آموزش کامل ماساژ دست (انگشتان، مچ و ساعد) برای رفع خستگی + فواید

آموزش کامل ماساژ دست (انگشتان، مچ و ساعد) برای رفع خستگی + فواید آموزش ماساژ دست ؛ فواید ماساژ دست چیست؛ مدت زمان ماساژ دست ؛ کاملترین راهنمای آموزش ماساژ انگشتان دست، مچ، ساعد برای رفع خستگی، کاهش استرس و بهبود خواب تصویری در سلام دنیا بیاموزید.

ماساژ دست یک راه عالی برای کاهش درد مفاصل و شل کردن عضلات دست است. می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌های اسپا، دست‌های تان را خودتان ماساژ دهید یا به عنوان یک حرکت مهربانانه، دست‌های دیگران را ماساژ دهید. ابتدا یک وسیله ماساژ انتخاب کنید و فضای آرامش بخشی را برای کار ایجاد کنید. سپس با اعمال فشار ملایم به مفاصل و تاندون ها، دست را ماساژ دهید. در نهایت، با ماساژ دادن آرنج و ساعد یا انجام حرکات کششی دست، به پیش بروید. در ادامه این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا نحوه ماساژ دست برای رفع خستگی، استرس و ماساژ انگشتان دست، مچ و ساعد را به شما عزیزان آموزش دهیم.

بخش اول: آماده شدن برای ماساژ

1. یک وسیله برای ماساژ انتخاب کنید

وسایل ماساژ شامل روغن های معدنی، مرهم های مرطوب کننده و کرم دست است. روغن‌های معدنی و مرهم های مرطوب کننده کمی کثیف کاری دارند، اما یک ماساژ طولانی‌مدت روان را فراهم می‌کنند. از طرف دیگر، کرم دست کثیفی کمتری دارد، اما ممکن است نیاز به استفاده مجدد در طول ماساژ داشته باشد. به دنبال یک یا چند مورد از این مواد مغذی در محیط ماساژ خود باشید:


حتما بخوانید: فواید ماساژ سینه برای سلامتی و زیبایی


 • روغن جوجوبا پوست شما را انعطاف پذیر می کند.
 • آلوئه ورا پوست شما را آبرسانی می کند.
 • شی باتر رطوبت را در پوست حفظ می کند و از ترک خوردن جلوگیری می کند.
 • روغن بادام پوست شما را عمیقاً مرطوب می کند. با این حال، افراد مبتلا به آلرژی به آجیل باید از این روغن اجتناب کنند.

آماده شدن برای ماساژ

2. یک محیط آرامش بخش ایجاد کنید

آرامش نکته مهم برای یک ماساژ خوب است. محل کار خود را با قرار دادن یک حوله نرم روی زمین آماده کنید تا از سطح کار خود در برابر محیط ماساژ محافظت کنید. سپس، با پخش موسیقی آرام بخش و روشن کردن شمع های معطر، محیط آرامی را ایجاد کنید. راه های دیگر برای ایجاد یک محیط آرام عبارتند از:

 • داشتن یک فنجان چای داغ
 • داشتن یک صندلی نرم و راحت
 • یک پتوی گرم در اطراف خود

آماده شدن برای ماساژ

3. در مورد نقاط دردناک صحبت کنید

اگر شخص دیگری را ماساژ می دهید، از او بخواهید که نواحی دردناک دستانش را شناسایی کند. به آنها بگویید که ماساژ فشار خوشایندی ایجاد می کند اما نباید به آنها آسیب برساند. اگر دردی داشتند باید بگویند. در غیر این صورت ممکن است کبود شوند.

 • اگر خودتان را ماساژ می دهید، مراقب نواحی دردناک خود باشید. ماساژ هرگز نباید ناراحت کننده باشد.

آماده شدن برای ماساژ

بخش دوم: ماساژ دادن دست ها

1. از مدیوم ماساژ استفاده کنید

مقداری به اندازه یک سکه مدیوم ماساژ(ماده ای که برای ایجاد لغزنده گی پوست در هنگام ماساژ استفاده می شود) را در دستان خود بریزید و با مالیدن آن بین دستانتان آن را گرم کنید. در مرحله بعد، مدیوم گرم شده را در امتداد ساعد و در دو طرف دستی که ماساژ داده می شود، پخش کنید. در حین کار از حرکات آرام و آرامش بخش برای ادامه گرم کردن مدیوم دست استفاده کنید.


حتما بخوانید: علت پوسته پوسته شدن نوک انگشتان و درمان خانگی و سنتی آن


 • پوست را از نظر خراشیدگی و بریدگی بررسی کنید. اگر چیز مشکوکی دیدید، ماساژ را انجام ندهید. در غیر این صورت، خطر تحریک زخم و ایجاد عفونت را خواهید داشت.

ماساژ دادن دست ها

2. مچ دست را ماساژ دهید

کف دست را رو به پایین بگیرید. با انگشت شست خود فشار دهید و دایره های کوچکی در اطراف استخوان های مچ ایجاد کنید. در حین کار، مچ دست را به سمت بالا و پایین حرکت دهید. بعد، مچ دست را برگردانید و داخل مچ را با انگشتان شست خود نوازش کنید. محکم فشار دهید و به سمت کف دست و پشت به مچ دست بکشید.

 • اگر در حین ماساژ مچ دست درد شدیدی داشتید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است یک مشکل اساسی مانند سندرم تونل کارپال داشته باشید.

ماساژ دادن دست ها

3. بالای دست را نوازش کنید

دست را برگردانید و شروع به ماساژ بالای دست با شست خود کنید. چندین استخوان بلند و نازک را احساس خواهید کرد که از مچ دست به سمت انگشتان منتهی می شوند. با انگشتان شست فشار وارد کنید و به آرامی دست را به جلو و عقب بکشید. ضربه شما باید به سمت بند انگشتان باشد و سپس به سمت مچ بازگردد.

 • به نواحی بین استخوان ها توجه ویژه ای داشته باشید. این نواحی حاوی تاندون های مهمی هستند که می توانند باعث درد دست شوند.
 • پوست پشت دست شما بسیار نازک است. مطمئن شوید که به خوبی روغن کاری شده است تا از ناراحتی جلوگیری شود.

ماساژ دادن دست ها

آموزش ماساژ انگشتان دست

4. انگشتان دست را ماساژ دهید

کار را با انگشت کوچک شروع کنید و به سمت انگشت شست حرکت کنید و هر بار یک انگشت را ماساژ دهید. به آرامی پایه هر انگشت را بین بند انگشت اشاره و انگشت میانی خود فشار دهید. سپس به آرامی بند انگشتان خود را تا نوک انگشت پایین بکشید و به آرامی فشار دهید. این روند را چندین بار تکرار کنید.


حتما بخوانید: آموزش ماساژ کف پا برای رفع خستگی و دیابت 


 • به آرامی بند بین انگشتان را برای ماساژ تاندون فشار دهید.
 • به مفاصل انگشتان توجه ویژه ای داشته باشید، به خصوص اگر فردی که ماساژ می گیرد درد مفاصل را تجربه کند. این کار را با مالیدن هر یک از آنها به آرامی انجام دهید تا هرگونه تنش از بین برود.

ماساژ دادن دست ها

5. کف دست را مالش دهید

کف دست را با حرکات محکم و یکنواختی که از مچ دور می شوند، ماساژ دهید. روی کف دست و قسمت گوشتی دست تمرکز کنید. سپس مرکز کف دست را با حرکات دورانی ماساژ دهید.

 • کف دست حاوی ماهیچه ها و تاندون های قدرتمند بسیاری است. بنابراین، ممکن است لازم باشد هنگام ماساژ دادن این قسمت از دست، فشار بیشتری وارد کنید.

ماساژ دادن دست ها

6. نواحی که دچار درد هستند را هدف قرار دهید

از حرکات کوچک و دقیق برای ماساژ مناطقی که به خصوص دردناک هستند استفاده کنید. پوست را در سراسر ناحیه به جلو و عقب بمالید یا آن را به آرامی فشار دهید تا تنش از بین برود. با این حال، آنقدر مالش ندهید که باعث ناراحتی شود.

 • با حرکات سبک و ملایم شروع کنید و با ادامه ماساژ فشار بیشتری را اضافه کنید. این به شما امکان می دهد فشار مناسب را برای نقاط دردناک اندازه گیری کنید.

ماساژ دادن دست ها

7. مدیوم ماساژ را تمیز کنید

هنگامی که ماساژ را تمام کردید، از یک حوله گرم برای پاک کردن ماده اضافی مدیوم ماساژ استفاده کنید. قبل از شستن دست‌ها، اجازه دهید بقیه مواد مدیوم به پوست جذب شود. اگر دست های خود را زود بشویید، ماده مغذی ماساژ را از بین می برید.

ماساژ دادن دست ها

بخش سوم: استفاده از روش های ماساژ متناوب


حتما بخوانید: آموزش ماساژ لاغری شکم و پهلو


1. آرنج را ماساژ دهید

آرنج می تواند منبع درد مچ و دست باشد. از انگشت شست خود برای ایجاد حرکات دایره ای کوچک در اطراف استخوان های آرنج استفاده کنید. حتماً اطراف آرنج را ماساژ دهید، اما قسمت داخلی آرنج را برای ماساژ دادن تاندون‌های مهم هدف قرار دهید.

استفاده از روش های ماساژ متناوب

2. ساعدها را ماساژ دهید

از دستان خود یا یک غلتک فوم استفاده کنید. برای شل کردن عضلات بزرگتر ساعد از حرکات طولانی تر و عریض تر استفاده کنید. این کار باعث کاهش تنش در کل بازو و شل شدن تاندون های دستان شما می شود.

 • یک توپ تنیس را در امتداد ساعد خود بغلتانید تا تاندون هایی را که از آرنج تا مچ امتداد دارند ماساژ دهید. این حرکت می تواند به کاهش درد مچ دست کمک کند.
 • می توانید ساعد را قبل یا بعد از ماساژ دست ماساژ دهید.

استفاده از روش های ماساژ متناوب

3. یک ابزار تخصصی ماساژ دست بخرید

پس از ماساژ دست ها با نوک انگشتان، از ابزار ماساژ برای مشخص کردن نقاط دردناک استفاده کنید.ابزارهای ماساژ تخصصی معمولا پلاستیکی یا فلزی هستند و دارای چندین برآمدگی گرد در امتداد بیرون هستند. این برجستگی ها را می توان به عضلات دردناک فشار داد تا گرفتگی ها باز شوند.

 • این ابزار ماساژ را می توان به صورت آنلاین یا از توزیع کننده ابزار ماساژ خریداری کرد.
 • هنگام استفاده از ابزار ماساژ حتماً دستورالعمل ها را دنبال کنید. اگر این کار را نکنید، ممکن است به خودتان آسیب بزنید.

استفاده از روش های ماساژ متناوب

4. حرکات کششی دست انجام دهید

قبل از ماساژ دست یا بعد از آن، برای شل شدن عضلات، حرکات کششی دست انجام دهید. همچنین می‌توانید حرکات کششی دست را در هر زمانی در طول روز انجام دهید تا درد عضلانی کاهش یابد. برخی از حرکات کششی عالی دست عبارتند از:


حتما بخوانید: فواید ماساژ شیاتسو برای صورت چیست


 • انگشتان خود را تا جایی که می توانید به مدت پنج ثانیه باز کنید
 • انگشتان خود را به صورت مشت حلقه کنید
 • با احتیاط انگشت شست خود را به سمت مچ خود به عقب بکشید
 • به آرامی نوک انگشتان خود را به سمت ساعد فشار دهید

استفاده از روش های ماساژ متناوب

سوالات متداول:

1. فواید ماساژ دست چیست؟

ماساژ دست می تواند درد دست یا مچ دست را کاهش دهد، اما همچنین می تواند سردرد را تسکین دهد و به خواب بهتر شما کمک کند.

2. چه مدت باید دست ها را ماساژ داد؟

یک ماساژ خوب پنج تا ده دقیقه طول می کشد. با این حال، تا زمانی که می خواهید ادامه دهید. هر چه مدت ماساژ طولانی تر باشد، عضلات شما آرام تر خواهند بود.

3. انگشت ماشه ای میانی من یعنی در اطراف سمت چپ ناخنم کمی ملتهب و قرمز شده است. چرا این اتفاق رخ داده است؟

کاملاً مطمئن نیستم، اما اگر قلم / مداد شما به آن ناحیه ساییده شود، احتمالاً همین باعث بروز قرمزی و التهاب شده است. اما اگر اینطور نیست، ممکن است زگیل باشد.

سخن پایانی:

ماساژ دست فواید زیادی از جمله افزایش گردش خون، کاهش استرس و تنش، بهبود دامنه حرکتی و انعطاف پذیری و کاهش درد و التهاب را برای شما بهمراه دارد.اهمیت سلامت و تندرستی دست‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت، بنابراین لازم است که به دستان خود توجهی که شایسته آن است داشته باشیم. با گنجاندن ماساژ دست در روتین خودمراقبتی، می‌توانیم نه تنها سلامت و عملکرد دست‌های خود را، بلکه سلامت کلی خود را نیز بهبود ببخشیم.


مطالب مرتبط:

علائم و درمان کیست گانگلیون مچ دست چیست

علت ورم انگشتان دست چیست و چگونه درمان میشوداز
2
رای