روش مصرف سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن (راهنمای کامل)

روش مصرف سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن (راهنمای کامل) لاغری با سرکه سیب که با کنترل کردن قند خون شما و کاهش اشتها و جلوگیری از تجمع چربی در بدن، می تواند به روند کاهش وزن کمک نماید؛ اتفاق می افتد. طریقه مصرف سرکه سیب برای لاغری و خواص سرکه سیب را در سلام دنیا بخوانید.

سرکه سیب برای هزاران سال به عنوان نیروبخش سلامتی استفاده شده است. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مزایای بهداشتی، مانند کاهش سطح قند خون را دارد. این مقاله از وب سایت سلام دنیا، اثرات سرکه سیب بر  کاهش وزن را بررسی می کند. و همچنین یک راهنمایی کامل برای روش مصرف سرکه سیب برای لاغری است.

می توان با اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی خود به کاهش وزن کمک کرد؟

سال های سال است که مردم به دنبال پیدا کردن بهترین روش برای کاهش وزن اضافی و داشتن سلامتی، تناسب اندام و خوش هیکلی هستند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا کارشناسان به کاهش وزن و سلامت بدن توصیه و اصرار می کنند. چربی بیش از حد در بدن می تواند منجر به مشکلات متعددی از جمله پوست و مو چرب و فشار ناسالم بر روی استخوان ها و مفاصل و افزایش خطر بیماری های قلبی و دیابت و حتی مرگ زودرس شود.

واقعیت این است که وضعیت بهداشت عمومی در امریکا در دهه های اخیر سیر نزولی دائمی داشته است. افرادی که به دنبال کاهش وزن با روش های آسان و سریع می گردنند به احتمال زیاد بعد از مدتی ناامید خواهند شد چون هیچ معجزه ای برای این کار وجود ندارد. اما افرادی که با اشتیاق برای کاهش وزن شان تمرین می کنند همچنان به یک عامل موثر امید دارند که بتواند برای کاهش وزن کارآمد به آنها کمک کند و ممکن است سرکه سیب را به عنوان یک گزینه ایده آل انتخاب کنند. اگر شما هم به استفاده از سرکه سیب برای لاغری علاقه دارید می توانید نحوه انجام این کار را بررسی کنید.

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب در فرآیند تخمیر دو مرحله ای ساخته می شود. ابتدا سیب ها برش داده می شوند یا خرد شده و با مخمر ترکیب می شوند تا شکر خود را به الکل تبدیل کنند. سپس، باکتری برای تبدیل الکل به اسید استیک اضافه می شود. تولید سرکه سیب سنتی حدود یک ماه طول می کشد، هرچند برخی از تولیدکنندگان به طرز چشمگیری روند را تسریع می کنند تا فقط یک روز طول بکشد.
اسید استیک جزء اصلی فعال سرکه سیب است و به عنوان اسید اتانولی شناخته شده است که  یک ترکیب ارگانیک با طعم ترش و بوی قوی است. اصطلاح استیک، در واژه استوم، کلمه لاتین سرکه ریشه دارد.
حدود 5-6٪ سرکه سیب را اسید استیک تشکیل میدهد. و مابقی محتویات سرکه سیب را مقادیری آب و اسیدهای رقیق دیگری مانند اسید مالیک است. یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه سیب حاوی حدود 3 کالری و تقریبا بدون کربوهیدرات است.


حتما بخوانید: طرز تهیه سرکه سیب خانگی ساده به روش سنتی


سرکه سیب برای لاغری

خواص سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن

1. فواید اسید استیک سرکه سیب برای کاهش وزن 

برخی مطالعات حیوانی نشان می دهد که اسید استیک در سرکه سیب ممکن است باعث کاهش وزن شود.

 • سطح قند خون را کاهش می دهد: در یک مطالعه ی بر روی موشهای آزمایشگاهی، اسید استیک، توانایی کبد و ماهیچه ها را برای دریافت قند از خون بهبود می بخشد.
 • سطوح انسولین را کاهش می دهد: در تحقیقات مشابهی، اسید استیک همچنین نسبت انسولین به گلوکاگون را کاهش می دهد که ممکن است باعث سوزاندن چربی شود.
 • بهبود متابولیسم: مطالعه دیگری بر روی موش های تحت تاثیر اسید استیک نشان دهنده افزایش آنزیم AMPK است که باعث افزایش سوزاندن چربی و کاهش تولید چربی و قند در کبد می شود .
 • ذخیره سازی چربی را کاهش می دهد: درمان موش های دیابتی و چاق، با استیک اسید یا استات، نشان داده که آنها را از افزایش وزن محافظت می کند و  ژن هایی را که باعث کاهش چربی شکم و چربی کبد می شود، افزایش می دهد.
 • چربی سوز: مطالعه بر روی موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا با اسید استیک است، افزایش قابل توجهی در ژن های مسئول سوزاندن چربی را به دنبال داشت که باعث کم شدن چربی بدن شده است.
 • اشتها را کم می کند: یکی دیگر از مطالعات نشان می دهد که استات ممکن است مراکز مغز را کنترل کند که می تواند باعث کاهش اشتها و مصرف غذا شود.

اگر چه نتایج مطالعات حیوانی امیدوار کننده است، اما تحقیقات در مورد انسان برای تایید این اثرات ضروری است.

2. سرکه سیب حس سیری را افزایش می دهد و کالری مصرفی را کاهش می دهد

سرکه سیب ممكن است باعث كاهش اشتها شود که دریافت کالری را نیز کاهش می دهد. در یک مطالعه کوچک بر روی 11 نفر، افرادی که سرکه سیب را همراه با یک وعده غذایی با کربوهیدرات مصرف کرده بودند، یک ساعت بعد از خوردن غذا، میزان پاسخ گلوکز خونشان کمتر از 55 درصد بود. و همچنین آنها در طول  200-275 کالری کمتری مصرف کردند.

در یک مطالعه کوچک دیگر، مصرف سرکه سیب با یک وعده غذایی نشاسته ای، تخلیه معده را به طور قابل توجهی کند کرده است. این منجر به افزایش احساس سیری و کاهش قند خون و میزان انسولین می شود. با این حال، ممکن است سرکه سیب و اثرات مصرف آن برای برخی افراد مضر باشد. فلج معده، به تاخیر انداختن تخلیه معده، عوارض رایج دیابت نوع 1 است.

زمان بندی انسولین با مصرف غذا مشکل ساز می شود، زیرا پیش بینی می شود که چقدر طول می کشد که قند خون بعد از غذا افزایش یابد. از آنجایی که سرکه سیب مدت زمان حضور غذا را در معده تان افزایش می دهد، مصرف آن با وعده های غذایی سبب تشدید گاستروپارس (فلج معده) می شود.


حتما بخوانید: چقدر سرکه سیب مصرف کنیم تا از فواید آن بهره مند شویم؟


روش مصرف سرکه سیب برای لاغری

3. سرکه سیب ممکن است به شما کمک کند وزن و چربی بدن را از دست بدهید

نتایج یک مطالعه انسانی نشان می دهد که سرکه سیب تأثیر قابل توجهی برای لاغری و کاهش چربی بدن دارد. در این مطالعه 12 هفته ای، 144 بزرگسال چاق ژاپنی هر روز 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه، 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) سرکه یا داروی مناسب را مصرف کردند.
به آنها گفته شده بود که مصرف الکل خود را محدود کنند، اما در غیر این صورت رژیم و فعالیت معمول خود را در طول مطالعه ادامه دهند.

روش مصرف سرکه سیب برای لاغری

الف: کسانی که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه در روز مصرف کردند - به طور متوسط - مزایای زیر را بدنبال داشته اند:

 • کاهش وزن: 2/6 پوند (1/2 کیلوگرم)
 • کاهش درصد چربی بدن: 0/7٪
 • کاهش دور کمر: 0/5 اینچ (1/4 سانتی متر)
 • کاهش تری گلیسیرید: 26٪

ب: مزایای مصرف 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) سرکه در روز عبارتند از:

 • کاهش وزن: 3/7 پوند (1/7 کیلوگرم)
 • کاهش درصد چربی بدن: 0/9٪
 • کاهش دور کمر: 0/75 اینچ (1/9 سانتی متر)
 • کاهش تری گلیسیرید: 26٪

این در صورتی است که گروه مصرف کننده دارو عملا 0/9 پوند (0/4 کیلوگرم) وزن به دست آوردند و دور کمر آنها کمی افزایش یافت. طبق این مطالعه، اضافه کردن 1 یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی شما می تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین می تواند درصد چربی بدن خود را کاهش دهد، باعث کاهش چربی شکم و کاهش تری گلیسیرید خون شما می شود.

این یکی از چند مطالعات انسانی است که اثرات سرکه را در کاهش وزن بررسی کرده اند. اگر چه تعداد مطالعات  نسبتا زیاد و نتایج دلگرم کننده است، اما مطالعات بیشتری لازم است. علاوه بر این، با یک مطالعه شش هفته ای بر روی موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا و کالری بالا بودند، دریافتند که گروه مصرف کننده سرکه تا 10 درصد چربی کمتر از گروه شاهد و 2 درصد چربی کمتر از گروه مصرف کننده دارو جذب کرده اند.

سرکه سیب برای کاهش وزن

 مزایای سلامتی استفاده از سرکه سیب

علاوه بر افزایش بافت عضلانی و کاهش چربی، سرکه سیب دارای مزایای دیگری نیز می باشد:

 • کاهش قند خون و انسولین: هنگام مصرف غذای با کربوهیدرات، سرکه سیب به میزان قابل توجهی  میزان قند خون و انسولین بعد از غذا را کاهش می دهد.
 • حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد: یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و مقاوم به انسولین نشان داد که افزودن سرکه در یک غذای با کربوهیدرات، حساسیت به انسولین را تا 34٪ افزایش داده است.
 • کاهش قند خون ناشتا: در مطالعه ای که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 داشتند، افرادی که سرکه سیب با میان وعده های با پروتئین بالا مصرف کردند، دو برابر کاهش قند خون ناشتا بیشتری نسبت به بقیه داشته اند.
 • علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) را بهبود می بخشد: در مطالعه ای کوچک از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که مدت زمان 90 تا 110 روز سرکه را مصرف می کردند، 57 درصد از تخمک گذاری را دوباره ادامه دادند (احتمالا به دلیل افزایش حساسیت به انسولین).

حتما بخوانید: درمان خانگی کیست تخمدان با داروهای گیاهی


 • سطح کلسترول را کاهش می دهد: مطالعات انجام شده در موش های دیابتی و عادی نشان می دهد که سرکه سیب باعث افزایش کلسترول خوب HDL می شود. همچنین LDL کلسترول بد و تری گلیسیرید کاهش می یابد.
 • کاهش فشار خون: مطالعات حیوانی نشان می دهد که سرکه می تواند فشار خون را با مهار آنزیم مسئول انقباض عروق خونی کاهش دهد.
 • کشتن باکتری ها و ویروس های مضر: سرکه با باکترهایی که می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند از جمله E. coli، مبارزه می کند.  بر طبق یک مطالعه، سرکه تعداد باکتری های خاصی را 90٪ و برخی از ویروس ها را تا 95٪ کاهش داد.

چگونه سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

چند راه برای افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی شما وجود دارد.

 • یک روش آسان این است که آن را با روغن زیتون به عنوان یک سس سالاد استفاده کنید. این به خصوص با سبزیجات برگی، خیار و گوجه فرنگی خوشمزه می شود.
 • همچنین می توانید برای ترشی سبزیجات استفاده کنید، یا می توانید آن را به سادگی با آب مخلوط کنید و بنوشید.
 • مقدار سرکه سیب برای کاهش وزن، 1-2 قاشق غذاخوری (15-30 میلی لیتر) در روز است که با آب مخلوط شده و مصرف می شود.
  بهترین راه این است که در طول روز 2-3بار و قبل از غذا مصرف شود.
 • مصرف بیشتر از این به دلیل اثرات بالقوه مضر در دوزهای بالاتر توصیه نمی شود. بهتر است ابتدا با 1 قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) شروع کنید تا ببینید که چطور می توانید تحمل کنید.
 •  از یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) را در یک زمان مصرف نکنید، زیرا مصرف بیش از حد در یک وعده ممکن است موجب تهوع شود. مهم است که آن را با آب مخلوط کنید زیرا سرکه ناشتا ممکن است داخل دهان و مری را بسوزاند.

چگونه با استفاده از سرکه سیب لاغر شویم 

مراحل لاغری با سرکه سیب

1. برای تعیین کارآمدی مکمل سرکه سیب در کاهش وزن سالم، اطلاعات مواد مغذی و ترکیبات شیمیایی سرکه سیب را مطالعه کنید

سرکه سیب یک مایع اسیدی است که از تخمیر سیب بدست می آید. در بسیاری از محافل دانشگاهی درباره تاثیر سرکه سیب به عنوان یک مکمل کاهش وزن بحث و اختلاف وجود دارد. با این حال، تعداد برابری از متخصصان تغذیه و کارشناسان رژیم غذایی معتقدند که سرکه سیب با کاهش اشتها می تواند به مرور باعث کاهش چربی در بدن شود.

مراحل لاغری با سرکه سیب

2. موقع خرید سرکه سیب به دنبال چه مواردی باشیم

بسیاری از محصولات سرکه سیب برای دفعات بسیار زیادی تقطیر شده اند. فرآیند تقطیر و تصفیه سرکه باعث کاهش مواد مغذی و ویتامین های ضروری موجود در سرکه سیب می شود. بنابراین بهترین کار خرید سرکه سیب یا مکمل سرکه سیبی است که از خود سیب تهیه شده و استفاده نکردن از محصول تقطیر و تصفیه شده می باشد.

3. سرکه سیب را از فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی بخرید

این کار به شما اطمینان خواهد داد محصولی خریده اید که هنوز تمامی ویژگی های مثبت مکمل کاهش وزن را نسبت به سرکه سیب های مخصوص آشپزی دارد.

4. 1 تا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را قبل از هر وعده غذایی مصرف کنید

بعضی از مصرف کنندگان ترجیح می دهند سرکه سیب تقطیری را در یک لیوان آب حل کنند و یا با چای سرد بنوشند. اگر طعم سرکه به شدت اذیت تان می کند می توانید 1 تا 2 قاشق غذاخوری عسل خام را به یک دوز مصرفی سرکه سیب تان اضافه کنید.


حتما بخوانید: تفاوت عسل خام با عسل معمولی


چگونه از سرکه سیب برای کاهش وزن استفاده کنیم

5. یک دفترچه روزانه تهیه کنید و درباره مصرف سرکه سیب بنویسید

درباره مصرف سرکه سیب و میزان انرژی، دردهای مخصوص گرسنگی، میزان اشتها، عادات خواب و کاهش وزن تان در آن بنویسید. در دفترچه یاداشت تان مقدار سرکه سیبی که قبل از غذا مصرف می کنید، روش استفاده از سرکه سیب و غذایی که همراه با دوز مصرفی تان میل می کنید را ثبت کنید. این اطلاعات را با نتایج خودتان مقایسه کنید تا مشخص شود که کدام مقدار مصرفی از سرکه سیب برای بدن تان موثر بوده است.

6. به خاطر داشته باشید اگر کالری که هر روز می سوزانید نسبت به کالری که هر روز مصرف می کنید افزایشی نداشته باشد کاهش وزن تان موثر نخواهد بود. در حالی که سرکه سیب می تواند به کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن تان کمک کند اما این کار جایگزین نیاز شما به برنامه ورزشی و رژیم غذایی سالم تان نخواهد بود. تنها با مصرف غذای سالم و انجام ورزش هوازی منظم می توانید به مرور زمان به کاهش وزن تان امیدوار باشید.

روش مصرف سرکه سیب برای لاغری

7. برای مشاهده تاثیر سرکه سیب در کاهش وزن تان باید صبور باشید

سرکه سیب یک دارو معجزه آسا نیست. در واقع، تنها راه کاهش وزن با روش موثر و سالم این است که کار را با به آرامی انجام دهید و به سلول های چربی های بدنتان برای تنظیم و تطبیق اندازه های جدیدشان زمان بدهید. به نظر می رسد که سرکه سیب می تواند در هر سال کاهش وزن را به 6.800 کیلوگرم افزایش دهد. 6.800 کیلوگرم اضافی کاهش وزن در هر سال می تواند تفاوت زیادی در ظاهر افراد و سلامت کلی آنها ایجاد کند.

8. برای رسیدن به وزن ایده آل تان لازم است شاخص توده بدن خود را بدست بیاورید

با بدست آوردن شاخص توده بدنی مقدار کاهش وزنی که مد نظرتان هست را مشخص کنید. اهداف کاهش وزن را برای خودتان مشخص کنید و مطمئن شوید که آنها را طوری تعیین کرده اید که امکان پذیر و قابل دستیابی هستند. اهداف غیر قابل دستیابی باعث ناامیدی تان خواهند شد و احساس می کنید هدف کاهش وزن تان با شکست مواجه شده است. تعیین اهداف معقول و استفاده از سرکه سیب به صورت سیستماتیک شما را برای رسیدن به هدف تان کمک می کنند.

سرکه سیب راه کاهش وزن با روش موثر و سالم

9. بعد از رسیدن به وزن مورد نظرتان برای اینکه بتوانید وزن سالم بدن تان را ثابت نگه دارید از خوردن غذاهای چرب خودداری کنید و برای تقویت کاهش وزن سالم تان به خوردن سرکه سیب ادامه بدهید.

سخن آخر

سال های سال است که مردم به دنبال پیدا کردن بهترین روش برای کاهش وزن اضافی و داشتن سلامتی، تناسب اندام و خوش هیکلی هستند. سرکه سیب فواید زیادی برای لاغری دارد. از این رو ممکن است سرکه سیب را به عنوان یک گزینه ایده آل برای لاغری و کاهش وزن باشد انتخاب کنند. در این مطلب سلام دنیا، راهنمای کامل روش مصرف سرکه سیب برای لاغری و تناسب اندام را بیان کردیم. امیدوارم که برایتان مفید و کاربردی بوده باشد. می توانید تجربیات خود را در خصوص لاغری با سرکه سیب با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

دلایل موثر بودن سرکه سیب برای بهبود مو از نظر علم + روش استفاده از آن

خواص عالی انواع سرکه برای درمان زخم و تبخال و ترمیم زخم

از
20
رای