روش و نکات کاهش ورم و پف صورت ناشی از آسیب، جراحی و آلرژی

روش و نکات کاهش ورم و پف صورت ناشی از آسیب، جراحی و آلرژی ورم یا پف صورت یک واکنش معمول به هر چیزی از خوردن مقدار زیادی نمک تا تجربه یک فوریت پزشکی است. معالجه و راهکارهای درمانی خانگی تا زمانی که تورم به مراقبت پزشکی فوری نیازی نداشته باشد بسیار مفید است.

پف صورت غیر معمول نیست و می‌تواند در نتیجه جراحت، آلرژی، دارو، عفونت و یا شرایط پزشکی دیگر رخ دهد. خبر خوب؟ روش های پزشکی و غیر پزشکی بسیاری وجود دارد که می توانید از آنها برای کاهش ورم یا التهاب صورت که با آن روبرو هستید استفاده کنید.

چرا صورت من پف دارد؟

دکتر جانت نشیوا، دکترای حرفه ای، می گوید: "ورم صورت به صورت واکنش بدن به یک جراحت یا آسیب رخ می‌دهد." وی می افزاید: "این واکنش بدن ما برای محافظت یا مقابله با عفونت یا قرار گرفتن در معرض آلرژن یا مواد شیمیایی یا ضربه است." او توضیح می دهد که سلول‌های مختلف در بدن ما مواد شیمیایی را در واکنش به آسیب صورت و یا قسمت های دیگر بدن آزاد می‌کنند، در حالی كه سلول های التهابی در اثر ضربه یا پس از جراحی فعال می شوند و این باعث تورم می شود.

چگونه بعد از خواب، ورم صورت را کاهش دهید

بیدار شدن با چهره یا لب های پف دار برای بسیاری از افراد بسیار رایج است. نشیوات می گوید: "این می تواند نتیجه مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی شما در شب قبل باشد، مصرف بیش از حد الکل، کمبود آب بدن، آلرژی، قارچ، گرد و غبار، گرده، تغییرات هورمونی، نحوه قرار گرفتن صورت روی بالش و استرس شغلی مفید می تواند التهاب را افزایش دهد که باعث تورم می شود."

نکات و روش های کاهش پف صبحگاهی صورت

برای کاهش ورم صبحگاهی صورت، سعی کنید یکی از نکات نشیوات را امتحان کنید:

 • پس از بیدار شدن، صورت خود را با آب خنک بشویید تا ورم کاهش یابد.
 • قبل از خوابیدن (و به طور کلی) از غذاهای شور و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.
 • با آرایش نخوابید زیرا التهاب پوست باعث ورم صورت شما در صبح می شود.
 • هیدراته بمانید.
 • مطمئن شوید که در طول روز آب زیادی می نوشید.
 • از مصرف بیش از حد الکل خودداری کنید.
 • روی شکم نخوابید.
 • در مناطقی که متورم است از خیار سرد استفاده کنید.
 • خیار حاوی آنتی اکسیدان است، که به تسکین پف چشم کمک می کند.

نکات و روش های کاهش پف صبحگاهی صورت

چگونه ورم صورت ناشی از واکنش‌های آلرژیک را کاهش دهید

مواد غذایی، داروها، نیش حشرات یا زنبور عسل و حتی عفونت ها می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شوند که منجر به ورم صورت می شود. ورم صورت در اثر واکنش آلرژیک جدی در صورت متورم شدن مجاری تنفسی می تواند خطرناک باشد. این خطرناک ترین موقعیت است زیرا گاهی اوقات می تواند شامل زبان، حلق یا مجاری تنفسی شود. نشیوات می گوید: این می تواند تهدید کننده زندگی باشد و بیشتر اوقات به درمان اپی نفرین نیاز دارد.

به همین دلیل است که او می گوید اگر در هر صورت تورم لب، زبان یا گلو را احساس کردید با شماره 115 تماس بگیرید یا سریعاً به بیمارستان بروید. اما اگر تورم خفیف یا جوش پوستی دارید، نشیوات می گوید که مصرف آنتی هیستامین و استفاده از کمپرس سرد منطقی است. با این حال، وی هشدار می دهد که اگر ورم بدتر شود یا اینکه هیچ پیشرفتی نمی‌بینید، لازم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. بسته به علت واکنش آلرژیک و تورم، پزشک ممکن است برای شما استروئید تجویز کند.

چگونه می توان  ورم صورت ناشی از آسیب را کاهش داد

ایجاد جراحت در صورت می تواند منجر به تورم در ناحیه ای شود که آسیب دیده است. بسته به نوع و شدت جراحت، ممکن است در نواحی دیگر نیز تورم داشته باشید. این عوامل روش شما برای کاهش تورم را تعیین خواهند کرد. نشیوات می گوید: "برای کاهش ورم به دلیل آسیب دیدگی، بهترین کاری که باید انجام شود، سرد کردن ناحیه آسیب در اسرع وقت است." شدت آسیب دیدگی گام‌ های بعدی شما را مشخص خواهد کرد. نشیوات می گوید اگر سردرد، کبودی یا خونریزی دارید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. علائم و نشانه های بیرونی مانند کبودی یا خونریزی نیز می تواند نشان دهنده آسیب داخلی صورت یا سر باشد.

چگونه می توان  ورم صورت ناشی از آسیب را کاهش داد

چگونه می توان ورم و کبودی روی صورت را کاهش داد

کبودی می تواند یک تا دو هفته طول بکشد تا از بین برود، بنابراین مطمئن شوید که درمان های خانگی خود را ادامه می دهید. نشیوات می گوید شما می توانید تورم و کبودی خفیف روی صورت را با یخ، آبرسانی، گل همیشه بهار کوهی و بروملین (آنزیم آناناس) کاهش دهید. همچنین ممکن است بخواهید هنگام خوابیدن از دراز کشیدن خودداری کنید و سعی کنید سر خود را کمی بلند کنید. این نکات برای بعد از عمل نیز صادق است. نشیوات توضیح می دهد: "بعضی اوقات داروی ضد التهاب می تواند به درد و علائم کمک کند، اما شما همیشه باید قبل از مصرف هر گونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید زیرا حتی داروهای بدون نسخه می توانند عوارضی ایجاد کنند." وقتی نوبت به کاهش پف صورت پس از آسیب دیدگی می‌رسد، مهم این است که صبر (صبر و تحمل زیاد) داشته باشید.

چگونه می توان پف صورت را پس از جراحی کاهش داد

برخلاف سایر دلایل التهاب، ورم ناشی از جراحی ممکن است حداقل چند روز طول بکشد تا کاهش یاید (اغلب پنج تا هفت روز). وقتی نوبت به بهترین روش ها برای کاهش ورم صورت پس از جراحی رسید، می توانید از چندین نکته توصیه شده برای کبودی استفاده کنید. استفاده از یخ یا بسته سرد روی صورت شما یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. پزشک احتمالاً رویه خاصی برای دنبال کردن شما خواهد داشت، اما به طور کلی، می توانید هر بار به مدت 10 تا 20 دقیقه یخ در ناحیه متورم قرار دهید. بسته به تحمل شما، اکثر پزشکان به شما خواهند گفت که حداقل سه بار در روز این کار را انجام دهید. نوع و شدت هر نوع جراحی فک که از آن بهبود می یابید، نیز می‌تواند تعیین کند که میزان تورم کلی صورت تا چه حد طول می‌کشد.

 بهترین روش ها برای کاهش ورم و پف صورت پس از جراحی

اطلاعات بیشتر در مورد کاهش ورم صورت

به طور کلی، درمان های تورم صورت بر مراقبت از ورم اطراف چشم، پلک و گونه یا فک تمرکز دارند. درمان‌ های دیگر ممکن است بر کاهش تورم ناشی از شکستگی‌ های شدید، واکنش‌ های آلرژیک، مشکلات دندان‌ ها، مشکلات سینوس و یا سایر شرایط پزشکی متمرکز باشند. اگر تورم ناشی از جراحت و یا آلرژی باشد، باید قبل از امتحان هر نوع درمان خانگی و یا درمان به دنبال مراقبت پزشکی باشید. پزشک قادر خواهد بود به شما در تعیین علت دقیق ورم کمک کند و برنامه درمانی مناسب را توصیه کند. هنگامی که می دانید با چه چیزی سر و کار دارید، می توانید با برنامه ریزی پیش بروید. برخی از روشهای متداول برای کاهش تورم صورت عبارتند از:

روشهای متداول برای کاهش ورم صورت

 • بیشتر استراحت کنید. مؤسسه ملی قلب، ریه، و خون، خواب را به عنوان یک بخش جدایی‌ ناپذیر از سلامت جسمانی و درمانی توصیه می‌کند.
 • میزان مصرف آب و مایعات را افزایش دهید.
 • استفاده از کمپرس سرد در ناحیه متورم.
 • استفاده از کمپرس گرم برای افزایش حرکت تجمع مایعات.
 • اگر این کار را در اطراف ناحیه چشم انجام می دهید، مراقب باشید زیرا پوست آن ناحیه حساس تر است.
 • مصرف داروی مناسب آلرژی یا آنتی هیستامین (داروی بدون نسخه یا تجویزی).
 • مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID).
 • مصرف آنتی بیوتیک به همراه استفاده از داروهای خانگی در مورد آبسه در دندان.
 • برای تورم جزئی، سعی کنید برش های خیار یا چای کیسه ای را در ناحیه متورم یا ماساژ ناحیه برای تحریک جریان خون بکار ببرید.

روشهای متداول برای کاهش ورم و پف صورت

علائم فوری ورم صورت

 • اگر ورم شما ناگهانی، دردناک یا شدید است، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
 • همچنین باید به هر ورم صورت که با تب، حساسیت یا قرمزی مطابقت دارد توجه ویژه ای داشته باشید. این بدان معنی است که شما عفونتی دارید که باید توسط پزشک ارزیابی شود.
 • اگر در تنفس مشکل دارید، این نشانگر یک فوریت پزشکی جدی است و باید با شماره 115 تماس بگیرید و سریعاً به بیمارستان بروید.
نتیجه گیری

ورم صورت یک واکنش معمول به هر چیزی از خوردن مقدار زیادی نمک تا تجربه یک فوریت پزشکی است. معالجه و راهکارهای درمانی خانگی تا زمانی که تورم به مراقبت پزشکی فوری نیازی نداشته باشد بسیار مفید است.

منبع: healthline

از
1
رای