عوارض قرص ترامادول برای زود انزالی، کبد، کلیه، بارداری چیست

عوارض قرص ترامادول برای زود انزالی، کبد، کلیه، بارداری چیست عوارض قرص ترامادول برای زنان باردار، جنین، کبد، کلیه ، زود انزالی و پوست می تواند جدی و جبران ناپذیر باشد؛ ما به طور کامل عوارض انواع قرص ترامادول 100، 200 در دراز مدت و عوارض ترک قرص ترامادول در سلام دنیا بررسی کردیم

در بسته بندی قرص ترامادول چندین هشدار برای مصرف ترامادول ارائه شده است. هشدار جعبه سیاه، مهمترین هشدار دهنده دارو است که توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) ارائه می شود. هشدار جعبه سیاه بر روی برچسب دارو تجویز می شود تا به پزشکان و بیماران در مورد عوارض جانبی خطرناک دارو هشدار دهد. ما در این مقاله سلام دنیا، به بررسی کامل عوارض قرص ترامادول برای زودانزالی، کبد، کلیه، معده و همچنین عوارض تراماول برای زنان باردار و روی جنین پرداختیم. با ما همراه باشید.

بررسی کامل عوارض قرص ترامادول (50، 100، 200) برای بدن

عوارض خطر اعتیاد و سوء مصرف ترامادول

این دارو می تواند منجر به اعتیاد و سوءمصرف شود که اعتیاد به آن می تواند منجر به مصرف بیش از حد دارو و باعث مرگ شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، این دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر در مورد این هشدار نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

استراتژی ارزیابی و کاهش خطر مصرف داروی ترامادول 

(REMS) به دلیل خطر سوءمصرف و اعتیادآور بودن این دارو ، FDA شرکت تولید کننده دارو را ملزم به ارائه برنامه REMS می کند. طبق الزامات برنامه REMS، شرکت تولید کننده دارو باید در مورد استفاده ایمن و موثر از داروهای اپیوئید (به مجموعه مواد طبیعی و شیمیایی مسکن شبیه مرفین یا مواد افیونی گفته می شود) برنامه های آموزشی برای پزشک شما تهیه کند.

هشدار خطر کندی یا تنگی نفس:

این دارو می تواند تنفس شما را کند یا قطع کند. اگر این مشکل بلافاصله رفع نشود، می تواند باعث مرگ شود. این خطر در طی سه روز از شروع مصرف دارو یا افزایش دوز مصرفی بیشتر می شود.

هشدار خطر بلع تصادفی:

اگر کسی، به ویژه کودکان، حتی یکبار به طور تصادفی یک دوز از این دارو را مصرف کنند، این اتفاق می تواند باعث مرگ شود. این دارو باید دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

هشدار اثرات مرگبار برای کودکان:

در برخی موارد، بدن کودکان می تواند این دارو را خیلی سریع پردازش کند. این اتفاق می تواند منجر به کاهش تنفس و مرگ در آنها شود. این دارو نباید برای کودکان زیر 12 سال استفاده شود. ترامادول همچنین نباید در کودکان زیر 18 سال که ریسک فاکتورهای خاصی دارند یا به تازگی جراحی لوزه سوم یا آدنوئیدکتومی انجام داده اند، استفاده شود.


حتما بخوانید: قرص ترامادول چیست 


عوارض قرص ترامادول

عوارض ترامادول برای زود انزالی

با اوجود اینکه در برخی از کشورهای اروپایی از ترامادول برای درمان زود انزالی البته در موارد خاص، مورد تایید قرار گرفته است. که به شکل نوعی مخدر مصنوعی که با مهار کردن بازجب سروتونین  و شبیه سازی گیدنده M1 می تواند در درمان انزوال زودرس کاربرد داشته باشد. اما مصرف زیاد آن و مصرف بدون تجویز پزشک عوارضی به همراه دارد برخی از مردان و زنان به اشتباه از قرص ترامادول برای درمان زود انزالی استفاده می کنند، در حالی که این قرص عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدت به همراه دارد. یکی از عوارض ترامادول ، وابستگی و اعتیاد است که خطراتی از جمله مرگ را به همراه دارد.

عوارض قرص ترامادول برای زن باردار و جنین

هشدار خطر سندرم ترک نوزاد:

اگر در زمان بارداری  برای مدت طولانی از این دارو استفاده می کنید، این کار می تواند منجر به سندروم ترک نوزاد شود. سندروم ترک نوزاد می تواند منجر به مرگ شود. علائم سندرم ترک می تواند تحریک پذیری، بیش فعالی، الگوی خواب غیرمعمول و گریه بیش از حد با صدای نازک باشد. همچنین این علائم می تواند شامل لرزش، استفراغ، اسهال و اختلال در افزایش وزن باشد.

هشدار تداخل با داروهای خاص:

مصرف ترامادول با داروهای خاصی می تواند عوارض متفاوت جدی ایجاد کند. این عوارض شامل افزایش سطوح ترامادول است که احتمالاً منجر به تشنج و سندرم سروتونین می شود. همچنین این عوارض شامل کاهش تاثیرگذاری ترامادول و علائم ترک اپیوئیدها هستند. داروهایی که می توانند این تداخل را ایجاد کنند شامل آمیودارون، کینیدین، ​​اریترومایسین، کتوکونازول، ریتوناویر و داروهای مشابه هستند.

عوارض تداخل با بنزودیازپین ها:

مصرف ترامادول با بنزودیازپین ها و سایر داروهای مشابه می تواند عوارض بسیار جدی ایجاد کند. این عوارض می تواند شامل خستگی شدید، تنفس کند، کما و مرگ باشد.

سایر هشدارها برای مصرف ترامادول

مصرف این دارو چندین هشدار دیگر را نیز به همراه دارد.
هشدار تشنج

ترامادول می تواند باعث تشنج شود یا این مشکل را بدتر کند. اگر از داروهای خاص دیگری استفاده می کنید، خطر بروز تشنج بیشتر است. این داروها شامل سایر داروهای مسکن یا داروهای خاصی برای افسردگی، سایر اختلالات خلقی یا روان پریشی است. اگر بیش از حد ترامادول مصرف کنید ، ممکن است با دارویی به نام نالوکسان (دارویی که برای بلاک کردن اثر مخدرها استفاد می شود) درمان شوید. این دارو نیز خطر تشنج شما را افزایش می دهد.

عوارض ترامادول روی پوست 

ترامادول می تواند یک حساسیت شدید ایجاد کند. علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل تنفسی
 • ورم صورت ، لب ها ، گلو ، یا زبان شما
 • خارش شدید
 • کهیر (جوش های خارش دار)
 • تاول یا پوسته پوسته شدن پوست

اگر  با هر یک از حساسیت های بالا مواجه شدید، بلافاصله با پزشک یا مرکز کنترل مسمومیت محلی تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید است، با 115 تماس بگیرید یا به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه کنید. اگر قبلاً به این دارو یا سایر داروهای اپیوئیدی حساسیت داشته اید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد (منجر به مرگ شود).


حتما بخوانید: کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود


هشدار تداخل با الکل

استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل می تواند خطر برخی عوارض جانبی ترامادول را افزایش دهد. تنفس کند، کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون، گیجی یا کاهش سطح هوشیاری) از جمله این موارد هستند. در زمان مصرف ترامادول نباید الکل بنوشید.

عوارض ترامادول روی کبد

عوارض مصرف ترامادول برای افرادی که دچار بیماری های خاصی هستند

برای افراد مبتلا به تشنج: اگر تشنج یا سابقه تشنج دارید، ترامادول می تواند باعث تشنج شود یا آن را بدتر کند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا مصرف ترامادول برای شما بی خطر است یا نه صحبت کنید.

برای افرادی که دارای مشکلات سلامت روانی هستند: اگر به فکر صدمه زدن عمدی به خودتان هستید یا به خود آسیب زده اید، ترامادول مصرف نکنید.

برای افراد که مشکل اعتیاد دارند: اگر دچار مشکل اعتیاد هستید، مانند اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، ترامادول مصرف نکنید. همچنین اگر سابقه اعتیاد دارید از مصرف این دارو اجتناب کنید.

برای افرادی که از ناحیه سر آسیب دیده اند: ترامادول می تواند فشار داخل سر تان را افزایش دهد. این اتفاق می تواند وضعیت شما را بدتر کند یا تشخیص یا پیدا کردن علت مشکلات مغزی برای پزشکان را دشوارتر کند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا مصرف ترامادول برای شما بی خطر است یا خیر صحبت کنید.

برای افرادی که مشکلات معده دارند: ترامادول می تواند برخی مشکلات معده را بدتر کند. همچنین می تواند تشخیص یا یافتن علت مشکلات برای پزشکان دشوارتر کند. با پزشک خود در مورد اینکه ترامادول برای شما بی خطر است یا نه صحبت کنید.

عوارض قرص ترامادول بر کلیه (افراد دچار مشکلات کلیوی)

قرص ترامادول فرم سریع بازشونده (immediate-release): اگر به مشکلات کلیوی مبتلا هستید یا سابقه بیماری کلیوی دارید ، ممکن است نتوانید این دارو را به خوبی از بدن تان دفع کنید. این کار ممکن است سطح ترامادول در بدن تان را افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند.

قرص ترامادول فرم پیوسته-رهش (extended-release): اگر مشکلات کلیوی شدید دارید ، نباید از قرص ترامادول فرم پیوسته رهش استفاده کنید.

عوارض قرص ترامادول بر روی کبد (برای افراد دچار مشکلات کبدی)

 • قرص ترامادول فرم سریع بازشونده: اگر دچار مشکلات کبدی هستید یا سابقه بیماری کبدی دارید، بدن شما به خوبی قادر به پردازش این دارو نیست. این اتفاق ممکن است سطح ترامادول را در بدن شما افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند.
 • قرص ترامادول فرم پیوسته-رهش: اگر دچار مشکلات شدید کبدی هستید ، نباید از ترامادول با فرم های پیوسته-رهش استفاده کنید.
 • برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند: ترامادول ممکن است تنفس شما را کُند کند و باعث تنفس سطحی شود. تنفس سطحی یعنی نفس های کوتاه و بریده بریده می کشید. اگر از قبل مشکلات تنفسی مانند آسم داشته اید ، با پزشک خود در مورد اینکه این دارو برای شما بی خطر است یا نه صحبت کنید.

عوارض مصرف ترامادول برای بارداری، شیردهی و افراد مسن

برای خانم های باردار: ترامادول یک داروی بارداری گروه C است. این به معنای دو چیز است:

 • تحقیقات انجام شده روی حیوانات، زمان مصرف دارو توسط مادر اثرات نامطلوبی را بروی جنین نشان داده است.
 • هنوز مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مشخص شود که این دارو چطور  روی جنین تأثیر می گذارد.

اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید با پزشک خود صحبت کنید. این دارو فقط در صورتی که مزایای بالقوه آن خطر احتمالی برای جنین را توجیه کند، باید استفاده شود. اگر هنگام مصرف این دارو باردار شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

برای خانم هایی که در دوره شیردهی هستند: ترامادول ممکن است از طریق شیر مادر منتقل شود و در کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند عوارض جدی ایجاد کند. این عوارض می تواند شامل تنفس کُند و مرگ باشد. ترامادول برای مصرف خانم های شیرده توصیه نمی شود. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. بعد تصمیم خواهید گرفت که آیا شیردهی را متوقف کنید یا اینکه مصرف این دارو را قطع کنید.


حتما بخوانید: داروهای مجاز و غیر مجاز سرماخوردگی در زمان شیردهی


برای افراد مسن: کلیه ها یا کبد افراد مسن ممکن است مانند سابق کار نکنند. این اتفاق می تواند باعث شود که بدن شما داروها را آهسته تر پردازش کند. در نتیجه، مقدار بیشتری از دارو برای مدت طولانی تری در بدن شما باقی می ماند. این موضوع خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می دهد. افراد مسن 65 سال به بالا بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی ناشی از فرم پیوسته-رهش این دارو قرار دارند.

هشدار مصرف ترامادول برای کودکان:

 • قرص ترامادول فرم سریع بازشونده: ایمنی و موثر بودن این قرص برای کودکان مشخص نشده است. این فرم ترامادول نباید در کودکان کمتر از 17 سال مصرف شود.
 • قرص ترامادول فرم پیوسته-رهش: ایمنی و موثر بودن این قرص برای کودکان مشخص نشده است. این قرص نباید در کودکان کمتر از 18 سال مصرف شود.

مصرف ترامادول طبق تجویز پزشک

قرص خوراکی ترامادول برای درمان کوتاه مدت یا طولانی مدت استفاده می شود. طول دوره درمان شما بستگی به شدت درد شما دارد. اگر دارو را طبق تجویز پزشک مصرف نکنید ، خطرات جدی برای تان به همراه خواهد داشت.

عوارض مصرف ترامادول برای کودکان

عوارض ترک قرص ترامادول 200

اگر مصرف دارو را قطع کنید یا به هیچ وجه آن را مصرف نکنید: درد شما ممکن است ادامه داشته باشد. اگر ناگهان مصرف دارو را قطع کنید، ممکن است علائم ترک را داشته باشید که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس تحریک پذیری ، اضطراب یا بی قراری
 • مشکل خواب
 • افزایش فشار خون
 • تنفس های سریع (تند تند نفس کشیدن)
 • ضربان قلب سریع
 • گشاد شدن مردمک
 • آبریزش چشم
 • آبریزش بینی
 • خمیازه
 • حالت تهوع ، استفراغ و از دست دادن اشتها
 • اسهال و گرفتگی معده
 • تعریق
 • لرز
 • درد عضلانی ، کمر درد ، یا درد مفاصل

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکنید: ممکن است دارو خیلی موثر عمل نکند یا کاملا بی تاثیر باشد. برای اینکه این دارو موثر عمل کند ، همیشه باید مقدار مشخصی از آن در بدن شما باشد.


حتما بخوانید: خواص روغن سیاه دانه برای درد مفاصل


علائم مصرف بیش از حد ترامادول چیست

اگر بیش از حد دارو مصرف کنید: با این کار سطح خطرناکی از دارو را در بدن خود نگه می دارید.علائم مصرف بیش از حد این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تنفس کُند یا کم سطح
 • مشکلات گفتاری
 • گیجی
 • خستگی بیش از حد
 • پوست سرد و مرطوب
 • ضعف عضلانی
 • تنگ شدن (کوچک شدن) مردمک
 • تشنج
 • بطرز خطرناکی ضربان قلب پایین
 • فشار خون پایین
 • مشکلات قلبی خطرناک مانند ضربان قلب نامنظم
 • ریتم نامنظم یا ایست قلبی (هنگامی که قلب به طور ناگهانی از ضربان می افتد)
 • کما
 • مرگ

اگر فکر می کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده اید ، با پزشک خود تماس بگیرید یا از مراکز بهداشت راهنمایی بگیرید. اما اگر علائم شما شدید است، با 115 تماس بگیرید یا بلافاصله به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

اگر یک دوز مصرفی را فراموش کردید:

به محض یادآوری دارو خود را مصرف کنید. اگر فقط چند ساعت قبل از دوز برنامه ریزی شده بعدی تان دارو فراموش شده را به یاد آوردید ، فقط یک دوز را مصرف کنید. هرگز سعی نکنید با مصرف همزمان دو دوز این مشکل را حل کنید. این کار می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناکی شود.

چطور تشخیص بدهیم که دارو موثر عمل می کند: باید درد کمتری احساس کنید.

عوارض قرص ترامادول برای زود انزالی

ملاحظات مهم برای مصرف ترامادول

اگر پزشک برای شما قرص خوراکی ترامادول تجویز کرد، این ملاحظات را به خاطر بسپارید.

موارد کلی:
 • شما می توانید ترامادول را با غذا یا بدون آن مصرف کنید

خرد کردن یا خراشیدن ترامادول

 • قرص ترامادول فرم پیوسته رهش را خرد یا خراش ندهید. باید آن را کامل ببلعید.
 • شما می توانید قرص ترامادول سریع آزاد شونده را خرد کنید یا خراش هید. هر داروخانه ای انواع و اقسام این دارو را موجود ندارند. زمان تهیه کردن نسخه ، حتماً قبل از مراجعه بپرسید آیا داروخانه همان فرم دارویی که پزشک برای شما تجویز کرده است را دارد یا نه.

نگهداری دارو ترامادول

 • این دارو را در دمای اتاق بین 59 درجه فارنهایت تا 86 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد تا 30 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.
 • این دارو را در ظرف در بسته محکم بگذارید.
 • این دارو را دور از تابش نور نگه دارید.
 • این دارو را در مکان های نمدار یا مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید.
تجدید نسخه

نسخه این دارو قابل تجدیداست. پزشک دفعات تجدید دارو را روی نسخه شما می نویسد. برای تجدید این نسخه محدودیتی هم می تواند وجود داشته باشد. در صورت نیاز به تجدید این دارو ، باید شما یا داروخانه برای دریافت نسخه جدید با پزشک تان تماس بگیرید.

مصرف دارو ترامادول در زمان مسافرت:

 • همیشه داروهای خود را همراه داشته باشید. هنگام پرواز، هرگز آن را درون چمدان قرار ندهید. آن را در کیف دستی خود نگه دارید.
 • نگران دستگاه های اشعه ایکس در فرودگاه نباشید. آنها نمی توانند به داروی شما آسیب برسانند.
 • ممکن است لازم باشد برچسب داروهای تان را به کارمندان فرودگاه نشان دهید. همیشه جعبه اصلی که حاوی برچسب نسخه است را به همراه داشته باشید
 • این دارو را در قسمت داشبورد اتومبیل خود قرار ندهید و آن را در اتومبیل رها نکنید. مطمئن شوید که از انجام این کار در هوا بسیار گرم یا خیلی سرد خودداری می کنید.

کنترل های بالینی:

پزشک شما باید برخی از مسائل سلامتی را بررسی کند. اینکار می تواند به شما اطمینان دهد که در هنگام مصرف این دارو مشکلی برای تان رخ نمی دهد. این مسائل شامل موارد زیر است:

تعداد تفس: پزشک ممکن است شما را برای هر تغییر در الگوی تنفس تحت کنترل قرار دهد. آنها ممکن است هنگام شروع مصرف ترامادول و پس از افزایش هر دوز ، این امر را با دقت بیشتری بررسی کنند.

عملکرد کلیه. آزمایش خون می تواند به پزشک کمک کند تا میزان عملکرد کلیه های شما را بررسی کند. اگر کلیه های شما خوب کار  نکنند، پزشک ممکن است دوز داروی را کم کند یا داروی ضد درد دیگری برای تان تجویز کند.

عملکرد کبد. آزمایش خون می تواند به پزشک کمک کند تا میزان عملکرد کبد شما را بررسی کند. اگر کبد شما به خوبی کار نکند ، ممکن است پزشک دوز مصرفی شما را کاهش دهد یا داروی ضد درد دیگری تجویز کند.

خطر سوء مصرف یا اعتیاد. قبل از اینکه پزشک ترامادول را برای شما تجویز کند، آنها خطر سوء مصرف یا معتاد شدن به داروهای اپیوئیدی را ارزیابی می کنند. اگر پزشک متوجه خطر مصرف ترامادول برای شما بشود، ممکن است داروی ضد درد دیگری برای تان تجویز کند.

هزینه های جانبی:

در طول درمان با ترامادول ممکن است لازم باشد آزمایش خون انجام دهید. هزینه این آزمایشات به نوع پوشش بیمه شما بستگی دارد.

عوارض ترامادول برای زنان بارداری و جنین

سخن آخر

مصرف قرص ترامادول می تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد و این عوارض می تواند بر روی کلیه، کبد، بر روی جنین و زن باردار تاثیر بگذارد. همچنین از آنجایی که مصرف بیش از حد ترامادول ، اعتیاد آور است می تواند خطر سوء و مصرف و مرگ را به همراه داشته باشد. ما در این مطلب سعی کردیم تا به طور کامل به عوارض ترامادول بپردازیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

چگونه یک فرد معتاد را ترک دهیم؟ 

علائم اعتیاد در جوانان و نوجوانان

از
4
رای