داروی اپی نفرین (Epinephrine): کاربرد، روش استفاده و عوارض جانبی اپی پن

داروی اپی نفرین (Epinephrine): کاربرد، روش استفاده و عوارض جانبی اپی پن اپی نفرین یا اپی پن، برای بهبود تحریک قلب، تنفس، کاهش تورم گلو در مواقع اضطراری به کار می رود. از تزریق این دارو به دستها، ساق پا، باسن یا سایر نواحی بدن به غیر از ران خودداری کنید.

موارد استفاده از اپی نفرین

داروی اپی نفرین در مواقع اضطراری برای درمان واکنش های بسیار شدید آلرژیک به نیش یا گاز حشرات، غذاها، داروها یا سایر مواد استفاده می شود. اپی نفرین به سرعت برای بهبود تنفس، تحریک قلب، جبران افت فشار، رفع کهیر و کاهش تورم صورت، لب ها و گلو استفاده می شود.

چگونه از تزریق کننده خودکار اپی پن (Epipen) یا اپی نفرین (Epinephrine) استفاده نمایید؟

 • این دارو را همواره به همراه داشته باشید. نام های تجاری مختلف این دارو، دستورالعمل های مختلفی برای آماده سازی و استفاده از تزریق کننده دارند. از قبل یاد بگیرید که چگونه بدرستی این دارو را تزریق کنید تا آمادگی لازم را هنگامی که واقعاً به استفاده از این دارو نیاز دارید، داشته باشید. همچنین به یکی از اعضای خانواده نیز این کار را بیاموزید تا در مواقعی که شما قادر به تزریق دارو نیستید، بتواند این کار را انجام دهد. برای نوزادان و کودکان، حتماً پای نوزاد را در هنگام تزریق ثابت نگه دارید تا از صدمه دیدن کودک جلوگیری شود. راهنمای بیماران را که توسط مسئول داروخانه به شما ارائه می شود را قبل از استفاده یا در هر بار تمدید آن مطالعه نمایید. اگر در این زمینه سئوالی دارید، با پزشک یا مسئول داروخانه در میان گذارید.
 • تاثیر این دارو سریع می باشد اما مدت ماندگاری زیادی ندارد. پس از تزریق اپی نفرین، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. به متخصص اورژانس بگویید که از این دارو استفاده نموده اید. از تزریق این دارو به دستها، ساق پا، باسن یا سایر نواحی بدن به غیر از ران خودداری کنید. در صورت انجام این کار، به متخصص اورژانس این مطلب را بگویید. دارو را پس از تزریق به درستی دور بیاندازید.
 • محلول مورد استفاده برای تزریق بایستی شفاف باشد. این دارو را به طور منظم مورد بررسی قرار دهید تا در آن ذرات معلق ایجاد نشده یا تغییر رنگ نداده باشد. اگر دارو کدر شده بود یا به رنگ صورتی یا قهوه ای در آمده بود، از آن استفاده نکرده و داروی جدیدی خریداری کنید.
 • همچنین بررسی کنید که دارو به آسانی از جعبه نگهداری آن برای مواقع اضطراری خارج می شود یا خیر. اگر این گونه نبود موضوع را به اطلاع مسئول داروخانه برسانید.

روش تزریق اپی نفرین یا اپی پن

عوارض جانبی تزریق اپی نفرین

 • ضربان قلب سریع یا تپنده، عصبی شدن، تعریق، حالت تهوع، استفراغ، مشکل تنفسی، سردرد، سرگیجه، اضطراب، لرزش و رنگ پریدگی ممکن است روی دهد. اگر هر کدام از این علائم باقی ماند یا تشدید شد، به پزشک یا مسئول داروخانه اطلاع دهید.
 • اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
 • اگر هر کدام از این عوارض جانبی جدی آشکار گردید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید: ضربان قلب نامنظم، علائم عفونت در نقطه تزریق (مانند قرمزی ماندگار، گرمی، تورم و درد).
 • در صورت بروز هر کدام از این عوارض جانبی بسیار جدی، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید: درد قفسه سینه، غش، تغییرات دید، تشنج و گیجی.

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

عوارض جانبی تزریق اپی نفرین

اقدامات احتیاطی قبل از ترزیق اپی پن یا اپی نفرین

 • قبل از مصرف این دارو، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن یا داروهای دیگر حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • این دارو ممکن است حاوی سولفیت باشد. با این وجود، حتی اگر به سولفیت حساسیت دارید، این نباید باعث شود که در شرایط اضطراری از این دارو استفاده نکنید. چون اپی نفرین می تواند جان فرد را نجات دهد، استفاده از آن مهم تر از پرهیز از واکنش های مربوط به حساسیت به سولفیت می باشد.
 • قبل از مصرف این دارو، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه: بیماری های قلبی (مانند بیماری عروق کرونری، آریتمی)، فشار خون بالا، بیماری تیروئید و دیابت اطلاع رسانی کنید.
 • این دارو ممکن است شما را گیج یا خواب آلوده نماید. الکل و ماری جوانا می تواند این حالات را تشدید کند. در هنگام مصرف این دارو از رانندگی، کار با ماشین آلات یا هر عملی که نیازمند هوشیاری کامل شماست تا زمان پیدا نکردن اطمینان خاطر از بی خطر بودن آن، پرهیز کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید. اگر ماری جوانا مصرف می کنید این موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید.
 • افراد سالخورده ممکن است حساسیت بیشتری در قبال تاثیرات این دارو بویژه در مورد افزایش سریع فشار خون داشته باشند.
 • اگر باردار یا در حال شیردهی هستید قبل از مصرف این دارو این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی قبل از ترزیق اپی پن یا اپی نفرین

تداخلات دارویی اپی نفرین 

 • تداخلات دارویی ممکن است بر عملکرد دارو تاثیر گذاشته و ریسک بروز عوارض جانبی شدید را افزایش دهد. این متن حاوی تمامی تداخلات احتمالی دارویی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) همراه داشته و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید. میزان دوز هیچ دارویی را تغییر نداده و بدون تایید پزشک هیچ دارویی را شروع یا قطع ننمایید. 
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: بتا بلاکرها (مانند پروپرانولول)
مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نمود و علائمی جدی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی داشت، به اورژانس اطلاع دهید. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از: ضربان قلب نامنظم، غش، تغییرات دید، گیجی و تشنج.

نکات
 • این دارو را در اختیار سایرین قرار ندهید.

اطلاعات دارویی ترزیق کننده اپی نفرین یا اپی پن

از دست دادن یک دوز

قابل اجرا نیست.

نگهداری دارو
 • دارو را در مخزن نگهدارنده یا بسته بندی اصلی در دمای اتاق و دور از رطوبت و نور نگهداری کنید.
 • دارو را در محیط بیش از حد سرد یا گرم قرار ندهید.
 • دارو را در خودرو و دستشویی نگهداری نکنید.
 • دارو را در فریزر قرار نداده و منجمد نکنید.
 • بعضی مواقع تاریخ مصرف دارو را بررسی کرده و همچنین دارو را از نظر شفافیت و عدم تغییر رنگ نیز بازرسی نمایید. قبل از اتمام تاریخ مصرف و یا در صورت مشاهده ذرات معلق یا تغییر رنگ، دارو را تعویض نمایید.
 • دارو را در توالت یا سیستم فاضلاب نریزید مگر اینکه برای این کار دستورالعمل داشته باشید. این محصول را در صورت سپری شدن تاریخ مصرف یا عدم نیاز به آن، به نحوی مناسب و ایمن دور بریزید. با شرکت دفع زباله های دارویی محلی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای