بليچينگ دندان یا سفید کردن دندان چيست + مزایا، معایب و هزینه آن

بليچينگ دندان یا سفید کردن دندان چيست + مزایا، معایب و هزینه آن بليچينگ دندان یا سفید کردن دندان چيست؛ با انواع بلیچینگ دندان، ماندگاری، مزایا، معایب، هزينه، عوارض، قبل و بعد بلیچینگ دندان، نمونه کار آن در سلام دنیا آشنا خواهید شد.

یکی از انواع سفید کردن دندان، بلیچینگ نام دارد که باید زیر نظر دندانپزشک انجام شود، در این مطلب از سلام دنیا درباره بليچينگ دندان یا سفید کردن دندان چيست؟ انواع بلیچینگ دندان، بلیچینگ دندان چگونه انجام میشود، ماندگاری بلیچینگ دندان، مزایای بلیچینگ دندان، معایب بلیچینگ دندان، هزينه بليچينگ دندان، عوارض بلیچینگ دندان، قبل و بعد بلیچینگ دندان، نمونه کار بلیچینگ دندان صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

بليچينگ دندان یا سفید کردن دندان چيست

از روش های حال حاضر برای سفید کردن و اصلاح طرح لبخند با مواد خاص بلیچینگ دندان می باشد، که به دو صورت انجام می شود، که در کنار مزایا، معایبی نیز دارد، اینکه انواع و چگونگی انجام آن چیست را در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انواع بلیچینگ دندان

برای انجام بلیچینگ دندان که همان سفید کردن دندان می باشد دو روش وجود دارد که در انجام و هزینه با هم تفاوت دارند. که بلیچینگ در منزل و بلیچینگ در مطب می باشد.

بلیچینگ در منزل به این شکل می باشد که با مراجعه به دندانپزشک و عنوان درخواستتان پزشک در یک جلسه فک بالا و پایین شما را قالبگیری میکند تا در جلسه بعد تری شفافی به شما تحویل می دهد که شما بین 1 تا 4 هفته باید این قالب ها را در طول روز بر روی دندان های خود نگهدارید.


حتما بخوانید: سفید کردن دندان با جوش شیرین با 3 تکنیک ساده


و اما روش سفید کردن دندانها در مطب، به این شکل می باشد که پزشک با مواد مخصوص از لثه‌ها محافظت می کند تا آسیب نبیند و بعد از مواد سفید کننده با غلظت بالا به دندان ها می زند که این ماده بوسیله گرما یا نور فعال می شود، که تفاوت این دو روش اغلب در هزینه آنها می باشد.

 بلیچینگ دندان چگونه انجام میشود

بلیچینگ دندان چگونه انجام میشود

روش بلیچینگ که همان سفید کردن دندان ها می باشد بوسيله موادی که خاصیت اکسید کننده  دارند مانند پر اکسید هیدروژن انجام می شود، این مواد با رسوب خود به مینای دندان ها و رنگیزه ها و رسوب های دندانی را از بین می برد و به مرور به لایه زیرین مینا که همان عاج دندان ها می باشد نفوذ می کند و رنگ آن را روشن تر می کند.

ماندگاری بلیچینگ دندان

زمان ماندگاری بلیچینگ دندان بستگی به مراقبت های بعد از انجام آن دارد که هر چه رعایت و نحوه مراقبت بهتر باشد ماندگاری آن بیشتر خواهد شد، با تمام آنها یک فرد می تواند از 6 تا 24 ماه از بلیچینگ خود لذت ببرند.

مزایای بلیچینگ دندان

با استفاده از روش بلیچینگ دندان فرد لبخند بهتری پیدا می کند، کسی تا الان به خاطر زرد بودن و لک بودن دندان هایش خجالت می کشید که بخندد حال می تواند به راحتی بخندد و لبخند خود را زیباتر کند و جوانتر به نظر برسد، علاوه بر آن فواید دیگری نیز دارد که درباره آنها خواهیم گفت.


حتما بخوانید: غذاهای مفید برای سفیدی دندان


  • این افراد با داشتن دندان های سفید و لبخندی  زیبا اعتماد به نفس خود را بالا می برند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنند.
  • بلیچینگ دندان یکی از کم خطرترین روش ها برای سفید شدن دندان ها می باشد، در روش های دیگر دندان برش می خورد و مینای دندان آسیب می بیند، اما در روش بلیچینگ آسیبی به دندان نمی رسد.
  • بعد از انجام بلیچینگ دندان احتیاج به انجام کار خاصی نیست و با مصرف کمتر مواد نوشیدنی رنگی عمر بلیچینگ دندان را زیاد کنید.
  • با انجام روش بلیچینگ در وقت خود نیز صرفه جویی خواهید کرد، این روش احتیاجی به زمان طولانی حضور در مطب را ندارد.
  • اینکه بعد از انجام بلیچینگ دندان خواه ناخواه بهداشت دهان بالا می رود و فرد به تمیزی دهان خود رغبت بیشتری نشان خواهد داد خود مزیت عالی به حساب می آید.

معایب بلیچینگ دندان

معایب بلیچینگ دندان

انجام هر روشی با احتمال بروز عوارضی می تواند همراه باشد، بلیچینگ دندان نیز ممکن است برای دندان‌ها ایجاد حساسیت کند، برای داشتن بلیچینگ دندان با مدت بالا باید از مراقبت های زیادی بهره ببرید ، البته ماندگاری آن وابسته به عواملی مثل ژنتیک، نوع مشکل و ... دارد که می توانید با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

هزينه بليچينگ دندان

این روزها با نوسانات قیمت نمی توان هزینه دقیقی را برای اجناس و یا خدمات عنوان کرد، خدمات دندانپزشکی نیز در همین راستا می باشند، البته هزینه بلیچینگ در منزل و بلیچینگ در مطب متفاوت است، اما به نسبت دیگر روش ها کمی به صرفه تر می باشد و بستگی به مواد مصرفی شما نیز دارد، اما از پایه 1 میلیون تومان برای هر فک شروع می شود.


حتما بخوانید: عوارض روکش دندان چیست


عوارض بلیچینگ دندان

ممکن است با سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ در ابتدا دندان هایتان به مواد غذایی حساس شوند و تا مدتی با هر سردی و گرمی احساس درد کنید در روزهای ابتدایی با کمک قرص های مسکن و بعد از آن نیز با مصرف خمیردندان های ضد حساسیت می توانید تا حدودی این عارضا را کم کنید، البته این حالت حساس شدن دندان نیز بمرور از بین می رود و عادی می شود. 

عوارض بلیچینگ دندان

قبل و بعد بلیچینگ دندان

همانطور که عنوان شد حساسیت دندان ها در روزهای اول عادی است و می توانید برای جلوگیری از التهاب و تورم، با آب گرم لثه های خود را شستشو دهید و از خمیردندان های ضدحساسیت استفاده کنید. اگر هم که از روش بلیچینگ در خانه استفاده کردید دندان هایتان انقدر حساس شدند که نتوانستید تحمل کنید حتما به پزشک خود عنوان کنید و با مشورت او  مصرف آن را یک روز در میان کنید. بعد از پایان مراحل آن دقت کنید که کارهایی که به دندانتان آسیب می رساند را انجام ندهید، مثلا استعمال دخانیات و الکل ، مصرف نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای و نوشابه های گازدار که همگی عمر بلیچینگ دندان شما را کوتاه می کنند، در صورت مصرف دهان خود را حتما بشویید. از مصرف مواد غذایی بسیار داغ و یا بسیار سرد و مواد اسیدی نیز بپرهیزید، در صورت انجام بلیچینگ دندان یک هفته بعد به داندانپزشک مراجعه نمایید تا تحت کنترل قرار گیرید، از بهداشت دهان و دندان نیز غافل نشوید.

نمونه کار بلیچینگ دندان

نمونه کار بلیچینگ دندان

سخن آخر

حتی اگر بلیچینگ دندان را انجام نداده اید بهتر است که دندان های خود را در برابر آسیب قرار ندهید و مسواک و نخ دندان را ترک نکنید، با رعایت بهداشت دهان و دندان از عفونت و درد دندان جلوگیری کنید.


مقالات مرتبط:

نحوه درست کردن خمیر دندان زغالی در منزل برای سفید کردن دندان

درمان سریع دندان درد در شب کودکان و بزرگسالان
 

از
2
رای