آزمایش های ضروری برای زنان بالای 40 سال؛ لیست چکاپ سالانه زنان

آزمایش های ضروری برای زنان بالای 40 سال؛ لیست چکاپ سالانه زنان آزمایش های ضروری برای خانم های بالای 40 سال کدام است ؛ لیست آزمایش های چکاپ سالانه زنان و طیف کامل از معاینات پزشکی و روش های غربالگری مورد نیاز برای زنان بالای 40 سال در سلام دنیا.

چرا غربالگری های بهداشتی مهم هستند؟ همان طور که پا به سن می گذارید و سن شما به بالای 40 سال می رسد، اهمیت دادن به سلامتی هم تبدیل به اولویتی در زندگی برای شما می شود. بیایید با این مسئله که پیری اجتناب ناپذیر است، روبرو شویم. چه بخواهید چه نخواهید، همراه با افزایش سن تغییرات زیادی در بدن و مغز ما ایجاد می شود.

از آنجایی که متابولیسم ما بعد از 40 سالگی کاهش می یابد، پس مهم است که بیش از هر زمان دیگری از خود مراقبت کنیم. علاوه بر تغذیه سالم، ورزش کافی و مدیریت کردن استرس، توصیه می شود که غربالگری های بهداشتی روتین را هم انجام دهید.

بنابراین با توجه به تمام این تفاسیر، یک زن که در سن 40 سالگی و یا بالای آن است باید چه نوع آزمایشاتی را انجام دهد؟ در این مقاله سلام دنیا، فهرستی از آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله که مرکز پزشکی خانواده را به زنان 40 سال و بالاتر توصیه می‌کند آورده شده است. با ما همراه باشید.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: معاینات، آزمایشات و بررسی های سالانه

معاینات فیزیکی سالانه می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری و یا حتی قبل از شروع بیماری به پزشک کمک کند. در طول معاینه فیزیکی، پزشک می تواند بسته به سن، سابقه پزشکی و خانوادگی فرد و عوامل خطرساز، آزمایش‌ها و غربالگری‌های مختلفی را برای شخص تجویز کند. این عمل همچنین شامل بررسی عادات سبک زندگی و اطمینان از به روز بودن واکسیناسیون شما هم می شود.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: معاینات، آزمایشات و بررسی های سالانه

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: آزمایش گلوکز خون

آزمایش گلوکز خون روشی برای میزان اندازه گیری گلوکز خون شما می باشد. آزمایش گلوکز خون، یکی از آزمایش های مهم در پیشگیری، تشخیص، کنترل و مدیریت دیابت در نظر گرفته می شود. بسته به احتمال وجود خطر دیابت در شما، باید سالانه یا هر سه سال یکبار غربالگری شوید. برخی از عوامل خطر شامل سن 45 سال یا بالاتر، اضافه وزن، سابقه خانوادگی دیابت، سبک زندگی بی تحرک، کلسترول بالا یا فشار خون بالا می شوند.


حتما بخوانید: برای پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: معاینه چشم

اکثر متخصصان مراقبت از چشم بسته به سن، عوامل خطرساز و نیز در صورت استفاده از لنز یا عینک، حداقل باید هر یک تا دو سال یک بار معاینه جامع چشم را توصیه می کنند. معاینه اولیه چشم نوعی غربالگری جامع است که برای هرگونه علائم شروع زودرس بیماری های چشمی و سایر بیماری های عمومی صورت می گیرد. این غربالگری، غربالگری مهمی به شمار می آید چرا که چشم نشانگر سایر بسیاری از بیماری ها مانند دیابت، فشار خون بالا و حتی برخی از انواع سرطان ها می باشد.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: معاینه چشم

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: تست شنوایی

از آنجایی که روند پیری یکی از عامل های اصلی در کاهش شنوایی می باشد، پس مهم است که در سن 40 سالگی یا بالاتر، تست شنوایی را انجام دهید. متخصصان توصیه می کنند که بزرگسالان تا سن 50 سالگی هر 10 سال یک بار و سپس هر 3 سال یک بار آزمایش شنوایی را انجام دهند.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: فشار خون

اگر سن بالای 40 سال و سابقه خانوادگی در زمینه های فشار خون بالا، حمله قلبی یا سکته را دارید، باید سالانه فشار خون خود را آزمایش کنید. حتی اگر که فشار خون شما نرمال باشد و دارای هیچ سابقه خانوادگی ای در این زمینه نباشید، باز هم باید حداقل هر دو سال یک بار آزمایش دهید. هرچه فشار خون شما بالاتر باشد، خطر ابتلا به بیماری هایی همچون ایست قلبی یا سکته در شما افزایش می یابد.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: فشار خون

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: کلسترول

زنان باید غربالگری کلسترول را در سنین 40 تا 45 سالگی آغاز کنند. دلیل انتخاب این بازه سنی به خاطر کلسترولی است که اغلب با ورود به یائسگی افزایش پیدا می کند. یک آزمایش کلی و کامل از کلسترول خطر ابتلا به انواع مختلف بیماری های قلبی و بیماری های رگ های خونی (مانند تصلب شرایین یا آنوریسم) را مشخص می کند.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: واکسیناسیون ها 

پزشک شما باید بررسی کند که آیا واکسن های شما به خصوص واکسن پاپیلومای انسانی (HPV)، به روز تزریق می شوند یا خیر. دلیل این کار جلوگیری از انواع خاصی از سرطان ها یا زگیل های تناسلی می باشد. مصونیت ناشی از واکسیناسیون های قبلی مانند سیاه سرفه هم نیز می تواند از بین برود، پس بنابراین این موضوع نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: واکسیناسیون ها 

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: غربالگری سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در هر سنی می تواند خود را نشان دهد، اما خوب در زنان بالای 40 سال شایع تر است. در دسامبر 2017، آزمایش غربالگری دهانه رحم جایگزین تست پاپ در استرالیا شد. در حال حاضر این آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را که نشان داده شده است باعث سرطان دهانه رحم می شود، آزمایش می کند. این آزمایش در سن 25 سالگی و یا 2 سال پس از شروع فعالیت های جنسی باید انجام شود و به تأخیر نیفتد. اگر نتیجه شما نرمال باشد، شما می توانید هر پنج سال یک بار این آزمایش را انجام دهید.


حتما بخوانید: علائم سرطان دهانه رحم چیست


آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: بررسی و آزمایش های پوستی

شما باید حداقل به طور سالیانه پوست خود را توسط یک پزشک عمومی مورد معاینه و بررسی قرار دهید. شما همچنین نیز باید مرتباً آزمایش (چکاپ) های پوستی خود را در منزل انجام دهید و در صورت مشاهده هر گونه تغییر، به پزشک عمومی خود اطلاع دهید.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: آزمایش های پوستی

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: معاینه بالینی سینه

معاینه بالینی سینه (CBE) نوعی معاینه فیزیکی می باشد که در طی آن معاینات پزشکی منظم بر روی شما انجام می شود. این کار توسط پزشک شما صورت می گیرد. در طول معاینه، پزشک سینه‌ها، زیر بغل و ناحیه زیر استخوان سینه‌تان را برای هرگونه تغییر یا ناهنجاری به دقت لمس می‌کند. هدف اصلی معاینه بالینی سینه، تشخیص تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی می باشد.


حتما بخوانید: علائم سرطان سینه چیست؟


آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: تست تراکم مواد معدنی استخوان

اگر بیش از 40 سال سن دارید و فاکتورهایی از خطر پوکی استخوان، از جمله شکستگی از طریق کمترین ضربه را تجربه کرده اید، باید غربالگری شوید تا ببینید که آیا آزمایشات بیشتری برای شما لازم می باشد یا خیر. این غربالگری می تواند شامل آزمایش تراکم مواد معدنی استخوان شود. تست تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) میزان مواد معدنی موجود در استخوان شما را برای تشخیص خطر پوکی استخوان و شکستگی استخوان، اندازه گیری می کند.

آزمایش های ضروری برای خانم های 40 ساله: تست تراکم مواد معدنی استخوان

سخن آخر 

طیف کامل از معاینات پزشکی و روش های غربالگری مورد نیاز برای زنان بالای 40 سال، بسته به عوامل خطر، سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی و سبک زندگی، از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. در مورد غربالگری های بهداشتی پیشگیرانه ای که برای حفظ ذهن و بدن سالم خود به آن ها نیاز دارید با پزشک خود صحبت کنید.


مقالات مرتبط:

آزمایش پرولاکتین چیست؟

علائم کاهش ذخیره تخمدان چیست

از
1
رای