معرفی رژیم غذایی سیرت فود؛ رژیم لاغری حیرت انگیز ادل (Adele)

معرفی رژیم غذایی سیرت فود؛ رژیم لاغری حیرت انگیز ادل (Adele) رژیم لاغری سیرت به شما کمک کند تا وزن خود را کاهش دهید؛ زیرا کالری کمی دارد، اما به محض اتمام این رژیم، ممکن است وزن از دست رفته شما باز می گردد. این رژیم غذایی کوتاه تر از آن است که تاثیر طولانی مدتی بر سلامتی شما بگذارد.

به نظر می رسد هر روز به طور منظم، سر و کله رژیم های غذایی جدید پیدا می شود، و رژیم غذایی سیرت فود (The Sirtfood Diet) یکی از جدیدترین ها است. این رژیم غذایی، رژیم مورد علاقه افراد مشهور در اروپا شده است و به دلیل وجود شراب قرمز و شکلات در این رژیم غذایی مشهور است. ابداع کنندگان این رژیم غذایی مدعی هستند که این یک هوس زودگذر نیست، بلکه رژیم غذایی «سیرت فود» راز از دست دادن چربی و پیشگیری از ابتلا به بیماری است. با این وجود، کارشناسان بهداشت هشدار می دهند که این رژیم ممکن است به آن خوبی که انتظار می رود، نباشد و حتی ممکن است ایده بدی باشد. این مقاله رژیم «سیرت فود» را بر اساس شواهد بررسی کرده و مزایای بالقوه سلامتی آن را ارائه می کند.

رژیم غذایی «سیرت فود» که خواننده مشهور "ادل" از آن استفاده می کرد چیست؟

دو متخصص تغذیه مشهور که در یک باشگاه خصوصی در انگلستان کار می کنند، رژیم سیرت فود را معرفی کردند. آنها این رژیم غذایی را به عنوان یک رژیم غذایی متحول کننده و برنامه سلامتی تبلیغ کردند که که با فعال کردن «ژن لاغری» عمل می کند. این رژیم غذایی بر اساس تحقیقات در مورد سیرتوئین ها (SIRTs) معرفی شد. سیرتوئین ها، گروهی از هفت پروتئین موجود در بدن هستند که عملکردهای مختلفی از جمله سوخت و ساز بدن، التهاب و طول عمر را منظم می کنند. ممکن است برخی از ترکیبات گیاهان طبیعی قادر باشند سطح این پروتئین ها در بدن را افزایش دهند و غذاهای حاوی این مواد را «سیرت فود» می نامند.

رژیم لاغری ادل (Adele)

فهرستی از غذاهای حاوی «سیرت فود» که توسط متخصصان رژیم سیرت فود تهیه شده و به شرح زیر است:

 • کلم کیل
 • شراب قرمز
 • توت فرنگی
 • پیاز
 • سویا
 • جعفری
 • روغن زیتون غوق بکر
 • شکلات تلخ (کاکائو 85 درصد)
 • چای سبز ماچا
 • گندم سیاه
 • زردچوبه
 • گردو
 • گیاه منداب (شابانک)
 • فلفل چشم پرنده آفریقایی
 • گیاه انجدان
 • خرما مجول
 • کاسنی
 • بلوبری
 • گیاه کبر
 • قهوه

این رژیم غذایی ترکیبی از سیرت فود و محدودیت مصرف کالری است، که هر دو این موارد بدن را به سطوح بالاتر سیرتوئین ها سوق می دهند. کتاب رژیم غذایی سیرت فود، شامل برنامه های صرف غذا و دستورالعمل های غذایی است که باید از آن پیروی کرد، اما کتاب های دیگر رژیم غذایی سیرت فود نیز موجود است. معرفی کنندگان این رژیم غذایی مدعی هستند که رژیم غذایی سیرت فود منجر به کاهش وزن سریع می شود، و به طور همزمان حجم توده های عضلانی را حفظ کرده و از شما در برابر بیماری های مزمن حمایت می کند.

پس از اتمام این رژیم غذایی، شما ترغیب می شوید که این رژیم غذایی سیرت فود را ادامه دهید و آبمیوه سبز را به رژیم غذایی عادی خود اضافه کنید.

خلاصه: رژیم غذایی سیرت فود بر اساس تحقیقات بر روی سیرتوئین ها ارائه شده است که گروهی از پروتئین ها هستند که چندین عملکرد در بدن را تنظیم می کنند. غذاهای خاصی که سیرت فود نامیده می شوند، ممکن است باعث شوند که بدن بیشتر این نوع پروتئین ها را تولید کند.

رژیم لاغری سیرت فود sirtfood

آیا رژیم غذایی سیرت فود (Sirtfood) موثر است؟

نویسندگان رژیم غذایی سیرت فود، ادعای جسورانه ای را مطرح کرده اند، از جمله اینکه این رژیم می تواند باعث کاهش فوق العاده وزن شود. «ژن لاغری» شما را فعال کرده و از بروز بیماری ها پیشگیری کند. مشکل این است که مدرک زیادی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد. تا کنون هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد رژیم غذایی سیرت فود فواید موثرتری در کاهش وزن در مقایسه با سایر رژیم های غذایی محدود کننده کالری ارائه می کند و اگرچه بسیاری از این غذاها دارای فواید سلامتی هستند، اما هیچ مطالعه طولاتی مدتی بر روی انسان ها صورت نگرفته تا تعیین کند آیا مصرف رژیم غذایی سرشار از غذاهای سیرت فود، فواید سلامتی ملموسی دارد.

با این وجود، کتاب رژیم غذایی سیرت فود، نتایج یک مطالعه مقدماتی را که توسط نویسندگان انجام شده و شامل 39 شرکت کننده از مرکز تناسب اندام است، گزارش کردند. با این وجود، به نظر می رسد نتایج این مطالعه در هیچ جای دیگری منتشر نشده است.

برای یک هفته، شرکت کنندگان از رژیم غذایی تبعیت کرده و به طور روزانه ورزش کردند. در پایان هفته، شرکت کنندگان به طور متوسط 7 پوند (3.2 کیلوگرم) وزن کم کردند و حجم توده های عضلانی انها حفظ شد و حتی افزایش حجم توده های عضلانی داشتند. با این وجود، این نتایج به سختی ما را متعجب می کند. محدودیت کالری دریافتی به میزان 1000 کالری و ورزش در همان زمان تقریباً همیشه باعث کاهش وزن خواهد شد.

صرف نظر از این مساله، این نوع کاهش وزن سریع نه صحیح است و نه ماندگاری بالایی دارد و این مطالعه، بعد از هفته اول این شرکت کنندگان را تحت نظارت قرار نداده است تا مشخص شود آیا آنها مجددا وزن اضافه کرده اند که به طور معمول این اتفاق می افتد. هنگامی که بدن در جذب انرژی محدود می شود، علاوه بر سوزاندن چربی و ماهیچه، از ذخیره انرژی اضطراری یا گلیکوژن خود استفاده می کند. هر مولکول گلیکوژن نیاز به سه تا چهار قطره آب برای ذخیره شدن دارد. هنگامی که بدن از گلیکوژن خود استفاده می کند، از شر این آب نیز خلاص می شود که «وزن آب» نامیده می شود. در هفته اول محدودیت شدید کالری، تنها حدود یک سوم از کاهش وزن مربوط به چربی است، در حالی که دو سوم دیگر از آب، ماهیچه و گلیکوژن است. به محض اینکه کالری مصرفی شما افزایش پیدا کند، بدن مجددا ذخیره گلیکوژن خود را آغاز می کند و وزن به حالت اول خود باز می گردد.

متاسفانه این نوع محدودیت میزان کالری، می تواند باعث شود بدن میزان متابولیک خود را نیز کاهش دهد که منجر می شود هر روز نسبت به قبل به کالری کمتری نیاز داشته باشید. این احتمال وجود دارد که این رژیم غذایی به شما کمک کند در ابتدا چند پوند وزن کم کنید، اما به محض اتمام رژیم غذایی، این میزان وزن کاهش یافته، باز می گردد. در خصوص پیشگیری از بیماری ها، احتمالا سه هفته آنقدر طولانی نیست که اثر قابل اندازه گیری طولانی مدت داشته باشد. از طرف دیگر، افزودن غذاهای سیرت فود به رژیم غذایی منظم شما در طولانی مدت ممکن است ایده خوبی باشد. اما در این حالت نیز شما باید رژیم غذایی خود را تغییر داده و شروع به استفاده از این رژیم غذایی کنید.

خلاصه: این رژیم غذایی ممکن است به شما کمک کند تا وزن خود را کاهش دهید؛ زیرا کالری کمی دارد، اما احتمالا به محض اتمام این رژیم غذایی، وزن از دست رفته شما باز می گردد. این رژیم غذایی کوتاه تر از آن است که تاثیر طولانی مدتی بر سلامتی شما بگذارد.

چگونه یک رژیم غذایی سیرت فود داشته باشیم؟

چگونه یک رژیم غذایی سیرت فود داشته باشیم؟

رژیم غذایی سیرت فود یا همان رژیم مورد استفاده ادل (Adele) دو مرحله دارد که در مجموع سه هفته طول می کشد. پس از آن، شما می توانید با اضافه کردن هر چه بیشتر غذاهای سیرت فود به برنامه غذایی خود، این نوع رژیم غذایی را ادامه دهید.

دستور غذایی خاص این دو مرحله در کتاب رژیم غذایی سیرت فود یافت می شود، که توسط خالقان این رژیم غذایی نوشته شده است. تنها نیاز است تا آن را خریداری کرده تا از رژیم غذایی آن تبعیت کنید. وعده های غذایی، سرشار از غذاهای سیرت فود هستند، اما علاوه بر «20 غذای برتر سیرت فود»، شامل ترکیبات دیگری نیز هستند.

اکثر این موارد از گروه سیرت فود هستند و پیدا کردن آنها آسان است. با این وجود، سه ماده اصلی برای این دو مرحله الزامی هستند. پودر چای سبز ماچا، انجدان و گندم سیاه، که ممکن است گران قیمت بوده یا پیدا کردن آنها دشوار باشد. بخش بزرگی از این رژیم غذایی، آبمیوه سبز است، که نیاز است شما یک تا سه بار در روز، برای خود تهیه کنید. شما نیاز به یک ابمیوه گیری (مخلوط کن موثر نیست) و یک ترازو آشپزخانه دارید؛ زیرا مواد موجود در این فهرست بر اساس وزن ذکر شده اند. دستور غذایی به شرح زیر است:

 • آبمیوه سبز سیرت فود
 • 75 گرم (2.5 اونس) کلم کیل
 • 30 گرم (1 اونس) گیاه منداب (شابانک)
 • 5 گرم جعفری
 • 2 عدد چوب کرفس
 • 1 سانتی متر (0.5 اینچ) زنجبیل
 • نصف سیب سبز
 • نصف لیمو
 • نصف قاشق چای خوری چای سبز ماچا

آب تمام این ترکیبات را به غیر از چای سبز و لیمو بگیرید و آنها را در درون یک لیوان بریزید. آب لیمو را با دست بگیرید، سپس هم آبلیمو و هم پودر چای سبز را به مواد دیگر اضافه کنید.

مرحله اول
اولین مرحله به مدت 7 روز طول می کشد و شامل محدودیت مصرف کالری و مصرف مقدار زیادی آبمیوه سبز است. این مرحله با این قصد طراحی شده است که سریعا شروع به کاهش وزن کنید و ادعا می شود که کمک می کند در هفت روز 7 پوند (3.2 کیلوگرم) وزن کم کنید.

در طول سه روز اول از مرحله اول، کالری دریافتی شما به 1000 محدود می شود. شما هر روز سه بار آبمیوه سبز به علاوه یک وعده غذایی میل مصرف می کنید. هر روز می توانید از دستورهای غذایی تهیه شده در کتاب استفاده کنید، که همه آنها شامل غذاهای سیرت فود به عنوان بخش اصلی وعده غذایی هستند. نمونه هایی از این وعده های غذایی، شامل توفو میزو لعاب دار، املت سیرت فود یا میگو سرخ شده با گندم سیاه است. در روزهای چهارم تا هفتم از مرحله اول، میزان کالری مصرفی شما باید به 1500 افزایش پیدا کند. این حالت شامل نوشیدن آبیموه سبز برای دو بار در روز و دو وعده غذایی سرشار از سیرت فود است، که می توانید آنها را از کتاب رژیم غذایی انتخاب کنید.

موارد لازم بعد از رژیم غذایی سیرت فود

مرحله دوم
مرحله دوم به مدت دو هفته طول می کشد. در طول این مرحله «تداومی»، باید به طور مرتب وزن از دست بدهید. در این مرحله، هیچ محدودیت کالری خاصی وجود ندارد. در عوض شما سه وعده غذایی سرشار از غذاهای سیرت فود و یک مرتبه آبمیوه سبز در روز مصرف می کنید. باز هم این وعده های غذایی از دستور العمل های موجود در کتاب انتخاب می شوند.

موارد لازم بعد از رژیم غذایی سیرت فود

ممکن است برای کاهش وزن بیشتر، این دو مرحله را هر چند وقت یک بار تکرار کنید. با این وجود، بعد از اتمام این مراحل، به شما توصیه می شود به رژیم غذایی «سیرت فود» از طریق افزودن غذاهای سیرت فود به وعده های غذایی خود ادامه دهید. انواع مختلفی از کتاب های رژیم غذایی سیرت فود موجود است که پر از دستورهای تهیه غذاهای سیرت فود است. همچنین می توانید غذاهای سیرت فود را به عنوان میان وعده یا دستور تهیه غذایی که هم اکنون استفاده می کنید، به کار ببرید.

علاوه بر این، به شما توصیه می شود هر روز آبمیوه سبز را بنوشید. به این ترتیب، رژیم غذایی سیرت فود بیشتر از یک تغییر رژیم غذایی، نوعی تغییر سبک زندگی است.

خلاصه: رژیم غذایی سیرت فود شامل دو مرحله است. فاز یک هفت روز طول می کشد و شامل محدودیت مصرف کالری و نوشیدن آبمیوه سبز است. فاز دوم، دو هفته طول می کشد و شامل مصرف سه وعده غذایی در روز و یک وعده آبمیوه سبز است.

آیا سیرت فود، سوپرغذاهای جدید محسوب می شوند؟

نمی توان انکار کرد که سیرت فود برای شما مفید است. رژیم سیرت فود غنی از مواد مغذی و سرشار از ترکیبات سالم گیاهی است. علاوه بر این، مطالعات شامل بسیاری از غذاهای توصیه شده از سیرت فود هستند که فواید سلامتی دارد. به عنوان مثال، خوردن مقدار متوسط شکلات تلخ با مقدار زیاد کاکائو ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داده و از التهاب جلوگیری می کند.

نوشیدن چای سبز ممکن است خطر سکته مغزی و دیابت را کاهش دهد و به کاهش فشار خون کمک کند و زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است که به طور کلی اثرات مفیدی بر بدن می گذارد و حتی ممکن است از شما در برابر بیماری های مزمن و التهاب های مربوط به بیماری محافظت کند. در حقیقت، اکثر غذاهای سیرت فود، فواید سلامتی بر روی انسان دارند.

با این وجود، شواهد در مورد فواید سلامتی، حاکی از افزایش سطح پروتئین سیرتوئین در مرحله اولیه است. با این حال، تحقیقات در مورد حیوانات و رده های سلولی نتایج جالب توجهی را نشان داده است. به عنوان مثال، محققان دریافتند که افزایش سطح خاص پروتئین سیرتوئین منجر به طول عمر بیشتر در مخمرها، کرم ها و موش ها می شود و در طول دوره روزه داری یا محدودیت کالری، پروتئین های سیرتوئین به بدن فرمان می دهند که برای انرژی، چربی بیشتری بسوزاند و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشند. مطالعه ای بر روی موش ها مشخص کرد که افزایش سطح سیرتوئین منجر به از دست دادن چربی می شود.

برخی از شواهد نشان می دهد که سیرتوئین ممکن است نقش مهمی در کاهش التهاب، پیشگیری از رشد تومورها و کند کردن بیماری های قلبی و آلزایمر داشته باشد. اگرچه مطالعات بر روی موش ها و رده های سلولی انسان نتایج مثبتی را نشان داده اند، اما هیچ مطالعات انسانی در مورد تاثیرات افزایش سطح سیرتوئین انجام نشده است. بنابراین، این مساله که افزایش سطح پروتئین سیرتوئین در بدن منجر به افزایش طول عمر یا کاهش احتمال سرطان در انسان می شود، ناشناخته است. در حال حاضر تحقیقاتی در حال انجام است تا ترکیبات موثری را تولید کند که سطح سیرتوئین در بدن را افزایش می دهند. به این ترتیب، مطالعات انسانی می توانند شروع به بررسی تاثیر سیرتوئین ها در بدن کنند (منبع معتبر 10). تا آن زمان، نمی توان اثرات افزایش سطح سیرتوئین را بررسی کرد.

خلاصه: سیرت فود ها به طور معمول غذاهای سالمی هستند. با این وجود، این مساله که این غذاها چگونه بر سطح سیرتوئین بدن و سلامت انسان تاثیر می گذارند، ناشناخته است.

آیا رژیم لاغری سیرت فود سالم و قابل تحمل است؟

 تقریبا تمام غذاهای سیرت فود انتخاب های سالمی هستند و به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی یا ضد التهابی ممکن است برخی از فواید سلامتی را به همراه داشته باشند. با این حال فقط خوردن تعداد انگشت شماری از غذاهای سالم نمی توانند نیازهای غذایی بدن را به طور کامل برطرف کنند. رژیم غذایی سیرت فود به صورت غیر ضروری محدود کننده است و هیچ فواید سلامتی و درمانی کاملا واضح و منحصر به فردی نسبت به رژیم های غذایی دیگر ندارد.

مزایا و مضرات رژیم لاغری سیرت فود

علاوه بر این، خوردن تنها 1000 کالری در روز، معمولا بدون نظارت پزشک توصیه نمی شود. حتی خوردن 1500 کالری در روز برای بسیاری از افراد بیش از حد محدود کننده است. این رژیم غذایی همچنین شامل نوشیدن حداکثر سه وعده آبمیوه سبز در روز است. اگرچه آبمیوه ها می توانند منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی باشند، اما آنها همچنین حاوی قند هستند و فاقد تقریبا فیبرهای سالمی هستند که در تمام میوه ها و سبزیجات وجود دارد. علاوه بر این، نوشیدن ابمیوه در طول روز ایده خوبی برای قند خون و دندان های شما نیست.

نیازی به گفتن نیست که چون این رژیم غذایی از نظر کالری و انتخاب غذا بسیار محدود شده است، به ویژه در مرحله اول این رژیم غذایی، از نظر پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی با کمبود بیشتری مواجه می شویم. به دلیل کمبود کالری و انتخاب محدود رژیم غذایی، ممکن است پیروی از این رژیم غذایی برای کل سه هفته دشوار باشد. این موارد را به هزینه های اولیه بالای خرید آبمیوه گیری، کتاب و برخی از موارد نادر و گران قیمت دیگر و همچنین هزینه زمانی برای تهیه این وعده های غذایی و آبمیوه خاص اضافه کنید که این رژیم غذایی را برای بسیاری از افراد غیر عملی و غیر قابل تحمل می کند.

خلاصه: رژیم غذایی سیرت فود فواید سلامتی دارد، اما در زمینه کالری و انتخاب غذایی محدود شده است. این رژیم غذایی همچنین شامل نوشیدن میزان زیادی آبمیوه است که توصیه مناسبی برای سلامتی انسان محسوب نمی شود.

منبع: healthline

از
8
رای