چای ماچا چیست؛ خواص چای سبز ماچا برای لاغری و سلامتی و طرز تهیه

چای ماچا چیست؛ خواص چای سبز ماچا برای لاغری و سلامتی و طرز تهیه چای ماچا چیست ؛ خواص و مضرات چای ماچا برای لاغری و سلامتی؛ و همچنین طرز تهیه چای سبز ماچا به روش سنتی، طمع و بهترین زمان و طریقه مصرف چای ماچا برای لاغری را در سلام دنیا بخوانید.

امروزه ماچا در همه مکان ها یافت می شود. ماچا در بستی، کیک های مافین و حتی شکلات های کیت کت نیز وجود دارد. قرن ها سنت از این چای سبز فوق العاده حمایت می کند و در آسیا به علت فواید سلامتی، مورد احترام واقع می شود. چای سبز ماچا برای سلامت عمومی بدن و به خصوص برای کاهش وزن و افزایش انرژی مفید است. ماچا عوارض جانبی بسیار کمی دارد که از بیشتر آنها می توان با خرید محصول با کیفیت، اجتناب نمود. قدرت چای ماچا را کشف کنید و روش های دم کردن سنتی آن را بیاموزید. ما در این مقاله سلام دنیا، ما درباره اینکه چای ماچا چیست و چه خواص و مضراتی دارد و همچنین طرز تهیه چای سبز ماچا به روش سنتی را آموزش دادیم. با ما همراه باشید.

چای ماچا چیست؟

چای سبز ماچا نوعی چای سبز است که برگ های چای آن تبدیل به پودر می شود. این چای از زمان سلسله تانگ در چین مورد استفاده قرار گرفته است و تبدیل به یکی از پر طرفدارترین چای های سبز در ژاپن و دنیای غرب شده است. معمولا به صورت لاته مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه فرآیند سنتی دم کردن این چای تنها شامل پودر چای سبز و آب داغ است. چای سبز ماچا با استفاده از برگ گیاه کاملیا سیننسیس که به گیاه چای مشهور هستند، تهیه می شود. اگرچه این چای ابتدا توسط چینی ها کشف شده است، اما امروزه اکثر چای های ماچا در کشور ژاپن کشت و صادر می شوند. چای ماچا بیشتر در اوجی، واقع در جنوب شرقی کیوتو در ژاپن کشت می شود. سه نوع چای ماچا ژاپنی وجود دارد که با نام های samidori ،okumidori و yabukita شناخته می شوند.

برگ های چای ماچا فقط یک بار در سال و معمولا در ماه مه برداشت می شوند. گیاهان چای بین سه تا هفت هفته قبل از برداشت با پارچه های بزرگی پوشش داده می شوند. این گیاهان در سایه رشد کرده که میزان تولید کلروفیل و سایر ترکیبات سالم آنها را افزایش می دهد. نتیجه آن یک برگ چای سبز عالی است که رنگ سبز خیره کننده آن در پودر ماچا مشهود است.


حتما بخوانید: خواص چای سبز برای لاغری و سلامتی


طعم چای ماچا 

چای ماچا طعم خاک و مالت همراه با عطر گیاهی دارد. این چای سبز دارای یک روکش کرم رنگ است که باعث می شود، احساس ملایمی داشته باشید. اغلب گفته می شود که ماچا عطر و طعمی مشابه با جلبک دریایی ادامامه و خزه دریایی دارد. در کشور ژاپن، گفته می شود که دارای طعم اومامی است، به این معنا که عطر و طعم آن خوشمزه است.

چای سبز ماچا چیست و چه طعمی دارد

خواص چای سبز ماچا برای لاغری، سلامتی

1. خواص چای ماچا: سرشار از آنتی اکسیدان

چای سبز ماچا سرشار از آنتی اکسیدان هایی با نام پلی فنل ها و کاتچین ها است. برجسته ترین چای کاتچین در چای سبز  EGCG یا اپی گالو کتچین گالات است. EGCG با آنتی اکسیدان همراه شده که باعث ارائه دامنه گسترده ای از فواید سلامتی می شود. مشخص شده است که ECGC میزان آنتی اکسیدان چرب را افزایش می دهد که با افزایش چربی سوزی، به کاهش وزن کمک می کند. ECGC همچنین مانع از استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد و فلزات سنگین می شود. استرس اکسیداتیو نوعی زنگ زدگی بدن است و می تواند در هنگام ترکیب با عوامل خارجی مانند آلودگی و رژیم غذایی نامنظم افزایش یابد. استرس اکسیداتیو می تواند به بیماری هایی از جمله سرطان و زوال نورولوژیکی مرتبط باشد. نوشیدن چای ماچا می تواند به دفع رادیکال های آزاد در اثر استرس اکسیداتیو کمک کند.

2. خواص چای ماچا: افزایش انرژی

چای سبز ماچا حاوی کافئین طبیعی است که می تواند به افزایش انرژی کمک کند. کافئین موجود در چای سبز ماچا حدود 68 میلی گرم در حد عالی است. چای سبز معمولی تنها 30 میلی گرم کافئین دارد. برگ های چای سبز همچنین حاوی ال-تیانین و آمینو اسید هستند که سرعت آزاد سازی کافئین را کاهش می دهد. ترکیبی از کافئین و ال-تیانین منجر به تقویت انرژی ملایم و طولانی مدت می شود. چای ماچا می تواند بدون فراز و فرودهای ناشی از مصرف یک فنجان قهوه، به افزایش هوشیاری کمک کند.

خواص چای سبز ماچا برای سلامتی

3. خواص چای ماچا برای لاغری و تسریع در کاهش وزن

چای سبز برای کمک به کاهش وزن بسیار مشهور است و به صورت مکمل هایی به نام عصاره چای سبز فروخته می شود. مکمل های چای سبز دقیقا مثل پودر ماچا، اساسا برگ های چای سبز به صورت پودر هستند. چای سبز به افزایش اکسیداسیون چربی با بالا بردن دمای بدن کمک می کند که به بدن برای سوزاندن چربی های ذخیره شده کمک می کند. چای سبز همچنین به پروتئین کبد کمک می کند تا چربی ها را به انرژی بیشتری تبدیل کند.


حتما بخوانید: روش مصرف سرکه سیب برای لاغری


چای ماچا به طور طبیعی فاقد کالری است و جایگزین ایده آل برای سودا و آب میوه های شیرین است. ال تیانین همچنین با افزایش امواج آلفا در مغز باعث آرامش می شود. امواج آلفا با کاهش هورمون های استرس، آرامش را افزایش می دهند. آنها همچنین به ایجاد آرامش بدون خواب آلودگی، افزایش هوشیاری و آرامش کمک می کنند.

طریقه مصرف چای ماچا برای لاغری

به دلیل اینکه چای ماچا، سرشار از کاتچین است برای مصرف چای ماچا برای لاغری ، هفته ای 3 تا 5 مرتبه مناسب است.

بهترین زمان مصرف چای ماچا برای لاغری

بهترین زمان برای مصرف چای سبز ماچا برای لاغری ، 2 ساعت بعد از خوردن غذا است. 

4. جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی

نشان داده شده است که چای سبز ماچا در صورت مصرف منظم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. چای ماچا می تواند متابولیسم چربی ها در بدن را آسان تر کرده و میزان قند خون را کاهش دهد. چای سبز همچنین به کاهش کلسترول بد که به نام کلسترول LDL شناخته می شود، کمک می کند. یک مطالعه جامع که در JAMA منتشر شد، ارتباط بین مصرف چای سبز و بیماری های قلبی را در 40000 نفر و به مدت 11 سال آزمایش نمود. محققان دریافتند که خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی در افرادی که چای سبز نوشیدند، به طور قابل توجهی از افرادی که چای سبز مصرف نکرده اند، کمتر است.

خواص چای سبز ماچا برای قلب

چگونه چای سبز ماچا را به روش سنتی تهیه کنیم

چای ماچا را می توان به روش های مختلف آماده کرد. لاته ماچا یکی از رایج ترین روش های مصرف چای ماچا است. همچنین دستورالعمل هایی وجود دارد که آنها را با شکلات و بستنی تهیه می کنند. روش سنتی دم کردن چای ماچا بسیار ساده است و نیاز به هیچ افزودنی مانند شیر یا شکر ندارد. روش سنتی دم کردن چای ماچا ژاپنی در مراسم تشریفاتی ژاپن بسیار رایج است. تهیه چای سبز ماچا شامل چندین ابزار و سنت چای است که برای قرن ها رواج داشته است. ما، شما را در مورد ابزار، راهنمایی ها و ترفندهایی که برای هر بار دم کردن این نوشیدنی وجود دارد، راهنمایی می کنیم.

ابزارهای مورد نیاز برای دم کردن چای سبز ماچا

1. کاسه عریض Brimmed (چوان)

در دم کردن چای ماچا به جای استفاده از فنجان های چای، از یک کاسه بزرگ استفاده می شود. کاسه های عمیق در فصل زمستان ترجیح داده می شوند، زیرا چای را در مدت طولانی تری داغ نگه می دارند. از کاسه های کم عمق برای دم کردن در فصل تابستان استفاده می شود. کاسه های عریض  Brimmed باعث می شوند که عطر چای را در هنگام تجربه نوشیدن این چای، کاملا حس کنید. همچنین می توانید در این کاسه عریض از بامبو برای هم زدن چای استفاده کنید تا چای کف کند. اکثر کاسه های با کیفیت چوان از سرامیک و یا رس تهیه می شوند.

2. قاشق ماچا (چاشاکو)

یک چاشاکا، قاشقی از جنس درخت بامبو است که به طور خاص برای پیمانه کردن مقدار صحیح ماچا برای هر فنجان چای تهیه شده است. آنها قاشق های ساده چای هستند و همچنین قاشق های مزین شده و پیچیده تر آن در مراسم تشریفاتی چای ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرد.

3. جاروب بامبو (چاسن)

جاروب بامبو سنتی از یک تکه بامبو ساخته شده است. انتهای آن با ظرافت طراحی شده تا شکل رشته رشته داشته باشد تا ماچا را جاروب کرده و چای کف کند. این یکی از ابزارهای اصلی برای تهیه چای ماچا است. بدون آن، تهیه چای ماچا خامه ای، مشکل است. همچنین می توانید یک پایه جاروب را خریداری کرده تا هنگامی که از جاروب استفاده نمی کنید، از آن محافظت نماید. از جایگزین کردن چاسن بعد از مشاهده نشانه های کف، اطمینان حاصل نمایید.

ابزارهای مورد نیاز برای دم کردن چای سبز ماچا

طرز تهیه چای سبز ماچا

چگونه چای سبز ماچا را دم کنیم؟

  • پودر چای ماچا را تا زمانی که توده ها حل نشده اند،  با استفاده از یک صافی مناسب الک کنید.
  • از چاشاکی برای قرار دادن مقدار کم پودر چای سبز ماچا در چوان استفاده کنید.
  • آب داغ و نه آب جوشیده را به چوان اضافه کنید. چای ماچا در آب با دمای 150 تا 170 درجه فارنهایت به خوبی دم می شود. برای حصول نتیجه مناسب از یک کتری با کنترل دما استفاده کنید. اگر کتری با کنترل دما ندارید، آب را جوشانده و یک دقیقه قبل از ریختن آن به چوان صبر کنید.
  • از چاسن برای جاروب کردن چای به منظور ایجاد کف بر روی چای استفاده کنید. بلافاصله پس از ریختن آب در فنجان، آن را به شکل زیگزاگ حرکت دهید. اطمینان حاصل کنید که رشته های چاسن، کف فنجان چای را لمس کند. هنگامی که سطح چای پر از کف می شود، می توانید به آرامی جاروب را بر روی سطح چای بیاورید تا کف در سطح چای تشکیل شود.

عوارض جانبی و مضرات چای ماچا

چای سبز ماچا در صورتی که در حد اعتدال مصرف شود، بی خطر است. این نوشیدنی عوارض جانبی بسیار کمی دارد و از اکثر آنها می توان با خرید پودر با کیفیت بالا اجتناب نمود.


حتما بخوانید: علائم حساسیت به کافئین چیست


1. حساسیت به کافئین

چای سبز ماچا نسبت به چای سبز معمولی دارای مقدار بسیاری کافئین است. افرادی که به کافئین حساس هستند؛ ممکن است هنگام نوشیدن آن احساس نگرانی، سرگیجه یا سردرگمی داشته باشند. اگر به کافیئن حساسیت شدید دارید و یا مصرف آن را به یک فنجان در روز محدود می کنید؛ از مصرف این چای اجتناب نمایید.

عوارض جانبی چای سبز ماچا

2. مواد شیمیایی مضر

برخی از چای های ماچا فاقد کیفیت، می توانند به سطح بالایی از آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی خطرناک مانند آرسنیک آلوده باشند. این می تواند مشکلات سلامتی جدی ایجاد کند و مانع از جذب فواید سلامتی این چای قوی شود. از آنجا که چای کیسه ای اغلب حاوی برگ های خراب و گرد و غبار است که باعث پایین آوردن کیفیت آن می شود؛ از مصرف آن اجتناب نمایید.

ساده ترین راه برای جلوگیری از این عوارض جانبی بالقوه خرید چای با کیفیت ماچا است. همیشه چای ماچا 100 درصد ارگانیک را انتخاب نمایید تا از آلاینده های مضر آن در امان باشید. از برندها و استادان چای که به آنها اعتماد دارید، خریداری نمایید و همیشه برچسب آن را بررسی کنید تا مشخص شود برگ های چای در کجا رشد کرده و تولید شده اند.

سخن آخر

چای سبز ماچا با استفاده از برگ گیاه کاملیا سیننسیس که به گیاه چای مشهور هستند، تهیه می شود. چای سبز ماچا دارای خواص زیادی برای سلامتی می باشد که دفع رادیکال های آزاد ناشی از استرس اکسیداتیو یکی از آن هاست. نوشیدن چای سبز ماچا یک روش فوق العاده برای تقویت سلامت عمومی است. این نوشیدنی دلپذیر با قرن ها سنت، داری طعم و مزه گیاهی است. رنگ سبز درخشان، آن را به یک نوشیدنی سبز زیبا تبدیل می کند و دم کردن آن با داشتن ابزار لازم، بسیار ساده است. ماهیت چای سبز ماچا ، به افزایش تمرکز و انرژی و آرامش به طور هم زمان کمک می کند. یک فنجان از این چای سبز رنگ را نوشید که سلامت شما را تقویت می کند.

منبع: cupandleaf


مقالات مرتبط:

خواص و عوارض چای سنا برای لاغری چیست و طریقه مصرف

خواص عالی چای بابونه برای رحم، معده و سلامتی
 


 

از
3
رای