گیاه آدونیس چیست؛ خواص دارویی و مضرات چشم خروس برای قلب و سلامتی

گیاه آدونیس چیست؛ خواص دارویی و مضرات چشم خروس برای قلب و سلامتی گیاه آدونیس چیست ؛ با خواص دارویی و مضرات گیاه چشم خروس برای تنظیم ضربان قلب، قاعدگی، ورم معده، عفونت کلیه، در بارداری و نام علمی و نحوه مصرف گیاه آدونیس در سلام دنیا بخوانید.

آدونیس گیاهی یک یا دو ساله با برگ های سبز و باریک و  گل های زیبا به رنگ قرمز و زرد است.این گیاه به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی مهم مانند آدونیدین در برگ و ساقه خود، مصارف دارویی دارد. برای آشنایی بیشتر با گیاه آدونیس چیست، خواص دارویی چشم خروس برای تنظیم ضربان قلب، ورم معده و روده، قاعدگی، عفونت کلیه، مقدار مصرف، تداخلات دارویی و عوارض و مضرات گیاه آدونیس در بارداری تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

گیاه آدونیس چیست

آدونیس یا چشم خروس گیاهی است که قسمت های آن که در بالای زمین رشد می کنند برای تولید دارو استفاده می شوند. با وجود اینکه آدونیس گیاهی بسیار سمی به حساب می‌آید، اما برخی افراد از دم کرده آن برای بیماری‌های قلبی از جمله نارسایی خفیف قلب، ضربان قلب نامنظم و«قلب درد عصبی» استفاده می‌کنند. گیاه آدونیس برای گرفتگی عضلات، تب و اختلالات قاعدگی نیز استفاده می شود. این گیاه می تواند ضربان قلب را تقویت کند و باعث شود خون را به طور موثرتری پمپاژ کند.

نام علمی گیاه آدونیس

گیاه آدونیس با نام علمی Adonis amurensis شناخته می شود.

خواص دارویی چشم خروس (گیاه آدونیس)

گیاه آدونیس در برخی کشورها از جمله هند به عنوان عنوان داروی قلبی برای تقویت و تحریک قلب و به عنوان مدر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این گیاه مقوی و مدر است و به کمترل بیماری صرع کمک می کند. اگرچه شواهد کافی برای ارزیابی اثربخشی گیاه آدونیس وجود ندارد اما این گیاه می تواند برای مواردی زیر موثر باشد:

 • با افزایش ادرار به دفع ضایعات عفونی کلیه کمک می کند
 • در درمان بیماریهای عفونی نظیر گلودرد، التهاب دستگاه تنفسی فوقانی، سرفه شدید موثر است
 • بهبود بیماری های زخم معده از دستگاه گوارش
 • التهاب روده
 • گاستریت معده

حتما بخوانید: علائم گاستریت یا ورم معده چیست


 • آرام بخش
 • درمان بیماری های عصبی
 • نارسایی خفیف قلبی
 • ضربان قلب نامنظم
 • گرفتگی عضلات
 • تب
 • اختلالات قاعدگی
 • سنگ مثانه

البته شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی خواص گیاه آدونیس برای این موارد نیاز است.قبل از مصرف گیاه آدونیس حتما با پزشک خود صحبت کنید.

خواص گیاه آدونیس

مضرات گیاه آدونیس

گیاه آدونیس ناامن است، مگر اینکه از عصاره تهیه شده تجاری آن با نظارت مستقیم استفاده شود. هیچ کس نباید از گیاه آدونیس به صورت خودسرانه برای درمان بیماری ها استفاده کند. زیرا این گیاه بسیار سمی است. مصرف این گیاه می تواند عوارض جانبی زیر را به همراه داشته باشد:

 • حالت تهوع

حتما بخوانید: برای حالت تهوع چی بخوریم


 • استفراغ
 • ریتم نامنظم قلب

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه

استفاده از گیاه آدونیس بدون نظارت مستقیم پزشک برای هر فردی ناامن است، اما برای افرادی که شرایط زیر را دارند احتمال اینکه عوارض جانبی خطرناک تری را تجربه کنند بیشتر است.

 • بارداری و شیردهی: استفاده از گیاه آدونیس ناامن است. بنابراین در صورت بارداری یا شیردهی از مصرف آن خودداری کنید.
 • سطوح بالای کلسیم خون: در صورت ابتلا به این بیماری، استفاده از گیاه آدونیس ناامن است.بنابراین از مصرف آن خودداری کنید.
 • سطوح پایین پتاسیم خون: در صورت ابتلا به این بیماری، استفاده گیاه آدونیس برای شما بی خطر نیست. بنابراین از مصرف آن اجتناب کنید.

نکات مهم پیش از مصرف گیاه چشم خورس

تداخلات دارویی گیاه آدونیس

تداخل دارویی زیادگیاه آدونیس با دیگوکسین (لانوکسین):

 • بنابراین از مصرف این دارو با گیاه آدونیس خودداری کنید. دیگوکسین (لانوکسین) به ضربان قلب قوی تر کمک می کند. به نظر می رسد گیاه آدونیس نیز بر قلب تأثیر می گذارد. مصرف این گیاه همراه با دیگوکسین می تواند اثرات دیگوکسین را افزایش داده و منجربه افزایش خطر عوارض جانبی شود. اگر دیگوکسین (لانوکسین) را بدون مشورت با پزشک خود مصرف می کنید، از گیاه آدونیس استفاده نکنید.

تداخل دارویی متوسط گیاه آدونیس با مکمل‌های کلسیم:

برای مصرف همزمان این داروها و گیاه آدونیس محتاط باشید و با پزشک خود صحبت کنید.گیاه آدونیس می تواند ضربان قلب را تحریک کند. کلسیم هم ممکن است بر قلب تأثیر بگذارد.بنابراین مصرف این گیاه همراه با کلسیم ممکن است باعث تحریک بیش از حد قلب شود.گیاه آدونیس را همراه با مکمل های کلسیم مصرف نکنید.

تداخل دارویی متوسط گیاه آدونیس با داروهای ضد التهاب (کورتیکواستروئیدها):

برای مصرف همزمان این داروها و گیاه آدونیس محتاط باشید و با پزشک خود صحبت کنید.گیاه آدونیس ممکن است بر قلب تأثیر بگذارد. برخی از داروهای التهابی می توانند پتاسیم را در بدن کاهش دهند. سطوح پایین پتاسیم همچنین می تواند بر قلب تأثیر بگذارد و خطر عوارض جانبی این گیاه را افزایش دهد.برخی از داروها ضد التهاب عبارتند از دگزامتازون (دکادرون)، هیدروکورتیزون (کورتف)، متیل پردنیزولون (مدرول)، پردنیزون (دلتازون) و غیره.

تداخل دارویی متوسط گیاه آدونیس با کینیدین:

برای مصرف همزمان این داروها و گیاه آدونیس محتاط باشید و حتما با پزشک خود صحبت کنید.هم گیاه آدونیس و هم کینیدین می توانند بر قلب تأثیر بگذارند بنابراین مصرف کینیدین همراه با این گیاه ممکن است باعث مشکلات جدی قلبی شود.


حتما بخوانید: قرص کینیدین برای چیست


تداخل دارویی متوسط گیاه آدونیس با ملین های محرک:

برای مصرف همزمان این داروها و گیاه آدونیس محتاط باشید و با پزشک خود صحبت کنید.گیاه آدونیس می تواند بر قلب تأثیر بگذارد. قلب برای انجام عملکرد خود از پتاسیم استفاده می کند.مصرف ملین های محرک می توانند سطح پتاسیم را در بدن کاهش دهند. بنابراین سطوح پایین پتاسیم می تواند احتمال عوارض جانبی مصرف گیاه آدونیس را افزایش دهد.برخی از ملین‌های محرک عبارتند از بیزاکودیل (کورکتول، دولکولاکس)، کاسکارا، روغن کرچک (Purge)، سنا (Senokot) و غیره.

تداخل دارویی متوسط گیاه آدونیس با قرص های آب (داروهای ادرارآور):

برای مصرف همزمان این داروها و گیاه آدونیس محتاط باشید و با پزشک خود صحبت کنید.گیاه آدونیس ممکن است بر قلب تأثیر بگذارد. "قرص های آب" می توانند پتاسیم را در بدن کاهش دهند. سطوح پایین پتاسیم همچنین می تواند بر قلب تأثیر بگذارد و  منجر به افزایش خطر عوارض جانبی گیاه آدونیس شود.برخی از «قرص‌های آب» که می‌توانند پتاسیم را کاهش دهند عبارتند از: کلروتیازید (دیوریل)، کلرتالیدون (تالیتون)، فوروزماید (لاسیکس)، هیدروکلروتیازید (HCTZ، هیدرودیوریل ، میکروزاید) و غیره.

تداخلات دارویی گیاه آدونیس

مقدار مصرف گیاه آدونیس

مقدار مصرف مناسب گیاه آدونیس به عوامل متعددی مانند سن مصرف کننده، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین مقدار مصرف مناسب برای گیاه آدونیس وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و مقدار مصرف آنها می تواند مسئله مهمی باشد. حتماً دستورالعمل های مربوطه روی برچسب محصول را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

سخن پایانی:

گیاه آدونیس با داشتن ترکیبات شیمیایی مهم مصارف درمانی دارد.از مهمترین خواص سلامتی این داروی گیاهی می توان به درمان نارسایی خفیف قلب، ضربان قلب نامنظم، گرفتگی عضلات، تب، اختلالات قاعدگی و سنگ مثانه اشاره کرد. اما از آنجایی که شواهد کافی در مورد اثربخشی گیاه آدونیس در دسترس نیست بنابراین قبل از مصرف این گیاه به خصوص اگر داروی خاصی هم مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهید. آدونیس گیاهی سمی است، بنابراین از مصرف خودسرانه این دارو گیاهی برای درمان بیماری ها خودداری کنید.


مقالات مرتبط:

خواص دارویی و مضرات گیاه بسفایج برای یبوست، سودا و سلامتی

خواص دارویی و مضرات گیاه برباله برای زنان و مردان در طب سنتی


 

از
2
رای