رزوواستاتین (Rosuvastatin)؛ نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی

رزوواستاتین (Rosuvastatin)؛ نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی رزوواستاتین متعلق به گروه داروهای استاتین می باشد. این دارو میزان کلسترول و سایر چربی های ساخته شده در بدن را تنظیم می کند و با این کار سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

رزوواستاتین کلسیم (Rosuvastatin) متعلق به گروهی از داروهاست که به استاتین ها معروف هستند. این دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد کار می کند.

رزوواستاتین چیست؟

رزوواستاتین همراه با رژیم غذایی مناسب برای کمک به کاهش کلسترول بد و چربی (مانند LDL، تری گلیسیرید) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون، مصرف می شود. کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول خوب، توسط این دارو، خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند. علاوه بر یک رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چرب)، به وجود آوردن یک سری عادت های خوب در زندگی می تواند به اثر بخشی این داروها کمک کند، این عادت ها می تواند شامل ورزش، کاهش وزن درصورت داشتن اضافه وزن و ترک سیگار باشد. برای اطلاع از جزئیات بیش تر با پزشک تان صحبت کنید.

رزوواستاتین کلسیم چیست؟

نحوه مصرف رزوواستاتین

پیش از مصرف رزوواستاتین اگر بروشوری در بسته بندی دارو موجود بود آن را را به دقت مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید آن را از دارو ساز یا پزشک تان بپرسید. این دارو را به صورت خوراکی، همراه و یا بدون غذا استفاده کنید، معمولا این دارو روزانه یک عدد مصرف می شود، اما آن را طبق دستوری که پزشک تان داده مصرف کنید. اگر نوع کپسول این دارو را مصرف می کنید، کل کپسول را به یک باره قورت بدهید. قرص کپسول را خراش ندهید یا نجوید. اگر با بلعیدن کپسول مشکل دارید، دستورالعمل مصرف کارخانه را بخوانید و مطابق بروشور عمل کنید. احتمالا طبق دستورالعمل باید کپسول را به دقت باز کنید و محتویات آن را با یک قاشق غذا خوری سس سیب قاطی کنید. همه ترکیب را فورا بدون جویدن بخورید. از قبل این ترکیب را آماده نکنید. میزان دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان، سن، نژاد و سایر داروهای مصرفی، تعیین می شود. پزشک و داروساز خود را در مورد تمام داروهای مصرفی (اعم از داروهای با نسخه و بدون نسخه و دراوهای گیاهی) مطلع سازید. اگر شما از نژاد آسیایی هستید، پزشک ممکن است در هنگام شروع از دوز پایین تر استفاده کند، زیرا ممکن است حساسیت بیش تری نسبت به اثرات آن داشته باشید. آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم می توانند جذب رزوواستاتین را کاهش دهند. بنابراین، در صورت مصرف این نوع آنتی اسیدها، حداقل 2 ساعت بعد از مصرف آن ها از رزوواستاتین استفاده کنید.

نحوه مصرف رزوواستاتین

از این دارو به صورت منظم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. دارو را روزانه در یک زمان معین و مشخص مصرف کنید. حتی درصورت احساس بهبودی به مصرف دارو ادامه دهید. اهمیت زیادی دارد که در مورد رژیم غذایی و ورزش دستورات پزشک را مد نظر داشته باشید. از شروع مصرف دارو تا بهبود علائم بیماری ممکن است 4 هفته طول بکشد.

عوارض جانبی مصرف دارو رزوواستاتین

 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است چون او تشخیص داده است که فواید این دارو بیش تر از خطرات عوارض جانبی آن برای شما است. افراد زیادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی نداشتند. تعداد بسیار کمی از افراد مصرف کننده رزوواستاتین ممکن است مشکلات حافظه یا سردرگمی داشته باشند. اگر این عوارض نادر رخ داد، به پزشک اطلاع دهید. در موارد نادر استاتین ها ممکن است سبب بروز دیابت یا تشدید آن شوند، در مورد فواید و خطرات آن با پزشک تان صحبت کنید.
 • اگر یکی از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند ادرار کف آلود برای شما پیش امد فورا به پزشک تان اطلاع دهید. این دارو به ندرت باعث مشکلات عضلانی می شود (ممکن است به شرایط بسیار جدی رابدومیولیز و بیماری خود ایمنی میوپاتی منجر شود که البته احتمال ان بسیار کم است). در صورت بروز هر یک از علائم زیر در طول درمان و یا ادامه داشتن آن ها پس از متوقف کردن مصرف دارو، این علائم را به پزشک خود اطلاع دهید: درد عضلانی، حساسیت، ضعف (مخصوصا با علائم تب یا خستگی غیرمعمول) علائم کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

عوارض جانبی مصرف رزوواستاتین

 • این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه شدید یکی از این عوارض جانبی جدی را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم و پوست، ادرار تیره، درد شدید معده یا شکم، تهوع و استفراغ مداوم.
 • واکنش شدید آلرژیک به رزوواستاتین نادر است. با این حال، اگر متوجه هر نوع علائم جدی حساسیت زا  نسبت به این دارو شدید فورا به اورژانس مراجعه کنید: این علائم شامل، جوش/ خارش/ تورم(مخصوصا روی صورت، زبان و گلو)، سرگیجه و مشکلات تنفسی می باشد.

این موارد لیست کاملی از عوارض جانبی ممکن برای این دارو نیستند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در لیست بالا وجود ندارد فورا با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

علائم احتیاطی در رابطه با رزوواستاتین

 • قبل از مصرف رزوواستاتین در صورت داشتن هر نوع حساسیت به این دارو  یا حساسیت های دیگر آن را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. این دارو می تواند حاوی برخی از مواد غیر فعال باشد که می توانند سبب بروز واکنش های حساسیت زا یا مشکلات دیگری شوند. برای اطلاع از جزئیات بیش تر با دارو ساز صحبت کنید. پیش از مصرف رزوواستاتین در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک صحبت کنید؛ به ویژه اگر مبتلا به بیماری های کبدی یا کلیوی هستید و یا مشروبات الکلی مصرف می کنید. درصورت نیاز به عمل جراحی، از قبل جراح را در جریان تمام داروهایی که مصرف می کنید، بگذارید(از جمله داروهای با نسخه پزشک، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی).
 • مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. مصرف روزانه الکل ممکن است خطر ابتلا به مشکلات کبدی را افزایش دهد؛ به ویژه اگر با رزوواستاتین ترکیب شود. برای دریافت اطلاعات بیش تر با پزشک یا دارو ساز صحبت کنید. افراد سالمند ممکن است در برابر عوارض جانبی این دارو آسیب پذیری بیش تری داشته باشند؛ به ویژه مشکلات عضلانی. از مصرف رزوواستاتین در دوران بارداری خودداری کنید. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. بنابراین لازم است که در طول مصرف این دارو از بارداری جلوگیری شود. برای دریافت جزئیات بیش تر با پزشک تان مشورت کنید و در مورد استفاده از روش های قابل اعتماد پیش گیری از حاملگی صحبت کنید(مانند کاندوم ها و قرص های پیش گیری از بارداری). درصورتی که باردار هستید و یا احتمال می دهید که باردار باشید فورا به پزشک اطلاع دهید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. با توجه به خطرات احتمالی این دارو در هناگم شیردهی، استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیر دادن به نوزاد با پزشک خود مشورت کنید.

علائم احتیاطی در رابطه با رزوواستاتین

تداخلات دارویی با رزوواستاتین

بخش روش مصرف را هم بخوانید.

تداخلات دارویی می توانند نحوه عملکرد داروها را در بدن تغییر دهند و خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این نوشته شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. لیستی از داروهایی که مصرف می کنید را به همراه داشته باشید و آن را با پزشک و دارو ساز به اشتراک بگذارید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی). بدون تایید پزشک مصرف هیچ نوع دارویی را شروع، قطع نکرده و یا تغییر ندهید.

برخی از دارو ها مانند رقیق کننده های خون (وارفارین، داپتومایسین و جم فیبروزیل) می توانند با رزوواستاتین تداخل ایجاد کنند. برخی از داروها نیز می توانند سبب کاهش سطح رزوواستاتین در بدن شوند و نحوه اثربخشی آن را تغییر دهد. از جمله: فوستامین، لدیپاسویر، سوفوسبیوویر، ولپاتاسویر و غیره. از مصرف محصولات مرتبط با مخمر برنج قرمز همراه با رزوواستاتین خودداری کنید. زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز حاوی نوعی استاتین (لوواستاتین) هستند. مصرف هم زمان رزوواستاتین با مخمر برنج قرمز می تواند خطر آسیب های جدی کبدی و عضلانی را افزایش دهد.

تداخلات دارویی با رزوواستاتین

مصرف بیش از حد (اوردوز) دارو رزوواستاتین

اگر فردی بیش از حد دارو را مصرف کرده است و علائمی مانند از حال رفتن و مشکلات تنفسی داشت فورا با اورژانس تماس بگیرید

نکته مهم: از قرار دادن این دارو در اختیار سایر افراد خودداری کنید. در زمان مصرف دارو باید تست های آزمایشگاهی و پزشکی انجام شود(مانند آزمایش های مربط به سطوح کلسترول خون و تری گلیسیرید). تمام نوبت های تست های آزمایشگاهی و پزشکی را باید انجام دهید.

تداخلات دارویی با رزوواستاتین

دوز از دست رفته دارو را به محض یادآوری، مصرف کنید. اگر زمان دوز فراموش شده تقریبا نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، از مصرف مقدار از دست رفته چشم پوشی کنید(12ساعت). دوز بعدی را راس ساعت مقرر مصرف کنید. هرگز برای جبران کردن دوز از دست رفته، دو دوز را به صورت هم زمان مصرف نکنید.

عوارض ناشی ازفراموش کردن مصرف رزوواستاتین

طریقه نگهداری از دارو رزوواستاتین

 • دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و تابش نور نگهداری کنید.
 • از قرار دادن دارو در دستشویی اجتناب کنید.
 • داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.
 • از ریختن دارو ها در مجاری فاضلاب خودداری کنید، مگر این که پزشک این گونه دستور داده باشد.
 • زمانی که تاریخ انقضای دارو رسیده باشد یا دیگر نیازی به آن ندارید آن را به شیوه درستی دور بریزید. در مورد شیوه صحیح دور ریختن داروهای بلا استفاده با دکتر داروساز یا شرکت دفع زباله محلی تان مشورت کنید.

منبع: webmd

از
0
رای