چگونه سیر با سرما خوردگی و آنفولانزا مبارزه می کند و مقدار مصرف روزانه سیر چقدر است؟

چگونه سیر با سرما خوردگی و آنفولانزا مبارزه می کند و مقدار مصرف روزانه سیر چقدر است؟ سیر به عنوان دارویی برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا در نظر گرفته می شود. مطالعات نشان داده اند که سیر خطر ابتلا به بیماری و زمان ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

سیر (به انگلیسی: Garlic) برای قرن ها است که به عنوان یک ماده غذایی و دارویی استفاده می شود. در واقع خوردن سیر می تواند انواع مختلفی از مزایای سلامتی را فراهم کند. این مزایا شامل کاهش خطر بیماری قلبی، بهبود سلامت روان و افزایش عملکرد سیستم ایمنی است. این مقاله توضیح می دهد که چطور سیر به خصوص در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا از بدن محافظت می کند.


سیر می تواند عملکرد ایمنی را افزایش دهد

سیر حاوی ترکیباتی است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با میکروب ها مبارزه کند. سیر حاوی ترکیبی به نام آلین است. هنگامی که سیر خرد شده یا جویده می شود، این ترکیب به آلیسین (ماده اصلی فعال در سیر) تبدیل می شود. آلیسین حاوی گوگرد است که به سیر بو و طعم خاص خود را می دهد. با این حال، آلیسین ناپایدار است، بنابراین به سرعت به ترکیبات دیگر گوگرد تبدیل می شود که تصور می شود منجر به خواص دارویی در سیر می شود.
این ترکیبات نشان می دهد که پاسخ برخی از انواع گلبول های سفید در بدن را هنگامی که با ویروس ها مواجه می شوند، مانند ویروس هایی که باعث سرماخوردگی یا آنفلوانزا می شوند، افزایش می دهد.

آیا مصرف سیر از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری می کند؟

سیر به عنوان دارویی برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا در نظر گرفته می شود. مطالعات نشان داده اند که سیر خطر ابتلا به بیماری و زمان ابتلا به بیماری را کاهش می دهد. همچنین می تواند شدت علائم را کاهش دهد. در مطالعه ایی به مدت 14 ماه که بر روی 146 داوطلب سالم انجام شده است مکمل سیر یا دارو در دو گروه مصرف شده است. گروه مصرف کننده سیر دارای 63٪ ریسک ابتلا به سرماخوردگی کمتری بوده اند و سرماخوردگی آنها نیز 70٪ کوتاه شده است.

مطالعه دیگری نشان داد که سرماخوردگی به طور متوسط 61 درصد برای افرادی که 2.56 گرم عصاره سیر قدیمی را در هر روز در مقایسه با گروه مصرف کننده دارو، استفاده کرده اند، کوتاهتر بوده است. سرماخوردگی آنها نیزخفیف تر بوده است.
اگر شما اغلب در معرض سرماخوردگی یا آنفولانزا قرارمی گیرید، سیر خوردن می تواند به کاهش ابتلای شما و کاهش شدت بیماری کمک کند. با این حال، بررسی شواهد نشان می دهد که بسیاری از مطالعات در مورد اثرات سیر بر روی سرماخوردگی با کیفیت پایین انجام شده است.
این موضوع که استفاده دائمی سیر مؤثر است و یا استفاده کوتاه مدت به عنوان دارو نیز اثر گذار خواهد بود هنوز ناشناخته باقی مانده است.

خواص سیر سرماخوردگی و آنفولانزا

چگونگی افزایش مزایای مصرف سیر

در به حداکثر رساندن فواید سیر، شیوه پردازش یا تهیه سیر واقعا می تواند مزایای سلامتی آنرا تغییر دهد. آنزیم آلییناز، که آلینین را به آلیسین مفید تبدیل می کند، فقط تحت شرایط خاصی کار می کند. همچنین می تواند توسط گرما غیرفعال شود.

یک مطالعه نشان داد که حتی حرارت 60 ثانیه در مایکروویو یا 45 دقیقه در فر ممکن است آلینین را غیرفعال کند، و در مطالعه دیگری نتایج مشابهی یافت شده است.
با این حال، اشاره شده که خرد کردن سیر 10 دقیقه قبل از پخت و پز می تواند به جلوگیری از تخریب خواص دارویی آن کمک کند. محققان همچنین اظهار داشتند که از دست دادن مزایای سلامتی ناشی از پخت و پز می تواند با افزایش مقدار سیر جبران شود.


در اینجا چند راه برای به حداکثر رساندن مزایای سلامتی سیر وجود دارد:

  • سیر را له کنید یا برش دهید (قبل از اینکه بخورید). این باعث افزایش محتوای آلیسین می شود.
  • قبل از اینکه سیر خرد شده خود را طبخ کنید، به آن 10 دقیقه وقت بدهید.
  • از سیر بیشتری استفاده کنید، بیش از یک حبه در هر وعده.

مکمل های سیر

یکی دیگر از راه های آسان برای افزایش مصرف سیر، استفاده به صورت مکمل است. با این حال، مراقب باشید، زیرا استانداردهای مجاز برای مکمل های سیر وجود ندارد.
این بدان معنی است که محتوای و کیفیت آلیسین و همچنین مزیت سلامتی آن می تواند متفاوت باشد.


پودر سیر

پودر سیر از سیر تازه تهیه شده و خشک شده است. این پودر حاوی آلیسین نمی باشد، بلکه گفته می شود که آلیسین بالقوه دارد.  پودرسیر در دماهای پایین پردازش می شود و سپس داخل کپسول قرار می گیرد تا از آن در مقابل اسید معده محافظت کند. این کار کمک می کند تا آنزیم آلین در محیط خشن معده دست نخورده باقی بماند به طوری که در روده آلین می تواند به آلیسین سودمند تبدیل شود.
متاسفانه، مشخص نیست که آلیسین می تواند از مکمل های پودر سیر استخراج شود. این وابسته بسته به نوع برند و تهیه آن تا حد زیادی متفاوت است.

پودر سیر

عصاره سیر قدیمی (سیر ترشی)

هنگامی که سیر خام برش داده شده بیش از 1.5 سال در 15-20٪ اتانول قرار می گیرد تبدیل به عصاره سیر قدیمی می شود. این نوع مکمل حاوی آلیسین نمی باشد، اما خواص پزشکی سیر را نیز حفظ می کند. بسیاری از مطالعات از مزایا مصرف عصاره سیر قدیمی در برابر سرماخوردگی و آنفولانزای در طول روز خبر داده اند.


روغن سیر

روغن سیر نیز یک مکمل موثر است و توسط تزریق سیر خام به روغن های پخت و پز ساخته شده است. شما می توانید آن را به طور مستقیم به وعده های غذایی خود اضافه کنید یا آن را به صورت کپسول مصرف کنید. با این حال، لازم به ذکر است که مطالعات حیوانی نشان داده است که روغن سیر می تواند در دوزهای بالاتر و در شرایط خاصی برای موش ها سمی باشد. روغن سیر خانگی نیز با چندین مورد از بوتولیسم مرتبط شده است، بنابراین اگر بخواهید خودتان این روغن را تهیه کنید، از روش های نگهداری مناسب استفاده کنید .

چه مقدار سیر باید هر روز بخورید؟

حداقل دوز موثر برای سیر خام یک حبه است که دو تا سه بار در روز خورده می شود. شما همچنین می توانید یک مکمل سالاد سیر را مصرف کنید. در این حالت، یک دوز معمول 600 تا 1200 میلی گرم در روز مصرف می شود.

مضرات مصرف زیاد سیر

مصرف زیاد مکمل های سیر می تواند سمی باشد، بنابراین از توصیه های دوز تجاوز نکنید.

نکاتی دیگر برای تقویت عملکرد ایمنی

در اینجا 5 راه دیگر برای تقویت عملکرد ایمنی و کمک به جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارد:


1. مصرف پروبیوتیک: پروبیوتیک ها می توانند منجر به یک روده سالم شده، سیستم ایمنی بدن شما را افزایش دهند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهند.
2. استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل: کل رژیم غذایی شما مهم است. تعادل در مواد مغذی مهم منجر به اطمینان از کارکرد درست سیستم ایمنی بدن شما می شود.
3. ترک سیگار: سیگارکشیدن می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و شما را هر چه بیشتر دچار عفونت کند.
4. اجتناب از الکل بیش از حد: الکل بیش از حدمی تواند به سیستم ایمنی بدن شما آسیب برساند و شما را هر چه بیشتر حساس به عفونت کند.
5. مکمل روی: در 24 ساعت آغازین سرماخوردگی مصرف قرص روی یا شربت آن را شروع کنید، زیرا ممکن است مدت زمان سرماخوردگی کاهش یابد.

از
2
رای