گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای چیست؛ علت و درمان نقاط ماشه ای

گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای چیست؛ علت و درمان نقاط ماشه ای علت گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای چیست ؛ علائم، روش تشخیص و درمان خانگی گره های عضلانی و همچنین درمان نقاط ماشه ای با ماساژ و پیشگیری از آن در سلام دنیا بخوانید.

به احتمال زیاد، احساس دردناک در یک گره عضلانی را در مقطعی از زندگی خود تجربه کرده اید. تحقیقات نشان داده است که گره های عضلانی ممکن است تا 85 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار دهد. گره های عضلانی تحرک را مختل می کند، باعث درد می شوند و می توانند موجب کاهش کیفیت زندگی فرد شوند.  ما در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای چیست؛ علت و علائم نقاط ماشه ای و همچنین روش های تشخیص و درمان خانگی گره های عضلانی و پیشگیری از آن، صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای چیست؟

گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای معمولا در نواحی پشت، شانه ها و گردن شما ظاهر می شوند. آنها نوارهای عضلانی سفتی هستند که یک گره سخت در مرکز دارند که به عنوان نقطه ماشه ای شناخته می شود. درد می‌تواند خود به خود (بصورت فعال) یا زمانی که گره عضلانی فشار داده می‌شود (نهفته) ظاهر شود. اما در همه موارد، گره‌های عضلانی باعث می‌شوند که درد فراتر از این نقاط باشد و به عضلات اطراف نیز کشیده شود.

علت بروز گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای

گره های عضلانی که به عنوان نقاط ماشه ای میوفاسیال نیز شناخته می شوند،این دردها پیچیده هستند و دلایل احتمالی مختلفی دارند. تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع باید انجام شود، اما شواهد موجود نشان می‌دهد که گره‌های عضلانی نتیجه استفاده بیش از حد از عضلات مانند بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت‌های تکراری است. سایر علل بروز گره عضلانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استرس روانی

حتما بخوانید: بهترین درمان گیاهی برای استرس و اضطراب


 • سبک زندگی بی تحرک
 • وضعیت بدنی بد
 • خستگی
 • کم آبی
 • عادات غذایی ناسالم
 • اختلالات خواب
 • مشکلات مفصلی

علت بروز گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای

دکتر آدریان چاو، می گوید: فیبرهای عضلانی برای حرکت،انقباض و شل شدن طولانی و کوتاه مدت ساخته شده اند. با این حال، هنگامی که ما تمام روز پشت کامپیوتر می نشینیم، و حرکت بسیار کمی در این میان داریم، این فیبرهای عضلانی شروع به چسبیدن به یکدیگر می کنند و یک گره را تشکیل می دهند. وضعیت نامناسب نیز به عضلات ما فشار وارد می کند و با صرف زمان کافی، این استرس می تواند باعث تشکیل بافت اسکار شود.

علائم گره عضلانی یا نقاط ماشه ای

درد اولین علامت گره عضلانی است. از آنجایی که هر فردی درد را متفاوت تجربه می کند، علائم شما ممکن است با علائم سایر افراد متفاوت باشد. با این حال، اکثر مردم موافق هستند که گره‌های عضلانی متورم، متشنج یا برآمده هستند و باعث احساس درد می‌شوند. بسته به اینکه گره عضلانی در کجای بدن قرار دارد، ممکن است باعث درد به ظاهر نامرتبط در نواحی دیگر شود. به عنوان مثال، یک گره عضلانی در گردن می تواند درد را به قاعده جمجمه منتقل کند و باعث سردرد تنشی شود.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای هستند؟

افراد کمی وجود دارند که گره عضلانی را تجربه نکرده باشند. نود و هفت درصد از افراد مبتلا به درد مزمن نقاط ماشه ای دارند و 100 درصد افراد مبتلا به گردن درد این نقاط را دارند. این شامل:

 • افزایش سن(سالخوردگی)
 • افراد مبتلا به فیبرومیالژیا

حتما بخوانید: فیبرومیالژیا چیست


 • ابتلا به بیماری
 • استرس داشتن

چه افرادی بیشتر در معرض خطر گره های عضلانی یا نقاط ماشه ای هستند؟ استرس داشتن

تشخیص گره عضلانی یا نقاط ماشه ای

تشخیص گره عضلانی نیاز به معاینه فیزیکی توسط یک متخصص با تجربه مانند یک کایروپراکتیک دارد. او ناحیه مورد نظر را برای سه مورد ارزیابی می کند: یک نوار محکم عضلانی، یک ندول حساس و واکنش بیمار به فشار فیزیکی.

درمان گره عضلانی یا نقاط ماشه ای 

وقتی گره عضلانی تشخیص داده شد، این سوال پیش می‌آید: «چگونه گره عضلانی پشت/گردن/شانه‌هایم و غیره را درمان کنم؟» چندین گزینه برای درمان این عارضه وجود دارد، اما رایج ترین آنها عبارتند از:

 • تمرینات کششی
 • کایروپراکتیک
 • طب سوزنی
 • ورزش
 • ماساژ درمانی
 • درمان با اولتراسوند

هر گزینه ای را که انتخاب کنید، هدف اصلی رها کردن نقطه ماشه برای کاهش درد و افزایش تحرک با شکستن بافت گره خورده و آرام کردن اعصاب ملتهب است.


حتما بخوانید: فواید و عوارض کایروپراکتیک (درمان دستی)


پیشگیری از بروز گره عضلانی یا نقاط ماشه ای

از آنجایی که گره های عضلانی نتیجه استفاده بیش از حد عضلات، استرس، وضعیت نامناسب، خستگی و غیره است، خطر ابتلا به گره عضلانی را می توان با استراحت و کار بر روی وضعیت بدنی و عادات کلی سبک زندگی کاهش داد. در اینجا چند نکته برای پیگشری از بروز این عارضه وجود دارد:

 • با نشستن در وضعیتی آرام،و باعقب و جلو اوردن شانه های خود وضعیت بدن خود را بهبود بخشید. تمام تلاش خود را بکنید که خم نشوید.
 • در طول روز از فرصت ها برای استراحت کردن استفاده کنید و ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
 • در بلند کردن اجسام سنگین زیاده روی نکنید. کمک بخواهید، آن را به آرامی بردارید، یا وسایل را به صورت دسته جمعی جابجا کنید.
 • اگر شغل شما مستلزم این است که بیشتر روز را نشسته باشید، تمرین های کششی منظم داشته باشید تا از سفت شدن بیش از حد عضلات خود جلوگیری کنید.
 • مطمئن شوید که رژیم غذایی شما حاوی ترکیبی سالم از کلسیم، پتاسیم و منیزیم است و مقدار زیادی آب بنوشید تا بدنتان هیدراته بماند.

آیا امکان درمان گره عضلانی در خانه وجود دارد؟

اگرجه توصیه می شود از یک متخصص ستون فقرات، ماهیچه ها و سیستم عصبی برای درمان این عارضه مشاوره بگیرید،اما مواردی وجود دارد که میتوانید خودتان عضلات دردناک را ماساژ دهید. سعی کنید از این تکنیک ساده پیروی کنید:

 • گره را در عضله خود پیدا کنید و با انگشتان خود به آرامی آن را ماساژ دهید.
 • با فشار دادن محکم به سمت پایین و ایجاد دایره های کوچک، روی شل شدن عضله سفت تمرکز کنید.
 • اگر رسیدن به گره عضلانی در پشت، گردن یا شانه برایتان دشوار است، می توانید از یک توپ تنیس یا فوم غلتکی برای اعمال فشار به گره استفاده کنید. آرام آرام توپ را به سمت جلو و عقب حرکت دهید تا تنش و گره از بین برود.

آیا امکان درمان گره عضلانی در خانه وجود دارد؟

درمان خانگی گره عضلانی یا نقاط ماشه ای

با کمی زمان و صبر، اغلب می توانید گره عضلانی را در خانه مدیریت کنید. در ادامه چند ترفند ساده برای شل کردن عضلات و جلوگیری از آسیب دیدن ارائه شده است:

1. حرکات کششی

 گاهی اوقات، بلند شدن و حرکت کردن یا انجام تمرینات کششی ملایم می‌تواند گره عضلانی را از قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیت‌های ناراحت کننده خلاص کند. حرکات کششی همچنین می تواند از ایجاد گره عضلانی جلوگیری کند. اگر متوجه شدید که نواحی خاصی از بدن معمولا دچار گره عضلانی می شود، از پزشک خود در مورد حرکات کششی برای شل شدن این عضلات و کاهش احتمال بروز گره های بیشتر سوال بپرسید.


حتما بخوانید: افزایش انعطاف پذیری بدن با حرکات کششی ساده


2. درمان گرم و سرد

بیشتر دردهای عضلانی به خوبی به درمان گرم و سرد متناوب پاسخ می دهند. برای مدت کوتاهی از کیسه یخ در نواحی مورد نظر استفاده کنید و سپس درمان را به کمپرس گرم یا پد گرم کن تغییر دهید. اگر متوجه شدید که یک درمان کمک بیشتری برای کاهش درد به شما می کند، همان ان را ادامه دهید.

درمان خانگی گره عضلانی

3. درمان نقاط ماشه ای با ماساژ

گاهی اوقات فشار محکم،برای آزادسازی عضله موثر عمل میکند. برای اعمال فشار میتوانید از دست یا فوم غلتکی استفاده کنید. به سادگی گره عضلانی را پیدا کنید و تا جایی که می توانید آن را فشار دهید. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا زمانی که عضله احساس بهتری پیدا کند.

ماساژ حرفه ای

ماساژ توسط ماساژدرمانگر حرفه ای ممکن است برای آزادسازی گره عضله مفید باشد. به آنها بگویید که گره کجاست و چه چیزی ممکن است باعث آن شده باشد.درمانگر شما می‌تواند روی آن عضله کار کند و مناطق اطراف آن که ممکن است باعث درد بیشتر شود، را شناسایی کند.

کاهش درد ناشی از گره عضلانی ممکن است کمی طول بکشد. ممکن است برای حل کامل مشکل نیاز به تکرار درمان‌هایی مانند ماساژ داشته باشید. در این بین سعی کنید در وهله اول از انجام کارهایی که عضله شما را تحریک می کند،اجتناب کنید.

مراجعه به کایروپراکتیک 

اگر یک گره عضلانی مداوم دارید که کیفیت زندگی شما را مختل می کند مراجعه به کایروپراکتیک می تواند برای رفع این مشکل به شما کمک کند.

نتیجه گیری:

گره های عضلانی در هر ناحیه از بدن دردناک و خسته کننده هستند. حالا که می دانید گره عضلانی چیست، چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود، و چگونه با آنها رفتار کنید، امیدواریم تسکین یافته و از فعالیت های روزمره خود لذت ببرید.


مقالات مرتبط:

علت گرفتگی عضلات ران و ساق پا در خواب چیست

درمان گرفتگی عضلات بدن به کمک 15 ماده غذایی
 

از
2
رای