آموزش رفلکسولوژی [ماساژ] کف پا برای رفع خستگی، دیابت، یبوست و سیاتیک

آموزش رفلکسولوژی [ماساژ] کف پا برای رفع خستگی، دیابت، یبوست و سیاتیک فواید ماساژ پا؛ آموزش رفلکسولوژی کف پا برای درمان سیاتیک، دیسک کمر، کمر درد، یبوست، ریه، رفع خستگی، رویش مو، افزایش قد، دیابت و خواص ماساژ کف پا در طب سنتی در سلام دنیا بخوانید.

پاهای ما یکی از حیاتی ترین قسمت های بدن ما هستند. آنها وزن کل بدن ما را تحمل می کنند، ما را قادر می سازند به اطراف حرکت کنیم و تلاش زیادی انجام دهیم. با این حال، آنها حساس ترین قسمت بدن هستند. اگر می‌خواهید به خوبی از پاهای خود مراقبت کنید، ماساژ منظم پا می‌تواند گزینه‌ی عالی باشد زیرا به ارتقای سلامت جسمی و فیزیولوژیکی کمک می‌کند. در ادامه این مطلب سلام دنیا می توانید خواص و فواید ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک، دیسک کمر، کمر درد، یبوست، ریه، رفع خستگی، رویش مو، دیابت، افزایش قد و در طب سنتی بخوانید.

خواص ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک و روش انجام آن

ماساژ کف پا موجب تسکین عضلات منقبض و شل شدن گره­ها می شود و می تواند برای درمان سیاتیک موثر باشد.در حقیقت این ماساژ با کاهش فشار روی عصب به درمان سیاتیک کمک می کند. نقاط ماشه ای بالقوه زیادی در پا وجود دارد که می تواند باعث درد ارجاعی به عصب سیاتیک شود. با این حال، تحقیقات علمی زیادی برای حمایت از وجود این نقاط ماشه ای انجام نشده است. دو ناحیه اصلی در پا وجود دارد که به نظر می رسد با درد عصب سیاتیک مرتبط است: پاشنه پا و توپی پا. در ادامه شما را با نحوه ماساژ کف پا برای درمان درد سیاتیک آشنا خواهیم کرد.


حتما بخوانید: بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک با فیلم و تصویر


نقاط ماشه پاشنه

همانطور که در تصویر بالا می بینید، دو نقطه ماشه ای بالقوه در پاشنه پا وجود دارد که می تواند درد را به عصب سیاتیک نشان دهد. اولی درست در پشت توپ پا و دومی در لبه داخلی پاشنه قرار دارد. برای رهاسازی این نقاط می توانید از توپ لاکراس یا توپ تنیس استفاده کنید. توپ را زیر پای خود قرار دهید و آن را به اطراف بچرخانید تا جایی که یک نقطه حساس پیدا کنید. هنگامی که یک نقطه حساس پیدا کردید، فشار وارد کنید و برای 30-60 ثانیه نگه دارید. ممکن است لازم باشد با مقادیر مختلف فشار آزمایش کنید تا بهترین احساس را برای شما پیدا کنید.

نقاط ماشه ای فاشئیت کف پا

دو نقطه ماشه ای بالقوه در فاشئیت کف پا وجود دارد که می تواند درد را به عصب سیاتیک ارجاع دهد. اولی در لبه داخلی پاشنه و دومی در پایین پا قرار دارد.برای رهاسازی این نقاط می توانید از توپ لاکراس یا توپ تنیس استفاده کنید. توپ را زیر پای خود قرار دهید و آن را به اطراف بچرخانید تا جایی که یک نقطه حساس پیدا کنید. هنگامی که یک نقطه حساس پیدا کردید، فشار وارد کنید و برای 30-60 ثانیه نگه دارید. ممکن است لازم باشد با مقادیر مختلف فشار آزمایش کنید تا بهترین احساس را برای شما پیدا کنید.

خواص ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک و روش انجام آن

نقاط ماشه توپی پا

همچنین دو نقطه ماشه ای بالقوه در توپ پا وجود دارد که می تواند به درد عصب سیاتیک اشاره کند. اولی درست در پشت انگشت شست پا قرار دارد و دومی در زیر توپی پا قرار دارد.برای رهاسازی این نقاط می توانید از توپ لاکراس یا توپ تنیس استفاده کنید. توپ را زیر پای خود قرار دهید و آن را به اطراف بچرخانید تا جایی که یک نقطه حساس پیدا کنید. هنگامی که یک نقطه حساس پیدا کردید، فشار وارد کنید و برای 30-60 ثانیه نگه دارید. ممکن است لازم باشد با مقادیر مختلف فشار آزمایش کنید تا بهترین احساس را برای شما پیدا کنید.


حتما بخوانید: آموزش کامل ماساژ دست


خواص ماساژ کف پا برای دیسک کمر

ماساژ کف پا روش درمانی معروفی است که می‌تواند به رفع کوفتگی، گرفتگی و دردهای کمر کمک کند. این روش شامل ماساژ دادن نقاطی از پا می‌شود.برای اینکه از خواص ماساژ کف پا استفاده کنید و از طریق آن درد کمر خود را تسکین دهید،مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای شروع 4 زانو بنشینید و یکی از پاهای خود را در دست بگیرید و حداکثر تمرکز خود را روی پاشنه تا انگشت شست پا قرار دهید زیرا بیشتر نقاط انعکاسی ستون فقرات شما در این ناحیه قرار دارد. با دست پایتان را بگیرید و با استفاده از شصت دستتان آن قسمت را فشار دهید. با انگشت مسیر نوک شصت پا تا پاشنه‌تان را دنبال کنید.
 • افرادی که از کمردرد رنج می‌برند با فشار دادن این نواحی می‌توانند نقاط دردناک و ورم‌کرده را پیدا کرده و با ماساژ دادن کار را ادامه دهند و دردهای کمر خود را تسکین دهید. البته بهتر است عمل ماساژ را به‌ آرامی انجام دهید. 
 • علاوه بر این، در روش ماساژ کف پا شما می‌توانید بر روی عصب سیاتیک خود کار کنید. این عصب‌ها درست پشت استخوان مچ تا چند سانتی‌متر بالاتر انعکاس پیدا می کنند. هر زمان که به این عصب‌ها فشار می‌آید، درد بیشتری حس می شود. با ماساژ آرام این نقاط سیستم گردش خون بهبود پیدا می کند و درد سیاتیک کاهش می‌یابد.

خواص ماساژ کف پا برای کمر درد

یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به کمردرد نتایج بهتری را با رفلکسولوژی نسبت به ماساژ کمر خود مشاهده کردند.اگر می خواهید کمر خود را با رفلکسولوژی درمان کنید، ماساژ را روی قوس پا متمرکز کنید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی نقاط فشار در قوس های خود تمرکز کنید. استفاده از چند قطره روغن یا لوسیون را برای روان کردن پیشنهاد می کنند.
 • حرکت از پاشنه پا به سمت انگشتان پا، حرکت متناوب انگشتان شست خود را در یک سری ضربات کوتاه انجام دهید.
 • همچنین می‌توانید از انگشتان شست خود برای فشار دادن به داخل و حرکت «راه رفتن گربه» در امتداد قوس استفاده کنید.

خواص ماساژ کف پا برای کمر درد

خواص ماساژ کف پا برای درمان یبوست

ماساژ کف پا که به عنوان رفلکسولوژی شناخته می شود، ممکن است برای درمان یبوست استفاده شود.تحقیقات در سال 2003 نشان داد که کودکان مبتلا به یبوست پس از دریافت کف پا بهبود علائم را نشان دادند. کودکان شش جلسه 30 دقیقه ای در طول شش هفته ماساژ کف پا را دریافت کردند.برای انجام ماساژ کف پا برای درمان یبوست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از انگشت شست خود برای ماساژ وسط پاشنه راست خود استفاده کنید و به سمت لبه بیرونی حرکت کنید.
 • بعد به سمت بالا به سمت وسط پای خود حرکت کنید.
 • وسط پای راست را تا انتها ماساژ دهید، سپس به سمت پای چپ بروید. روی لبه بیرونی ماساژ دهید.
 • سپس در امتداد لبه به سمت پایین ماساژ دهید و به سمت مرکز پاشنه چپ حرکت کنید.
 • با ماساژ دادن قسمت داخلی پای چپ کار را تمام کنید.

حتما بخوانید: علائم و درمان خانگی آرتریت روماتوئید پا


خواص ماساژ کف پا برای ریه

ماساژ وسط کف پا می تواند به صورت مستقیم بر سیستم تنفسی افراد تاثیر مثبت بگذارد. نتایج مطالعات نشان می دهد که ماساژ وسط کف پا، با تحریک عضله ای به نام دیافراگم، عضله ای که مربوط به ریه است، در زمان تنفس به پر و خالی شدن ریه کمک می کند.

خواص ماساژ کف پا برای رفع خستگی

ماساژ پا سیستم عصبی شما را فعال می‌کند که باعث افزایش اندورفین در مغز می‌شود.پس از یک روز طولانی خسته کننده، بهترین راه برای استراحت، ماساژ تسکین دهنده و آرام بخش پاها است، به ویژه پس از یک روز طولانی ایستادن و راه رفتن، زمانی که پاهای ما متورم می شوند. همچنین، ماساژ پا با از بین بردن هرگونه انسدادی که انرژی را از بین می برد و علائم استرس و خستگی را از بین می برد، به شما انرژی می دهد.ماساژ منظم پا 5 تا 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب می تواند باعث بهبود احساس سلامت عمومی شود. همیشه از روغن گرم برای ماساژ پا استفاده کنید تا به راحتی در عمق پوست نفوذ کند. همچنین از ضربات ملایم و در عین حال محکم استفاده کنید.

خواص ماساژ کف پا برای رفع خستگی

خواص ماساژ کف پا برای رویش مو

اثرات ماساژ کف پا بر رشد مجدد مو، به ویژه در زنان مبتلا به آلوپسی ناشی از شیمی درمانی، به خوبی مستند شده است. نتایج یک مطالعه در سال 2020 (قوامی و همکاران) نشان داد که بیماران سرطانی که به عنوان یک عارضه جانبی داروهای سرطان دچار آلوپسی شده بودند، پس از دریافت ماساژ کف پا به مدت سه ماه متوالی، رشد مجدد مو بهتری را نشان دادند. هدف یک ماساژ کف پا بازگرداندن تعادل در بدن و در نتیجه ترغیب روند بهبود طبیعی روی پوست سر و تحریک رشد مو است.ماساژ کف پا همچنین بر روی تحریک نقاط خاصی از طب فشاری در پا کار می کنند تا عدم تعادل انرژی را که ممکن است باعث ریزش مو یا جلوگیری از رشد مو شود، را بهبود ببخشد.


حتما بخوانید: علائم خار پاشنه چیست؛ علت و درمان


خواص ماساژ کف پا برای افزایش قد

یکی دیگر از خواص ماساژ کف می توان به افزایش قد اشاره کرد. ماساژ کف پا بخصوص انگشت شست پا روشی ساده و موثر برای افزایش قد محسوب می شود. این ماساژ موجب افزایش بیشتر هورمون رشد و در نتیجه افزایش قد می شود.

خواص ماساژ کف پا برای افزایش قد

خواص ماساژ کف پا برای دیابت

تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به دیابت با نوروپاتی محیطی سروکار دارند. مطالعه‌ای در سال 2015، فواید ماساژ پا تایلندی را برای یک گروه 60 نفری مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی کرد. محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که 3 بار در هفته به مدت 2 هفته 30 دقیقه ماساژ پا دریافت کردند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل توجهی در دامنه حرکتی، توانایی ایستادن از حالت نشسته و احساس پا داشتند. یک مطالعه در سال 2017 همچنین فواید ماساژ پا را برای افراد مبتلا به دیابت نشان داد. در یک گروه 38 نفره از افراد مبتلا به دیابت نوع 2، محققان دریافتند که ماساژ پا منجر به افزایش تعادل و تحرک می شود. با این حال، هیچ گروه کنترلی در مطالعه وجود نداشت. البته تحقیقات بیشتری برای درک فواید بالقوه ماساژ پا در افراد مبتلا به دیابت مورد نیاز است.یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که بسته به عوامل متعددی مانند نوع، دفعات و مدت ماساژ، فرد ممکن است مزایای زیر را به دست آورد:

 • تسکین درد
 • کاهش علائم زخم پا
 • کاهش سطح هموگلوبین A1C

به طور مشابه، یک مطالعه در سال 2022 نشان می دهد که ماساژ درمانی پا می تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش ناراحتی ناشی از نوروپاتی محیطی دیابتی داشته باشد.


حتما بخوانید: علت و درمان خواب رفتن دست و پا


خواص ماساژ کف پا در طب سنتی

در طب سنتی ماساژ کف پا قبل از خواب توصیه شده است زیرا این ماساژ فواید زیادی برای سلامتی بدن بهمراه دارد. برای بهره مندی از خواص ماساژ کف پا بهتر است هر شب، چند دقیقه قبل از خواب پاهایتان را ماساژ دهید. از جمله فواید ماساژ پاها در طب سنتی می توان به بهبود جریان خون و کمک به پیشگیری از آسیب پا. ماساژ شبانه کف پاها، با بالا رفتن فشار خون مقابله می‌کند. همچنین موجب کاهش علائم اضطراب و افسردگی، تسکین سردرد، تسکین علائم خار پاشنه و صافی کف پا، تسکین علائم پیش از قاعدگی و یائسگی، کاهش اثرات خیز اشاره کرد.در طب سنتی استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون و کنجد برای ماساژ کف پا پیشنهاد شده است. روغن زیتون معتدل‌تر و روغن کنجد به نسبت زیتون گرم‌تر است. در صورتی که احساس سرما دارید بهتر است از روغن کنجد استفاده کنید.

خواص ماساژ کف پا در طب سنتی

سخن پایانی:

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ماساژ دادن نقاط فشار پا می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. و صرف نظر از شواهد علمی، مطمئنا این ماساژ حس خوبی دارد!نکته مهم برای افراد مبتلا به دیابت این است که قبل از ماساژ با پزشک مشورت کنید، زیرا آسیب عصب دیابتی ممکن است تحت تأثیر فشار قرار گیرد. یک چیز مسلم این است، پاهای ما ضربه می خورند، و ماساژ عمیق می تواند احساس خوبی در آنها ایجاد کند که دیگر دردها و دردها را فراموش کنید.


مطالب مرتبط:

فواید ماساژ کف پا چیست

درمان ترک پا با بهترین درمان خانگی و گیاهی

آیا کمبود آهن باعث گزگز و سوزن سوزن شدن دست و پا میشوداز
1
رای