استانوزولول؛ عوارض جانبی وینسترول (Winstrol) برای زنان

استانوزولول؛ عوارض جانبی وینسترول (Winstrol) برای زنان وینسترول (استانوزولول)، یک استروئید آنابولیک است که برای درمان کم خونی، پوکی استخوان و... تجویز می شود. اما دارای عوارض جانبی برای زنان است از جمله: هیکل مردانه، آکنه و...

وینسترول چیست؟

وینسترول (Winstrol)، نام تجاری استانوزولول، یک استروئید آنابولیک است که از تستوسترون گرفته شده است. پزشکان وینسترول را برای درمان طیف وسیعی از شرایط از جمله: کم خونی، پوکی استخوان و آنژیوادم تجویز می کنند. وینسترول می تواند عوارض جانبی را در زنان ایجاد کند که برخی از آن ها غیر قابل بازگشت است.

عوارض جانبی وینسترول برای زنان

1. آکنه

آکنه یک عارضه جانبی رایج از وینسترول است. وینسترول باعث افزایش فعالیت غدد چربی پوست می شود، بنابراین منافذ راحت تر مسدود می شوند و باعث افزایش تجمع باکتری ها و ایجاد جوش ها می گردند.

عوارض جانبی وینسترول برای زنان

2. صدای عمیق شده (کلفت)

ایجاد صدای عمیق تر یک عارضه جانبی دیگر از وینسترول است. تعمیق صدا در اثر رشد تارهای صوتی ایجاد می شود. این عارضه جانبی اغلب با تمام شدن مصرف وینسترول برعکس می شود.

3. رشد موهای بدن

وینسترول سطح هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون (DHT)، را افزایش می دهد، که باعث تحریک رشد غیر طبیعی مو در زنان می شود. افزایش سطح DHT همچنین می تواند باعث طاسی مدل مردانه در زنان شود.

اثرات جانبی استانوزولول برای بانوان

4. تغییرات بدن

زنان با مصرف وینسترول، اغلب لاغرتر و عضلانی تر می شوند. این شامل ایجاد هیکلی مردانه تر با انحنای کمتر و سینه های کوچک شده است. وینسترول، همچنین می تواند باعث کلیترومگالی یا کلیتوریس بزرگ شده گردد.

5. دوره های نامنظم

وینسترول بدن را از تولید و ترشح سطح طبیعی هورمون لوتئینی کننده  (LH)، هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، استروژن و پروژسترون باز می دارد. این مسئله می تواند منجر به بی نظمی چرخه قاعدگی، از جمله طولانی شدن فاز فولیکولار و کوتاه شدن فاز لوتئال شود. این بی نظمی ها معمولاً چند ماه پس از متوقف شدن مصرف وینسترول به حالت عادی برمی گردند.

استانوزولول برای خانم ها چه عوارضی دارد

6. پرخاشگری

زنان همچنین می توانند پرخاشگری بیشتری را با وینسترول تجربه کنند. طبق مطالعه ای که توسط آرون گروبر در «روان درمانی روان تنی» انجام شده است، 76 درصد از خانم هایی که استروئید آنابولیک مصرف می کنند حداقل یک اثر روانشناختی نامطلوب داشتند.

منبع: livestrong

از
0
رای