خواص و عوارض چای سنا برای لاغری چیست و طریقه مصرف

خواص و عوارض چای سنا برای لاغری چیست و طریقه مصرف چای سنا یک محصول چای گیاهی است. استفاده از خواص برگ سنا برای لاغری می تواند عوارضی به همراه داشته باشد زیرا بیشتر وزنی که با نوشیدن چای سنا از دست می دهید وزن آب است.

هنگام تلاش برای کاهش وزن، افتادن در دام حقه ها و راه حل های سریع، مانند نوشیدن دمنوش سنا، که اغلب به عنوان چای "کاهش وزن" یا "سم زدایی" از آن یاد می شود، آسان است. اما آیا خواص چای سنا برای لاغری و کاهش وزن مناسب است. طریقه مصرف برگ سنا برای لاغری چیست و عوارض آن کدام است. برای دانستن پاسخ این سوالات ادامه این مطلب سلام دنیا، را بخوانید.

طریقه مصرف برگ سنا برای لاغری

از آنجایی که سنا یک ملین طبیعی است، نوشیدن چای تهیه شده با این گیاه ممکن است به کاهش عدد شما روی ترازو کمک کند، به خصوص در ابتدا، اما این کیلوها وزن آب هستند و شاخص خوبی برای کاهش چربی واقعی نیستند.

نکته: در حالی که نوشیدن چای برای کمک به رفع یبوست گاه به گاه مشکلی ندارد، برای کاهش وزن نباید به سنا اعتماد کنید.

طرز تهیه دمنوش برگ سنا برای لاغری

 • اول، آب را بجوشانید، بعد از آن برگ های سنا را در آبجوش بریزید و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه دم بکشد. می توانید از لیمو و عسل برای بهبود طعم دمنوش برگ سنا استفاده کنید.
 • برای نتیجه بهتر می توانید روزانه دو مرتبه از دمنوش برگ سنا استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید که عوارض برگ سنا برای لاغری را فراموش نکنید.
 • در کنار استفاده از دمنوش سنا برای لاغری، از تغذیه مناسب و ورزش غافل نشوید.

چای سنا چیست؟

چای سنا یک محصول چای گیاهی است که از غلاف، برگ و میوه گیاه سنا کاسیا تهیه می شود و می تواند به عنوان تنها عنصر در چای موجود باشد یا ممکن است با سایر گیاهان سم زدایی مانند بابونه، خار مریم، قاصدک یا زردچوبه ترکیب شود. سنا علاوه بر گنجاندن خود در بسیاری از چای ها، برای استفاده در ملین های بدون نسخه توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز تایید شده است.

 • هم در آماده سازی چای و هم در داروهای بدون نسخه، سنا به عنوان یک ملین محرک عمل می کند. هنگامی که سنا مصرف می کنید، حرکات ماهیچه ای در روده شما را تحریک می کند که به آن پریستالسیس می گویند که به حرکت مواد زائد از طریق سیستم گوارش کمک می کند تا آنها را از طریق روده و در نهایت به خارج از بدن ارسال کند.
 • ملین های محرک می توانند بسیار قوی باشند. طوری که با نیاز فوری برای تسکین خود به حمام بدوید. به دلیل توانایی آن در تحریک حرکات روده و تخلیه دستگاه گوارش شما از مواد زائد، چای سنا اغلب به عنوان راهی برای کاهش وزن سریع به بازار عرضه می شود.
 • اگرچه نوشیدن منظم چای ممکن است منجر به کاهش اعداد ترازو شود، به خصوص اگر مشکل یبوست داشته باشید، تکیه بر سنا برای کاهش وزن ایده خوبی نیست.

حتما بخوانید: خواص برگ سنا برای پوست صورت و مو


خواص چای سنا برای لاغری

عوارض برگ سنا برای لاغری

1. کاهش وزن آب

بیشتر وزنی که با نوشیدن چای سنا از دست می دهید وزن آب است. زمانی که غذا به روده بزرگ شما می رسد، بیشتر کالری ها و درشت مغذی های موجود در آن قبلاً هضم و جذب شده اند و آنچه باقی می ماند بیشتر آب و هر چیزی است که بدن شما به آن نیاز ندارد. از آنجایی که سنا روی روده بزرگ اثر می گذارد، باعث از بین رفتن مواد زائد می شود، اما همچنین باعث از دست دادن مواد معدنی مهم، الکترولیت ها و فیبر می شود.

 • هنگامی که آب از دست می دهید، وزن شما ممکن است کاهش یابد و احتمالاً احساس لاغری خواهید کرد، زیرا روده های شما پر از مواد زائد نیست و معده شما صاف تر است، اما در واقع چربی از دست نمی دهید. به محض اینکه آب بیشتری بنوشید و هیدراته کنید، وزن آب باز می گردد و اعداد روی ترازو دوباره بالا می روند.
 • اما فقط این نیست که؛ وزن آب یک کاهش چربی واقعی نیست که نوشیدن چای سنا را برای کاهش وزن ایده بدی می کند. از دست دادن بیش از حد آب و الکترولیت های حل شده در آن می تواند منجر به کم آبی بدن شود و شما را در معرض خطر عوارض شدید قرار دهد.
 • اگر گهگاهی برای رفع یبوست، چای سنا می نوشید، مشکل بزرگی نیست. اما زمانی که به طور مرتب سنا را برای کاهش وزن می نوشید، خطر کم آبی بدن شما افزایش می یابد.

عوارض دمنوش برگ سنا برای سلامتی

نوشیدن بیش از حد چای سنا نیز می تواند باعث مشکلات طولانی مدت روده شود. وقتی برای دستشویی رفتن به ملین‌های محرک تکیه می‌کنید، در نهایت باعث می‌شود ماهیچه‌های دستگاه گوارش به تنهایی کار خود را به درستی انجام ندهند. در نتیجه بدن شما به ملین ها وابسته می شود و دیگر نمی توانید بدون آنها به راحتی عمل کند. مصرف سنا ممکن است حتی در کوتاه مدت منجر به درد شکمی و اسهال شود.

مؤسسه ملی بهداشت خاطرنشان می کند که استفاده طولانی مدت از چای سنا، که به مدت سه تا پنج ماه تعریف می شود، ممکن است منجر به مسمومیت یا آسیب کبدی شود. در بیشتر موارد گزارش شده، آسیب کبدی فقط خفیف تا متوسط ​​بود، و زمانی که فرد مصرف سنا را متوقف کرد، معکوس شده است، اما آسیب شدیدتر ممکن است با استفاده طولانی‌ مدت ممکن باشد.


حتما بخوانید: علائم بیماری های کبدی


اگر از قبل اسهال یا انسداد روده دارید، اصلاً نباید چای سنا بنوشید. وقتی صحبت از سنا می شود، تداخلات دارویی نیز ممکن است. اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید، همیشه باید قبل از گنجاندن چیز جدیدی مانند چای سنا در رژیم غذایی خود با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض برگ سنا برای لاغری

روش های سالم لاغری و کاهش وزن

چای های که می توانند به لاغری و کاهش وزن کمک کنند

چای سنا ممکن است انتخاب خوبی برای کاهش وزن نباشد، اما این بدان معنا نیست که دیگر انواع چای نمی توانند به کاهش وزن شما کمک کنند.

لاغری با چای سیاه

یک مطالعه منتشر شده در مجله Molecules در دسامبر 2016 گزارش داد که پلی فنول های موجود در چای سیاه ممکن است با کاهش میزان چربی و قند جذب شده، کمک به تجزیه چربی و کاهش مقدار چربی ذخیره شده، به کاهش وزن کمک کند.

لاغری با چای سبز

بررسی دیگری که در مجله Critical Reviews in Food Science and Nutrition در ژوئن 2015 منتشر شد، اشاره می‌کند که چای سبز ممکن است با افزایش تعداد کالری‌ها و چربی‌هایی که می‌سوزانید به کاهش وزن نیز کمک کند. این گزارش ادامه داد که ترکیبی از کاتچین ها، انواع خاصی از پلی فنول ها و کافئین است که مسئول این اثر کاهش وزن است.


حتما بخوانید: بهترین روش های استفاده از چای سبز برای لاغر شدن


2. اهمیت تغذیه سالم

با این حال، آنا تیلور، متخصص تغذیه در کلینیک کلیولند، MS، RD، LD، خاطرنشان می‌کند که هیچ چایی نمی‌تواند با اثرات رژیم غذایی بد مقابله کند. اگر از رژیم غذایی سرشار از قند، کربوهیدرات های تصفیه شده و چربی های ناسالم استفاده می کنید، مهم نیست که چقدر چای می نوشید، وزن کم نمی کنید. به‌ جای افتادن در دام چای‌های «سم‌زدایی» یا «کاهش وزن»، روی یک برنامه غذایی معقول تمرکز کنید. غذاهای غنی از فیبر مانند سبزیجات و میوه های چلیپایی سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مثال ها عبارتند از:

 • کلم بروکلی
 • چغندر سوئیسی
 • کلم پیچ
 • کلم بروکسل
 • کلم
 • انواع توت ها (زغال اخته، تمشک، توت فرنگی و شاه توت)

سعی کنید روزانه بین 25 تا 35 گرم فیبر بخورید و بین 64 تا 80 اونس آب بنوشید تا مدفوع خود را حجیم کرده و روده خود را منظم نگه دارید. علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی سالم، باید به طور منظم ورزش کنید. ورزش نه تنها به دفع سموم از بدن از طریق تعریق کمک می کند، بلکه به تقویت خلق و خوی شما، افزایش سطح انرژی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت کمک می کند.

مضرات دمنوش برگ سنا برای کاهش وزن

سخن آخر

ما در این مطلب درباره اینکه آیا چای برگ سنا برای کاهش وزن مفید است یا نه و عوارض برگ سنا برای لاغری را بررسی کردیم. باید گفت لاغری به هر قیمتی ، شیوه درستی نیست و باید در کنار استفاده از دمنوش گیاهی برگ سنا برای لاغری، تغذیه و ورزش را هم انجام داد. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

خواص گیاه کاکوتی در لاغری، سلامتی و پوست و مضرات آن

برای لاغری شکم چی بخوریم
 

از
3
رای