علت پوسته پوسته شدن نوک انگشتان چیست؛ درمان خانگی آن در طب سنتی

علت پوسته پوسته شدن نوک انگشتان چیست؛ درمان خانگی آن در طب سنتی علت پوسته پوسته شدن نوک انگشتان دست کودک و بزرگسالان چیست ؛ درمان فوری و خانگی پوسته پوسته شدن دست با طب سنتی؛ کمبود چه ویتامینی باعث پوسته شدن انگشتان میشود در سلام دنیا بخوانید.

دیدن پوسته پوسته شدن  نوک انگشتان می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اغلب ما پوسته پوسته شدن دست، به‌ویژه روی انگشتان دست و اطراف ناخن‌ها را تجربه کرده‌ایم.این می تواند ناشی از عوامل زیادی باشد. بنابراین لازم است علت آن شناسایی و بر اساس آن درمان شود. این مقاله از سلام دنیا، فهرستی از علت مختلف پوسته پوسته شدن نوک انگشتان، درمان پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با روش های خانگی، طب سنتی، کمبود چه ویتامینی باعث پوسته شدن انگشتان میشود و برخی نکات پیشگیری را در اختیار شما قرار می دهد. به خواندن ادامه دهید.

چه چیزی باعث پوسته پوسته شدن نوک انگشتان می شود؟

پوسته پوسته شدن نوک انگشتان به صورت خشکی پوست اطراف ناخن و نوک انگشتان ظاهر می شود. همچنین می تواند باعث بثورات یا خارش شود.پوسته پوسته شدن نوک انگشتان یک بیماری شایع است و به دلیل عوامل مختلفی رخ می دهد. به گفته دکتر آنی گونازالز ، متخصص پوست، عوامل مختلفی می توانند به پوست انگشتان شما آسیب برسانند. او می‌گوید: «علل محیطی و همچنین شرایط پزشکی زمینه‌ای، همگی می‌توانند منجر به پوسته پوسته شدن نوک انگشتان شوند.

چه چیزی باعث پوسته پوسته شدن نوک انگشتان می شود؟

 علت پوسته پوسته شدن نوک انگشتان

اینها تعدادی از عوامل مختلفی هستند که باعث پوسته پوسته شدن در نوک انگشتان می شوند:

1. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر شستن مکرر دست ها:

شستن مکرر دست ها ممکن است منجر به لایه برداری پوست شود. خشکی و زبری پوست را افزایش می دهد. همچنین ممکن است به سد چربی پوست آسیب برساند. استفاده از آب داغ و دستمال کاغذی خشن نیز می تواند منجر به خشکی و خارش دست شود.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از شستن مکرر دست

برای جلوگیری از خشکی و لایه برداری پوست، پس از شستن دست ها از مرطوب کننده یا کرم دست استفاده کنید. برای شستن دست ها از صابون ملایم و آب ولرم یا سرد استفاده کنید. بعد از شستشو به جای پاک کردن با حوله، پوست خود را خشک کنید.

2. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر تغییرات آب و هوا:

هوای سرد می تواند منجر به مشکلات پوستی شود. تغییرات آب و هوا و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نیز می تواند منجر به لایه برداری پوست شود. 

راه حل

برای پوست های خشک و حساس از کرم های نرم کننده استفاده کنید. همچنین از دوش آب گرم و پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.


حتما بخوانید: علت ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن و درمان خانگی


3. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر استفاده از مواد شیمیایی خشن:

استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی خشن ممکن است بر روی پوست شما تأثیر بگذارد و باعث پوسته پوسته شدن نوک انگشتان شود. صابون ها، ضدعفونی کننده ها، دئودورانت ها، پمادهای ضد باکتری و غیره می توانند حاوی مواد شیمیایی خشن باشند. اگر پوست خشکی دارید از مصرف بی مورد این محصولات خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تحریک و خارش شوند.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از استفاده از مواد شیمیایی

از استفاده از محصولات دارای عطر مصنوعی و مواد نگهدارنده خودداری کنید. اگر پوست حساسی دارید، قبل از استفاده از هر محصول جدید، آزمایش پچ انجام دهید.

 علت پوسته پوسته شدن نوک انگشتان1

4. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان در کودک بخاطر مکیدن انگشتان:

مکیدن انگشت و جویدن نوک انگشتان ممکن است باعث پوسته پوسته شدن شود. برخی از نوزادان یا حتی بزرگسالان ممکن است این عادت را داشته باشند. بزاق می تواند پوست را بیش از حد آبرسانی کند و منجر به لایه برداری پوست شود.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از مکیدن انگشت

اگر فرزندتان انگشتان خود را می مکد، با یک متخصص اطفال مشورت کنید و پیشنهادات او را برای کنترل این موضوع بپذیرید.

5. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان در کودک بخاطر بیماری کاوازاکی:

بیماری کاوازاکی معمولا در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد. قرمزی، التهاب پوست و تب از علائم آن است. پس از کاهش تب، ممکن است پوست کودک کنده شود.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از بیماری کاوازاکی:

در صورت مشاهده این علائم در کودک، همیشه با پزشک مشورت کنید. کودکان در صورت درمان به موقع می توانند در عرض 6 تا 8 هفته از این بیماری بهبود یابند.

6. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر واکنش آلرژیک:

یک واکنش آلرژیک ممکن است منجر به تحریک و لایه برداری پوست شود. از محصولات ساخته شده از موادی که با پوست شما مناسب نیستند خودداری کنید. دستکش های ساخته شده از لاتکس یکی از نمونه های آلرژن هستند که منجر به تحریک پوست می شود.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از آلرژی

آلرژی خود را شناسایی کنید و در هنگام آزمایش محصولات جدید مراقب باشید. همچنین از پوشیدن جواهرات ارزان قیمت یا دستکش های لاتکس برای کاهش لایه برداری پوست خودداری کنید. در صورت احساس سوزش یا بثورات شدید با پزشک مشورت کنید.


حتما بخوانید: آلرژی های (حساسیت) پوستی در نوزادان


کمبود چه ویتامینی باعث پوسته شدن انگشتان میشود

7. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر کمبود ویتامین:

کمبود ویتامین B3 یا نیاسین ممکن است منجر به لایه برداری پوست شود. همچنین ممکن است منجر به پلاگر شود که باعث التهاب و پوسته پوسته شدن پوست می شود. ویتامین B3 برای سلامت پوست ضروری است. این رطوبت پوست و عملکرد مانع را بهبود می بخشد.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از کمبود ویتامین

از غذاهای غنی از نیاسین مانند سبوس، تخم مرغ، بادام زمینی، مرغ، ماهی، غلات سبوس دار و حبوبات استفاده کنید. کودکان ممکن است 6-12 میلی گرم در روز مصرف کنند، در حالی که بزرگسالان به 14-16 میلی گرم در روز نیاز دارند. ممکن است قبل از افزایش مصرف نیاسین با پزشک خود مشورت کنید.

8. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر اگزمای دست:

اگزما باعث خشکی، خارش و التهاب پوست می شود. این می تواند توسط ژنتیک، آلرژن ها و عوامل محیطی ایجاد شود. تماس با آلرژن ها و شرایط آب و هوایی باعث اگزمای دست می شود. علاوه بر این، مواد شیمیایی مضر، صابون ها و آب و هوای خشک ممکن است باعث تشدید اگزما شوند.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از اگزما دست

از استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی مضر خودداری کنید. دست های خود را مرتباً مرطوب کنید، به خصوص بعد از حمام. برای شستن دست ها از آب داغ استفاده نکنید. در صورت بروز خارش یا قرمزی با پزشک مشورت کنید.

7. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر اگزمای دست:

9. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر پسوریازیس:

پسوریازیس باعث ایجاد لکه های قرمز،  پوسته پوسته شدن روی پوست می شود. همچنین ممکن است منجر به لایه برداری پوست شود. معمولاً پسوریازیس در آرنج، زانو و کمر رخ می دهد. با این حال، می تواند در هر نقطه از بدن شما، حتی در نوک انگشتان رخ دهد.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از پسوریازیس

اگرچه هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما می توانید علائم را از طریق درمان های موضعی مانند پمادها و کرم ها بهبود بخشید. در موارد شدید، پزشک ممکن است فتوتراپی را توصیه کند.


حتما بخوانید: رژیم غذایی پسوریازیس


10. پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بخاطر کراتولیز لایه بردار:

این وضعیت باعث می شود پوست پوسته پوسته شود، و در نهایت خشک و قرمز شود. استفاده از صابون ها و پاک کننده های تحریک کننده می تواند باعث ایجاد ترک در پوست شود. این اختلال با اختلال در ساختار لایه شاخی مرتبط است.

درمان پوسته پوسته شدن انگشتان ناشی از  کراتولیز لایه بردار

برای حفظ رطوبت پوست از مرطوب کننده ها استفاده کنید. با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های درمانی موجود، با پزشک مشورت کنید.

جدای از این راه حل ها، درمان های خانگی نیز وجود دارد که ممکن است به شما در تسکین پوست کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

درمان خانگی برای پوسته پوسته شدن نوک انگشتان

مشکلات پوستی خشکی را می توان با مرطوب کردن و آبرسانی به پوست درمان کرد. بسیاری از درمان های خانگی به شما در انجام این کار کمک می کنند.

1. درمان خانگی پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با عسل:

عسل یک نرم کننده و مرطوب کننده طبیعی است.عسل پوست را از شرایطی مانند پسوریازیس تسکین و التیام می بخشد. ممکن است به درمان پوسته پوسته شدن نوک انگشتان نیز کمک کند.

چه باید کرد؟
 • چند قطره عسل را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 •  بگذارید 30 دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب سرد بشویید.
 • می توانید این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

درمان خانگی پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با عسل:

2.درمان های خانگی برای پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با شیر:

شیر آبرسانی را افزایش می دهد و به بازیابی عملکرد سد پوست کمک می کند. گذاشتن انگشتان در شیر ممکن است یک درمان خوب برای لایه برداری پوست باشد.

چه باید کرد؟
 • یک کاسه شیر گرم بردارید.
 • دستان خود را به مدت 10-15 دقیقه در آن فرو کنید.
 • دست های خود را بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

درمان های خانگی برای پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با شیر

3. درمان های خانگی برای پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با آلوئه ورا:

آلوئه ورا در برابر کم آبی پوست عمل می کند. پوست را تسکین می دهد و به بهبود زخم کمک می کند. همچنین درد و ناراحتی ناشی از لایه برداری را درمان می کند .


حتما بخوانید: خواص آلوئه ورا برای پوست


چه باید کرد؟
 • یک برگ آلوئه ورا را ببرید و ژل را از آن استخراج کنید.
 • ژل را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

درمان خانگی پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با آلوئه ورا:

4. درمان های خانگی برای پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با وازلین:

خواص انسدادی وازلین به قفل شدن رطوبت در پوست و بهبود عملکرد سد کمک می کند. بنابراین، ممکن است به آبرسانی پوست و تسریع در بهبود لایه برداری نوک انگشتان کمک کند.

چه باید کرد؟
 • وازلین را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • بگذارید 30 دقیقه روی آن بماند.
 • آن را کاملا با آب ولرم بشویید.

درمان خانگی پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با ژله نفتی(وازلین):

5. درمان های خانگی برای پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با روغن های گیاهی طبیعی:

بیشتر روغن های گیاهی پوست را هیدراته می کنند و بهبود زخم را بهبود می بخشند. استفاده منظم از روغن نارگیل، روغن بادام، روغن تخمه آفتابگردان، روغن زیتون یا روغن جوجوبا ممکن است لایه برداری پوست را بهبود بخشد.

چه باید کرد؟
 • چند قطره روغن روی ناحیه آسیب دیده بمالید. لازم نیست بعداً آن را بشویید.
 • این درمان را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

 درمان های خانگی برای پوسته پوسته شدن نوک انگشتان با روغن های گیاهی طبیعی

در برخی موارد، درمان های طبیعی برای درمان پوسته پوسته شدن نوک انگشتان کافی نخواهد بود. ببینید در این مورد چه کاری باید انجام دهید و چه زمانی باید با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

پوسته پوسته شدن خفیف نوک انگشتان را می توان با داروهای خانگی و مرطوب کننده ها درمان کرد. با این حال، ممکن است به دلیل سایر شرایط پزشکی زمینه ای بدتر شود. دکتر گونزالس پیشنهاد می کند که اگر پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بعد از یک هفته مراقبت مناسب بهبود نیابد، بهتر است به دنبال کمک حرفه ای باشید. او می‌گوید: «اگر علائمی مانند مشکل در تنفس یا درد شدید را تجربه کردید، باید به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشان دهنده سایر مشکلات جدی پزشکی باشد.

اگر برای مدت طولانی درمان نشود، منطقه آسیب دیده ممکن است عفونی شود. بنابراین، بهتر است آن را تشخیص داده و درمان مناسب را انجام دهید. پزشک ممکن است داروهای زیر را تجویز کند:

 • پمادها
 • آنتی بیوتیک ها
 • آنتی هیستامین ها

برای چند نکته برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن انگشتان، بخش بعدی را بررسی کنید.

چگونه از پوسته پوسته شدن نوک انگشتان جلوگیری کنیم؟

 • پوست خود را مرطوب نگه دارید. حداقل دو بار در روز از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از دوش آب گرم خودداری کنید زیرا ممکن است پوست شما را خشک کند. می توانید از آب ولرم برای شستن دست ها و حمام کردن استفاده کنید.
 • به جای اینکه پوست خود را با یک حوله خشن مالش دهید، آن را خشک کنید.
 • از استفاده از محصولات با مواد شیمیایی خشن خودداری کنید.
 • غذاهای غنی از ویتامین B3 و B7 مصرف کنید.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب کافی ممکن است به آبرسانی پوست شما کمک کند.

چگونه از پوسته پوسته شدن نوک انگشتان جلوگیری کنیم؟

نکته نهایی

پوسته پوسته شدن نوک انگشتان بسیار رایج است. این می تواند به دلیل عوامل محیطی و شرایط پزشکی زمینه ای رخ دهد. علت را شناسایی کنید و بر اساس آن درمان کنید. درمان های خانگی زیادی وجود دارد. با این حال، اگر علائم حتی پس از یک هفته ادامه یافت، باید با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا پوسته پوسته شدن نوک انگشتان شما طبیعی است؟

بله، پوسته پوسته شدن نوک انگشتان شما غیرعادی نیست. لایه برداری خفیف را می توان با درمان های خانگی ساده برطرف کرد. با این حال، اگر  به مدت یک هفته ادامه داشت، با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه از شر پوسته شدن پوست یک شبه خلاص شوید؟

شما نمی توانید یک شبه از شر پوسته شدن پوست خلاص شوید. می‌توانید راه‌حل‌های ساده‌ای مانند استفاده از وازلین و هیدراته ماندن برای کمک به کاهش لایه‌برداری را امتحان کنید.

سخن آخر

در این مطلب دانستید که علل محیطی و شرایط پزشکی زمینه ای می تواند منجر به پوسته شدن نوک انگشتان شود. تغییرات آب و هوا و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نیز می تواند منجر به پوسته پوسته شدن پوست شودو همچنین عسل یک نرم کننده و مرطوب کننده طبیعی است که ممکن است به درمان این بیماری کمک کند. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

10 روش جلوگیری از مکیدن انگشت شست در کودکان

علت ورم انگشتان دست چیست و چگونه درمان میشوداز
1
رای