فنازوپیریدین؛ کاربرد ها، عوارض جانبی و تداخلات دارویی احتمالی

فنازوپیریدین؛ کاربرد ها، عوارض جانبی و تداخلات دارویی احتمالی اگر شما باردار هستید، قبل از مصرف فنازوپیریدین به پزشک خود اطلاع دهید. انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. اگر در حال شیردهی به کودک هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

فنازوپیریدین (Phenazopyridine)

کاربردها

فنازوپیریدین برای تسکین علائم ناشی از تحریک دستگاه ادراری مانند درد، سوزش و احساس نیاز فوری یا گاه به گاه دفع ادرار استفاده می شود. این دارو علت تحریک دستگاه ادراری را درمان نمی کند، اما در هنگام اثرگذاری داروهای دیگر می تواند علائم را تسکین دهد. فنازوپیریدین به عنوان یک مسکن برای تسکین دیواره های دستگاه ادارای عمل می کند.

چگونه از فنازوپیریدین استفاده کنید؟

این دارو به شکل خوراکی و معمولا روزانه سه بار بعد از هر وعده غذا یا مطابق با تجویز پزشک مصرف می شود. اگر شما این دارو را همراه با آنتی بیوتیک ها برای علائم مربوط به عفونت دستگاه ادراری یا خود درمانی استفاده می کنید، آن را بیش از 2 روز بدون صحبت با پزشک مصرف نکنید. دوز این دارو بر اساس بیماری شما و پاسخ به درمان تعیین می شود. اگر علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی فنازوپیریدین

ممکن است سردرد، سرگیجه و ناراحتی معده اتفاق بیافتد. اگر هر یک از این علائم ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

اگر هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی رخ می دهد، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • زردی چشم یا پوست
 • تیرگی ادرار
 • علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار، ادرار خونی)
 • درد معده یا شکمی
 • استفراغ
 • تب
 • لرز
 • به سادگی دچار کبودی یا خونریزی شدن
 • خستگی غیرطبیعی
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • تشنج

عوارض جانبی فنازوپیریدین

واکنش های بسیار حساس آلرژی زا به این دارو نادر است، اما اگر هر یک از علائم زیر اتفاق افتاد، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید. علائم واکنش آلرژی زا جدی به این دارو شامل: زخم یا خارش و یا تورم (به ویژه در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی است. این فهرست کاملی از تمام عوارض جانبی این دارو نیست. اگر اثرات دیگر ذکر نشده در بالا را مشاهده کرده اید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدارها هنگام مصرف فنازوپیریدین

قبل از مصرف فنازوپیریدین، اگر شما به این دارو یا هر ماده دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا دارو ساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژی زا و یا مشکلات دیگر می شوند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. اگر مشکل پزشکی خاصی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، قبل از مصرف این دارو به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید: بیماری کلیوی، بیماری کبد، اختلالات خونی (مانند فاویسم، کم خونی همولیتیک). قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

مصرف این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. نوشیدن الکل را محدود کنید. اگر ماری جوانا (Cannabis) مصرف می کنید، در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

فنازوپیریدین می تواند رنگ ادرار و اشک های شما را به نارنجی یا قرمز تبدیل کند. این ممکن است باعث ایجاد لکه بر روی لباس ها و لنزهای چشمی شود. در هنگام استفاده از این دارو از لنزهای چشمی استفاده نکنید. بعد از توقف مصرف این دارو، رنگ ادرار و اشک ها به حالت طبیعی باز می گردد.

مصرف فنازوپیریدین در دوران بارداری و شیردهی

اگر شما باردار هستید، قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. اگر در حال شیردهی به کودک هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

تداخلات دارویی فنازوپیریدین

متخصصان مراقبت های بهداشتی (مانند پزشک یا داروساز) ممکن است هم اکنون از تمام تعاملات دارویی این محصول مطلع باشند و شما را برای آنها تحت نظارت قرار دهند. بدون مشورت با آنها، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید. قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از تمام داروهای تجویزی و غیر تجویزی و داروهای گیاهی که ممکن است مصرف کنید، مطلع سازید.

مصرف فنازوپیریدین ممکن است در برخی از آزمایشات خاص پزشکی تداخل ایجاد کند (از جمله آزمایش ادرار برای عملکرد کلیه، بیلی روبین، و سطح قند خون)، و احتمال دارد نتایج این آزمایش ها اشتباه شود. آزمایش های ادرار خانگی (از جمله دیابت) نیز ممکن است تحت تاثیر این دارو قرار بگیرد. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و پزشک شما از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

این مطلب حاوی تمام تعاملات دارویی این محصول نیست. بنابراین، قبل از مصرف این محصول، پزشک یا داروساز خود را از تمام محصولاتی که مصرف می کنید، مطلع سازید. فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود به همراه داشته باشید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

اوردوز فنازوپیریدین

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید.

علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل موارد ریز باشد:

 • خستگی غیرمعمول
 • تغییرات رنگ پوست
 • تغییر میزان ادرار
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • زرد شدن پوست و چشم ها
 • به سادگی دچار خونریزی یا کبود شدن
 • تشنج

مصرف فنازوپیریدین در دوران بارداری و شیردهی

تذکر

این دارو را به دیگران ارائه ندهید. این دارو تنها برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است. بعدها آن را به منظور حل یک مشکل دیگر دستگاه ادراری مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک به شما انجام این کار را تجویز کند. در موارد دیگر، ممکن است به درمان دیگری نیاز باشد.

دوزهای فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاط آوردید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی ان مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری

این دارو را در اتاق با دمای 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد. این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای