علت پایین بودن شکم و جنین در بارداری چیست و علائم و درمان آن

علت پایین بودن شکم و جنین در بارداری چیست و علائم و درمان آن پایین آمدن شکم در بارداری نشانه چیست ؛ علت پایین بودن شکم در اوایل و ماه پنجم و ماه آخر بارداری چیست و علائم پایین بودن جنین در بارداری و روش درمان آن را در سلام دنیا بخوانید.

مادر شدن نعمتی است که خداوند به زنان اعطا کرده است و برای هر زن لذت مادر شدن ب چیز دیگری قابل مقایسه نیست. اما در طول نه ماه بارداری مادران با حالات و شرایط متفاوتی نظیر بالا بودن شکم یا پایین بودن شکم و... روبه می شوند که باعث نگرانی برخی از خانم ها می شود. در صورتی که باردار هستید و با این وضعیت روبه رو شدید برای فهمیدن علت آن، ادامه مطلب را بخوانید. ما در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه پایین آمدن شکم در بارداری نشانه چیست ؛ علت پایین بودن شکم در اوایل بارداری، ماه پنجم و اواخر بارداری و همچنین علائم پایین بودن جنین در بارداری و روش درمان آن صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

پایین آمدن شکم در بارداری نشانه چیست

شکل شکم در بارداری موقعیت جنین را مشخص می کند. موقعیت جنین هم با عضلات رحمی و عضلات لگن که موجب نگه داشتن جنین در رحم می شوند، مشخص می شود. به همین دلیل، پایین بودن شکم نشانه نزدیکی نوزاد به لگن مادر است. البته فیزیک ظاهری برخی از خانم های باردار هم باعث پایین آمدن شکم آنها می شود.

علاوه براین، برخی از خانم ها در بارداری دوم و سوم به علت ضعف عضلات و رباط‌هایی که رحم در حال رشد را نمی توانند نگه دارند هم شکم به سمت پایین دارند. پایین بودن شکم در هفته های آخر بارداری می تواند نشانه نزدیک شدن زمان تولد نوزاد باشد، اما در اوایل دوران بارداری و ماه های بعد می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر سقط جنین شود، در صورت بروز این نشانه حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

پایین آمدن شکم در بارداری نشانه چیست

علت پایین بودن شکم در اوایل بارداری

اگرچه پایین آمدن شکم می تواند نشان دهده نزدیک بودن جنین به لگن باشد، اما گاهی اوقات این وضعیت می تواند منجر به زایمان زودرس، یا حتی سقط جنین شود.به همین دلیل، در صورتی که شکم به طرز خطرناکی به سمت پایین متمایل شده است، مادر برای جلوگیری از تحریک جنین در لگن باید از انجام کارهایی نظیر بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های شدید بدنی خودداری کند.


حتما بخوانید: علت سفت شدن شکم در بارداری


در این شرایط بهتر است مادران استراحت کنند تا احتمال خطر زایمان زودرس یا اتفاقات دیگر را کاهش دهند. در صورتی که مراقبت و اقدامات احتیاطی رعایت شود، ممکن است خطرات ناشی از پایین آمدن جنین رفع شود، زیرا موقعیت قرار گرفتن کودک برای زایمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

پایین آمدن شکم در ماه پنجم بارداری

پایین آمدن جنین اگر پیش از هفته 37 یعنی ماه های پنجم، ششم، هفتم و هشتم بارداری رخ دهد خطرناک است و مادر برای کاهش حوادثی نظیر سقط جنین یا زایمان زودرس باید به پزشک خود مراجعه کند تا او را راهنمایی کند.

پایین آمدن شکم در ماه آخر بارداری نشانه چیست

در ماه آخر بارداری ممکن است با پایین آمدن شکم مواجهه شوید.احتمالا علت بروز این وضعیت این است که جنین واقعا برای آماده شدن برای زمان تولد به سمت پایین آمده است، البته همه جنین ها این کار را انجام نمی دهند و برخی از آنها تا قبل از اینکه زایمان شروع شود به سمت پایین نمی آیند.این وضعیت که با نام لایتنینگ شناخته می ‌شود ممکن است چند هفته قبل از زایمان رخ دهد. در این شرایط به خاطر فشار بیش از حد رحم به مثانه، مادر باردار بیشتری به دستشویی رفتن نیاز پیدا می ‌کند.

پایین آمدن شکم در ماه آخر بارداری نشانه چیست

علائم پایین بودن جنین در بارداری

پایین بودن شکم در بارداری باعث وارد کردن فشار مضاعفی بروی کمر مادر شود در نتیجه ناراحتی در ناحیه کمر را افزایش می دهد.


حتما بخوانید: علت سکسکه جنین در شکم مادر


درمان پایین بودن جنین در شکم

همانطور که گفته شد پایین آمدن شکم باعث بروز کمرد درد برای مادر می شود،از این رو برای کاهش فشار بروی کمر، حمایت از شکم و پیشگیری از ضعیف شدن لیگامان ها و عضلات محافظ رحم ،به مادران توصیه می شود که در طول بارداری از شکم بند استفاده کنند.البته به خاطر داشته باشید که در صورت پایین آمدن شکم و فقط زمان های که باید ایستاده باشید شکم بند را ببندید، در شرایط دیگر بستن شکم بند ممکن است باعث خطراتی را برای جنین و مادر به همراه داشته باشد.

درمان پایین بودن جنین در شکم

سخن پایانی:

مادران باردار نه ماه بارداراری را به امید دیدن روی فرزند دلبندشان سپری می کنند، اما گاهی اوقات بارداری با بروز تغییراتی در وضعیت مادر همراه است که باعث بروز نگرانی آنها می شود، یکی از این تغییرات پایین آمدن شکم است. برای درمان این مشکل بعد از مشورت با پزشک خود می توانید از شکم بند استفاده کنید.


مقالات مرتبط:

علائم عفونت رحم در بارداری

خارش پا در بارداری نشانه چیست

از
12
رای