تفاوت آنفولانزا، کرونا و سرماخوردگی چیست [علائم و روش تشخیص]

تفاوت آنفولانزا، کرونا و سرماخوردگی چیست [علائم و روش تشخیص] ویروس کرونا دارای علائم یکسان با بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا است اما در این بین تفاوت هایی دارند که با دانستن آن ها می توانید این سه بیماری را از یکدیگر تشخیص دهید و آن ها را تا بهبودی کاملتان کنترل کنید.

کووید 19 (یا همان کرونا) و آنفولانزا ویروسی هستند که علائم مشابهی دارند و تشخیص تفاوت بین آنفولانزا و کوید-19 از یکدیگر کار دشواری است. اگر احساس بیماری می کنید و نمی دانید چه کاری باید انجام دهید ، این اتفاق می تواند اضطراب زیادی ایجاد کند. با اینکه تنها راه قطعی برای تشخیص این بیماری آزمایش دادن است اما شما هنوز هم می توانید علائم خود را بررسی کنید و در مورد مشکلی که پیش آمده موارد خوبی را فرض کنید. اگر مریض شدید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و از دستورالعمل های که برای بعد به شما می دهند پیروی کنید.

تفاوت بین آنفولانزا و کووید-19

تفاوت بین آنفولاانزا و کوید-19

چگونه بفهمیم کرونا داریم

روش اول تشخیص بین آنفولانزا و کووید-19 ( مقایسه علائم )

چه علائمی در آنفولانزا و کوید-19 شایع هستند؟ این دو بیماری کاملاً شبیه به هم هستند: هر دو این بیماری ها از طریق ویروس ها و معمولاً از طریق قطرات آب موجود در هوا از فرد آلوده منتشر می شوند و آنها علائم متعددی را ایجاد می کنند. هر دو بیماری غالبا دارای علائم زیر هستند:


حتما بخوانید: روش مراقبت از خود در مقابل بیمار کرونایی در منزل


  • تب
  • لرز
  • گلودرد و سرفه
  • خستگی ، سردرد و بدن درد
  • حالت تهوع و اسهال

مقایسه علائم بین آنفولاانزا و کوید-19

2. علائم تشخیص تفاوت بین آنفولانزا و کرونا

آیا آنفولانزا یا کوید-19 باعث آبریزش بینی می شوند؟ با اینکه گرفتگی بینی با وجود هر یک از ویروس ها می تواند رخ بدهد ، اما این مورد برای ویروس آنفلوانزا خیلی بیشتر است. فقط تعداد کمی از بیماران مبتلا به کرونا آبریزش بینی را گزارش می کنند. اگر به همراه سایر علائم شبیه آنفولانزا مانند بدن درد ، تب و خستگی دچار آبریزش بینی هم شده اید، خب به احتمال زیاد به آنفولانزا مبتلا شده اید. اگر آنفولانزا با گرفتگی بینی یا خلط همراه باشد رنگ آن سبز ، زرد یا خاکستری خواهد بود. اگر رنگ خلط شفاف باشد ، احتمالاً به جای ویروس دچار آلرژی شده اید.

 چگونگی تشخیص بین آنفولاانزا و کوید-19

3. علائم تشخیص بین آنفولانزا و کووید-19

کدام ویروس باعث از بین رفتن حس چشایی یا بویایی می شود؟ این علامت اولیه و شایع ویروس کرونا است. این اتفاق معمولاً خیلی ناگهانی و احتمالاً قبل از اینکه خیلی مریض شوید رخ می دهد. آنفولانزا این مشکل را ایجاد نمی کند ، بنابراین اگر این علائم را دارید ، احتمالاً به ویروس کرونا مبتلا شده اید. داشتن بینی گرفته به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی نیز می تواند بر حس چشایی شما اثر بگذارد ، اما در صورت ابتلا به کرونا، این اتفاق بدون گرفتگی بینی رخ می دهد.


حتما بخوانید: اقدامات و راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا


تفاوت بین آنفولاانزا و کوید-19

4. علائم تشخیص بین آنفولانزا و کوید-19

آیا مشکلات تنفسی بیشتر در  کوید-19 وجود دارد؟ بله ، این یک علامت شایع کوید-19 در مقابل آنفولانزا است. عفونت ویروس کرونا معمولاً شامل تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. مشکلات تنفسی معمولاً شروع آهسته و تدریجی دارند. آنفولانزا نیز یک عفونت تنفسی است ، اما مشکلات تنفسی در این ویروس کمتر دیده می شود.

  • احتمالا زمانی که فعالیتی انجام می دهید یا از پله ها بالا می روید بیشتر متوجه مشکلات تنفسی می شوید . اگر مشکلات تنفسی دارید، فورا با پزشک تان تماس بگیرید. این مشکل می تواند یک علامت جدی باشد.

فرق بین آنفولاانزا و کوید-19

5. علائم تشخیص بین آنفولانزا و کرونا

پیشرفت کدام ویروس بیشتر طول می کشد؟ ویروس کرونا معمولاً کندتر از آنفولانزا پیشرفت می کند. در حالی که آنفولانزا معمولاً 1-4 روز پس از عفونت باعث بیماری می شود، اما ممکن است این نهفتگی برای کووید-19، 14 روز طول بکشد. اگر در اطراف یک فرد بیمار بوده اید و به سرعت علائم آن را پیدا کرده اید، احتمال ابتلا به آنفولانزا بیشتر است. اگر علائم شما یک هفته یا بیشتر طول بکشد، احتمالاً کرونا است. اگر متوجه نشوید که در اطراف یک بیمار هستید، این مشخصه برای شما خیلی مفید به نظر نمی رسد. اما اگر بدانید که در جای مشخصی با فرد بیمار در تماس بوده اید پس این می تواند راهنمای مفیدی باشد.


حتما بخوانید: آموزش تصویری ضد عفونی کردن و شستن دست ها 


تفاوت بین آنفولاانزا و کوید-19

6. علائم تفاوت بین آنفولانزا و کرونا

آیا کودکان به بیماری کرونا مبتلا می شوند؟ به عنوان یک مشاهده کلی، اگر چه آنفلوانزا اغلب برای کودکان بیماری ایجاد می کند اما کوید-19معمولاً باعث بروز بیماری شدیدی در کودکان نمی شود. اگر کودک شما زیر 10 سال است، علائمی چون خستگی، سرفه ، تب دارد و از درد بدن شکایت می کند، به احتمال زیاد آنفولانزا بیشتر از کرونا عامل بیماری او است. توجه داشته باشید که این موضوع فقط یک روند کلی است ، نه یک قاعده علمی. با اینکه معمولا کودکان موارد ابتلا شدید کمتری دارند، اما آنها هنوز هم می توانند به کوید-19 مبتلا و آن را منتشر کنند.

علائم  آنفولاانزا و کوید-19

7. علائم تشخیص بین آنفولانزا و کوید-19

چه چیز دیگری می تواند علائمی شبیه آنفولانزا یا کوید-19 ایجاد کند؟ سرماخوردگی و آلرژی فصلی نیز می تواند به عنوان عفونت کوید-19 اشتباه گرفته شوند. استرس و وحشت می تواند علائمی مانند تنگی نفس ، سردرد و خستگی ایجاد کند که همچنین می تواند با کرونا اشتباه گرفته شود. با این حال ، وقتی سایر علائم را مشاهده می کنید ، می بینید که آنها با کرونا یا آنفولانزا بسیار متفاوت هستند.


حتما بخوانید: راه پیشگیری، داروها و درمان خانگی آنفلوانزا


علائم تشخیص بین آنفولاانزا و کرونا

  • سرماخوردگی: سرماخوردگی معمولاً دارای آبریزش بینی ، احتقان ، گلو درد ، خفیف یا سرفه متوسط ​​و / یا لرز همراه است. سرماخوردگی بندرت تب ایجاد می کند.
  • آلرژی فصلی: آلرژی معمولاً شامل خستگی ، سرفه یا عطسه و آبریزش یا گرفتگی بینی است. چشم و بینی شما ممکن است خارش داشته باشد ، که  این نشانه ای واضحی از آلرژی است.
  • حمله اضطرابی: درد قفسه سینه ، تپش قلب ، حالت تهوع ، احساس وحشت یا ترس ، تعریق ، بی حسی دست و پا ، خشکی دهان ، تحریک پذیری و تنش عضلانی به طور معمول نشانه اضطراب یا حمله وحشت است. این علائم کوتاه مدت هستند که در بیشتر موارد 5-20 دقیقه طول می کشد.

روش دوم تشخیص تفاوت بین آنفولانزا و کرونا در صورت ابتلا به بیماری

نکته 1 : در صورت ابتلا به بیماری کرونا یا آنفولانزا خود را قرنطینه کنید

اگر با علائم شبیه آنفولانزا مواجه شدید، خود را قرنطینه کنید. اگر بیمار شوید و مطمئن نباشید که کوید-19 یا بیماری دیگری است  این موضوع می تواند بسیار ترسناک باشد. تا زمانی که مطمئن نشدید ، بهتر است وارد قرنطینه شوید و خود را از افراد دیگر جدا نگه دارید. این کار باعث می شود تا زمانی که پاسخ قطعی بگیرید سایر افراد ایمن بمانند. در خانه بمانید و از حضور در حمل و نقل عمومی یا مناطق شلوغ خودداری کنید. اگر می توانید ، از محل کار خود خارج شوید و برای کارفرمای خود توضیح دهید که ممکن است مبتلا به کرونا باشید. اگر با افراد دیگری زندگی می کنید ، در یک اتاق یا منطقه ای از خانه بمانید تا از دیگران جدا شوید.

نکته 1 در صورت ابتلا به بیماری کرونا یا آنفولانزا

نکته 2 : در صورت ابتلا به بیماری کرونا یا آنفولانزا، تست بدهید

هر چه زودتر تست کرونا را انجام دهید. از آنجا که آنفولانزا و کرونا می توانند بسیار شبیه به یکدیگر باشند ، تنها راه قطعی برای تشخیص آنها آزمایش است. با پزشک خود یا یک کلینیک آزمایش محلی تماس بگیرید و وقتی را تعیین کنید. سپس به قرار ملاقات خود بروید ، آزمایش خود را انجام دهید و 1-2 روز در خانه تنها باشید تا نتایج تان را دریافت کنید. فراموش نکنید که وقتی به مطب دکتر می روید ماسک بزنید. اگر آزمایش شما مثبت است ، به کسانی که نزدیک شما بوده اند اطلاع دهید تا آنها نیز بتوانند آزمایش بدهند.


حتما بخوانید: آموزش تصویری استفاده صحیح از انواع ماسک


نکته 2 در صورت ابتلا به بیماری کرونا یا آنفولانزا

نکته 3: در صورت ابتلا به بیماری کرونا یا آنفولانزا، استراحت کنید

چه کوید-19 و یا آنفولانزا داشته باشید در خانه بمانید و استراحت کنید. درمان اصلی برای هر دو بیماری ، استراحت کافی است. از محل کار یا تحصیل خود مرخصی بگیرید ، از ارتباط داشتن با افراد دیگر اجتناب کنید تا ویروس را منتقل نکنید و تمام تلاش خود را برای حفظ آرامش تان انجام دهید. در بیشتر موارد ، آنفولانزا و کوید-19 طی 1-2 هفته برطرف می شوند و حال شما بهتر می شود.در طی زمان بهبودی مایعات زیادی بنوشید. کم آبی بدن صرف نظر از ویروسی که به آن ابتلا دارید می تواند بسیار خطرناک باشد.اگر بدن درد، سردرد یا گلو درد دارید ، داروهای ضد درد مانند استامینوفن می توانند برای تان مفید باشد. در حال حاضر ، هیچ داروی یا درمانی برای کوید-19وجود ندارد، بنابراین از استفاده هرگونه درمان خانگی یا مکمل به عنوان یک روش درمانی خودداری کنید.

استراحت در صورت ابتلا به کرونا

نکته 2 : در صورت ابتلا به بیماری کرونا یا آنفولانزا

اگر مشکل تنفسی دارید با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. چه آنفولانزا داشته باشید و چه کوید-19، هر دو عفونت می توانند باعث مشکلات تنفسی یا حتی التهاب ریه شوند. این یک علامت جدی است ، بنابراین اگر مشکل تنفسی دارید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر احساس می کنید نمی توانید نفس بکشید ، برای دریافت کمک پزشکی با مراکز فوریت های اورژانسی مانند 115 تماس بگیرید. اگر مجبورید با ماموران اورژانس 115 تماس بگیرید، به آنها اطلاع دهید که کوید-19 دارید تا بتوانند برای محافظت از خود اقدامات لازم را انجام دهند.

نکاتی مراقبتی زمان ابتلا به کرونا

سخن آخر

در این روزهای که کرونا در جهان شیوع پیدا کرده است. و علائم آن بسیار شبیه سرماخوردگی و آنفولانزا میباشد. تشخیص اینکه نشانه های که در بدن بروز می دهد نشان دهنده بیماری کووید 19 یا آنفلونزا یا سرماخوردگی است کاری سخت است. از این رو در این مقاله از سایت سلام دنیا به بررسی تفاوت بین علائم بیماری های آنفولانزا و کرونا پرداختیم . اگر سوالی در این باره داشتید در بخش نظرات ثبت کرده و ما را همراهی کنید.


مقالات مرتبط:

آموزش ضد عفونی کردن خانه پس از یک دوره بیماری

بهترین دمنوش ها هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا کدام است؟

چگونه سیر با سرما خوردگی و آنفولانزا مبارزه می کند و مقدار مصرف روزانه سیر چقدر است؟

درمان های خانگی سرما خوردگی، بدون دارو و 100% نتیجه بخش

از
6
رای