خالکوبی در بارداری؛ خطرات و اقدامات لازم تاتو کردن در بارداری

خالکوبی در بارداری؛ خطرات و اقدامات لازم تاتو کردن در بارداری خالکوبی کردن در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا خطر ابتلا به عفونت های مربوط به خون مانند هپاتیت B و هپاتیت C یا اچ آی وی وجود دارد. همچنین رنگ های پوستی که جهت خالکوبی استفاده می شوند.

ممکن است بخواهید خاطرات بارداری خود را برای همیشه خالکوبی کنید. یک خالکوبی مناسب- بر روی شکم، شانه، پشت یا هر جای دیگر- یادآور روزهایی است که کودکتان هنوز در رحم شما بود، و شما به حرکت کردن و لگد زدن هایش عادت داشتید. خالکوبی کردن در دوران بارداری یک ایده خوب است، اما آیا عاقلانه است؟ این مقاله به شما می گوید که آیا انجام خالکوبی در دوران بارداری بی خطر است، و چه خطراتی در این خصوص وجود دارد و چه اقدامات احتیاطی را باید در نظر بگیرید.

آیا خالکوبی کردن در دوران بارداری بی خطر است؟

خالکوبی کردن در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا خطر ابتلا به عفونت های مربوط به خون مانند هپاتیت B و هپاتیت C یا اچ آی وی وجود دارد. همچنین رنگ های پوستی که جهت خالکوبی استفاده می شوند، حاوی مواد شیمیایی هستند که جذب جریان خون شده و ممکن است بر رشد کودک تاثیرگذار باشند، این مساله به خصوص در 12 هفته اول بارداری مهم است. علاوه بر این، بعد از زایمان ممکن است خالکوبی مانند قبل به نظر نرسد. این ناحیه ممکن است دچار ترک های پوستی شده که ظاهر آن را ناخوشایند کند. یک خالکوبی بر روی شکم زن باردار ممکن است متقارن به نظر برسد، اما ممکن است بعد از زایمان شکل آن نامناسب شود.

آیا خالکوبی کردن در دوران بارداری بی خطر است؟

خطرات مرتبط به خالکوبی کردن در دوران بارداری چیست؟

لزوما درست نیست که یک خالکوبی همیشه تاثیر منفی بر بارداری می گذارد. با این وجود، نمی توانید خطرات مرتبط با آن را رد کنید. در این قسمت، چندین خطر مرتبط با خالکوبی کردن در دوران بارداری توضیح داده شده است:

1. عدم اطمینان از ایمنی سوزن های مورد استفاده

هرگز نمی توانید در مورد ایمنی سوزن های مورد استفاده اطمینان حاصل کنید. شما نمی دانید که سوزن های مورد استفاده کاملا ضد عفونی شده است و یا یک سوزن جدید است. سوزن ضد عفونی نشده می تواند شما را در معرض خطراتی مانند هپاتیت B و ویروس های اچ آی وی یا ایدز قرار دهد. و این عفونت ها می تواند به جنین منتقل شود.

2. استرس ناشی از درد خالکوبی در بارداری

درد ممکن است استرس زا باشد. در هنگام خالکوبی کردن در دوران بارداری ممکن است غش کنید، که به دلیل درد غیر قابل تحمل سوراخ کردن با سوزن است. بی حسی می تواند درد را تسکین دهد، اما توصیه نمی شود، زیرا می تواند عوارض جانبی منفی بر روی کودک بگذارد.

عوارض خالکوبی در بارداری

3. مستعد ابتلا به عفونت است

روند خالکوبی کردن باعث زخم های ریز می شود که فضای بازی برای ساکن شدن عفونت های میکروبی ایجاد می کند. علائم عفونت به شرح زیر است:

 • تحریک یا خارش در ناحیه خالکوبی
 • تب، زیرا بدن سعی می کند تا عفونت را از بدن خارج کند
 • تاول های کوچک پر از چرک یا مایعات شفاف
 • ترشحات چرک سبز یا زرد با بوی ناخوشایند از ناحیه خال کوبی به دلیل تجمع لکوسیت های مرده است، که برای مبارزه با عفونت تولید می شوند
 • التهاب پوستی که منجر به تورم، گرما و قرمزی می شود
 • خطوط قرمز و تیره در اطراف ناحیه خالکوبی که می تواند نشان دهنده یک وضعیت جدی پزشکی به نام سپسیس یا مسمومیت خون باشد. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که عفونت وارد جریان خون می شود.

4. بروز مشکل در زمان انجام بی حسی اپیدورال

در هنگام بی حسی اپیدورال مشکل است. بی حسی اپیدورال در حین زایمان در قسمت تحتانی کمر انجام می شود. اگر هم اکنون یک خالکوبی در قسمت پایین کمر خود دارید، مشکلی وجود ندارد. اما اگر خالکوبی به تازگی و در نزدیک زمان زایمان انجام شده، استپس بی حسی اپیدورال را نمی توان تجویز کرد، زیرا تقریبا یک ماه طول می کشد تا خالکوبی بهبود پیدا کند.

5. جذب شدن جوهر خالکوبی به پوست

جوهر خالکوبی جذب پوست می شود. با این حال، هیچ مطالعه ای برای تعیین تاثیر رنگ جوهر بر روی نوزاد تازه متولد شده وجود ندارد.

6. زایمان زودرس

درد و استرس غیر قابل تحمل که ممکن است در هنگام استرس تجربه کنید، می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

این خطرات ممکن است کم باشند، اما ارزشش را ندارند که در دوران بارداری خالکوبی کنید. اما اگر تمایل زیادی به خالکوبی کردن دارید و دیگر نمی توانید مقاومت کنید، با رعایت نکات احتیاطی عمل کنید.

خطرات تاتو کردن در دوران بارداری

اقدامات احتیاطی که در هنگام خالکوبی کردن در دوران بارداری باید رعایت کنید

اگر مصمم هستید که در حین بارداری خالکوبی کنید، پس باید اقدامات احتیاطی زیر را در نظر بگیرید:

1. یک پزشک دارای مجوز را انتخاب کنید

اطمینان حاصل کنید که هنرمند خالکوب دارای مجوز است و یک شاغل دارای مدرک است (اگر ایالت شما هنرمندان خالکوب را ثبت نام می کند). اگر در حین انجام این عمل دچار هر گونه مشکلی شدید، هنرمند باید در 24 ساعت پس از آن در دسترس باشد.

2. تجهیزات باید تمیز باشند

حتما از سالن خالکوبی دیدن کنید، که تمیز و بهداشتی باشد.

 • بررسی کنید که آیا تجهیزات و سوزن هایی که برای خال کوبی استفاده می شوند، استریل می شوند یا خیر
 • اطمینان حاصل کنید که از سوزن های جدید استفاده می کنند
 • اطمینان حاصل کنید که آنها برای مخلوط کردن جوهرها از آب استریل استفاده می کنند. علاوه بر این، جوهرهایی که استفاده می شوند نباید از قبل باز شده باشند.

3. بهداشت هنرمند خالکوب

هنرمند خالکوب در هنگام خالکوبی کردن باید از دستکش های یک بار مصرف لاتکس استفاده کند. اطمینان حاصل کنید که آنها جوهر را در فنجان های یکبار مصرف قرار می دهند که پس از استفاده می توان آنرا دور ریخت.

اقدامات احتیاطی که در هنگام خالکوبی کردن در دوران بارداری باید رعایت کنید

4. از دستورالعمل های مراقبت های پس از آن پیروی کنید

وقتی خالکوبی به اتمام رسید، از دستورالعمل های مراقبت های پس از آن که توسط هنرمند خالکوب ارائه می شود، پیروی کنید.

5. با پزشک خود مشورت کنید

قبل از انجام خالکوبی، با پزشک خود صحبت کنید تا تایید کند که آیا خالکوبی کردن برای شما بی خطر است.

اگر فکر می کنید که باید برای خالکوبی کردن تا بعد از زایمان صبر کنید، پس ممکن است به سراغ یک خالکوبی موقت بروید تا تمایل تان به خالکوبی را ارضاء کنید.

گزینه های موقت یک تاتو در بارداری چیست؟

خالکوبی موقت می تواند به همان اندازه خالکوبی دائمی زیبا باشد. در این قسمت چندین گزینه ذکر شده است: می توانید از برچسب های خالکوبی استفاده کنید، که برای چندین روز بر روی پوست شما باقی می ماند. اگر می خواهید برای مدت طولانی تری باقی بماند، خالکوبی با حنا را در نظر بگیرید. از حنا استفاده کنید که فاقد مواد شیمیایی است و از گیاهان طبیعی ساخته شده است. این جایگزین طبیعی نه تنها میل شما برای خالکوبی کردن را ارضاء می کند، بلکه بدن تان را نیز خنک می کند.

اطلاعات بیشتر در خصوص خالکوبی با حنا

حنا جایگزین مطمئن و زیبایی برای خالکوبی است. می تواند تا حدود دو هفته بر روی پوست باقی بماند. پوست شما را به نارنجی، قرمز، قهوه ای، دارچینی، آجری، شکلاتی یا قهوه رنگ می کند. با این وجود، اطمینان حاصل کنید که از حنا سیاه استفاده نمی کنید، زیرا حاوی پار فنیلن دی آمین (PPD) است که می تواند باعث تاول، سوختگی و سایر عفونت های پوستی شود. در این قسمت، نحوه استفاده از حنا توضیح داده شده است:

نحوه استفاده از حنا

 • خمیر از پودر حنا، شکر، آب، و روغن های اساسی تهیه می شود. با این وجود، در طول بارداری باید از استفاده از روغن های اساسی جلوگیری کنید.
 • خمیر در یک ظرف مخروطی شکل قرار گرفته است که یک سوراخ کوچک برای بیرون آمدن خمیر در هنگام فشار دادن ایجاد می کند.  
 • طرح های پیچیده ای که از آن ساخته می شوند و به مدت یک ساعت خشک می شوند.
 • پس از خشک شدن، آن را با آب بشوئید.

گزینه های موقت یک تاتو در بارداری چیست؟

خالکوبی های موقت داوم کوتاه مدتی دارند، و شاید شما بخواهید که مرتبا این کار را انجام دهید. در بخش بعدی، سوالات متداول در این خصوص را پاسخ می دهیم.

سوالات متداول

1. اگر به یک بیماری جدی پوستی دچار باشم، آیا می توانم در حین بارداری خالکوبی کنم؟

اختلالات پوستی می تواند خالکوبی را دردناک تر کند. اگر به یک اختلال مانند «پاپول‌ها و پلاک‌های کهیری خارش‌دار بارداری» (PUPPP)، پریگو بارداری، زرد زخم تبخالی و هیپرپیگمانتاسیون دچار باشید، بهتر است که از خالکوبی اجتناب کنید.

2. آیا خالکوبی در دوران بارداری مشکلی ایجاد می کند؟

اگر هم اکنون یک خالکوبی دارید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با این وجود، وقتی بدنتان پس از زایمان لاغرتر می شود، می تواند علائم ترک های کششی باقی بگذارد که باعث می شود خالکوبی ها تغییر رنگ داده و شکل طبیعی خود را از دست بدهند. باردار باشید یا خیر، تصمیم گیری برای خالکوبی کردن نباید یک شبه گرفته شود. به آن فکر کرده و با خانواده و دوستان خود صحبت کنید. همچنین در مورد طراحی تصمیم گرفته و اینکه چرا این طرح را انتخاب کردید، زیرا وقتی خالکوبی کنید، پاک کردن خالکوبی راحت نیست. تا زمان زایمان صبر کنید، پس زمان کافی برای تصمیم گیری دارید.

از
1
رای