درد دنبالچه یا کوکسیدینی: دلایل، روش تشخیص، درمان، ورزش و شکل نشستن در هنگام درد دنبالچه

درد دنبالچه یا کوکسیدینی: دلایل، روش تشخیص، درمان، ورزش و شکل نشستن در هنگام درد دنبالچه دنبالچه یا کوکسیدینی یک استخوان کوچک در انتهای ستون فقرات است. درد دنبالچه می تواند ملایم یا شدید باشد. ضرب دیدگی، نشستن روی نیمکت سخت و... از علل درد دنبالچه است، با ورزش و داروی مسکن می توان آن را درمان کرد

پزشک ممکن است استخوان شما را با نام پزشکی خود «کوکسیدینی» بنامد. این کلمه از اصطلاح یونانی « cuckoo» گرفته شده است. این نام به این علت انتخاب شده که دنبالچه بسیار شبیه به منقار پرنده است. درد در کوکسیدینی شما، سندرم کوکسیدینیا نامیده می شود.

درد دنبالچه چیست؟

شما احتمالا هرگز به دنبالچه خود فکر نکرده اید تا زمانی که شروع به درد کرده است. درد دنبالچه در انتهای ستون فقرات شما، درست بالای باسن، جایی که این استخوان چند قطعه ای قرار دارد، متمرکز است. دنبالچه کوچک است، اما چندین کارایی مهم دارد. در هنگام نشستن به ثبات شما کمک می کند. همچنین تاندون ها، عضلات و رباط های بسیاری در این ناحیه قرار دارند. پزشک ممکن است دنبالچه را با نام پزشکی آن یعنی «کوکسیدینی» بنامد. این کلمه از اصطلاح یونانی « cuckoo» گرفته شده است. این نام از این جهت به دنبالچه داده شده است؛ زیرا کوکسیدینی کمی شبیه به منقار پرنده است. درد ناحیه کوکسیدینی، سندرم کوکسیدینیا نامیده می شود. درد ناحیه دنبالچه می تواند محدوده ای از ملایم تا شدید داشته باشد. هنگام نشستن، بلند شدن از روی صندلی و یا هنگامی که بر روی صندلی نشسته و تکیه می دهید، این درد می تواند وخیم تر شود. همچنین می توانید هنگام استفاده از حمام یا رابطه جنسی احساس درد داشته باشید. ممکن است زنان در طول دوره قاعدگی خود احساس ناراحتی کنند. گاهی اوقات، درد می تواند به ساق پا منتقل شود. ایستادن یا راه رفتن باید فشار را از روی دنبالچه شما برداشته و ناراحتی را برطرف کند.

درد دنبالچه چیست

دلایل درد دنبالچه: چرا دنبالچه شما درد می کند؟

  • ممکن است دنبالچه شما بعد از نشستن بر روی یک نیمکت سخت یا دیگر سطوح ناراحت برای مدت طولانی، درد بگیرد. افتادن و دیگر صدمه ها می تواند باعث ضرب دیدگی، از جا در رفتن و یا شکستگی دنبالچه شما شود.
  • آسیب مفاصل ناشی از حرکات مکرر یا سایش عمومی و پارگی ناشی از پیری نیز می تواند به درد دنبالچه منجر شود.
  • در طول سه ماهه آخر بارداری، رباط های متصل به کوکسیدینی و اطراف آن به طور طبیعی شل می شوند تا جا برای کودک باز کنند. بر اساس گفته های یک منبع معتبر، به همین دلیل است که زنان پنج برابر بیشتر درد دنبالچه را نسبت به مردان تجربه می کنند. همچنین اگر اضافه وزن دارید، بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات درد دنبالچه هستید. با این وجود، اگر سریعا وزن کم کنید، لایه ای را که از دنبالچه شما محافظت می کرد را از دست می دهید و با احتمال بیشتری به آن آسیب می رسانید. در موارد نادر، علت درد کوکسیدینی ممکن است یک عفونت یا تومور باشد.

روش تشخیص درد دنبالچه یا کوکسیدینی

اگر درد شدید است یا بیش از چند روز ادامه دارد، به پزشک مراجعه کنید. در اکثر اوقات، درد در ناحیه دنبالچه جدی نیست. گاهی اوقات می تواند نشانه ای از آسیب دیدگی باشد. در موارد بسیار نادر، درد دنبالچه می تواند نشانه ای از سرطان باشد. ممکن است برای جست و جو علت آسیب از جمله شکستگی استخوان یا تومور فشرده شده در استخوان، تصویربرداری اشعه ایکس یا MRI انجام دهید. ممکن است تصویربرداری اشعه ایکس هم در حالت نشسته و هم در حالت ایستاده گرفته شود تا مشکلات احتمالی با استخوان ران در موقعیت های مختلف را نشان دهد. پزشک همچنین ناحیه اطراف دنبالچه را لمس می کند تا هر گونه رشدی که ممکن است کوکسیدینی را تحت فشار قرار دهد، احساس کند.

روش تشخیص درد دنبالچه یا کوکسیدینی

درمان درد دنبالچه با داروهای فاقد نسخه

درد باید در مدت چند هفته برطرف شود، اما گاهی اوقات ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد. شما می توانید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) فاقد نسخه برای تسکین این درد تا زمان برطرف شدن درد دنبالچه استفاده کنید. این داروها شامل ایبوپروفن (موترین، ادویل) یا ناپروکسن (Aleve) هستند. استامینوفن (تیلنول) نیز می تواند درد را تسکین دهد.

برای دردهای شدیدتر، پزشک می تواند یک بی حسی موضعی، انسداد کننده عصبی، یا داروهای استروئیدی را به این ناحیه از بدن تزریق کند. برخی از افراد ترکیبی از تزریق بی حسی و استروئیدی دریافت می کنند. همچنین برای تسکین درد می توانید فرم خوراکی داروی ضد افسردگی یا ضد تشنج را استفاده کنید. حتما در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

شکل نشستن در هنگام درد دنبالچه

  • برای تسکین درد، بر روی یک پد گرمکن یا بسته یخ نشسته یا آن را ماساژ بدهید. نحوه نشستن شما نیز مهم است. وضعیت نشستن نامناسب می تواند فشار زیادی بر روی کوکسیدینی شما وارد کند. به گونه ای بنشینید که پشت خود را بر روی صندلی تکیه داده و پاهای خود را بر روی زمین صاف قرار دهید تا وزن تان بر روی دنبالچه قرار نگیرد.
  • هنگام نشستن به جلو خم شوید. همچنین می توانید بر روی بالش مخصوص دونات شکل یا بالشتک که به شکل شیب دار ساخته شده، بنشینید تا فشار از روی قسمت حساس برداشته شود.

شکل نشستن در هنگام درد دنبالچه

فیزیوتراپی برای درمان درد دنبالچه

فیزیوتراپی می تواند برای تقویت عضلاتی که دنبالچه شما را تقویت می کنند، تمرینات ورزشی ارائه دهد. اینها شامل عضلات معده و کف لگن شما است. همچنین می توانید یک تکنیک به نام کوکسیژیال منیپولیشن را امتحان کنید. در این روش، پزشک دستکش پوشیده و انگشت خود را در رکتوم شما قرار می دهد و استخوان دنبالچه را به عقب و جلو حرکت می دهد تا دوباره به حالت اول خود برگردد.

جراحی برای درمان درد دنبالچه

در اکثر مواقع، این روش درمانی تا زمانی که دنبالچه شما ترمیم یابد، درد را تسکین می دهد. اگر روش درمانی دیگری کارساز نبود، پزشک ممکن است عمل جراحی را به عنوان آخرین راه حل برای برداشتن بخشی یا تمام کوکسیدینی توصیه کند. این روش جراحی، کوکسیژکتومی نامیده می شود. جراحی همیشه بلافاصله کارساز نیست. برطرف شدن درد زمان بر است. در بعضی موارد، اصلا اثر نمی کند. جراحی همچنین می تواند خطراتی مانند عفونت داشته باشد. جراحی کردن یا جراحی نکردن دنبالچه، تصمیمی است که شما و پزشک تان باید با دقت اتخاذ کنید.

با کاهش دهنده های درد خانگی مانند داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی، گرما و ماساژ شروع کنید. اگر دنبالچه شما هنوز درد می کند، با پزشک خود آن را بررسی کنید، کسی که می تواند درمانی موثر برای آن پیدا کند.

روش های درمان درد دنبالچه

ورزش و تمرینات کششی برای درد دنبالچه

اگرچه هیچ درمان فوری برای درد دنبالچه وجود ندارد، اما برخی از تمرینات و ورزش های کششی می تواند به تسکین فشار ناشی از درد در دنبالچه کمک کند. بسیاری از حرکات یوگا می تواند برای کشش عضلات و رباط های متصل به دنبالچه فوق العاده باشد. زنان باردار مبتلا به درد دنبالچه نیز می توانند از حرکات کششی استفاده کنند. اگر درد دنبالچه با ورزش یا حرکات کششی وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع: healthline

از
1
رای