خواص گلاب برای سلامتی، پوست و درمان بیماری ها و عوارض آن

خواص گلاب برای سلامتی، پوست و درمان بیماری ها و عوارض آن خواص گلاب برای سلامتی و درمان بیماری های گوارشی، گلو و افسردگی و همچنین فواید روغن گلاب و کاربردهای آن در پزشکی بسیار است. یکی از خواص گلاب برای پوست است که باعث شادابی و زیبایی صورت میشود.

گلاب یک نوع مایعی است که از آب و گلبرگ های گل رز تهیه می شود. گلاب به دلیل داشتن بویی شیرین به عنوان عطر استفاده می شود . این ماده ارزش دارویی و آشپزی هم نیز دارد. استفاده کردن از گلاب در پزشکی به سنت دیرینه ای، از جمله پزشکی در ایران و سایر نقاط خاورمیانه، از قرن هفتم میلادی، تبدیل شده است. همچنین شواهدی هم وجود دارد که نشان میدهد قبایل سرخپوست آمریکای شمالی از گلاب برای درمان بیماری ها استفاده می کرده اند. در این مقاله سلام دنیا، به بررسی خواص گلاب برای سلامتی ، پوست و عوارض آن پرداختیم. با ما همراه باشید.

فواید گلاب برای سلامتی و درمان بیماری ها

در زیر به برخی از فواید گلاب و کاربردهای آن در پزشکی می پردازیم.

1. خواص گلاب برای پوست

پوست بزرگترین عضو از بدن میباشد و به عنوان یک مانع در برابر اشعه ماوراء بنفش، مواد شیمیایی و سایر آلاینده های فیزیکی عمل می کند. آنتی اکسیدان های موجود در گلاب از سلول های پوستی در برابر آسیب های موجود محافظت می کنند. گلاب دارای خواصی ضد التهابیست. این به این معنی است که ما می توانیم آن را روی پوست بمالیم تا تحریکات ناشی از بیماری هایی مانند اگزما و روزاسه را تسکین و به نوعی درد آن را کاهش دهیم.

 • گلاب به عنوان یک مهارکننده در برابر الاستاز و کلاژناز عمل می کند که هر دو برای پوست عواملی مضر به شمار می آیند.
 • گلاب به نوبه خود می تواند به تسکین پوست و کاهش قرمزی کمک و همچنین با کاهش خطوط و چین و چروک به عنوان یک محصول ضد پیری عمل کند.

حتما بخوانید: خواص گلاب برای پوست و مو


2. خواص گلاب برای درمان گلودرد

گلاب به دلیل اثر تسکین دهنده و ضد التهابی اش می تواند برای درمان گلودرد مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، مطالعات نشان میدهند که گلاب می تواند به عنوان یک شل کننده (ریلکس کننده) بر روی ماهیچه های گلو عمل کند.

خواص گلاب برای سلامتی

3. فواید گلاب برای چشم و بینایی

گلاب در شکل مایعش می تواند به عنوان بخشی از قطره چشم استفاده شود. نشان داده شده است که این عمل فواید بسیار خوبی را برای افراد مبتلا به مشکلات چشمی به ارمغان آورده است.

شرایطی که می توانند به درمان کمک کنند عبارتند از:

 • ورم ملتحمه
 • خشکی چشم ملتحمه یا خشکی چشم
 • داکریوسیستیت حاد
 • شرایط دژنراتیو، مانند ناخنک یا پینگکولا
 • آب مروارید

3. خواص گلاب برای زخم ها

گلاب دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی است که می تواند با تمیز نگه داشتن زخم ها به بهبود هر چه سریع تر آن ها کمک کند. انواع زخم هایی که می توان برای آن ها از گلاب استفاده کرد عبارتند از:

 • سوختگی
 • بریدگی
 • زخم ها

4. خواص گلاب برای درمان عفونت ها

نشان داده شده است که گلاب به دلیل خواص ضد عفونی کنندگی و نیز توانایی اش در به وجود آوردن هیستامین توسط سیستم ایمنی بدن، برای پیشگیری و درمان عفونت ها مفید واقع شده است.


حتما بخوانید: درمان عفونت ریه با داروهای گیاهی


5. خواص گلاب برای مغز و افسردگی

استنشاق بخارات گلاب به طور سنتی به عنوان راهی برای بهبود خلق و خوی و مود بهتر در افراد استفاده می شود. گلاب را می توان به صورت خوراکی نیز مصرف کرد. تحقیقات نشان داده اند که گلاب دارای خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب میباشد. اعتقاد رایج مردم بر این است که این دارو باعث خواب آلودگی می شود و اثر خواب آوری مشابه با دارویی به نام دیازپام را دارد. گلاب برای درمان تعدادی از بیماری های روانی از جمله موارد زیر استفاده شده است:

 • افسردگی
 • غم و ناراحتی
 • فشار
 • تنش

در دیگر موارد پزشکی، گلاب در درمان بیماری هایی مانند زوال عقل و بیماری آلزایمر نیز مفید واقع شده است. در این نوع بیماری نشان داده شده است که یک پروتئین خاص به نام آمیلوئید که توسط بدن به وجود می آید بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد، سلول ها را می کشد و حافظه را مختل می کند. به طور دلگرم کننده ای میتوان گفت که خواص موجود در گلاب مهارکننده این نوع آمیلوئید است.

فواید گلاب برای درمان بیماری ها

6. خواص گلاب برای سردرد و میگرن

همانطور که بخار گلاب برای کمک به بهبود خلق و خو استنشاق می شود، اعتقاد بر این است که اثرات تنش زدایی می تواند به درمان سردرد و میگرن نیز کمک کند. از گلاب برای مدتی در رایحه‌درمانی استفاده میشد. همچنین می‌توان گلاب را روی پارچه مالید و برای اثرات مشابه روی پیشانی قرار داد.

7. خواص گلاب برای معده و مشکلات گوارش

خوردن گلاب اثرات مفیدی را بر روی سیستم گوارشی میگذارد. گلاب با افزایش جریان صفرا اثر درمانی خود را میگذارد که این به علائم نالیدن و گلایه های رایج برای داشتن نفخ و ناراحتی معده کمک می کند. مصرف گلاب می تواند نیز به عنوان یک ملین عمل کند. این می تواند هم میزان آب موجود در مدفوع و هم دفعات توالت رفتن را افزایش دهد. این عمل خود به درمانی بهتر برای یبوست تبدیل میشود.


حتما بخوانید: درمان خانگی عفونت معده در طب سنتی


انواع اشکال گل رز

گلاب شامل 10 تا 50 درصد روغن گل رز میشود. اغلب در مراسم مذهبی و همچنین در صنایع غذایی استفاده می شود. با این حال، یک محصول مشابه می تواند در اشکال مختلف باشد.

روغن گل رز

 • روغن گل رز با تقطیر گل رز درست میشود. این روغن در کارخانه ها به صورت انبوه تولید می شود و به رنگ زرد کم رنگ و نیمه جامد است.
 • روغن گل رز به دلیل غلظت بالایی که دارد به عنوان یک محصول نسبتاً گران شناخته شده است.

گل های خشک شده

 • هم جوانه ها و هم گلبرگ های گل رز را می توان خشک کرد و برای کاربرد ها و دلایل مختلف مورد استفاده قرار داد.
 • اغلب گلبرگ ها ، به طور مثال با ماست خورده میشوند و نیز برای فواید گوارشی ذکر شده قبلی مورد استفاده قرار میگیرند.
محصولات دیگر

سایر اشکالی که محصولات گل رز ممکن است داشته باشند عبارتند از:

 • رز هپ: دانه های گل رز، که به صورت تازه یا خشک و به شکلی که هستند یا در کارخانه ها فرآوری می شوند استفاده می شوند.
 • هیدروسول و عصاره مطلق: این می تواند از گل، گلبرگ یا هپ گرفته شود و می تواند جایگزین ارزان تری برای روغن رز باشد.
 • عصاره های اتانولی، آبی و کلروفرمی: این عصاره ها را می توان از گل، گلبرگ یا هپ گرفت و برای اهداف تحقیقاتی استفاده کرد.

خواص گلاب برای درمان بیماری ها

عوارض گلاب 

شما می‌توانید با قرار دادن مقدار کمی از محصول بر روی بازوهایتان- به اندازه یک سکه - به عنوان آزمایش اولیه، از محصولات گل رز به صورت موضعی استفاده کنید. اگر در عرض 24 ساعت دارای واکنشی نامطلوب یا آلرژیک نباشید، می توانید آن را با خیال راحت در جای دیگری از بدن خود نیز استفاده کنید. در برخی موارد، یک فرد ممکن است به دلیل حساسیت خاص و اغلب ناشناخته به گلاب واکنش نشان دهد.

این واکنش ها می توانند شامل موارد زیر شوند:
 • سوزش
 • گزش
 • سرخی
 • تحریک

اگر فردی پس از مصرف گلاب هر یک از این عوارض را تجربه کرد، باید فوراً به پزشک اطلاع دهد، زیرا ممکن است این علائم نشانه ای از عفونت یا واکنش آلرژیک باشد.

سخن آخر

گلاب یک نوع مایعی است که از آب و گلبرگ های گل رز تهیه می شود. در دیگر موارد پزشکی، گلاب در درمان بیماری هایی مانند زوال عقل و بیماری آلزایمر نیز مفید واقع شده است. مزایای گلاب برای سلامتی و پوست و همچنین عوارض آن در این مقاله سلام دنیا بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

درمان جوش صورت با گلاب

درمان خانگی میگرن با 6 دمنوش خوشمزه برای رفع سردرد میگرنی

از
3
رای