اقداماتی که والدین زمان واکسیناسیون کرونا باید انجام دهند

اقداماتی که والدین زمان واکسیناسیون کرونا باید انجام دهند اگر شما هم از والدینی هستید که واکسن کرونا دریافت کرده اید اما فرزند خردسال شما واکسینه نشده است، باید اقدامات احتیاطی لازم برای حضور کودکان در فضاهای عمومی را بدانید و آن را رعایت کنید، پس در ادامه مطلب با ما باشید.

در این روزها که ویروس کرونا هنوز در کشور ما ریشه کن نشده است، برای بسیاری از والدین این سوال پیش می‌آید که حالا که من واکسینه شده ام ولی بچه هایم نه، باید چه مواردی را رعایت کنند تا ایمنی فرزندان حفظ شود. ما در ادامه این مقاله از سایت سلام دنیا به این موضوع پرداختیم. 

آنچه والدین باید درباره واکسیناسیون کرونا بدانند

واکسن COVID-19 در حال حاضر مجاز به تزریق در کودکان زیر 16 سال نیست. در حالی که به نظر می رسد کودکان کمتر از بزرگسالان تحت تأثیر COVID-19 قرار دارند، اما در معرض خطر صفر عفونت و بیماری نیستند. خانواده ها هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه فعالیت هایی که با کودکان واکسینه نشده انجام می‌دهند، باید فواید و خطرات را بسنجند. 

از آنجا که تعداد بیشتری از افراد بزرگسال در سراسر ایالات متحده واکسن COVID-19 را دریافت می کنند، خانواده‌های دارای کودک واکسینه نشده سوالات زیادی در مورد این دارند کدام یک از فعالیت‌ها برای شرکت در تابستان امسال بی‌خطر هستند. دو واکسن از سه واکسن موجود در بازار برای استفاده در بزرگسالان 18 سال و بالاتر مجاز است، در حالی که واکسن Pfizer-BioNTech برای افراد 16 سال به بالا مجاز است.


حتما بخوانید: حقایق و باورهای غلط درباره واکسن کوید 19 چیست


کرونا و کودکان

شرکت Pfizer اخیراً داده هایی مبنی بر ایمن و موثر بودن واکسن آن برای کودکان 12 تا 15 ساله منتشر کرده است. متخصصان انتظار دارند كودكان در این گروه سنی واكسن زدن را به زودی آغاز كنند، شاید حتی از اوایل ماه آینده. آزمایش در کودکان زیر 12 سال و کمتر از 6 ماه نیز در حال انجام است. اما انتظار می رود این آزمایشات بیشتر طول بکشد. کودکان خردسال ممکن است به دوزهای متفاوت از بزرگسالان نیاز داشته باشند.

دکتر استنلی اسپینر، معاون رئیس جمهور و افسر ارشد پزشکی در زمینه کودکان در تگزاس و مراقبت های فوری کودکان در تگزاس می گوید: "اگر همه چیز خوب پیش برود، ما احتمالاً اوایل سال 2022 مجوز استفاده اضطراری از واکسن برای کودکان را خواهیم گرفت" این امر عدم اطمینان زیادی را برای والدین در پی دارد زیرا می خواهند در دنیای پس از واکسیناسیون، در جایی که از آنها محافظت می شود گشتی بزنند، اما فرزندان آنها هنوز در معرض خطر عفونت و انتقال ویروس به دیگران هستند.

چگونه COVID-19 بر کودکان تأثیر می گذارد؟

خبر خوب این است که به نظر می رسد کودکان کمتر از بزرگسالان تحت تأثیر COVID-19 قرار دارند. دکتر دان اسنایدر، رئیس بخش اطفال و مراقبت های اولیه در بیمارستان کودکان در ایالات متحده گفت: "خوشبختانه، به نظر می رسد کودکان خطر کمتری برای بیماری شدید ناشی از ویروس را دارند. البته خطر هنوز هم وجود دارد. ولی این خیلی کمتر از بزرگسالان است." اسپینر همچنین تأكید كرد كه كودكان بسیار كمتر در بیمارستان بستری می شوند یا در اثر COVID-19 می میرند، اما خاطرنشان كرد: " در این میان كودكانی هستند كه به شدت تحت تأثیر ویروس قرار گرفته اند."

وی گفت: "در تگزاس، درست مثل سایر بیمارستان‌های اطفال در سراسر كشور، ما به دلیل عفونت COVID همچنان در ICU کودک بستری می کنیم. بیشتر این کودکان به دلیل شرایط زمینه ای خود در معرض خطر بیشتری هستند، اما برخی از آنها کاملا سالم بودند و انتظار نمی رفت مشکلی وجود داشته باشد."


حتما بخوانید: تفاوت آنفولانزا، کرونا و سرماخوردگی چیست 


به همین ترتیب، والدین باید به اقدامات احتیاطی خود را برای ایمن نگه داشتن کودکان واکسینه نشده، به ویژه کودکانی که از نظر پزشکی آسیب پذیر هستند، ادامه دهند. اسپینر گفت: "ما در دنیایی با خطر صفر زندگی نمی کنیم، بنابراین نتیجه نهایی این است که بفهمیم هرکسی در هنگام تصمیم گیری چقدر ریسک می‌کند، متغیرهای بسیاری وجود دارد که فرد باید در نظر بگیرد."

وب سایت Healthline از اسپینر و اسنایدر خواست تا توضیح دهند که والدین هنگام تصمیم‌گیری در مورد شرکت در فعالیت های زیر با کودکان واکسینه نشده خود، باید چه عواملی را مدنظر قرار دهند. آنچه آنها گفتند این است:

هنگام دید و بازدید اقوام، والدین کودک واکسینه نشده چه اقداماتی باید انجام دهند؟

هر دو متخصص بر اهمیت تعامل انسان، به ویژه با عزیزان تأکید کردند. اسنایدر گفت: "این بخش مهمی از زندگی ماست، چه کوتاه مدت و چه بلند مدت، بنابراین در هنگام ارزیابی خطر مهم است که این مزایا را نیز در بر بگیریم." مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اظهار می دارد که افراد کاملا واکسینه شده می توانند بدون استفاده از ماسک با افراد واکسینه نشده از یک خانوار که در معرض خطر شدید COVID-19 در محیط داخلی نیستند، ملاقات کنند. این بدان معناست که کودکانی که بیماری زمینه‌ای ندارند، می‌توانند با خیال راحت با مادربزرگ و پدربزرگ کاملا واکسینه شده خود ملاقات کنند. اسپینر برای کودکان در معرض خطر توصیه می کند کمی احتیاط بیشتری داشته باشید. بازدید در فضای باز و استفاده از ماسک یکی از راه‌های انجام این کار است. اسپینر گفت: "ما هنوز 100 درصد مطمئن نیستیم که همه کسانی که کاملا واکسینه شده اند ممکن است ویروس را منتقل نکنند. ما هنوز در حال بررسی هستیم."

وقتی شروع می‌کنید افراد واکسینه نشده دیگر را به اجتماع بیاورید زمانی است که پیچیدگیبیشتری پیدا می کند. اسپینر گفت: "اگر یکی از اعضای خانواده شما هنگام بیرون رفتن ماسک نمی‌زند و رفتارهای مخاطره آمیز اجتماعی را انجام می دهد، این ممکن است سلامت افرادی که دور هم جمع می‌شوند را تغییر دهد."

اقدامات لازم رفتن به رستوارن در دوران کرونا با کودکان واکسینه نشده

رفتن به رستوران برای یک شام خانوادگی مطمئناً وسوسه انگیز است، مخصوصا وقتی پدر و مادر در سال گذشته زمان زیادی را در خانه برای آشپزی گذرانده اند. متخصصان می گویند اگر تصمیم دارید این کار را با کودکان واکسینه نشده انجام دهید، به صرف غذا در فضای باز فکر کنید. اسنایدر گفت: "رستوران‌ها مشکلی ایجاد می‌کنند زیرا تعداد افراد بیشتری در فضای داخلی وجود دارد که خطر انتقال را افزایش می دهد. اما یکی از کارهایی که می‌توانید برای کاهش خطر انجام دهید، خوردن غذا در بیرون است. هوا دارد گرمتر می شود ، بنابراین فضای باز بیشتری در دسترس همه است "


حتما بخوانید: اقدامات و راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا


رستوران رفتن در کرونا

اقدامات والدین کودک واکسینه نشده برای رفتن به یک سفر خانوادگی

CDC توصیه می کند در صورت امکان سفر با افراد غیر واکسینه شده انجام نشود. اما اگر تعطیلات خانوادگی چیزی است که هنوز در تابستان امسال در نظر دارید ، کارشناسان می گویند به یک سفر جاده‌ای فکر کنید. اسنایدر گفت: "اگر خانواده ای تصمیم به مسافرت بگیرد، رانندگی با خودروی شخصی خطر ویروس در پرواز با هواپیما یا سوار شدن به قطار را کاهش می‌دهد زیرا هنگام قرار گرفتن در آن ماشین فقط در اطراف خانواده خود هستید."

اسنایدر تأکید کرد: هنگامی که به مقصد رسیدید، مهم است که محدودیت های COVID-19 که طی سال گذشته دنبال کرده ایم، رعایت کنید. وی گفت: "سعی کنید از ازدحام زیاد دوری کنید ، در فضای باز غذا بخورید، ماسک بزنید و مرتبا دستان خود را بشویید و همان اصولی را دنبال کنید که ما را به این مرحله رسانده است."

اسنایدر همچنین توصیه می کند ماسک های اضافی را بسته بندی کنید.

کرونا و اقدامات والدین برای شرکت کودکان واکسینه نشده در ورزش

اسپینر گفت مهم است که درک کنیم وقتی صحبت از شرکت در ورزش می شود، خطر بیشتری وجود دارد. وی گفت: "ما می دانیم وقتی بچه ها با هم ورزش می كنند، معمولاً ماسك نمی زنند." "آنها می دوند، فریاد می کشند و بیشتر نفس می کنند بنابراین احتمال شیوع بیشتر ویروس وجود دارد." مانند سایر سناریوها، ورزش در فضای باز بسیار ایمن تر از ورزش داخل سالن است. با نزدیک شدن به فصل تابستان، شنا یکی دیگر از فعالیت هایی است که ذهن بسیاری از والدین را مشغول کرده است. کارشناسان عقیده دارند که COVID-19 در استخرهای شنا گسترش نمی یابد، اما فعالیت های خاص خارج از آب که بچه ها ممکن است در استخر داشته باشند به گسترش ویروس کمک می کند. اسپینر گفت: "استخرهای فضای باز مطمئناً از استخرهای سرپوشیده ایمن ترند. اگر بچه های شما برای ورزش یا شنا به استخر می‌روند و در نزدیکی دیگران نیستند، من فکر می کنم این کاملا امن باشد."

اسپینر افزود: "اما اگر آنها در گروه بزرگی از بچه ها باشند كه با یكدیگر بازی می كنند، باز هم می تواند ویروس را گسترش دهد مخصوصا در یك استخر سربسته."

کرونا و ورزش

آیا کودکی که واکسن کرونا نزده می‌تواند در اردوی تابستانی شرکت کند؟

وقتی نوبت به اعزام کودکان به اردوگاه در  تابستان می رسد، والدین باید موارد زیادی را در نظر بگیرند. اسنایدر گفت: "تغییرات زیادی در اردوی تابستانی وجود دارد که به سختی می توان یک توصیه کلی ارائه داد. با این حال، او به والدین توصیه می کند قبل از ثبت نام بچه های خود در اردوی تابستانی، وظایف خود را انجام دهند. اسنایدر گفت: "من به والدین توصیه می كنم تا آنجا كه می‌توانند در مورد اردوگاه اطلاعات کسب كنند. سوالاتی از این قبیل بپرسید، اردو امسال متفاوت از سالهای گذشته چه کاری انجام می دهد؟ اردوگاه برای کمک به کاهش هرچه بیشتر خطر چه کاری انجام می دهد؟ وقتی والدین این موضوع را بدانند، می توانند میزان امنیت  فرزندان خود برای حضور در اردو را ارزیابی کنند. 


حتما بخوانید: مقایسه واکسن ضد کرونا، مدرنا و فایزر 


اگر برای سنجش خطرات اردوی تابستانی - یا سایر فعالیت ها به کمک نیاز دارید - اسنایدر توصیه می‌کند با پزشک مراقبت های اولیه کودک خود صحبت کنید. وی گفت: "متخصص اطفال منبع خوبی برای هر گونه کسب اطلاع است. همه ما متفاوت هستیم و خطرات ناشی از عوارض برای همه متفاوت است."

سخن آخر

سرانجام، اسپینر بر اهمیت واکسن زدن به محض واجد شرایط بودن تأکید کرد، زیرا این امر به کاهش انتقال کلی COVID-19 کمک می کند. اسپینر گفت: "هر سه واکسن موجود در بازار امروز به طرز حیرت انگیزی موثر و فوق العاده ایمن هستند. ما همچنین باید در مورد عمل به پروتکل های فاصله گیری فیزیکی ادامه دهیم."

وی گفت: "هنگامی که در اطراف افراد واکسینه نشده‌ایم و یا از وضعیت واکسیناسیون آنها اطلاع نداریم، از ماسک استفاده می کنیم. شرایط باید ما را به همان جایی برساند که می خواهیم و زودتر از همه اینها خلاص شویم."


مطالب مرتبط:

آموزش روش پاکسازی و ضد عفونی کردن خانه پس از یک دوره بیماری

انشا با موضوع ویروس کرونا؛ تاثیر کووید 19 بر سبک زندگی مردم

از
5
رای