علائم فلج اطفال چیست؛ راه های سرایت، خطرات و درمان فلج اطفال

علائم فلج اطفال چیست؛ راه های سرایت، خطرات و درمان فلج اطفال فلج اطفال چیست و چه علائمی دارد؛ علت و راه های سرایت فلج اطفال، فلج اطفال در چه سنی رخ می دهد، عوارض، خطرات و درمان فلج اطفال و آیا فلج اطفال بسیار مسری است در سلام دنیا بخوانید.

فلج اطفال قرن ها است که انسان را فلج کرده و کشته است، این ویروس اغلب در ماه های گرم تابستان رخ می دهد. در این مقاله سلام دنیا، درباره علائم و نشانه های فلج اطفال، علت و راه های سرایت فلج اطفال، فلج اطفال در چه سنی رخ می دهد، عوارض، خطرات و درمان فلج اطفال صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

فلج اطفال چیست

دکتر ویلیام بورگوین واکسن فلج اطفال سالک را به مایکل اورنزیس 6 ساله در سال 1955 در سن دیگو  زده است.یک ویروس باستانی، فلج اطفال قرن ها انسان ها را فلج کرده و کشته است. حکاکی روی ظروف مصری افرادی را با پاهای فلج و باعصا نشان می دهد. ضربه زدن به کودکان زیر 5 سال سخت ترین و بدترین نوع ویروس باعث آسیب عصبی می شود که می تواند منجر به فلج شدن، مشکل در تنفس و مرگ شود. در طول اپیدمی‌های قرن بیستم، این ویروس اغلب در ماه‌های گرم تابستان اتفاق می‌افتد و هر سال شهرها را فرا می‌گرفت.

فلج اطفال یکی از ترسناک ترین بیماری های جهان بود تا اینکه دکتر جوناس سالک واکسن فلج اطفال را اختراع کرد و ایمنی آن را در سال 1954 آزمایش کرد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده خاطرنشان کرد: "در اوایل دهه 1950، قبل از اینکه واکسن های فلج اطفال در دسترس باشند، شیوع فلج اطفال هر سال باعث بیش از 15000 مورد فلج می شود". والدین از اینکه اجازه دهند فرزندانشان بیرون بروند، می ترسیدند، به خصوص در تابستان که به نظر می رسید ویروس به اوج خود رسیده است.


حتما بخوانید: معرفی انواع واکسن فلج اطفال و عوارض جانبی آن


طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، تا سال 1988، موارد گزارش شده فلج اطفال در سراسر جهان به اوج 350000 نفر رسید .
فلج اطفال شدیدترین ضربه را به کودکان وارد می کند و در مواقعی آنها ناتوانی های مادام العمر را تجربه می کنند.

فلج اطفال چیست

چه چیزی باعث فلج اطفال می شود؟ (علت فلج اطفال چیست)

آنتی ویروسی به نام فلج اطفال باعث فلج اطفال می شود. طبق برنامه جهانی ریشه‌کنی فلج اطفال که یک برنامه WHO است، سه گونه وجود دارد که دو تای آنها در جهان حذف شده‌اند. با این حال، یک نوع از ویروس فلج اطفال وحشی هنوز در پاکستان و افغانستان در جریان است و مسافران می توانند آن را گرفته و به سراسر جهان حمل کنند. CDC گفت: "فقط یک مسافر مبتلا به فلج اطفال کافی است تا این بیماری را به ایالات متحده بیاورد."

فلج اطفال در چه سنی رخ می دهد

فلج اطفال بیشتر در فصل های تابستان و پاییز رخ می دهد می تواند در هر سنی بزرگسال و کودکان اتفاق بیفتد. همانطور که در بالا گفته شد، می توانند توسط مسافران از پاکستان یا افغانستان به سراسر جهان انتقال پیدا کند.

انتقال همچنین زمانی رخ می دهد که کودکان به اندازه کافی در یک منطقه واکسینه نشده باشند. این معمولاً با واکسن خوراکی فلج اطفال که توسط دکتر آلبرت سابین ایجاد شد و برای اولین بار در سال 1961 استفاده شد، رخ می دهد. طبق GPEI، فرمول این واکسن دارای مخلوطی از هر یک از سه نوع سویه زنده ضعیف شده فلج اطفال است.

مرکز بهداشت بریتانیا می گوید ویروس فلج اطفال در فاضلاب لندن شناسایی شده است. GPEI گفت: "سویه های ضعیف شده توسط کودکان واکسینه شده از طریق سیستم گوارشی آنها به محیط ریخته می شود و می تواند از یک فرد واکسینه نشده به فرد دیگر منتقل شود، فرآیندی که با سیستم های بهداشتی ضعیف و نبود آب آشامیدنی تمیز تشدید می شود."

هنگامی که سویه یک فرد واکسینه نشده را آلوده می کند، شروع به گردش می کند و می تواند از طریق سفر به سراسر جهان حمل شود.

فلج اطفال در چه سنی رخ می دهد

طبق گفته وزارت بهداشت ایالت نیویورک، این ممکن است عاملی در تشخیص اخیر فلج اطفال در مردی در شهرستان راکلند، نیویورک باشد که اولین مورد فلج اطفال در ایالات متحده از سال 2013 است.

وزارت بهداشت در بیانیه‌ای گفت: آزمایش‌های تأیید شده توسط CDC نوعی ویروس را نشان می‌دهد که می‌تواند از فردی نشات گرفته باشد که «واکسن خوراکی فلج اطفال (OPV) را دریافت کرده است، که دیگر در ایالات متحده مجاز یا تجویز نمی‌شود.


حتما بخوانید: علائم بیماری کاوازاکی چیست، علت و درمان آن


در بیانیه آمده است: «این نشان می‌دهد که ویروس ممکن است در مکانی خارج از ایالات متحده که در آن OPV تجویز می‌شود، سرچشمه گرفته باشد. متخصصان بهداشت در سراسر جهان معمولاً از انواع مختلفی از واکسن‌های خوراکی برای مبارزه با فلج اطفال استفاده می‌کنند، زیرا این واکسن‌ها ارزان، تجویز آسان، ایمن، مؤثر و محافظت طولانی‌مدت هستند. CDC گفت:  با این حال، واکسن اصلی و غیرفعال فلج اطفال سالک، که از طریق یک سری واکسن در دوران کودکی تزریق شد، تنها نسخه مورد استفاده در ایالات متحده از سال 2000 بوده است.

چه چیزی باعث فلج اطفال می شود؟

فلج اطفال بسیار مسری است

داده های CDC نشان می دهد که میزان واکسیناسیون دوران کودکی در سال تحصیلی گذشته در مهدکودک ها کاهش یافته است.

علائم فلج اطفال (راه های سرایت فلج اطفال)

ویروس فلج اطفال در گلو و روده فرد مبتلا زندگی می کند. افراد ناقل ویروس فلج اطفال، از جمله افراد بدون علائم، می توانند ویروس بسیار مسری را برای هفته ها در مدفوع خود پخش کنند. CDC گفت: در موارد نادر، انتقال ویروس می تواند از طریق قطرات ناشی از عطسه یا سرفه رخ دهد. 


حتما بخوانید: علائم ویروس نیپا (NiV) چیست و درمان آن


بیشتر افراد با برداشتن یک تکه کوچک از مدفوع آلوده و سپس لمس آن ممکن است به فلج اطفال مبتلا شوند. قرار گرفتن در معرض ویروس همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان اسباب‌بازی‌ها یا سایر اشیاء آلوده به مدفوع را به دهان بزنند.

علائم فلج اطفال/1

در شرایط غیربهداشتی، ویروس می تواند از طریق غذا و آب آلوده نیز پخش شود. علائم فلج اطفال مانند آنفولانزا شروع می شود. مانند کووید-19، بسیاری از موارد فلج اطفال بدون علامت هستند. CDC گفت در واقع، 95 درصد افراد فلج اطفال هیچ علامتی ندارند.

عوارض و خطرات فلج اطفال

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانند به سه شکل ظاهر شوند. علائم شبه آنفولانزا مانند سردرد، گلودرد، حالت تهوع، اسهال، تب و خستگی از ویژگی های فلج اطفال است. اگر این علائم شامل علائم عصبی اضافی، مانند حساسیت به نور یا سفتی گردن باشد، ممکن است فرد فلج اطفال داشته باشد.

سازمان جهانی بهداشت گفت: خطرناک ترین نسخه فلج اطفال می تواند در عرض چند ساعت باعث فلج شدن شود. این بیماری با علائمی شبیه آنفولانزا شروع می شود، سپس به درد یا اسپاسم عضلانی و از دست دادن رفلکس تبدیل می شود. فلج یک طرف یا طرف دیگر می تواند به دنبال داشته باشد.
 
این بیماری همچنین می‌تواند ریه‌ها را نیز درگیر کند - طبق گفته سازمان جهانی بهداشت ، بین 5 تا 10 درصد از افراد وقتی ماهیچه‌های تنفسی‌شان بی‌حرکت می‌شود، جان خود را از دست می‌دهند . در طول اپیدمی های دهه 1940 و 1950، بیماران اغلب در یک ریه آهنی قرار می گرفتند تا به آنها کمک کند تنفس کنند.

با این حال، آمار نشان داده است که در بیشتر موارد فلج اطفال، فرد بهبود می یابد - طبق GPEI ، کمتر از 1٪ از افرادی که به فلج اطفال مبتلا می شوند، فلج می شوند . متأسفانه ضعف و درد عضلانی یا مفاصل، مشکلات تنفسی و بلع، مشکلات خواب و عدم تحمل سرما در برخی موارد می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند. CDC گفت، این ویروس حتی می تواند پنهان شود، نهفته است، و سال ها بعد در آنچه که سندرم پس از فلج اطفال نامیده می شود ظاهر شود.

علائم فلج اطفال/2

درمان فلج اطفال

هیچ درمانی برای فلج اطفال وجود ندارد، فقط درمان برای کاهش علائم است. GPEI گفت: "گرما و فیزیوتراپی (برای تحریک عضلات استفاده می شود و داروهای ضد اسپاسم برای شل کردن عضلات تجویز می شود." در حالی که این می تواند تحرک را بهبود بخشد، نمی تواند فلج دائمی فلج اطفال را معکوس کند. واکسیناسیون تنها راه پیشگیری است.

درمان فلج اطفال

سخن آخر

با آگاهی بیشتر درباره فلج اطفال این بیماری ریشه کن خواهد شد. امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعاتی درباره بیماری فلج اطفال کسب کرده باشید.


مقالات مرتبط:

علت سردرد کودکان چیست و درمان خانگی آن

واکسن پنوموکوک برای چیست و طرز استفاده آناز
1
رای