دلایل بروز علائم افسردگی در گربه ها، روش های تشخیص و درمان آن

دلایل بروز علائم افسردگی در گربه ها، روش های تشخیص و درمان آن گربه ها می توانند رفتارهای افسرده داشته باشند اما آنها تغییرات احساسی مشابه با افسردگی بالینی در انسان ها را تجربه نمی کنند. گربه ای که علائمی دال بر افسردگی را نشان می دهد، می تواند از ارزیابی مناسب توسط دامپزشک سود ببرد.

شما احتمالاً با گربه بد اخلاق آشنا هستید. گربه ای کوچک که اخمش او را در اینترنت مشهور کرده است. ممکن است اگر گربه ای در منزل داشته باشید، شما نیز با چنین صحنه ای روبرو شده باشید. گربه ها به خاطر شخصیت متنوع و معمولاً عجیب مشهور هستند بعضی از آنها مضطرب هستند، بعضی دیگر آرام و بعضی دیگر کنجکاو. اما اگر گربه شما به نظر افسرده می رسد، معنی آن چیست؟ آیا گربه ها هرگز مبتلا به افسردگی می شوند؟ بلی و خیر.

افسردگی در گربه ها به چه صورت تعریف می شود؟

بدون شک گربه ها می توانند رفتارهای افسرده داشته باشند اما به طور کلی آنها تغییرات احساسی مشابه با افسردگی بالینی در انسان ها را تجربه نمی کنند. دکتر لین هندریکس، صاحب درمانگاه متحرک حیوانات خانگی دوست داشتنی در دیویس، کالیفرنیا و یک متخصص نگهداری از حیوانات می گوید: «به طور کلی، افسردگی در انسانها به عنوان یک بیماری چند عاملی شناخته می شود.» افسردگی می تواند موقعیتی بوده و بدلیل یک وضعیت پراسترس یا بیماری، بدلیل عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز ایجاد شود. تشخیص بر پایه علائم خوداظهاری قرار داشته و این یعنی علائم می توانند به صورت کلامی برای پزشک یا روانپزشک بیان شوند.

این معیارهای تشخیصی برای دامپزشکان فراهم نمی باشند. چون ما نمی توانیم از گربه ها درباره احساسشان سئوال کنیم که آیا ناراحت، عصبانی، مضطرب یا شاد هستند. ما بایستی بر سرنخ هایی تمرکز کنیم که آنها از طریق رفتارهای و فعالیت های روزانه در اختیار ما قرار می دهند و بر اساس آنها ارزیابی خود را انجام دهیم.  هندریکس می گوید: علائم بالینی که ما می بینیم عبارتند از: از دست دادن اشتها، رفتارهای گوشه گیرانه، فعالیت کمتر و رفتارهای غیر عادی مانند خارج کردن صدای هیس. بعضی از گربه ها ممکن است دیگر از مکان خوابی که برای آنها در نظر گرفته شده است استفاده نکنند و بعضی دیگر ممکن است در الگوهای خوابشان تغییر ایجاد شود. 

افسردگی در گربه ها به چه صورت تعریف می شود؟

سایر دلایل برای بروز علائم افسردگی در گربه ها

متاسفانه علائم بیان شده ممکن است بدلیل شرایط مختلفی در گربه ها بروز نمایند بنابراین یافتن ریشه مشکل معمولاً شامل ملاقات با یک دامپزشک برای کنار گذاشتن سایر گزینه ها می باشد. مشکلات پزشکی مانند بیماری کلیوی یا سرطان GI می توانند باعث حالت تهوع و کاهش اشتها شوند که علائمی مشابه افسردگی هستند. بر اساس گفته های هندریکس، بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی که از گربه ها نگهداری می کنند نگران این مطلب هستند که گربه آنها دچار افسردگی شده باشد و معمولاً ناراحتی خودشان در قبال بیماری حیوان خانگی خود را به این صورت انعکاس می دهند. هندریکس این افراد را تشویق می کند تا در عوض دلایل پزشکی را مدنظر قرار دهند. وی می گوید: "این رفتار یک بیمار است. بیماری آنها باعث می شود آنها احساس ناخوشی، درد و حالت تهوع داشته باشد."

به عنوان یک دامپزشک نگهدارنده و درمانگر، هندریکس قادر است که این علائم خاص را تشخیص داده و به گربه ها کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند (حتی در دوران پایانی زندگی شان). در بعضی موارد، صاحبانی که به دنبال مرگ آسان حیوان خانگی خود هستند، تصمیم خود را به دلیل بهبودی که در وضعیت حیوان خانگی شان پس از ارائه درمان مناسب به وی مشاهده می کنند، به تعویق می اندازند. به این دلیل، وی توصیه می کند که افراد در صورت مشاهده رفتارهای افسردگی در حیوانات خانگی خود به دامپزشک مراجعه کنند زیرا تشخیص دقیق و ارائه درمان مناسب می تواند تا حدود زیادی کیفیت زندگی حیوان را تغییر دهد.

دلایل برای بروز علائم افسردگی در گربه ها

فرآیند ارزیابی برای افسردگی در گربه ها

دامپزشک ارزیابی را با گرفتن سابقه کامل از علائم و انجام یک معاینه کامل شروع می کند. هندریکس می گوید: "آزمایشات خون، عکسبرداری با اشعه X از قفسه سینه و بررسی مافوق صوت شکمی ممکن است توسط دامپزشک توصیه شوند. این آزمایشات پایه معمولاً نگاه کلی خوبی درباره سلامت و عملکرد ارگانهای بدن حیوان خانگی فراهم می آورند. بسته به نتایج کسب شده، سایر آزمایشات ممکن است مورد نیاز باشند."

وی می افزاید: "ممکن است نمونه گیری نخاعی و MRI نیز در صورتی که دامپزشک درباره وجود یک وضعیت نورولوژیک که مغز یا ستون فقرات را درگیر کرده باشد، انجام شوند. عفونت ها، تومورها و بیماری های التهابی سیستم عصبی می توانند باعث بروز تغییرات اساسی رفتاری در گربه ها شوند. تغییرات به دلیل استرس یا اضطراب به سختی قابل تشخیص از مشکلات سلامتی و بیماری ها بوده، بنابراین معمولاً حذف گزینه های نادرست و تشخیص بهینه نیازمند یک روال کاری می باشد.

اگر گربه شما از لحاظ جسمی سالم باشد، دامپزشک ممکن است به دنبال سایر عوامل استرس آفرین بیرونی که بر حیوان تاثیر گذارده اند، بگردد. در بعضی مواقع، عوامل استرس آفرین می توانند علائم های مشابه افسردگی از خود نشان دهند. هر چند گربه ها انعطاف پذیر و مستقل هستند، ممکن است از اضطراب به دلیل تغییرات در روال زندگی، احساس تهدید شدن یا افزایش یا کاهش اعضای خانواده رنج ببرند. اضطراب یکی از وضعیت های رفتاری اساسی می باشد که توسط دامپزشکان بررسی می شود. استرس مداوم می تواند بر سلامت احساسی و حتی بدنی حیوانات تاثیر داشته باشند. ریزش موها، پرخاشگری و تغییر در استفاده از محل خواب تهیه شده معمولاً ریشه در وجود اضطراب دارند.

فرآیند ارزیابی و تشخیص افسردگی در گربه ها

درمان استرس به جای افسردگی در گربه ها

  • اگر یک عامل استرس آفرین شناسایی و حذف شود، معمولاً علائم حیوان بهبود یافته و برطرف می شوند. دامپزشک یا مربی ماهر در خصوص رفتارهای گربه ها می توانند با ارائه توصیه هایی محیط زندگی را برای گربه کم استرس تر نمایند. مثلاً گربه ای که همواره در معرض دید بوده و جایی برای پنهان شدن از چشم دیگران نداشته باشد، ممکن است با فراهم آوردن مکان های مناسب برای داشتن کنترل بیشتر بر محیط زندگی اش، رفتار بهتری داشته باشد.
  • رقابت در بین چندین گربه در یک محیط زندگی نیز می تواند استرس آفرین باشد. بسته به شرایط، صاحبان ممکن است لازم باشد یک سری منابع اضافی را به صورت ظرف غذا و محل خواب بیشتر در اختیار آنها قرار داده یا گربه ای را که با دیگران سازگاری ندارد، از سایرین جدا نمایند.
  • به عنوان یک تغییر دیگر در محیط، بعضی گربه ها به بعضی محصولات مانند پخش کننده فرومون که تاثیر آرامش بخش دارد، به خوبی پاسخ می دهند.

استفاده از دارو برای درمان استرس در گربه ها

برای بعضی موارد حاد، دامپزشکان می توانند داروهای ضد اضطرابی برای گربه ها تجویز کنند تا مقدار اضطراب را در آنها کاهش دهند. ترازودون، گاباپنتین، آلپرازولام و میدازولام تنها بعضی از گزینه هایی هستند که یک دامپزشک می تواند به شما بسته به شرایط پیشنهاد کند. وی ممکن است همچنین شما را به یک متخصص رفتارهای حیوانی معرفی کند که به طور خاص در حوزه مسائل رفتاری حیوانات تخصص داشته و می تواند مشکل را از طریق اصلاحات رفتاری و همچنین تجویز داروهای مناسب مدیریت نماید.

استفاده از دارو برای درمان استرس در گربه ها

بدون توجه به عامل، گربه ای که علائمی دال بر افسردگی از خود نشان می دهد، می تواند از ارزیابی مناسب توسط یک دامپزشک سود ببرد. اگر ما تعاریف انسانی درباره اختلالات خلقی را کنار گذاشته و در عوض آنها را از دیدگاه یک گربه مورد بررسی قرار دهیم، می توانیم کارهای زیادی برای ساختن یک زندگی شادتر و سالم تر برای وی انجام دهید!

منبع: petmd