درد لیگامان گرد (رباط گرد) در دوران بارداری: دلایل، علائم و راه های درمان آن

درد لیگامان گرد (رباط گرد) در دوران بارداری: دلایل، علائم و راه های درمان آن درد لیگامان گرد یا رباط گرد در دوران بارداری یکی از شایع ترین شکایات در طول بارداری است که اغلب در پایین شکم یا ناحیه کشاله ران اتفاق می افتد. گرفتگی ناگهانی و شدید شکم از علائم آن است.

درد لیگامان گرد در دوران بارداری

درد لیگامان گرد (رباط گرد) درد شدیدی است که اغلب در پایین شکم یا ناحیه کشاله ران در یک یا هر دو سمت بدن احساس می شود. این یکی از شایع ترین شکایات در طول بارداری است و به عنوان بخشی معمول از این دوره محسوب می شود. این بیماری اغلب در طول سه ماهه دوم احساس می شود. در اینجا می خواهیم درباره درد لیگامان گرد در دوران بارداری نکات بیشتری به شما بگوییم.

علل درد لیگامان گرد در دوران بارداری

چندین لیگامان یا رباط ضخیم در هنگام حاملگی رحم را احاطه و پشتیبانی می کنند. یکی از آنها لیگامان گرد (رباط گرد) نامیده می شود. لیگامان گرد قسمت جلوی رحم را به کشاله ران متصل می کند، یعنی ناحیه ای که پاهای شما را به لگنتان وصل می کند. لیگامان گرد به طور طبیعی سفت و به آرامی شل می شود. همانطور که کودک و رحم شما رشد می کند، لیگامان گرد کشیده می شود. این باعث می شود که احتمالاً دچار فشار شوند. حرکات ناگهانی می تواند باعث شود که رباط سریعاً سفت شود، مانند یک باند لاستیکی. این منجر به احساس درد ناگهانی و سریع می شود.

علل درد لیگامان گرد در دوران بارداری

علائم درد لیگامان گرد (رباط گرد) در دوران بارداری

درد لیگامان گرد می تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد. اما بخاطر تغییرات بدن طبیعی است. علائم درد لیگامان گرد شامل: گرفتگی ناگهانی و شدید در شکم است. این درد معمولاً سمت راست را تحت تاثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر دو سمت بدن هم اتفاق بیافتد. درد فقط چند ثانیه طول می کشد. ورزش و حرکات سریع ممکن است باعث درد شود و همچنین:

  • عطسه
  • سرفه
  • خندیدن
  • غلت زدن در تخت

درمان درد لیگامان گرد

در اینجا چند نکته برای کاهش درد وجود دارد که می تواند به شما کمک کند:

1. قرص مسکن

اگر لازم باشد می توانید پس از مشورت با پزشک استامینوفن مصرف کنید.

راه های درمان درد لیگامان گرد در بارداری

2. ورزش

برای قوی نگه داشتن عضلات شکم (عضلات مرکزی بدن) باید به اندازه کافی ورزش کنید. انجام تمرینات کششی یا یوگا بارداری می تواند مفید باشد. از پزشک خود درباره اینکه کدام ورزش ها برای سلامتی شما و کودکتان بی خطر است سوال کنید. تمرینات مفید شامل قرار دادن دست ها و زانوها روی زمین، پایین آوردن سر و هل دادن پشت به سمت بالا است.

3. از حرکات ناگهانی خودداری کنید

حالات بدن خود را به آرامی تغییر دهید (مانند ایستادن یا نشستن) تا از انجام ناگهانی حرکاتی که ممکن است باعث کشش و درد شود جلوگیری کرده باشید.

4. مفصل ران خود را خم کنید

قبل از سرفه و عطسه یا خندیدن مفصل ران خود را خم کنید تا از کشیده شدن رباط ها جلوگیری کنید.

5. بدنتان را گرم کنید

یک حوله گرم یا حمام آب گرم می تواند مفید باشد. درباره مفید بودن این کار با پزشک مشورت کنید. گرمای شدید می تواند برای کودک مضر باشد.

راه های درمان درد رباط گرد در بارداری

شما باید سطح فعالیت روزانه خود را تغییر دهید تا از بوجود آمدن موقعیت هایی که ممکن است شرایط را بدتر کند، خودداری کنید.

چه زمانی باید برای درد لیگامان گرد به پزشک مراجعه کنید

همیشه درباره هر نوع دردی که در طول حاملگی دارید با پزشک صحبت کنید. درد لیگامان گرد ناگهانی است و طول نمی کشد. در صورت مشاهده موارد زیر فوراً با متخصص تماس بگیرید:

  • درد شدید
  • دردی که بیش از چند دقیقه طول بکشد
  • تب
  • لرز
  • درد هنگام ادرار
  • راه رفتن به سختی

درد شکم در دوران بارداری می تواند به دلایل مختلفی باشد. مهم است که پزشک از بروز مشکلات جدی از جمله مواردی مانند قطع جفت یا بیماری های غیر مرتبط با بارداری جلوگیری کند، مانند:

منبع: webmd

از
2
رای