6 علت شایع سفیدی زودرس موها در سن جوانی و راه جلوگیری از آن

6 علت شایع سفیدی زودرس موها در سن جوانی و راه جلوگیری از آن تغییر رنگ مو با افزایش سن پدیده غیر طبیعی نیست. برخی از عوامل سفید شدن موها شامل: ژنتیک، استرس، سیگار کشیدن و ... می باشد. توانایی برگرداندن رنگ مو یا جلوگیری از سفید شدن مو به علت آن بستگی دارد.

سفید شدن موها در افرادی که موهای تیره تری دارند قابل توجه تر است. اگرچه سفید شدن مو مشخصه پیری است اما سفید شدن تارهای مو می تواند در هر سنی ظاهر شود.

آیا سفید شدن مو طبیعی است؟

تغییر رنگ مو با افزایش سن پدیده غیر طبیعی نیست. شاید زمانی که جوان تر بودید موهای پرپشت قهوه ای، مشکی، قرمز یا بلوند داشتید. اما حالا با افزایش سن، ممکن است متوجه کم حجم شدن قسمت های مشخص از موهای سرتان شوید یا ممکن است موهای شما از رنگ طبیعی اش به رنگ خاکستری یا سفید تغییر پیدا کند. بدن شما فولیکول های مو دارد که این کیسه های کوچک سلول های پوست را می پوشانند. فولیکول های مو سلول های رنگدانه ای به نام ملانین دارند. این سلول ها به موهای شما رنگ می دهند. اما با گذشت زمان فولیکول های مو می توانند رنگدانه های خود را از دست بدهند و در نتیجه باعث سفیدی موها شوند.

چه عواملی باعث سفید شدن مو در سنین جوانی می شوند؟

موی سفید در افرادی که موهای تیره تری دارند قابل توجه تر است. اگرچه سفید شدن مو مشخصه پیری است اما سفید شدن تارهای مو می تواند در هر سنی ظاهر شود حتی اگر هنوز در دوره نوجوانی یا جوانانی هستید. اگر شما نوجوان یا در سن 20 سالگی خودتان هستید ممکن است یک یا 2 تار مو سفید در میان موهای خود پیدا کنید. همیشه راه هایی برای ترمیم رنگدانه ها وجود دارد اما این کار به علت بروز آن بستگی دارد. در اینجا عوامل معمول سفید شدن زودرس مو را ارائه می دهیم.

چه عواملی باعث سفید شدن مو در سنین جوانی می شوند؟

عوامل معمول سفید شدن زودرس مو

1. ژنتیک

آرایش کردن موهای شما نقش مهمی در زمان سفید شدن آنها ایفا می کند. اگر در سنین پایین متوجه سفید شدن موهای خود شدید احتمالا والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ های شما در سنین پایین موهای خاکستری یا سفید داشتند. شما نمی توانید ژنتیک خود را تغییر دهید. اما اگر ظاهر موهای سفیدتان را دوست ندارید می توانید همیشه موهای تان را رنگ کنید.

2. استرس

هر کسی هر از گاهی دچار استرس می شود. پیامدهای استرس شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:

همچنین استرس می تواند بر روی موهای شما هم تاثیر بگذارد. مطالعه سال 2013 ارتباط میان استرس و کاهش سلول های بنیادی در فولیکول موی موش ها را مشخص کرد. بنابراین، اگر متوجه افزایش تعداد تارهای سفید موهای خود شدید ممکن است استرس باعث بروز آن باشد. احتمالا این نظریه توضیح می دهد که چرا بعضی از رهبران جهان در زمان مسئولیت خود پیر و یا موهای آنها سریع تر سفید می شود.

استرس از عوامل سفید شدن سریع موها

3. بیماری های خود ایمنی

بیماری خود ایمنی نیز می تواند باعث سفیدی زودرس موها باشد، این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به سلول های خودش حمله می کند. در مورد بیماری آلوپسی یا ویتیلیگو سیستم ایمنی بدن می تواند به سلول های مو حمله کند و باعث از بین رفتن رنگ دانه های آن شود.

4. اختلالات غده تیروئید

تغییرات هورمونی ناشی از اختلالات غده تیروئید مانند پرکاری و کم کاری تیروئید نیز ممکن است مسئول سفیدی زودرس موها باشند. تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. این غده می تواند به کنترل بسیاری از عملکردهای بدن مانند متابولیسم کمک  کند. سلامت غده تیروئید نیز می تواند بر رنگ موهای تان تاثیر بگذارد. پرکاری یا کم کاری غده تیروئید می تواند باعث تولید کمتر ملانین در بدن شما شود.

علت سفید شدن زودهنگام مو

5. کمبود ویتامین  ب 12

سفید شدن موها در سنین کم می تواند نشانگر کمبود ویتامین ب 12 نیز باشد. این ویتامین نقش مهمی در بدن ایفا می کند. ویتامین ب 12 به شما انرژی می دهد، علاوه بر این، به رشد موهای سالم و حفظ رنگ مو کمک می کند. کمبود ویتامین ب 12 با مشکلی به نام کم خونی بدخیم (یا پرنیشیوز) مرتبط است، زمانی این مشکل رخ می دهد که بدن شما به اندازه کافی قادر به جذب این ویتامین نباشد. بدن به تولید گلبول های قرمز خون سالم که اکسیژن را به سلول های بدن از جمله مو حمل می کنند، نیاز دارد. کمبود این ویتامین می تواند سلول های مو را تضعیف کند و بر تولید ملانین هم اثر بگذارد.

6. سیگار کشیدن

همچنین ارتباط بین سفیدی زودرس مو و سیگار کشیدن هم وجود دارد. یک مطالعه با 107 فرد رابطه بین "شروع سفید شدن مو قبل از 30 سالگی و سیگار کشیدن" را مشخص کرد. همچنین این یک موضوع شناخته شده است که سیگار کشیدن خطر سرطان ریه و بیماری قلبی را افزایش می دهد. با این وجود، اثرات بلند مدت آن می تواند علاوه بر مشکلات قلبی و ریه بر مو نیز تاثیر بگذارد. سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ می کند و این امر می تواند جریان خون به فولیکول های مو را کاهش دهد و باعث سفید شدن آنها شود. علاوه بر این، سموم موجود در سیگار می تواند به قسمتی از بدن از جمله فولیکول های مو شما آسیب برساند و باعث سفید شدن زودهنگام آنها شود.

ارتباط بین سفیدی زودرس مو و سیگار کشیدن

آیا می توان از سفید شدن مو جلوگیری کرد؟

توانایی برگرداندن رنگ مو یا جلوگیری از سفید شدن مو به علت آن بستگی دارد. اگر علت سفید شدن موها ژنتیک باشد هیچ راهی برای جلوگیری یا برگرداندن دائمی تغییر رنگ مو وجود ندارد. اگر به داشتن مشکلات سلامتی مشکوک هستید با پزشک مشورت کنید تا ببیند آیا بیماری زمینه ای مسئول سفید شدن موهای شما است یا خیر. اگر مشکلات سلامتی زمینه ای را درمان کنید ممکن است رنگدانه های مو برگردند، اما هیچ تضمینی برای این کار وجود ندارد.

براساس یک مطالعه از منبع مورد اعتماد، اگر مشکلات غده تیروئید باعث سفید شدن مو باشند ممکن است بعد از درمان هورمونی بازگشت مجدد رنگدانه ها رخ دهد. تزریق آمپول یا مصرف قرص های ویتامین ب 12 برای رفع کمبود آن می تواند باعث بهبود فولیکول مو و بازگشت رنگ طبیعی آنها شود. اگر سفیدی مو در نتیجه استرس یا مصرف سیگار رخ دهد هیچ شواهدی برای تضمین برگشت رنگدانه ها بعد از ترک سیگار و کاهش استرس وجود ندارد.

از
3
رای