آیا جذب ویتامین دی از پشت شیشه امکان پذیر است

آیا جذب ویتامین دی از پشت شیشه امکان پذیر است جذب ویتامین دی از پشت شیشه ؛ آیا از پشت پنجره می توانم ویتامین Dجذب کنم؛ چگونه خورشید در سنتز ویتامین D شرکت می کند؛ و مزایا و خطرات نشستن در آفتاب پشت شیشه در سلام دنیا بخوانید.

آیا واقعاً باید زیر نور آفتاب دراز بکشید تا ذخایر ویتامین آفتاب خود را پر کنید؟ یا حتی می توان ویتامین D را از طریق پنجره پر کرد؟ در این مطلب از سلام دنیا درباره جذب ویتامین D از طریق پنجره صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آیا از طریق پنجره می توانم ویتامین Dجذب کنم 

وقتی بدن ما فاقد نور خورشید است، نمی‌تواند ویتامین D بسازد. این امر نه تنها در زمستان قابل توجه است، بلکه برای افرادی که شغل اداری دارند و زمان زیادی را به جای بیرون از منزل در داخل خانه می‌گذرانند نیز قابل توجه است. کمبود بیش از حد ویتامین خورشید منجر به خستگی، حساسیت به عفونت ها و بی حالی می شود.


حتما بخوانید: برای کمبود ویتامین دی چی بخوریم


به جای دراز کشیدن در آفتاب سوزان در تعطیلات آخر هفته و خطر سکته خورشیدی، کافی است ویتامین D را از پنجره پر کنید. یا باید؟این یک جایگزین عالی خواهد بود، به خصوص در ماه های سرد زمستان. اما آیا نوری که از شیشه های پنجره می تابد واقعا برای تشکیل ویتامین های خورشید کافی است؟

من در این مورد برای شما تحقیق کرده ام. همه چیزهایی را که باید در مورد آن بدانید  به شما می گویم.خوب است بدانید: ویتامین D تنها ماده مغذی است که ما فقط می توانیم به میزان بسیار کمی از رژیم غذایی خود جذب کنیم. حداکثر 15 درصد را می توان با آن پر کرد. اگر فعالانه زیر نور خورشید بیرون برویم، فقط 85 درصد پر می‌شویم.

ویتامین D

آیا جذب ویتامین دی از پشت شیشه امکان پذیر است

خیر، تهیه ویتامین D از پشت شیشه پنجره امکان پذیر نیست. تقریباً تمام پنجره‌های خانه‌ها و پنجره‌های اتومبیل، اشعه‌های UVB خورشید را فیلتر می‌کنند. اما دقیقاً به این اشعه های UVB نیاز داریم تا بتوانیم ویتامین خورشید را پر کنیم.

به هر حال، این اشعه ها هم هستند که ما را در تابستان برنزه می کنند. از طریق رنگ قهوه ای، بدن ما از خود در برابر اشعه محافظت می کند. این به طور خلاصه به این معنی است که: شما نه می توانید پشت پنجره شیشه ای برنزه شوید (نه آفتاب سوخته شوید) و نه ویتامین D تشکیل دهید.

پروفسور مایکل هولیک از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در مصاحبه ای در نیویورک تایمز نیز این موضوع را تایید کرد: "تفاوتی ندارد که پشت پنجره بنشینید و چه مدت - تشکیل ویتامین D امکان پذیر نیست."

یک مشکل اضافی در زمستان وجود دارد. در عرض های جغرافیایی ما، خورشید خیلی کم است - زاویه تابش مطلوب نیست، به همین دلیل است که ما نمی توانیم ویتامین D را حتی در آفتابی ترین روز زمستانی تشکیل دهیم.

آیا می توانید از طریق پنجره ویتامین D پر کنید؟1

نکته: آزمایش خون!

من هر پاییز آزمایش خون انجام می دهم تا از وضعیتم مطلع شوم. هر کسی که بخواهد می تواند آزمایش ویتامین D را در خانه نیز انجام دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چند قطره خون از انگشت خود بکشید.

اگرچه من زیاد بیرون از خانه هستم و آگاهانه به آن توجه می کنم، ویتامین هایم معمولاً خیلی پایین هستند. به همین دلیل است که من از ماه سپتامبر شروع به مصرف قطره ویتامین D می کنم.


حتما بخوانید:  نحوه مصرف و عوارض قرص ویتامین دی 3

خواص، مضرات و منابع ویتامین ب 1


مراقب آفتاب پشت شیشه باشید (خطرات نشستن طولانی مدت زیر نور خورشید پشت پنجره)

با این حال، نشستن ساعت‌ها زیر نور خورشید پشت پنجره ایده خوبی نیست.  در حالی که شیشه های پنجره اشعه های UVB را مسدود می کنند، اجازه می دهند اشعه UVA تقریبا بدون فیلتر عبور کند. 0.02٪ اشعه UVB و حدود 80٪ اشعه UVA از یک پنجره کلاسیک عبور می کنند.

این نوع اشعه ماوراء بنفش اغلب نادیده گرفته می شود، اما می تواند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند و باعث آسیب و تسریع پیری شود. بنابراین ما بیشتر دچار لکه های پیری و چین و چروک های بیشتری می شویم.

اما در واقع در سولاریوم چگونه به نظر می رسد؟ ما در اینجا به شما خواهیم گفت: "آیا می توانید ویتامین D را در یک سولاریوم تهیه کنید؟"

آیا می توانید از طریق پنجره ویتامین D پر کنید؟2

پر کردن ویتامین D: پنجره ها را باز کنید!

خوبی ویتامین آفتاب این است که بدن ما می تواند آن را ذخیره کند. این برای شما چه معنایی دارد: از ماه مارس، هر روز بیرون بروید، حداقل از 15 دقیقه آفتاب (بدون ضد آفتاب) لذت ببرید و ذخایر ویتامین D خود را پر کنید. حداکثر تا پاییز، باید ذخایر کافی برای پشت سر گذاشتن زمستان ایجاد کنید.

آفتاب گرفتن طولانی مدت ایده خوبی نیست، زیرا به پوست آسیب می رساند و تولید ویتامین D را در بدن افزایش نمی دهد. بنابراین وقتی هوا خوب است، پشت پنجره پنهان نشوید و به بیرون نگاه نکنید، گاهی اوقات بیرون بروید - و بهتر است این کار را هر روز برای مدت کوتاهی انجام دهید تا یک بار در هفته برای مدت طولانی.


حتما بخوانید: کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست و پا میشود


از طرف دیگر، می‌توانید در بالکن راحت باشید یا اگر پنجره را باز کنید و زیر نور بایستید، ویتامین D را از طریق پنجره پر کنید. تنها زمانی که اشعه UVB بدون فیلتر به پوست ما می رسد، بدن شروع به تولید ویتامین می کند.با این حال، به خصوص از اکتبر تا مارس، این سوال هنوز مطرح می شود: اگر نمی توانید ویتامین D را از طریق پنجره تولید کنید - چگونه باید ذخیره ویتامین خود را پر کنید؟ 

حتماً غذاهای حاوی ویتامین D را در رژیم غذایی خود بگنجانید. حتی اگر اندکی هم به دست آورید، بهتر از هیچ است. ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی و شاه ماهی منابع خوبی هستند. اما طیف کامل دیگری از غذاهای ویتامین آفتاب وجود دارد .

پر کردن ویتامین D: پنجره ها را باز کنید!

چگونه خورشید در سنتز ویتامین D شرکت می کند؟

پوست انسان از چندین لایه تشکیل شده است که هر کدام عملکرد خاصی دارند. بالاترین لایه ها حاوی پروویتامین D3، پیش ساز ویتامین D است. در پوست، پروویتامین D3 توسط حرارت بدن به ویتامین D3 تبدیل می شود.

ویتامین D3 در حال حاضر هیچ عملکرد بیولوژیکی ندارد تا زمانی که در کبد به ویتامین D 25-OH تبدیل شود. پس از جذب وارد جریان خون می شود و به کبد منتقل می شود و در آنجا به 25-OH ویتامین D (کلسیفدیول) تبدیل می شود.

برای اینکه ویتامین D به عنوان یک هورمون در بدن عمل کند، ابتدا باید شکل شیمیایی خود را تغییر دهد. برای انجام این کار، ویتامین D 25-OH از کبد از طریق جریان خون به کلیه ها منتقل می شود. کلیه ها آن را با کمک مگالین جذب می کنند که آن را به ویتامین D فعال فیزیولوژیکی تبدیل می کند و در نهایت آن را وارد خون می کند.

سخن آخر

ساختن و سوخت گیری ویتامین D از طریق پنجره امکان پذیر نیست. بنابراین، شما باید ویتامین های خود را از بهار تا تابستان شارژ کنید تا در زمستان به تناسب اندام برسید. هر روز 10 تا 15 دقیقه زیر نور خورشید قرار بگیرید - این برای افزایش تولید ویتامین کافی است.


مقالات مرتبط:

کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت میشود

خواص، مضرات و منابع ویتامین ب 1از
1
رای