بیماری زبان توت فرنگی چیست: علل، علائم، راه های تشخیص و درمان آن

بیماری زبان توت فرنگی چیست: علل، علائم، راه های تشخیص و درمان آن زبان توت فرنگی علامت یک بیماری است. زبان قرمز، متورم و پر از برآمدگی می تواند نشانه تب اسکارلت نیز باشد. تب بالایی که تب اسکارلت ایجاد می کند، ممکن است خطرناک باشد. دلایلی که موجب رنگ قرمز زبان می شود در ادامه آمده است.

زبان توت فرنگی به خودی خود یک بیماری نیست. چندین بیماری می تواند به زبان توت فرنگی منجر شود. در ادامه هر آنچه که باید درباره زبان توت فرنگی بدانید، آمده است.

زبان توت فرنگی چیست

زبان توت فرنگی به زبانی گفته می شود که متورم و پر از برآمدگی است. بیشتر اوقات، زبان بسیار قرمز می شود شبیه توت فرنگی یا تمشک. گاهی اوقات، زبان قبل از قرمز شدن، برای چند روز سفید خواهد بود. زبان توت فرنگی به خودی خود یک بیماری نیست. یک زبان قرمز و برآمده با روزنه های چشایی بزرگ نشانه های بیماری یا اختلالات اساسی است. تشخیص و درمان این بیماری یا اختلال باعث می شود زبان به وضعیت معمول آن درآید.

علت زبان توت فرنگی

چندین بیماری می تواند به زبان توت فرنگی منجر شود. کشف علل احتمالی و علائم منحصر به فرد آن می تواند به شما کمک کند دریابید چرا زبان بزرگ و زبر شده است. بیماری هایی که می توانند باعث زبان توت فرنگی شوند عبارتند از:

1. بیماری کاوازاکی وعلائم آن

بیماری کاوازاکی نادر است. مشخص نیست که چرا این بیماری در برخی افراد ظاهر می شود و در برخی دیگر نه. کاوازاکی در کودکان متداول تر است، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. نشانه اصلی بیماری کاوازاکی شریان های التهابی است.

علائم ملموس تر شامل موارد زیر است:

علل بروز زبان توت فرنگی

2. آلرژی

آلرژی های دارویی و غذایی می تواند منجر به سایر نشانه ها نیز شود، مانند:

 • خارش، آبریزش از چشم ها
 • تحریک پوستی
 • خط های سفید در دهان
 • مشکلات تنفسی

در موارد شدید، آلرژی می تواند حیات فرد را تهدید کند.

2. تب اسکارلت

گلودرد میکروبی که به درستی درمان نشده باشد می تواند تبدیل به بیماری باکتریایی شود، که تب اسکارلت نامیده می شود. اغلب افراد دچار به تب اسکارلت در ابتدا دارای زبان توت فرنگی سفید هستند. در عرض چند روز، ممکن است زبان آنها قرمز شود. سایر علائم تب اسکارلت عبارتند از:

 • بثورات قرمز بزرگ در قسمت های وسیعی از بدن شما
 •  صورت سرخ
 •  تب بالا
 •  گلو درد
 • سردرد
 •  خطوط قرمز روی پوست، مانند آنهایی که اطراف کشاله ران هستند

این بیماری بیشتر در کودکان 5 تا 15 ساله مشاهده می شود.

دلایل به وجود آمدن زبان توت فرنگی

3. سندرم شوک سمی (TSS)

سندرم شوک سمی یک بیماری تهدید کننده برای زندگی است و علائم آن عبارتند از:

 •  تب شدید ناگهانی
 •  حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • سردرد
 • احساس درد در همه جای بدن

سندرم شوک سمی اگر به سرعت درمان نشود، می تواند زندگی را به خطر بیندازند. سندرم شوک سمی به طور معمول به استفاده از تامپون ربط دارد، اما می تواند در افرادی که از گاز یا دستمال برای جلوگیری از خونریزی بینی استفاده می کنند نیز اتفاق بیفتد. اگر علائم سندرم شوک سمی را دارید، باید به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

4. کمبود ویتامین

مقادیر کم ویتامین B12 و فولات می تواند منجر به زبان توت فرنگی شود، اما در صورت تجربه علائم شایع آن، این کمبودها احتمالاً تشخیص داده می شوند. این علائم شامل موارد زیر است:

 • ضعف
 • خستگی
 •  مشکلات حافظه
 • مشکلات تعادل

گلوسیت، بیماری التهاب زبان است که بسیار شبیه به زبان توت فرنگی است. همچنین می تواند نشانه ای از این کمبود باشد.

بیماری هایی که باعث بروز زبان توت فرنگی می شود

چه وقت باید برای زبان توت فرنگی به پزشک مراجعه کنید؟

زبان توت فرنگی علامت یک بیماری است، و برخی از این بیماری ها می توانند جدی باشند. کمبود ویتامین B-12 یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست، اما سندرم شوک سمی اگر به موقع شناسایی و درمان نشود می تواند خیلی سریع اثر بگذارد. زبان قرمز، متورم و پر از برآمدگی می تواند نشانه تب اسکارلت نیز باشد. تب بالایی که تب اسکارلت ایجاد می کند، ممکن است خطرناک باشد به خصوص برای کودکان خردسال. اگر دچار تنفس مشکل شدید، آلرژی غذایی و دارویی می تواند مسئله جدی باشد. آنافیلاکسی می تواند موجب مشکلاتی شود که عبارتند از:

 • تورم در صورت
 • افزایش ضربان قلب
 •  درد قفسه سینه
 • مشکلات تنفسی

اگر درمان نشود، واکنش آنافیلاکتیک می تواند کشنده باشد. اگر دچار زبان توت فرنگی شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. تشخیص علت اصلی آن، تنها روش برای درمان تورم زبان است. چنانچه علائم دیگری که تجربه کرده اید نشان دهنده یک مشکل جدی است، فوراً تحت معاینه پزشک قرار بگیرید.

چه وقت باید برای زبان توت فرنگی به پزشک مراجعه کنید؟

آیا زبان توت فرنگی عوارض احتمالی دارد؟

زبان توت فرنگی می تواند دردناک و تحریک کننده باشد. ممکن است زبان بزرگ شده باشد و به همین علت ناخواسته آن را گاز بگیرید. همچنین جویدن و بلع غذا و نوشیدن نیز ممکن است دشوار باشد. با این حال، بیماری که می تواند باعث ایجاد زبان توت فرنگی شود می تواند منجر به عوارض جدی شود. بیماری کاوازاکی، که باعث التهاب شریان ها در بدن می شود، می تواند منجر به التهاب طولانی مدت شریان ها شود. تب اسکارلت ممکن است منجر به تب رماتیسمی شود. این بیماری در قلب، مغز، مفاصل و پوست التهاب ایجاد می کند. در برخی موارد، می تواند منجر به بیماری کلیوی و عفونت های شدید گوش شود. اگر به سرعت درمان نشود، سندرم شوک سمی می تواند باعث آسیب به اندام، شوک یا احتمالاً مرگ شود.

تشخیص زبان توت فرنگی

یکی از ساده ترین روش ها برای تشخیص اینکه چه عاملی باعث ایجاد زبان توت فرنگی می شود، مشاهده سایر علائمی است که تجربه می کنید. اولین چیزی که ممکن است پزشک از شما سوال کند درباره سابقه پزشکی اخیر است. تغییرات مشاهده شده روی زبان را به پزشک توضیح دهید. درباره سایر علائمی که تجربه کرده اید نیز به پزشک توضیح دهید. لیست علائمی که تجربه کرده اید می تواند برای تشخیص علت اصلی بیماری لازم باشد اما برخی آزمایشات نیز ممکن است به تشخیص پزشک کمک کنند. برای مثال، اگر احتمال کمبود ویتامین وجود داشته باشد، ممکن است پزشک آزمایش سطح ویتامین های خون را تجویز کند.

تشخیص زبان توت فرنگی

روش های درمان زبان توت فرنگی

درمان زبان توت فرنگی، نیاز به درمان علت اصلی بروز آن دارد. این علل عبارتند از:

1. بیماری کازاواکی

مرحله اول درمان با هدف کاهش تب و التهاب و همچنین جلوگیری از آسیب قلبی انجام می شود. داروهایی مانند آسپرین (بافرین) می تواند التهاب را کاهش دهد. ممکن است تزریق پروتئین سیستم ایمنی برای جلوگیری از آسیب قلبی ضروری باشد.

2. آلرژی

آنتی هیستامین می تواند علائم خفیف تر واکنش آلرژیک را درمان کند. برای واکنش های شدید، از جمله آنافیلاکسی، تزریق اپی نفرین و استروئیدهای داخل وریدی ممکن است لازم باشد.

3. تب اسکارلت

یک دوره کامل آنتی بیوتیک می تواند تب سرخک را درمان کند.

4. سندرم شوک عصبی

سندرم شوک عصبی به چندین مرحله برای درمان نیاز است. آنتی بیوتیک با عفونت مبارزه می کند. ممکن است داروی دیگری لازم باشد تا فشار خون را تثبت کند. اگر سندرم شوک عصبی باعث استفراغ شما شد و بخاطر استفراغ آب بدن را از دست دادید، احتمالاً نیاز به مصرف مایعات خواهید داشت.

5. کمبود ویتامین

تغییر رژیم ممکن است برای اصلاح کمبود ویتامین کافی باشد. خوردن غذاهای سرشار از ویتامین B می تواند سطح این مواد مغذی مهم را در خون بالا ببرد. در مورد کمبود جدی ویتامین B-12، ممکن است شما نیاز به تزریق آن داشته باشید تا سطح آن را در خون بالا ببرید.

منبع: healthline

از
0
رای