آیا سرکه سیب سبب کاهش وزن می شود؟

آیا سرکه سیب سبب کاهش وزن می شود؟ سرکه سیب با کنترل کردن قند خون شما و کاهش اشتها و جلوگیری از تجمع چربی در بدن، می تواند به روند لاغری کمک نماید.

سرکه سیب برای هزاران سال به عنوان نیروبخش سلامتی استفاده شده است.
تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مزایای بهداشتی، مانند کاهش سطح قند خون را دارد.
اما می توان با اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی خود به کاهش وزن کمک کرد؟
این مقاله اثرات سرکه سیب بر  کاهش وزن را بررسی می کند. و همچنین یک راهنمایی کامل برای استفاده از سرکه سیب برای لاغری است. 

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب در فرآیند تخمیر دو مرحله ای ساخته می شود.
ابتدا سیب ها برش داده می شوند یا خرد شده و با مخمر ترکیب می شوند تا شکر خود را به الکل تبدیل کنند. سپس، باکتری برای تبدیل الکل به اسید استیک اضافه می شود.
تولید سرکه سیب سنتی حدود یک ماه طول می کشد، هرچند برخی از تولیدکنندگان به طرز چشمگیری روند را تسریع می کنند تا فقط یک روز طول بکشد.
اسید استیک جزء اصلی فعال سرکه سیب است و به عنوان اسید اتانولی شناخته شده است که  یک ترکیب ارگانیک با طعم ترش و بوی قوی است. اصطلاح استیک، در واژه استوم، کلمه لاتین سرکه ریشه دارد.
حدود 5-6٪ سرکه سیب را  اسید استیک تشکیل میدهد. و مابقی محتویات  سرکه سیب را مقادیری آب و اسیدهای رقیق دیگری مانند اسید مالیک است.
یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه سیب حاوی حدود 3 کالری و تقریبا بدون کربوهیدرات است.

سرکه سیب برای لاغری

اسید استیک مزایای بسیاری برای کاهش وزن دارد.

برخی مطالعات حیوانی نشان می دهد که اسید استیک در سرکه سیب ممکن است باعث کاهش وزن شود.

 • سطح قند خون را کاهش می دهد: در یک مطالعه ی بر روی موشهای آزمایشگاهی ، اسید استیک، توانایی کبد و ماهیچه ها را برای دریافت قند از خون بهبود می بخشد.
 • سطوح انسولین را کاهش می دهد: در تحقیقات مشابهی، اسید استیک همچنین نسبت انسولین به گلوکاگون را کاهش می دهد که ممکن است باعث سوزاندن چربی شود.
 • بهبود متابولیسم: مطالعه دیگری بر روی موش های تحت تاثیر اسید استیک نشان دهنده افزایش آنزیم AMPK است که باعث افزایش سوزاندن چربی و کاهش تولید چربی و قند در کبد می شود .
 • ذخیره سازی چربی را کاهش می دهد: درمان موش های دیابتی و چاق، با استیک اسید یا استات، نشان داده که آنها را از افزایش وزن محافظت می کند و  ژن هایی را که باعث کاهش چربی شکم و چربی کبد می شود، افزایش می دهد.
 • چربی سوز: مطالعه بر روی موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا با اسید استیک است، افزایش قابل توجهی در ژن های مسئول سوزاندن چربی را به دنبال داشت که باعث کم شدن چربی بدن شده است.
 • اشتها را کم می کند: یکی دیگر از مطالعات نشان می دهد که استات ممکن است مراکز مغز را کنترل کند که می تواند باعث کاهش اشتها و مصرف غذا شود.

اگر چه نتایج مطالعات حیوانی امیدوار کننده است، اما تحقیقات در مورد انسان برای تایید این اثرات ضروری است.

سرکه سیب حس سیری را افزایش می دهد و کالری مصرفی را کاهش می دهد


سرکه سیب ممكن است باعث كاهش اشتها شود که دریافت کالری را نیز کاهش می دهد.
در یک مطالعه کوچک بر روی 11 نفر، افرادی که سرکه سیب را همراه با یک وعده غذایی با کربوهیدرات مصرف کرده بودند، یک ساعت بعد از خوردن غذا، میزان پاسخ گلوکز خونشان کمتر از 55 درصد بود.
و همچنین آنها در طول  200-275 کالری کمتری مصرف کردند.
در یک مطالعه کوچک دیگر، مصرف سرکه سیب با یک وعده غذایی نشاسته ای، تخلیه معده را به طور قابل توجهی کند کرده است. این منجر به افزایش احساس سیری و کاهش قند خون و میزان انسولین می شود.
با این حال، ممکن است سرکه سیب و اثرات مصرف آن برای برخی افراد مضر باشد.
فلج معده، به تاخیر انداختن تخلیه معده ، عوارض رایج دیابت نوع 1 است. زمان بندی انسولین با مصرف غذا مشکل ساز می شود، زیرا پیش بینی می شود که چقدر طول می کشد که قند خون بعد از غذا افزایش یابد. از آنجایی که سرکه سیب مدت زمان حضور غذا را در معده تان افزایش می دهد، مصرف آن با وعده های غذایی سبب تشدید گاستروپارس (فلج معده) می شود .

این ممکن است به شما کمک کند وزن و چربی بدن را از دست بدهید.
نتایج یک مطالعه انسانی نشان می دهد که سرکه سیب تأثیر قابل توجهی برای لاغری و کاهش چربی بدن دارد. در این مطالعه 12 هفته ای، 144 بزرگسال چاق ژاپنی هر روز 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه، 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) سرکه یا داروی مناسب را مصرف کردند.
به آنها گفته شده بود که مصرف الکل خود را محدود کنند، اما در غیر این صورت رژیم و فعالیت معمول خود را در طول مطالعه ادامه دهند.
کسانی که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) سرکه در روز مصرف کردند - به طور متوسط - مزایای زیر را بدنبال داشته اند:
کاهش وزن: 2/6 پوند (1/2 کیلوگرم)
کاهش درصد چربی بدن: 0/7٪
کاهش دور کمر: 0/5 اینچ (1/4 سانتی متر)
کاهش تری گلیسیرید: 26٪

مزایای مصرف 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) سرکه در روز عبارتند از:

کاهش وزن: 3/7 پوند (1/7 کیلوگرم)
کاهش درصد چربی بدن: 0/9٪
کاهش دور کمر: 0/75 اینچ (1/9 سانتی متر)
کاهش تری گلیسیرید: 26٪
این در صورتی است که گروه مصرف کننده دارو عملا 0/9 پوند (0/4 کیلوگرم) وزن به دست آوردند و دور کمر آنها کمی افزایش یافت.
طبق این مطالعه، اضافه کردن 1 یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی شما می تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین می تواند درصد چربی بدن خود را کاهش دهد، باعث کاهش چربی شکم و کاهش تری گلیسیرید خون شما می شود.
این یکی از چند مطالعات انسانی است که اثرات سرکه را در کاهش وزن بررسی کرده اند. اگر چه تعداد مطالعات  نسبتا زیاد و نتایج دلگرم کننده است، اما مطالعات بیشتری لازم است.
علاوه بر این، با یک مطالعه شش هفته ای بر روی موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا و کالری بالا بودند، دریافتند که گروه مصرف کننده سرکه تا 10 درصد چربی کمتر از گروه شاهد و 2 درصد چربی کمتر از گروه مصرف کننده دارو جذب کرده اند.

سرکه سیب برای کاهش وزن

 مزایای سلامتی استفاده از سرکه سیب


علاوه بر افزایش بافت عضلانی و کاهش چربی، سرکه سیب دارای مزایای دیگری نیز می باشد:

 • کاهش قند خون و انسولین: هنگام مصرف غذای با کربوهیدرات، سرکه سیب به میزان قابل توجهی  میزان قند خون و انسولین بعد از غذا را کاهش می دهد.
 • حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد: یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و مقاوم به انسولین نشان داد که افزودن سرکه در یک غذای با کربوهیدرات، حساسیت به انسولین را تا 34٪ افزایش داده است.
 • کاهش قند خون ناشتا: در مطالعه ای که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 داشتند، افرادی که سرکه سیب با میان وعده های با پروتئین بالا مصرف کردند، دو برابر کاهش قند خون ناشتا بیشتری نسبت به بقیه داشته اند.
 • علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) را بهبود می بخشد: در مطالعه ای کوچک از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که مدت زمان 90 تا 110 روز سرکه را مصرف می کردند، 57 درصد از تخمک گذاری را دوباره ادامه دادند (احتمالا به دلیل افزایش حساسیت به انسولین).
 • سطح کلسترول را کاهش می دهد: مطالعات انجام شده در موش های دیابتی و عادی نشان می دهد که سرکه سیب باعث افزایش کلسترول خوب HDL می شود. همچنین LDL کلسترول بد و تری گلیسیرید کاهش می یابد.
 • کاهش فشار خون: مطالعات حیوانی نشان می دهد که سرکه می تواند فشار خون را با مهار آنزیم مسئول انقباض عروق خونی کاهش دهد.
 • کشتن باکتری ها و ویروس های مضر: سرکه با باکترهایی که می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند از جمله E. coli، مبارزه می کند.  بر طبق یک مطالعه، سرکه تعداد باکتری های خاصی را 90٪ و برخی از ویروس ها را تا 95٪ کاهش داد.

چگونه سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

چند راه برای افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی شما وجود دارد.
یک روش آسان این است که آن را با روغن زیتون به عنوان یک سس سالاد استفاده کنید. این به خصوص با سبزیجات برگی، خیار و گوجه فرنگی خوشمزه می شود.
همچنین می توانید برای ترشی سبزیجات استفاده کنید، یا می توانید آن را به سادگی با آب مخلوط کنید و بنوشید.
مقدار سرکه سیب برای کاهش وزن، 1-2 قاشق غذاخوری (15-30 میلی لیتر) در روز است که با آب مخلوط شده و مصرف می شود.
بهترین راه این است که در طول روز 2-3بار و قبل از غذا مصرف شود.
مصرف بیشتر از این به دلیل اثرات بالقوه مضر در دوزهای بالاتر توصیه نمی شود. بهتر است ابتدا با 1 قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) شروع کنید تا ببینید که چطور می توانید تحمل کنید.
بیش از یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) را در یک زمان مصرف نکنید، زیرا مصرف بیش از حد در یک وعده ممکن است موجب تهوع شود. مهم است که آن را با آب مخلوط کنید زیرا سرکه ناشتا ممکن است داخل دهان و مری را بسوزاند.

منبع: healthline

از
0
رای