کایروپراکتیک (درمان دستی) چیست + روش، فواید و عوارض کایروپراکتیک

کایروپراکتیک (درمان دستی) چیست + روش، فواید و عوارض کایروپراکتیک کایروپراکتیک (درمان دستی) چیست و یک متخصص کایروپراکتیک چه کاری انجام می دهد، دکترای کایروپراکتیک چیست و روش انجام، فواید و عوارض درمان کایروپراکتیک در سلام دنیا بخوانید.

کایروپراکتیک، بر توانایی بدن برای خود درمانی متمرکز است و شامل درمان های دیگری مانند تغذیه و ورزش می شود. پزشکان کایروپراکتیک بیمار را معاینه می کنند و موقعیت ستون فقرات و رفلکس های عضلانی را بررسی می کنند. در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه کایروپراکتیک یا درمان دستی چیست ؛ روش کار متخصص کایروپراکتیک؛ دکترای کایروپراکتیک چیست، شرایط و عوارض کایروپراکتیک، صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

کایروپراکتیک (درمان دستی) چیست؟

کایروپراکتیک، یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که از سیستم عصبی-عضلانی اسکلتی بیمار - استخوان ها، اعصاب، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها مراقبت می کند. متخصص کایروپراکتیک با استفاده از دست تنظیمات ستون فقرات را برای حفظ تراز، درد کمر و گردن را بهبود می بخشد.

 • درمانگر با استفاده از ماساژ بدون دارو درد مفاصل و عضلات را بهبود می بخشد
 • کایروپراکتیک بر توانایی بدن برای خود درمانی متمرکز است و شامل درمان های دیگری مانند تغذیه و ورزش می شود.
 • با بهبود توانایی عملکرد سیستم عصبی-عضلانی اسکلتی، متخصصان کایروپراکتیک معتقدند که مزایای تنظیم ستون فقرات و تنظیم مجدد مفاصل باعث بهبود عملکرد سایر سیستم ها در سراسر بدن می شود.

حتما بخوانید: ماساژ شیاتسو چیست و چه فوایدی دارد


یک متخصص کایروپراکتیک چه کاری انجام می دهد؟

پزشکان کایروپراکتیک بیمار را معاینه می کنند و موقعیت ستون فقرات و رفلکس های عضلانی را بررسی می کنند. آنها همچنین آزمایشاتی را انجام می دهند و ممکن است، برای تشخیص وضعیت بیمار عکس بگیرند، سپس یک برنامه درمانی ارائه کنند و پیشرفت را زیر نظر بگیرند.

کایروپراکتر ها داروهای ضد درد تجویز نمی کنند. در عوض، آنها به توانایی بدن برای التیام خود تکیه می کنند و به آن کمک می کنند. درمان اولیه کایروپراکتیک دستکاری ستون فقرات است که در آن از دست ها یا ابزارهایی برای اعمال نیرو به مفصل در ستون فقرات استفاده می کنند و مفصل را در جهت خاصی برای هم ترازی بهتر حرکت می دهند.

علاوه بر دستکاری ستون فقرات، کایروپراکتیک ممکن است درمان های دیگری مانند:

 • آرامش
 • تحریک
 • درمان سرد و گرم
 • ورزش
 • مشاوره رژیم غذایی و کاهش وزن
 • گاهی اوقات برای تسکین درد، کایروپراکتر ها با استفاده از ماساژ درمانی، اولتراسوند، بریس ها  پیش می روند.

حتما بخوانید: تکنیک های کسب آرامش


دکترای کایروپراکتیک چیست

در ایالات متحده، مدرک دکترای کایروپراکتیک معمولاً یک برنامه چهار ساله در کنار سه سال تحصیل در مقطع کارشناسی است. همه ایالت‌ها برای کسب مدرک دکترای کایروپراکتیک، قبولی در آزمون هیئت ملی آزمون‌کنندگان کایروپراکتیک و دریافت مجوز برای تمرین در آن ایالت، نیاز به کایروپراکتیک دارند. برنامه های دکترا مطالعاتی در زمینه علوم زیستی مانند آناتومی و فیزیولوژی ارائه می دهند. آنها همچنین تجربه نظری در انجام ارزیابی ها، تکنیک های عملی تنظیم ستون فقرات و آموزش های تجاری ارائه می دهند.

برخی از ایالت ها در قوانین آن ایالت در مورد کایروپراکتیک نیاز به بررسی پیشینه و امتحان دارند. علاوه بر این، به عنوان شرط صدور مجوز مداوم، همه ایالت ها به آموزش مداوم نیاز دارند.

یک کایروپراکتر چه شرایطی را درمان می کند؟

کمردرد، گردن درد و سردرد شایع ترین مشکلاتی هستند که افراد به دنبال تنظیم کایروپراکتیک برای آنها هستند. مراقبت کایروپراکتیک یک منبع مفید برای مدیریت درد است. کایروپراکتیک ها اطمینان حاصل می کنند که عضلات اطراف مفاصل به درستی کار می کنند. کایروپراکتر ها همچنین می توانند عملکرد مفصل آرتروز را درمان کنند. بسته به نوع آرتریت، کایروپراکتیک ممکن است دستکاری ملایمی برای افزایش دامنه حرکتی و کاهش اسپاسم عضلانی ارائه دهد.

یک کایروپراکتر چه شرایطی را درمان می کند؟

دلایل مراجعه به کایروپراکتر

بیشتر بزرگسالانی که نمی‌خواهند از دارو استفاده کنند، برای مدیریت یا از بین بردن درد در ناحیه کمر، گردن و سر به متخصص کایروپراکتیک مراجعه می‌کنند. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که بیماران به دنبال مراقبت های کایروپراکتیک هستند. آنها عبارتند از:

 • پیشگیری از بیماری
 • افزایش انرژی
 • تقویت ایمنی
 • تقویت رفاه کلی

معمولاً شش تا ده مراجعه به متخصص کایروپراکتیک طول می کشد تا اکثر افراد درمان شوند.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 داروی گیاهی


چه چیزی در کایروپراکتیک انتظار می رود

اولین مراجعه شما به متخصص کایروپراکتیک با ارزیابی آغاز خواهد شد. به احتمال زیاد لیستی از سوالات بهداشتی برای تکمیل به شما داده می شود. پزشک کایروپراکتیک شما همچنین ممکن است بخواهد بداند که آیا سابقه میگرن، الگوهای خواب، رژیم غذایی و فعالیت بدنی دارید یا خیر.

 • همچنین یک معاینه فیزیکی از جمله وضعیت بدنی خود، تست قدرت عضلانی، تحرک بازو و پا و هر چیز غیرعادی مانند شانه یا لگن خارج از تراز خواهید داشت.
 • پزشک کایروپراکتیک شما نیز ممکن است یک عکس اشعه ایکس بگیرد.

روش انجام کایروپراکتیک

متخصص کایروپراکتیک شما در بیش از 150 تکنیک آموزش دیده است که اکثر آنها به دستکاری ملایم متکی هستند. برای دسترسی به نواحی مختلف بدن، پزشک کایروپراکتیک شما را به روش‌های مختلفی در موقعیت قرار می‌دهد. اما معمولاً روی یک میز کایروپراکتیک با روکش مخصوص قرار می گیرید که برای تنظیمات کایروپراکتیک رو به پایین است. همانطور که پزشک کایروپراکتیک ستون فقرات یا مفاصل شما را با استفاده از نیروی کنترل شده مجدداً تنظیم می کند، ممکن است صداهای شکستن را بشنوید. 

کایروپراکتیک شما ممکن است شما را روی یک میز قرار دهد که با بخش هایی طراحی شده است که وقتی فشار به پشت وارد می شود، پایین می آیند. یکی دیگر از تجهیزاتی که ممکن است متخصص کایروپراکتیک شما از آن استفاده کند، به عنوان فعال کننده شناخته می شود، دستگاه کوچکی که ممکن است برای دستکاری ملایم استفاده شود.

عوارض کایروپراکتیک

برای چند روز پس از مراجعه، ممکن است سردرد خفیفی داشته باشید یا احساس خستگی کنید یا در نواحی تحت درمان احساس درد داشته باشید. در موارد نادر پس از یک روش کایروپراکتیک، برخی از افراد مشکلاتی را تجربه می کنند که عبارتند از:

 • عصبی شدن
 • فتق دیسک
 • سکته

با این حال، اکثر مردم تسکین فوری را تجربه می کنند و با گذشت زمان شاهد بهبود سلامت خود هستند. پزشک کایروپراکتیک شما می تواند اطلاعات ارزشمندی مانند وضعیت بدنی خوب هنگام ایستادن، خوابیدن و نشستن پشت میز را در اختیار شما قرار دهد. 

سخن آخر

کایروپراکتر، یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که از سیستم عصبی-عضلانی اسکلتی بیمار - استخوان ها، اعصاب، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها مراقبت می کند. اگر مراقبت های کایروپراکتیک درد شما را کاهش نداد یا بدتر شد، باید با پزشک مراقبت های اولیه خود تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده هر چیز غیرعادی مانند احساس ضعف یا بی حسی با پزشک خود تماس بگیرید.


مقالات مرتبط:

گواشا تراپی یا ماساژ چینی چیست

فواید ماساژ سینه برای سلامتی و زیبایی و روش انجام آن
 

از
2
رای