چاقی چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟

چاقی چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟ طبق تحقیق محققان، چاقی شکمی باعث می شود که اندازه مغز کوچکتر شده و همچنین حجم سلول خاکستری کمتر شود. چاقی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

ارتباط بین چاقی و مغز یک موضوع جالب است که دانشمندان اخیرا به دنبال کشف آن هستند. تحقیقی جدید قطعات مهم را به پازل اضافه می کند.
محققان از اسکن MRI برای بررسی مغز افراد مبتلا به چاقی استفاده کرده اند. مطالعات اخیر درباره اندازه و عملکرد مغز در مدارهای خاصی از نورونها، سبب شده تا جنبه های مهم ارتباط بین چاقی و مغز را در یابند.

به عنوان مثال، محققان در اوائل سال جاری تحقیقی را منتشر کردند که ارتباط بین چاقی شکمی و اندازه کوچکتر مغز؛ به ویژه حجم کم ماده خاکستری را نشان داده است. یافته های یک تحقیق اخیر نشان می دهد که قشر جلوی پیشانی مغز (ناحیه ای که برای تفکر پیچیده، برنامه ریزی و کنترل مهم است)، در افرادی که تمایل به زیاد خوری دارند، کمتر فعال است که منجر به افزایش چاقی و افزایش وزن می شود. در نهایت، تحقیقات که تنها در ماه گذشته بدست آمده نشان می دهد که مجموعه ای از نورون ها هستند که می توانند زیاد خوری را متوقف کنند. دکتر Dekkers حجم کمتری از سلول های خاکستری را در افرادی که دارای چاقی بودند، گزارش داده اند.

ارتباط بین چاقی و مغز

چاقی چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟

1. چربی بیشتر بدن، حجم سلول خاکستری کمتر

دکتر Dekkers و همکارانش تصمیم گرفتند که بررسی کنند چگونه چاقی ممکن است بر مغز تأثیر بگذارد، زیرا مطالعات قبلی خطر ابتلا به زوال عقل را در افرادی که چاق هستند، یافته اند. بنابراین، دانشمندان از نتایج اسکن مغزی 12،000 نفر که در مطالعه تصویربرداری Biobank در بریتانیا، استفاده کردند. تکنیک های تصویربرداری مغزی که تیم در این مطالعه مورد استفاده قرار داد بینشی از ماده خاکستری و سفید شرکت کنندگان ارائه داد.

در مطالعه دکتر Dekkers، تیم متوجه شد که "داشتن سطح بالایی از توزیع چربی در بدن با حجم کمتر از ساختارهای مهم مغز، از جمله سلول های خاکستری مغزی، همراه است. او اضافه می کند: جالب توجه است که ما مشاهده کردیم که این ارتباط برای مردان و زنان متفاوت است، و این نشان می دهد که جنسیت یک عامل اصلاح کننده مهم در ارتباط بین درصد چربی و اندازه ساختار مغز می باشد." به طور خاص، مردان چاق دارای حجم کمتر ماده خاکستری در کل مغز و ناحیه پردازش پاداش و بخش مربوط به حرکت می باشند. برای زنان چاق، افزایش مقدار چربی بدن تنها منجر به حجم پایین تر ماده خاکستری در یک منطقه به نام گوی رنگ‌پریده درمغز، می شود. در هر دو مردان و زنان، همبستگی بین مقدار بزرگتر چربی بدن و احتمال تغییرات کوچک در ماده سفید مغز وجود دارد.

چاقی چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟

التهاب مربوط به چاقی و عملکرد مغز

دکتر Dekkers می گوید: مطالعه ما نشان می دهد که جمع آوری داده های بسیاری از نتایج MRI می تواند منجر به بهبود بینش در مورد ساختار دقیق مغز و ارتباط آن با چاقی شود». او می گوید که ماده خاکستری کمتر می تواند به معنی اعصاب کمتر باشد، و تغییرات ماده سفید می تواند ارتباط بین نورون ها را تحت تاثیر قرار دهد.
با این حال، او همچنین هشدار می دهد که تحقیقات بیشتری لازم است تا این نتیجه گیری را تقویت کند. دکتر Dekkers همچنین اشاره می کند که طبق مطالعات قبلی، التهاب مربوط به چاقی می تواند بر بافت مغزی تاثیر بگذارد. بنابراین التهاب درجه پایین می تواند یافته های اخیر این مطالعه را توضیح دهد.

از
5
رای