درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه با 5 نکته ساده و سریع

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه با 5 نکته ساده و سریع چگونه فشار خون بالا را سریع کاهش کنیم ؛ درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه ؛ درمان خانگی فشار خون بالا سریع در مواقع اضطراری؛ روش پایین آوردن سریع فشار خون در منزل و طب سنتی؛ در سلام دنیا بخوانید.

فشار خون به معنای فشاری است که خون هنگام پمپاژ توسط قلب به دیواره رگ ها وارد می کند. گاهی اوقات فشار خون بالاتر از حد طبیعی است  که می تواند علل مختلفی داشته باشید. اگر یکی از اعضای خانواده برای رفع فشار خون بالا به درمان اضطراری نیاز دارد. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، آنچه شما می توانید برای کمک به درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه انجام دهید بیان شده است. 

4 نکته برای کاهش فشار خون در مواقع اضطراری

فشار خون به معنای فشاری است که خون هنگام پمپاژ توسط قلب به دیواره رگ ها وارد می کند. فشار خون طبیعی 120/80 میلی متر جیوه است. جایی که 120 فشار هنگام پمپاژ قلب و 80 فشار هنگام آرامش قلب می باشد. این فشار بسیار مهم است زیرا خون برای تأمین مواد مغذی به بدن باید به هر عضوی از بدن برسد.

گاهی اوقات فشار خون بالاتر از حد طبیعی است که به دلیل عواملی مانند استرس، نمک بیش از حد در رژیم غذایی، چاقی، کمبود فعالیت بدنی و غیره ایجاد می شود. در مواردی که فشار خون برای مدت کوتاهی افزایش یافته اما پس از آن به حالت طبیعی برمی گردد، پزشک می تواند برای کمک به کنترل آن دارو تجویز کند. با این حال، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که فشار خون به طور غیر منتظره ای افزایش یافته و نیاز به مراقبت های اضطراری باشد.


حتما بخوانید: فشار خون بالا؛ علت ها، علائم و روش تشخیص


علائم فشار خون ناگهانی

 • سردرد شدید
 • تپش قلب و احساس تپش قلب در گوش و گردن
 • مشکلات بینایی
 • خستگی
 • گیجی
 • مشکلات تنفسی
 • درد در ناحیه قفسه سینه

علائم فشار خون ناگهانی

پایین آوردن سریع فشار خون در منزل

اگر یکی از اعضای خانواده برای رفع فشار خون بالا به درمان اضطراری نیاز دارد اولین کاری که باید انجام دهید این است که سریعاً با پزشک خود تماس گرفته و علائم را به وی گزارش دهید. اگر به شما توصیه شد که به بیمارستان بروید، حتماً بر اساس نظر پزشک عمل نمایید.

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه

در اینجا آنچه شما می توانید برای کمک به کاهش فشار خون انجام دهید بیان شده است

1. درمان سریع فشار خون بالا با تنفس عمیق

سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. در این چنین شرایط شاید انجام این کار دشوار باشد اما به یاد داشته باشید که آرام بودن در واقع می تواند فشار خون را کاهش دهد. بنشینید و روی تنفس خود تمرکز کنید. چند نفس عمیق بکشید و قبل از خارج کردن هوا، آنها را چند ثانیه نگه دارید.

2. درمان سریع فشار خون بالا با قرص فشار خون

اگر پزشک داروهای خاصی برای کنترل فشار خون شما تجویز کرده است، حتماً آنها را مصرف کنید.


حتما بخوانید: درمان خانگی فشار خون بالا 


3. پایین آوردن سریع فشار خون بالا در طب سنتی

یک فنجان چای گل ختمی یا بابونه نیز می تواند به شما کمک کند تا آرامتر باشید؛ بنایراین  ایده خوبی است که این دمنوش ها را به صورت کیسه ای تهیه کنید. با این حال، در این زمان از مصرف چای یا قهوه سیاه خودداری کنید.

پایین آوردن سریع فشار خون بالا در طب سنتی

4. درمان اورژانسی فشار خون بالا با شکلات تلخ

همچنین می توانید یک قطعه شکلات تلخ بخورید تا به ترشح اندورفین که آرامش بخش است، کمک می کند.

بهترین روش برای کنترل فشار خون بالا، انجام اقدامات کوچک و مداوم در طول زمان است. با این حال، اگر در شرایط اضطراری قرار گرفتید، به یاد داشته باشید که تا آنجا که ممکن است آرام باشید و نکات ذکر شده در بالا را دنبال کنید. 

5. درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه با مصرف مواد غذایی

یکی دیگر از روش های کاهش سریع فشار خون بالا، خوردن آب لیمو است. و بعد از گذشت 6 الی 7 دقیقه ، مواد غذایی سرشار از پتاسیم مصرف کنید که می تواند شامل هر یک از مواد زیر باشد:

 • 2 تا 3 عدد موز (یا 1199 میلی‌گرم)
 • یک فنجان کشمش (یا 1089 میلی‌گرم)
 • 2 فنجان آب پرتقال (یا 992 میلی‌گرم)
 • یک عدد گرمک  (494 میلی‌گرم)
 • آلوی خشک شده (878 میلی‌گرم)
 • 10 تکه زردآلوی خشک شده (407 میلی‌گرم)

اگر به این میوه ها دسترسی نداشتید می توانید از سبزیجات زیر برای کاهش سریع فشار خون بالا استفاده کنید

 • سیب زمینی پخته: (1081 میلی‌گرم)
 • لوبیای لیما (لوبیا عروس): (955 میلی‌گرم)
 • سوپ گوجه یا گوجه خام:  (909 میلی‌گرم)
 • کدوی زمستانی (896 میلی‌گرم)
هشدار

زمانی که دچار فشار خون بالا هستید ، باید به رژیم غذایی خود دقت کنید و از مصرف نمک و غذاهای کنسروی و شامل سدیم یا کنسرو شده پرهیز کنید. همچنین از مصرف غذاهای آماده، چیپس یا ترشی شور اجتناب کنید زیرا در درمان فشار خون بالا اختلال ایجاد می کنند.

سخن آخر

فشار خون در صورت کنترل در مراحل اولیه، بیماری خطرناکی نیست. برنامه های مناسب مدیریت مراقبت های مداوم و مشورت منظم با پزشکان به شما اطمینان می دهد که شما از بیماری های مرتبط با سبک زندگی در امان خواهید بود. درباره این نکات بهداشتی در سایت سلام دنیا که حاوی مقالاتی در مورد تناسب اندام و سبک زندگی برای کسب سلامت بیشتر است، مطالبی خواهید یافت.


مقالات مرتبط:

همه چیز در مورد قرص فشار خون بیزوپرولول (Bisoprolol)

درمان خانگی فشار خون پایین با 10 درمان طبیعی و ساده

11 خاصیت شکلات تلخ برای سلامتی و فشار خوناز
22
رای