طب فشاری برای سردرد؛ تعیین و استفاده از نقاط فشار برای درمان میگرن

طب فشاری برای سردرد؛ تعیین و استفاده از نقاط فشار برای درمان میگرن طب فشاری برای سردرد؛ بهترین نقاط فشار برای درمان سردرد و میگرن کدامند؛ آموزش ماساژ فشاری برای تکسین سردرد و میگرن و آموزش طب فشاری برای میگرن و حالت تهوع در سلام دنیا بیاموزید.

نقاط فشار برای سردرد در دست، مچ، پا و جاهای دیگر قرار دارند. طبق طب سنتی چینی، این نقاط خاص را می توان به صورت فیزیکی برای تسکین سردرد و فشار میگرن به طور طبیعی دستکاری کرد.اگرچه طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن های کوچک برای تحریک نقاط خاصی در بدن است،اما طب فشاری از لمس فیزیکی در نقاط فشار استفاده می کند. فشار دادن این نواحی ممکن است جریان خون را بهبود بخشد و تنش عضلانی مربوط به سر درد را کاهش دهد. اگر میگرن یا سردرد دیگری دارید، می توانید از طب فشاری برای این مشکل استفاده کنید. ما در این مقاله سلام دنیا درباره طب فشاری برای سردرد و در مورد اینکه آیا آنها برای تسکین میگرن موثر هستند یا خیر صحبت خواهیم کرد. همچنین به شما نشان می دهیم که این نقاط فشار در کجا قرار دارند و نحوه استفاده از روش ها و برخی از دستگاه های طب فشاری که ممکن است بخواهید امتحان کنید را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

تعیین نقاط فشار برای رفع سردرد

طب فشاری استفاده از فشار فیزیکی در قسمت های خاصی از بدن به نام نقاط طب سوزنی یا نقاط فشار است. از این نقاط برای انتشار چیزی که چینی ها چی می نامند یا جریان سالم انرژی در بدن استفاده می شود. چندین نقطه از این قبیل با تسکین سردرد مرتبط است، از جمله:


حتما بخوانید: آموزش ماساژ برای درمان میگرن


 • نقطه هوگو LI4 : اولین نقطه فشاری که برای تسکین سر درد تحریک می شود LI-4 است که در نقطه اتصال انگشت شست و اشاره به یکدیگر قرار دارد.نقطه LI-4 اغلب برای سردرد توصیه می شود و می تواند به رفع میگرن کمک کند.تحریک در این نقطه می تواند پس از شروع درد به رفع آن کمک کند. به این نقطه روی هر دو دست فشار وارد کنید.
 • نقطه فنگچی (GB20): یکی دیگر از نکات مرتبط با تسکین سردرد، نقطه GB-20 در بالای جناغی‌ ترقوه‌ای‌ پستانکی یا عضله استرنوکلیدوماستوئید است، عضله ای که از پشت سر به سمت شانه های شما حرکت می کند. این نقطه در محل اتصال گردن و جمجمه شما قرار دارد.
 • نقطه نیگوآن (PC-6): این نقطه اغلب توسط دستگاه های طب فشاری مورد هدف قرار می گیرد و با تسکین سردرد و مدیریت حالت تهوع همراه است. در قسمت داخلی مچ دست، حدود سه انگشت دورتر از کف دست یافت می شود.
 • نقطه Taiyang M-HN-9: در فرورفتگی‌های حساس شقیقه‌ها در دو طرف سر، فشار دادن نقطه M-HN-9 یکی دیگر از استراتژی‌های معمول طب فشاری برای تسکین سردرد است.
 • نقطه یین تانگ (M-HN-3) : این نقطه در مرکز پیشانی شما در نیمه راه بین ابروهای شما است. در ارتباط با آرام کردن سیستم عصبی سمپاتیک ، فشار در اینجا ممکن است به سردرد کمک کند.
 • نقطه تاي چونگ (LIV-3): این نقطه در بالای پاها در اولین ناحیه متاتارس - فرورفتگی در نزدیکی محل تلاقی انگشت شست پا و انگشت بلند - LIV-3 به عنوان نقطه ای که به تسکین سر درد کمک می کند ذکر شده است.
 • نقطه Baihui (DU-20): این نقطه در بالای سر قرار دارد و اعتقاد بر این است که نقطه ای است که چندین خط انرژی در کنار هم جریان دارد. فشار دادن این نقطه ممکن است به تسکین برخی از علائم سردرد کمک کند.

تعیین نقاط فشار برای رفع سردرد

نقطه فشار روی گوش

اعمال فشار به قسمت‌های خاصی از گوش، تکنیکی که به عنوان طب فشاری نقطه گوش شناخته می‌شود، شایستگی دارد. از نظر علمی ثابت شده است که سردردهای مزمن و حتی کمردرد را کاهش می دهد. فشار یا تحریک نقطه Daith - غضروف درست بالای دهانه گوش را توصیه می کنند. یک مطالعه موردی بیمار را گزارش کرد که علیرغم اینکه چندین روش درمانی را قبل از آن امتحان کرده بود، تا پس از سوراخ کردن دایت از علائم میگرن تسکین پیدا نکرد. در حالی که این بیمار شاهد کاهش حملات میگرنی بود، تحقیقات علمی بیشتری برای تایید این یافته ها مورد نیاز است.


حتما بخوانید: برای درمان میگرن چی بخوریم


استفاده از نقاط فشار برای تسکین میگرن

طب فشاری اغلب خود به خود اعمال می شود. خوب است که در مورد این روش ها راهنمایی بگیرید، و علاوه بر متخصصان، منابع زیادی وجود دارد که می تواند کمک کند. تکنیک های خاص متفاوت است، اما در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد:

 • نقطه ای که می خواهید تحریک کنید پیدا کنید (LI-6 و PC-6 ممکن است بسیار مفید باشند).
 • با انگشت شست روی ناحیه مورد نظر فشار دهید.
 • در حین ایجاد دایره های کوچک به مدت یک تا دو دقیقه به طور مداوم فشار وارد کنید.
 • این روند را روی نقطه فشار مخالف تکرار کنید.

استفاده از نقاط فشار برای تسکین میگرن

طب فشاری نیز توسط ماساژ درمانگران دارای مجوز با آموزش این روش انجام می شود. این متخصصان آموزش های قابل توجهی را پشت سر می گذارند و مجوز انجام این کار را دریافت می کنند.

دستگاه های طب فشاری

علاوه بر استفاده از انگشت شست یا تکیه بر یک درمانگر، برخی از دستگاه‌ها نیز وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. این دستگاه ها به کاربران اجازه می دهد تا از طب فشاری در خانه بهره مند شوند، نقاط مناسب را هدف قرار داده و آنها را برای تسکین سردرد تحریک می کنند. رایج ترین این دستگاه ها عبارتند از: 

 • دستگاه Aculief: یک گیره پوشیدنی که نقطه L-I4 روی دست را هدف قرار می دهد، دستگاه های Aculief ساده، ارزان و بسیار محبوب هستند. تولیدکنندگان ادعا می کنند، این دستگاه معمولاً در عرض 30 دقیقه باعث تسکین درد می شوند.
 • دستگاه Hegu: حلقه طب فشاری Hegu که نقطه L-I4 را نیز هدف قرار می دهد تا حدودی گرانتر است. گیره ای که از بلبرینگ برای تحریک نقاط فشار استفاده می کند، ممکن است روی LIV-3 روی پا نیز کار کند. انتظار می رود این دستگاه ظرف 20 تا 30 دقیقه درد را تسکین دهد.
 • مچ بند ضد تهوع Sea-Band: برای مدیریت تهوع و استفراغ مرتبط با میگرن طراحی شده است، Sea-Band (که قابل شستشو است) در اطراف مچ بسته می شود و نقاط PC-6 را هدف قرار می دهد.در چندین مطالعه قدیمی عنوان شد که این دستگاه بدون عوارض جانبی داروها ، تسکین علائم را فراهم می کند.
 • دمپایی طب فشاری Byriver: یک پوشیدنی دیگر، اما برای پا، دمپایی های طب فشاری Byriver دارای دکمه های ماساژ هستند که نقاط فشار را در پا هدف قرار می دهند. تأثیر میگرن در اینجا کمتر واضح است، اگرچه گردش خون را تقویت می‌کنند و می‌توانند نقاط L-I3 (ناحیه بین انگشتان بزرگ و بلند انگشتان پا) را تحریک کنند.

حتما بخوانید: درمان خانگی میگرن با 6 دمنوش خوشمزه


آیا نقاط فشار برای میگرن موثر هستند؟

اگرچه تحقیقات بیشتری برای انجام وجود دارد، اما میزان قابل توجهی از شواهد نشان می دهد که طب فشاری و تحریک نقاط فشار می تواند به میگرن کمک کند. این روش برای سایر انواع درد مؤثر است  و مطالعات اثرات بی شماری را نشان داده است ، از جمله:

 • اثربخشی در برابر سردردهای اولیه : بررسی گسترده تحقیقات در مورد طب فشاری برای اختلالات سردرد اولیه، از جمله میگرن، شواهدی را نشان داد که می تواند به کاهش دفعات، شدت و مدت حملات کمک کند. با این حال ، نویسندگان هشدار دادند که تحقیقات بیشتری لازم است، و برخی از مطالعات سازنده فاقد آن بودند.
 • مؤثر برای حالت تهوع : چندین مطالعه نشان داده اند که طب سوزنی در مدیریت حالت تهوع مرتبط با میگرن موفق است. در یک مطالعه بر روی 98 بیمار مبتلا به میگرن مزمن همراه با اورا، بیماران توانستند با استفاده از نقاط طب سوزنی DU-20، GB-20، M-HN5 و PC-6 علاوه بر مصرف سدیم والپروات، تهوع مرتبط با میگرن را تسکین دهند. فشار به مدت پنج دقیقه در هر نقطه به مدت 20 دقیقه، سه بار در هفته به مدت هشت هفته اعمال شد.
 • پیشگیری از حملات : یک متاآنالیز با بررسی 39 مطالعه مختلف نشان داد که طب فشاری در کاهش تعداد روزهای میگرن بهتر از دارو بود، اما به نظر نمی‌رسد که تاثیری بر طول مدت حملات میگرنی داشته باشد.

آیا نقاط فشار برای میگرن موثر هستند؟

قابل توجه است که طب سوزنی - که شامل تحریک نقاط مشابه طب فشاری است - در کاهش بروز و شدت حملات اثربخشی نشان داده است. این نشان می دهد که تحریک نقاط فشار می تواند ابزار داشته باشد. با این حال، هنوز سوالاتی در مورد اثربخشی کلی طب فشاری برای میگرن وجود دارد و این تکنیک باید در کنار سایر روش‌های مدیریت میگرن مورد استفاده قرار گیرد.

چه زمانی باید به دنبال درمان حرفه ای بود

موارد مختلفی وجود دارد که حتی اگر با میگرن زندگی می کنید و آنها را درمان می کنید، بازهم شما و یا یک عزیز به کمک اضطراری نیاز خواهید داشت. در مواجحه با این موارد حتما با پزشک تماس بگیرید:

 • سردرد تان شدیدترین چیزی است که تاکنون داشته اید.
 • شما مشکلات گفتاری ، مشکلات حرکتی و یا اختلالات بصری دارید.
 • تعادلتان را از دست داده اید
 • سردرد خیلی سریع شروع می شود.

حتما بخوانید: فواید ماساژ سینه برای سلامتی و زیبایی


اگر علائم لازم برای کمک فوری را ندارید ، اما هر یک از موارد زیر برای شما اعمال می شود ، با پزشک خود تماس بگیرید: 

 • الگوی یا شدت سردردهای شما تغییر کرده است.
 • رویکردهای درمانی که انجام می دهید دیگر کار نمی کند.
 • شما عوارض جانبی قابل توجهی از داروها را تجربه می کنید.
 • شما به سه یا چند روز در هفته به داروهای درد نیاز دارید.
 • وقتی دراز کشیده اید سردردتان بدتر می شود.

چه زمانی از طب فشاری اجتناب کنیم

اگرچه هنوز هم از همان نقاط فشار استفاده می کند، اما طب سوزنی نسبت به طب سوزنی ایمن تر است زیرا این یک تکنیک غیر تهاجمی است. طب سوزنی نباید دردناک باشد و اگر درد دارید باید به درمانگر خود بگویید. شما باید از طب سوزنی در مناطقی که زخمی شده اند، از جمله زخم های باز ، کبودی ، واریس و مناطق متورم جلوگیری کنید. اگر باردار هستید، باید بدانید که طب فشاری به طور کلی بی خطر است. با این حال، نمی خواهید به شکم، نقاط خاصی در ساق پا یا کمرتان فشار بیاورید. قبل از هر درمانی در مورد فواید ، خطرات و جایگزین های طب فشاری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

چه زمانی از طب فشاری اجتناب کنیم

سخن پایانی:

میگرن و سردردهای دیگر می توانند برای تحمل سخت باشند زیرا به ندرت یک روش منحصر به فرد و آسان برای مدیریت آنها وجود دارد. ممکن است برای پیشگیری و درمان حملات به چندین استراتژی نیاز داشته باشید. در این میان، طب فشاری مطمئناً ارزش توجه دارد. نقاط فشار برای سردردها را می توان روی دست، سر و پا یافت. فشار دادن به این مناطق ممکن است بتواند علائم مربوط به سردرد و میگرن از جمله حالت تهوع و فراوانی حملات را تسکین دهد. اگر علاقه مند به ترکیب این عمل هستید ، حتماً از ارائه دهنده خدمات درمانی خود در مورد آن و سایر روش های مدیریت میگرن سؤال کنید.


مطالب مرتبط:

آموزش کامل ماساژ دست

برای سردرد (میگرنی) چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟

علت سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درداز
1
رای