شیر کم چرب برای کودک بهتر است یا شیر پر چرب؟

شیر کم چرب برای کودک بهتر است یا شیر پر چرب؟ در سنین پایین، تغییر شیری که کودک با آن تغذیه می شود آسانتر از وقتی است که کودک بزرگتر می شود؛ زیرا ممکن است متوجه این تغییر بشوند و در مقابل مصرف شیر کم چرب مقاومت کنند.

شیر در شکل های مختلف، بخش مهمی از تغذیه کودک شما است. این ماده خوراکی، منبع خوبی از کلسیم، ویتامین D و پروتئین است. در حقیقت، بسته به سن آنها، بیشتر بچه ها باید روزانه بین 2 تا 4 لیوان شیر بنوشند؛ به خصوص اگر کودکتان سایر غذاهای غنی از کلسیم مانند: ماست، پنیر یا آب پرتقال غنی شده با کلسیم را نمی خورد. تنها مشکل، چربی زیاد شیر پر چرب است؛ مخصوصاً در مقایسه با شیر کم چرب و شیر بدون چربی. این چربی اضافی با توجه به همه گیر شدن چاقی کودکان، مسئله قابل توجهی است. با سلام دنیا همراه باشید تا پی ببرید که شیر کم چرب برای کودک بهتر است یا شیر پر چرب؟

به کودکان شیر کم چرب بدهیم یا پر چرب؟

به کودکان شیر کم چرب بدهیم یا پر چرب؟

کدام شیر برای بچه ها بهتر است؟

خوشبختانه تشخیص اینکه چه نوع شیری برای نوزادان مناسب تر است، کار دشواری نیست. زیرا اکثر والدین می دانند که به نوزاد، شیر مادر یا شیر غنی از آهن داده می شود. اکثر والدین همچنین می دانند وقتی کودکشان یکساله باشد، یا بعد از آن و هنگامیکه می خواهند کودک را از شیر مادر بگیرند، باید تغذیه را به شیر پر چرب تغییر دهند. اگرچه زمان تغییر به شیر کم چرب، برای بسیاری از والدین گیج کننده است.

شیر پر چرب در مقابل شیر کم چرب

به طور سنتی توصیه می شود که همه کودکان وقتی دو ساله می شوند، با شیر کم چرب تغذیه شوند. کودکان نوپایی که شیر مادر نمی خورند، باید با شیر پر چرب تغذیه شوند. با این حال توصیه های جدید می گوید که شیر کم چرب ممکن است برای برخی کودکان بین 12 ماه تا 2 سال که در حال حاضر اضافه وزن دارند یا دارای سابقه خانوادگی اضافه وزن یا کلسترول بالا هستند، مناسب باشد.

شیر پر چرب برای چه کودکانی مناسب است

شیر پر چرب گزینه خوبی برای کودکان بالای 12 ماه است که از شیر مادر تغذیه نمی شوند. آنها برای رشد و نمو مغز به کالری چربی نیاز دارند و این به خصوص در 2 سال اول زندگی اهمیت دارد. یکی دیگر از مزایای شیر پر چرب نسبت به شیر کم چرب این است که بسیاری از مردم فکر می کنند که طعم بهتری دارد؛ بنابراین برای کودکانی از شیر کم چرب استفاده نکرده اند و از خوردن آن امتناع می کنند، ممکن است شیر پر چرب تنها راهی باشد که میل به نوشیدن شیر پیدا کنند. اگر کودک شما بدغذا است، دارای اضافه وزن نیست و به سادگی چربی و کالری اضافی را از سایر غذاها دریافت نمی کند، شیر پر چرب می تواند برای او بهتر باشد. با این حال، شما نمی خواهید همه کالری مورد نیاز کودک از شیر بدست آید، پس با پزشک اطفال درباره یک رژیم غذایی مناسب صحبت کنید.

کودکان شیر کم چرب مصرف کنند یا شیر پر چرب

شیر کم چرب برای چه کودکانی مناسب است

اگرچه شیر پر چرب برای کودکان نوپایی که اضافه وزن ندارد مفید است، گفته می شود که بعد از 2 سالگی شما می توانید آن را با شیر کم چربی که بقیه اعضای خانواده مصرف می کنند، جایگزین کنید.

آیا تفاوت زیادی بین شیر پر چرب و شیر کم چرب وجود دارد؟

مقایسه برچسب های تغذیه ای روی میزان یکسانی از هر دو شیر، این مقادیر را نشان می دهد:

  • شیر پر چرب- 150 کالری- 8 گرم چربی
  • شیر 2%- 120 کالری- 4.5 گرم چربی (شیر پرچربی که چربی آن کم شده)
  • شیر 1%- 100 کالری- 2.5 گرم چربی (شیر کم چرب)
  • شیر بی چربی- 80 کالری- 0 گرم چربی (شیر بدون چربی)

بنابراین اگر کودک 5 ساله شما به جای شیر پر چرب، شیر با چربی 1% می نوشد و معمولاً روزانه 3 فنجان شیر می نوشد، پس در هر روز 150 کالری ذخیره می کند. اگرچه این میزان چندان زیاد به نظر نمی رسد، زیرا به ازای هر 3500 کالری که مصرف می کند، تقریبا نیم کیلو اضافه می کند. یعنی آن 150 کالری اضافی ممکن است هر 3 هفته، تقریبا نیم کیلو به وزن کودک شما اضافه کند (150 کالری در روز × 23 روز = 3450 کالری = نیم کیلوگرم).

بهترین شیر (کم چرب یا پر چرب) برای کودکان چیست

بهترین شیر برای کودکان

توصیه های پزشکی از این قرار است که اگر کودک نوپای شما قصد شیر خوردن از مادر را ندارد، باید تا 12 ماهگی با شیر پر چرب تغذیه شود. سپس، تا 2 سالگی به او شیر کم چرب بدهید. اگر فرزند شما در حال اضافه وزن است، زودتر از 12 ماهگی نیز می توانید شیر پر چرب را به شیر کم چرب تغییر دهید. تغییر شیری که کودک با آن تغذیه می شود در سنین پایین، آسانتر از وقتی است که کودک بزرگتر می شود؛ زیرا ممکن است متوجه این تغییر بشوند و در مقابل مصرف شیر کم چرب مقاومت کنند. با این وجود، شما می توانید این تغییر را به صورت تدریجی انجام دهید، ابتدا از شیر با چربی 2% استفاده و به مرور آن را با شیر با چربی 1% جایگزین کنید. جایگزین کردن زود هنگام شیر کم چرب همچنین موجب اطمینان یافتن از عادت به یک سبک زندگی سالم در کودک می شود، زیرا به این ترتیب کودک با بزرگتر شدن و طی نوجوانی و بزرگسالی نیز به جای مصرف شیر پر چرب، نوشیدن شیر کم چرب را ادامه خواهد داد. به یاد داشته باشدی که شیر سویا، شیر بادام و شیر برنج، به طور معمول دارای چربی کمی هستند. بنابراین گزینه های خوبی برای کودکان 2 ساله میباشند؛ به خصوص اگر فرزند شما به شیر گاو حساسیت دارد یا تحمل لاکتوز را نداشته باشد.

منبع: verywellfamily

از
7
رای