن را مصرف کنید. اگر نسبت به مصرف دوز آن در مورد مشکلات خاص سلامتی نگران هستید، همیشه ایده خوبی است که برای راهنمایی با یک گیاه شناس معتبر مشورت کنید.

طرز تهیه چای فراسیون(گندنای کوهی)

عوارض جانبی احتمالی و تداخلات دارویی فراسیون

  • هر شخصی که مبتلا به ورم معده یا گاستریت است، باید گندنای کوهی را با احتیاط مصرف کند؛ زیرا فراسیون دلیل افزایش اسید معده شناخته می شود.
  • بالتا نیگرا برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون یا اسکیزوفرنی توصیه نمی شود.
  • گندنای کوهی برای اکثر اشخاص هنگامی که به میزان غذایی استفاده شود، بی خطر است و در صورت مصرف آن برای اهداف دارویی احتمالا بی خطر می باشد. مصرف این گیاه دارویی به میزان زیاد توصیه نمی شود، زیرا باعث استفراغ می شود. بعلاوه استفاده از آن به صورت موضعی برای برخی از افراد باعث ایجاد درماتیت تماسی شده است.
  • گندنای کوهی برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود. اما مقدار غذایی فراسیون سفید در دوران شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند.
  • اگر در حال حاضر دارو مصرف می کنید یا مشکل سلامتی دائمی دارید، به ویژه اگر مشکل قلب، دیابت یا فشار خون دارید، قبل از استفاده دارویی از گندنای کوهی با پزشک خود مشورت کنید. قبل از انجام جراحی، به شما توصیه می شود که حداقل دو هفته قبل از روز جراحی، از مصرف گندنای کوهی خودداری نمایید.

هشدارها

مصرف فراسیون در دوران بارداری و شیردهی

به طور خاص: هرگز از این گیاه در دوران بارداری استفاده نکنید، مگر اینکه تحت نظارت پزشک متخصص بهداشت و درمان باشد.

به طور کلی: توصیه می کنیم قبل از استفاده از گیاهان دارویی، به خصوص در صورت بارداری، شیردهی یا مصرف هر نوع دارو، با یک پزشک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. این مطالب تنها برای اهداف آموزشی است. این اطلاعات توسط سازمان غذا و دارو ارزیابی نشده است. این اطلاعات برای تشخیص، معالجه، درمان یا پیشگیری از بیماری نیست.

عوارض جانبی فراسیون

نتیجه

فراسیون یک گیاه دارویی تلخ است که به خانواده نعنا تعلق دارد. این گیاه ممکن است به اندازه سایر گیاهان دارویی شناخته شده نباشد، اما مردم برای قرن ها از فواید آن آگاه بوده اند. طب سنتی از گندنای کوهی برای درمان مشکلات شایع تنفسی مانند سرفه و مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه استفاده کرده است. همانند سایر گیاهان، اثرات مثبت و خواص فراسیون بر سلامتی، در نتیجه ترکیبات گیاهی طبیعی آن است. ممکن است تصور کنید که قبلا هرگز گندنای کوهی استفاده نکرده اید. اما اگر از شربت های معمولی یا قطره های مخصوص سرفه استفاده کرده باشید، هم اکنون از اثرات مثبت این گیاه دارویی تلخ بهره برده اید.

منبع: draxe

از
1
رای