درمان خانگی پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه (وستیبولار پاپیلوماتوز)

درمان خانگی پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه (وستیبولار پاپیلوماتوز) پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه چیست؛ علت، علائم و روش تشخیص پاپول مرواریدی آلت تناسلی و 4 روش درمان خانگی پاپول مرواریدی زنانه (وستیبولار پاپیلوماتوز) را در سلام دنیا بخوانید.

پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه انعطاف‌پذیری توپوگرافی و مورفولوژیک در سلول های اپیتلیوم واژن زنان است که از نظر آناتومیک طبیعی در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی، پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه شامل برجستگی های کوچک همرنگ پوست روی قسمت بیرونی واژن است. این تکه‌ها یا پاپول ها در چین‌های داخلی واژن، لب‌ های کوچک ظاهر می‌شوند یا ممکن است در دهانه واژن به نام دهلیز نیز ظاهر شوند. علاوه بر این، لابیا مینور دهلیز را احاطه کنند. این وضعیت خطرناک نیست و عادی در نظر گرفته می شود. با این حال، اگر به دنبال علت و علائم، درمان خانگی پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه هستید، تا انتها این مطلب سلام دنیا با ما همراه باشید.

پاپول مرواریدی چیست؟

پاپول مرواریدی به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن پاپول‌های ریز به رنگ پوست در قسمت بیرونی واژن ظاهر می‌شوند. علاوه بر این، اینها برآمدگی های بدون درد روی واژن هستند که خارش هم ندارند. علاوه بر این، پاپول ها می توانند برآمدگی های گرد، مستطیلی یا صاف داشته باشند که قطر آنها بین 1 تا 2 میلی متر است. همچنین، آنها در اندام تناسلی یک زن کاملا طبیعی در نظر گرفته می شوند.

 پاپول مرواریدی چیست؟

علت پاپول مرواریدی

اگرچه علت واقعی پاپول مرواریدی هنوز ناشناخته است، اما این مشکل یک وضعیت ژنتیکی در نظر گرفته می شود.قبلاً اعتقاد بر این بود که پاپول مرواریدی یک STD (بیماری مقاربتی) است. محققان استفاده از آن را با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروسی که باعث سرطان دهانه رحم می شود، مرتبط می کردند. اما لازم است بدانید که پاپول مرواریدی یک بیماری مقاربتی نیست. همچنین به دلیل داشتن بهداشت ضعیف یا رابطه جنسی ایجاد نمی شود.ین فقط یک تغییر مورفولوژیکی طبیعی در اندام تناسلی یک زن است.با این حال، بسیاری از زنان به طور طبیعی با آن متولد می شوند.


حتما بخوانید: پاپول مرواریدی زنانه چیست و چگونه درمان می شود


علائم پاپول مرواریدی

هیچ علامت قابل مشاهده و برجسته ای برای این برجستگی های براق و همرنگ پوست وجود ندارد، زیرا دردناک یا مسری نیستند. همچنین، بیشتر زنان حتی نمی‌دانند که پاپول مرواریدی دارند تا زمانی که پزشک آن را تشخیص دهد.با این حال، برخی از زنان ممکن است از درد پاپول مرواریدی، در حین آمیزش جنسی با همسر خود یا احساس خارش در هنگام لمس واژن با هر چیزی رنج ببرند. با این حال، این به دلیل بیماری دیگری به نام وستیبولیت ولوار است که گاهی اوقات به صورت پاپول مرواریدی همراه است.علاوه بر این، پاپول مرواریدی اغلب به دلیل شباهت های متعدد با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شود. اما بدانید که هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد!

علائم  پاپول مرواریدی

تشخیص پاپول مرواریدی

شما فقط می توانید این تکه های ناهموار یا پاپول ها را از طریق معاینه بالینی تشخیص دهید.با این حال، اگر پزشک شما پاپول مرواریدی را تشخیص دهد،باید بدانید که این وضعیت خوش خیم است. علاوه بر این، این سرطان نیست و به سرطان نیز تبدیل نخواهد شد.


حتما بخوانید: علت برجستگی جوش مانند در ناحیه تناسلی زنان و درمان


درمان پاپول مرواریدی

به طور خاص، پاپول مرواریدی یک بیماری نادر است که می تواند در هر سنی در زنان رخ دهد. علاوه بر این، هیچ مشکل یا خطر جدی یا آسیبی برای زنان ایجاد نمی کند. بنابراین، در بیشتر موارد نیازی به درمان نیست!

درمان  پاپول مرواریدی

4 روش درمان خانگی پاپول مرواریدی

 پاپول مرواریدی کاملا بی خطر است. با این حال، برخی از زنان هنوز هم داروهای خانگی و راه‌های خلاصی از شر آنها را زمانی که این پاپیلاها در طول رابطه جنسی تداخل پیدا می‌کنند، انتخاب می‌کنند. با این وجود، پزشک هم می تواند آنها را بردارد، اما ممکن است بعداً بازگردند.اگرچه این برجستگی ها دردناک نیستند، گاهی اوقات ممکن است بسیار خارش داشته باشند و مانند زگیل تناسلی باعث خونریزی شوند. به همین دلیل، بسیاری از زنان برای خلاص شدن از شر آن، درمان خانگی پاپول مرواریدی را در خانه امتحان می کنند.

1. پماد و کرم بدون نسخه

پاپیلاها معمولاً با پمادهای مختلف کورتیکواستروئیدی درمان می شوند. بنابراین، پمادهای ضد خارش مانند اسید سالیسیلیک را به صورت موضعی روی برجستگی ها امتحان کنید.گاهی اوقات ممکن است بدتر شود. با این حال، اگر به دلیل عفونت مخمری پاپول مرواریدی دچار سوزش شدید، یک کرم ضد قارچ بدون نسخه (OTC) ممکن است به از بین بردن ناراحتی کمک کند. بعداً کرم را روزانه بمالید و بگذارید یک شب بماند. این درمان می تواند برای رفع این مشکل فوق العاده موثر باشد.


حتما بخوانید: اسید سالیسیلیک برای چیست


2. روغن کرچک

سعی کنید روغن کرچک را مستقیماً روی پاپول ها بمالید. بعد از 1-2 ساعت آن را بشویید. می توانید از روغن کرچک دو یا سه بار در روز استفاده کنید تا زمانی که پاپیلاها ناپدید شوند.به همین ترتیب، برای نتایج بهتر، سیر را با روغن کرچک انتخاب کنید.

4 روش درمان خانگی  پاپول مرواریدی: روغن کرچک

3. سرکه سیب

از آنجایی که سرکه سیب در از بین بردن پاپول مرواریدی بسیار موثر در نظر گرفته شده است، بنابراین برای نتایج خوب، سرکه سیب را با یک تکه پمبه بر روی برآمدگی ها بمالید. اجازه دهید 10-15 دقیقه بماند بعد آن را بشویید.همچنین، آن را برای مدت طولانی باقی نگذارید زیرا ممکن است باعث ایجاد احساس سوزش در سطوح اطراف واژن شود. به همان اندازه مهم است، به استفاده از این  روش ادامه دهید تا به نتایج مطلوب برسید!


حتما بخوانید: پاپول مرواریدی مردانه چیست


4. پوست موز

شاید برای شما تعجب آور باشد که آیا پوست موز می تواند پاپول مرواریدی را درمان کند.پوست موز حاوی آنزیم هایی است که می توانند برجستگی های روی واژن را رفع کنند.بنابراین، پوست موز را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و بگذارید یک شب بماند. صبح ناحیه آسیب دیده را بشویید. به همین ترتیب، همین روش را برای چند روز تکرار کنید تا زمانی که متوجه تغییر شوید!

4 روش درمان خانگی  پاپول مرواریدی: پوست موز

چند درمان خانگی دیگر برای وستیبولار پاپیلوماتوز

علاوه بر درمان های ذکر شده در بالا، می توانید یکی از موارد زیر را نیز برای خلاص شدن از شر پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه در خانه اعمال کنید.

  • روغن درخت چای
  • حبه های سیر
  • آب آناناس
  • عصاره برگ زیتون
  • عصاره برگ انجیر و غیره

آیا پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه به خودی خود از بین می رود؟

با اینکه این وضعیت طبیعی است و نیازی به درمان تجویزی ندارد، اما آیا پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه خود به خود برطرف می شود؟ هیچ پاسخ مناسبی برای این پرسش وجود ندارد. علاوه بر این، می توانید برای خلاص شدن از شر آنها، داروهای خانگی مختلفی را انتخاب کنید، یا اگر احساس درد یا خارش شدید دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول درباره پاپول مرواریدی زنانه

1. آیا پاپول مرواریدی از بین خواهد رفت؟

پاپول مرواریدی به صورت برجستگی های بدون درد و غیر حساس بر روی واژن ظاهر می شود. علاوه بر این، این یک بیماری یا هیچ ناهنجاری نیست.با این حال، هنوز با هیچ عارضه معمولی روبرو نشده است!با این حال، بسیاری از زنان سعی می کنند از طریق درمان های خانگی از شر آنها خلاص شوند. در صورت احساس درد یا خارش در برجستگی ها باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می تواند آنها را برای شما حذف کند، اما ممکن است دوباره بازگردند!

2. چرا پاپول مرواریدی دارم؟

پاپول مرواریدی مورفولوژی معمولی واژن است. با این حال، از بین تمام زنان،مشخص شده که تنها 33٪ آنها این برجستگی ها را در پوشش خارجی واژن خود دارند.اگرچه علت آن هنوز ناشناخته است. با این حال، ژنتیک علت اصلی است، زیرا بیشتر زنانی که پاپول مرواریدی دارند به طور طبیعی با آن متولد می شوند. علاوه بر این، یک زن هنوز هم می تواند در هر سنی به پاپول مرواریدی مبتلا شود!

نتیجه گیری:

پاپول مرواریدی یک وضعیت معمولی است که مورفولوژی متفاوتی از واژن را تعریف می‌کند. این یک نوع رایج است که اغلب مانند کوندیلوم HPV یا زگیل تناسلی به دلیل ویژگی های مشخصه مشابه است. علاوه بر این، به صورت برجستگی های براق و همرنگ پوست روی چین های داخلی (لابیا مینور) واژن ظاهر می شود. همچنین، گاهی اوقات ممکن است حتی ندانید که به آن مبتلا هستید زیرا بدون درد، بی ضرر و بدون خارش است. با این حال، هیچ علت دقیقی برای آن وجود ندارد. با این حال، محققان پیشنهاد کردند که این بیماری ژنتیکی است و یک زن می تواند در هر سنی به آن مبتلا شود. اگرچه پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه طبیعی است، اما بسیاری از زنان سعی می کنند از طریق روش های درمان خانگی پاپول مرواریدی آلت تناسلی زنانه از شر آن خلاص شوند تا در حین رابطه جنسی تداخل نداشته باشد.برعکس، در صورت احساس درد یا خارش در پاپول ها با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است نیاز به درمان تجویز شده توسط متخصص زنان داشته باشد!


مطالب مرتبط:

فریز کردن تخمک چیست و چگونه انجام می شود

علائم زگیل تناسلی زنانه چیستاز
3
رای