سرگیجه صبحگاهی؛ علل گیجی بعد از بیدار شدن از خواب چیست و روش های رفع آن

سرگیجه صبحگاهی؛ علل گیجی بعد از بیدار شدن از خواب چیست و روش های رفع آن یکی از شایع ترین علل بیدار شدن از خواب با سرگیجه، در واقع کم آبی بدن است. مصرف الکل، داروهای ادرار آور، یا عدم مصرف مایعات کافی می تواند منجر به کم آبی و در نتیجه سرگیجه صبحگاهی شود.

به جای اینکه با شادابی از خواب بیدار شوید و آماده برای انجام کارهای روزمره باشید، بعد از خواب سرگیجه و احساس غم انگیزی دارید. حتی ممکن است زمان دوش گرفتن حس کنید اتاق دور سر شما می چرخد و یا نیاز داشته باشید زمانی که مسواک می زنید،  یک دقیقه سر خود را ثابت نگه دارید. چه اتفاقی می افتد وقتی با سرگیجه از خواب بیدار می شوید؟ و آیا راهی وجود دارد که آن را از بین ببرید؟

سرگیجه چیست؟

در حقیقت سرگیجه خودش یک مشکل نیست. در عوض، این نشانه ای است که چیز دیگری در حال وقوع است. سرگیجه به این صورت اتفاق می افتد که احساس سبک سری، چرخش اتاق به دور سر یا عدم تعادل می کنید. سرگیجه می تواند همراه با غش یا تشنج باشد. این در افرادی رخ می دهد که ممکن است سایر مشکلات سلامتی را داشته باشند یا افرادی که در معرض خطر سقوط قرار می گیرند.

دلایل سرگیجه صبحگاهی

بسیاری از علل احتمالی برای سرگیجه وجود دارد؛ از یک مشکل پزشکی اولیه تا داروهایی که برای داشتن یک شب طولانی و مفرح مصرف می شود. به طور کلی، سرگیجه صبحگاهی چیزی است که اغلب در بسیاری از افراد رخ می دهد و دلیل نگرانی نیست. اگر بعد از بیدار شدن صبح دچار سرگیجه می شوید، این می تواند منجر به تغییر ناگهانی تعادل شود، زیرا بدن از یک موقعیت یكنواخت به حالت ایستاده تغییر حالت می دهد. سرگیجه زمانی رخ می دهد که مایع در گوش داخلی بالا می آید، مانند هنگام تغییر سریع پوزیشن. اگر سرماخورده اید یا مشکلات سینوسی دارید، ممکن است متوجه باشید که سرگیجه تان بدتر می شود زیرا بیش از حد مایع و تورم در سینوس هایی که با گوش داخلی مرتبط است، دارید. در اینجا برخی از مسائل رایج دیگر که می تواند منجر به سرگیجه صبحگاهی شود آورده شده است.

علت سرگیجه صبحگاهی و درمان خانگی آن

1. وقفه تنفسی در خواب

اگر وقفه تنفسی در خواب دارید و یا شریک زندگی شما می گوید که خیلی خروپف می کنید، ممکن است الگوهای تنفسی شبانه دلیل سرگیجه صبحگاهی شما باشد. وقفه تنفسی در خواب در واقع یک مشکل انسداد مسیر تنفسی است، به این معنی که در صورت ابتلا به آن، تنفس موقتا متوقف می شود. این اختلالات در تنفس می تواند منجر به کاهش میزان اکسیژن رسیده به مغز شود که در صبح هنگام بیدار شدن می تواند موجب سرگیجه شود.

2. کم آبی

یکی از شایع ترین علل بیدار شدن از خواب با سرگیجه، در واقع کم آبی بدن است. به عنوان مثال، اگر قبل از خواب الکل بنوشید، در هنگام بیدار شدن از خواب در صبح بدن کم آب است. حتی اگر هیچ الکلی مصرف نکنید، اگر در محدوده  گرم کار می کنید و به اندازه کافی آب ننوشید، مایعات کافی مصرف نکنید، ادرار آور مصرف کنید، نوشیدنی های کافئین دار مصرف کنید و یا مقدار زیادی عرق کنید دچار این شرایط می شوید.

شایع ترین علل بیدار شدن از خواب با سرگیجه

3. قند خون پایین

بیدار شدن از خواب با سرگیجه در صبح می تواند نشانه ای از قند خون پایین نیز باشد، بنابراین قبل از غذا خوردن در صبح، سرگیجه می گیرید. اگر دچار دیابت هستید و انسولین یا داروهای دیگر مصرف می کنید، اگر شب قبل به اندازه کافی نخورید یا اگر میزان مصرف دارو خیلی زیاد باشد، می توانید در صبح به هیپوگلیسمی تبدیل شوید. حتی اگر دیابت هم نداشته باشید، سطح قند خون می تواند پایین باشد. اگر به طور منظم دچار سرگیجه، خستگی، یا احساس ضعف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا برای هیپوگلیسمی آزمایش شوید.

4. داروها

اگر هر دارویی را به طور منظم مصرف می کنید، ممکن است عامل اصلی سرگیجه صبحگاهی باشد. با پزشک خود صحبت کنید که عوارض جانبی داروهای فعلی چیست و آیا داروهای تجویز شده دلیل این سرگیجه است. ممکن است یک راه حل وجود داشته باشد، مانند مصرف دارو در زمان دیگری، که بتواند کمک کند.

دلایل سرگیجه صبحگاهی

چگونه می توان سرگیجه صبح را کاهش داد

مهمترین کاری که می توانید برای کاهش سرگیجه صبح انجام دهید این است که در طول روز هیدراته باقی بمانید. حتی اگر احساس تشنگی نکنید، بدن هنوز هم می تواند خطر ابتلا به کم آبی را داشته باشد، به خصوص اگر کار بسیار فیزیکی داشته باشید، خارج از شهر کار می کنید و یا همراه با فعالیت های شدید کار می کنید. هدف را حداقل 8 فنجان آب قرار دهید و اگر در روز فعالیت بیشتری می کنید، حامله هستید یا بسیار عرق می کنید این مقدار را افزایش دهید. عرق کردن باعث کم شدن آب بدن می شود.

از نوشیدن الکل، به خصوص قبل از خواب، اجتناب کنید و قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب قبل از اینکه حتی از خواب بیدار شوید، یک لیوان آب بنوشید.  اگر این اقدامات اثر گذار نمی باشد، ممکن است یک مشکل پزشکی داشته باشید که موجب سرگیجه می شود. در این مورد، باید با پزشک خود مشورت کنید تا علت سرگیجه خود را تعیین کنید.

روش درمان سرگیجه صبحگاهی

نتیجه

اگر به طور منظم بعد از بیدار شدن از خواب سرگیجه دارید و یا در طول روز با این مشکل بر می خورید با پزشک خود صحبت کنید تا مانع از هر گونه بیماری پزشکی که موجب سرگیجه می شود. بیماری های بسیاری وجود دارد که می تواند منجر به سرگیجه شود، بنابراین اگر سرگیجه شما از بین نرود یا هر روز صبح اتفاق می افتد مهم است که آزمایش شود.

منبع: healthline

از
7
رای