سافت ژل، کپسول یا قرص: کدامیک برای شما مناسب می باشند؟

سافت ژل، کپسول یا قرص: کدامیک برای شما مناسب می باشند؟ سافت ژل ها، کپسول ها و قرص ها چه تفاوتی دارند و هر کدام برای چه افرادی مناسب هستند؟ در ادامه این مطلب به بررسی هر مورد و مزایا و معایب آن ها پرداخته شده است.

وقتی اقدام به خرید مکمل ها می کنید، با اتخاذ تصمیمی مواجه می شوید که باید کدامیک از آنها را خریداری کنید؟ مکمل ها ممکن است به صورت ژله نرم، کپسول یا قرص ارائه شوند. تفاوت آنها در چیست و کدامیک برای شما مناسب تر می باشد؟

کپسول ها چه هستند؟

کپسول ها موادی گیاهی یا حیوانی هستند که یک سری مواد مکمل خشک یا روغنی را در داخل خود نگه می دارند. دو قسمت کپسول در یکدیگر قرار گرفته و در هم قفل می شوند تا به راحتی از یکدیگر جدا نشوند. بسیاری از کپسول ها به شکل استوانه ای می باشند اما اندازه این استوانه ها بسته به میزان ماده خشک یا روغنی موجود در هر کپسول می تواند متفاوت باشد. در گذشته، کپسول ها از پوست یا استخوان گاو یا خوک تهیه می شدند. امروزه معمولاً کپسول ها را از مواد حاصل از بدن مرغ، ماهی یا بعضی سبزیجات می سازند. مزیت کسپول ها نسبت به بسته بندی های ساده در این است که مواد سازنده به صورت ایمن در داخل کپسول ها قرار داده می شوند و دوز دقیق آنها قابل محاسبه است.

مزایا و معایب کپسول ها کدامند؟

مزایا و معایب کپسول ها کدامند؟

از دیدگاه مصرف کننده، کپسول ها مزایا و معیابی دارند. یکی از مزایای آن ها این است که به آسانی بلعیده می شوند. ماده سازنده کپسول در دهان باز نشده و بنابراین اگر مواد درون آن طعم الخی داشته باشند، مصرف کننده آنها را قبل از بلعیدن کپسول احساس نخواهد کرد. یکی از معایب کپسول ها، اندازه آنها می باشد. اگر به دوز بالایی برای مصرف نیاز باشد، کپسول ها بیش از حد بزرگ خواهند شد.

سافت ژل (کپسول ژلاتینی) چیست؟

سافت ژل مشابه کپسول می باشد اما ماده سازنده آن ژلاتین بوده و مواد درون آن همواره مایع هستند. ماده سازنده ژله نرم، آنتی اکسیدان می باشد و این یعنی که محتویات آن عمر پوسته محافظ بالایی داشته و به خوبی در برابر اشعه های ماوراء بنفش و اکسیداسیون مراقبت می شوند. بسیاری از کپسول های ژلاتینی حالت مات و کدر دارند تا بیش از پیش در مقابل امواج ماوراء بنفش محافظت ایجاد کنند.

سافت ژل (کپسول ژلاتینی) چیست؟

مزایا و معایب سافت ژل ها (کپسول های ژلاتینی) کدامند؟

سافت ژل ها بسیار آسان بلعیده می شوند (حتی آسان تر از کپسول ها). دلیل این امر پوسته نرم و انعطاف پذیر آنها بر خلاف پوسته سخت کپسول ها می باشد. همانند کپسول ها، در این جا نیز مصرف کننده طعم مواد درون ژله نرم را احساس نخواهد کرد اما ممکن است طعم ملایم پوشش ژله ای را کمی احساس نماید.

قرص ها چه هستند؟

قرص ها موادی پودری هستند که با ماده ای ترکیب شده اند تا بتوانند به اشکال خاصی درآیند. قرص ها می توانند روکش دار یا بدون روکش باشند. یکی از مزایا قرص ها این است که مواد سازنده آنها می توانند فشرده شده باشند. در بین کپسول ها، ژله های نرم و قرص ها، قرص ها بیشترین چگالی مواد سازنده را دارند.

مزایا و معایب قرص ها کدامند؟

مزایا و معایب قرص ها کدامند؟

از دیدگاه مصرف کننده، قرص ها به دلیل این که قابل تقسیم شدن، خرد شدن، حل کردن در آب یا ترکیب شدن در غذاها می باشند، بسیار مناسب هستند. برای مصرف کنندگان معمولاً بلعیدن قرص ها نیز کار آسانی است. با این وجود، قرص ها معمولاً نمی توانند طعم های تلخ مواد سازنده خود را پنهان کنند بنابراین طعم ایجاد شده پس از مصرف آنها ممکن است کمی ناخوشایند باشد. وقتی ژله های نرم، کپسول ها و قرص ها را مقایسه می کنید، به دوز مصرفی توجه ویژه ای داشته باشید. معمولاً تفاوت هایی بین آنها و همچنین تعدادی که باید از هر کدام برای کسب یک دوز واحد مصرف کنید، وجود دارد. اگر به اطلاعات بیشتری درباره مکمل های غذایی نیاز دارید، حتماً با ما پزشک خود تماس بگیرید!

از
1
رای